Gdzie zaparkować gotówkę w USD?

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Piciu999
Posty: 3
Rejestracja: 22 sie 2024, 12:49
Tu mieszkam: Polska

Gdzie zaparkować gotówkę w USD?

Post autor: Piciu999 »

Tani dolar w okolicach 3,84 PLN zachęca do kupienia większej ilości USD.
Jak najlepiej przechowywać takiego dolara do czasu potencjalnej promocji na akcje amerykańskie.

Zależy mi na prostocie (np. kupno instrumentu u brokera XTB,IBKR, Firstrade) i płynności.

Czas to 3-12+ miesiące.

Rozaptrywałem
VMFXX Vanguard Federal Money Market Fund Inv (ale nie jest chyba nigdzie już dostępny)
SGOV iShares® 0-3 Month Treasury Bond ETF

Czy to dobry wybór na przetrzymanie USD?
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 620
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Sam już nie wiem, chyba głównie jednak na lotniskach

Re: Gdzie zaparkować gotówkę w USD?

Post autor: Tomek »

Zależy od kwoty, bo jeśli większa suma, to IBKR za samo trzymanie dolarów w gotówce płaci 4.83% (powyżej 10 000 USD). Jak mniejsza kwota, to zostaje ETF UCITS na Treasuries (np. IB01, IBTU), bo sam zakup T-Bills bezpośrednio pewnie wygeneruje większą prowizję niż zysk...
Piciu999
Posty: 3
Rejestracja: 22 sie 2024, 12:49
Tu mieszkam: Polska

Re: Gdzie zaparkować gotówkę w USD?

Post autor: Piciu999 »

Tak chodzi o wyższą kwotę, zdecydowanie ponad 300k USD.

Rozumiem, że Pana zdaniem dla większej kwoty nie warto szukać czegoś co da te 0,5-1% więcej jak jakiś ETF?

Jaka byłaby w Pana opinii ewentualna alternatywa, która wymagałaby być może jakiś zakupów?
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 620
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Sam już nie wiem, chyba głównie jednak na lotniskach

Re: Gdzie zaparkować gotówkę w USD?

Post autor: Tomek »

Nic na tyle płynnego i bezpiecznego, żeby potem bez ryzyka utraty wartości wycofać środki w miarę szybko, aby skorzystać z potencjalnej korekty na rynku akcji (bo rozumiem, że taki jest cel?). Dlatego polecałbym po prostu kupienie USD i cieszenie się tym zyskiem 4.83% bez jakiegokolwiek ryzyka, za to z możliwością błyskawicznego relokowania tych środków w akcje lub w inne instrumenty, kiedy pojawi się okazja.

Ewentualnie 3-miesięczne obligacje T-Bills, które płacą teraz 5.15%, no ale to już będzie instrument trochę mniej płynny niż gotówka.

Tutaj pisałem i pokazywałem, jak w takie obligacje zainwestować: https://www.tradingforaliving.pl/obliga ... rbowe-usa/

Prostej, bezpiecznej i płynnej alternatywy już nie ma, bo długoterminowe obligacje płacą teraz mniej niż krótkoterminowe. Tam potencjał do zysku jest oczywiście o wiele większy w dłuższym horyzoncie, no ale tu mówimy już o jakiejś formie spekulacji, a nie o rozwiązaniu "na przeczekanie".

PS. Jeśli celem jest przesiedzenie na dolarze i poczekanie na jakąś okazję na akcjach, to już w ogóle idealnym rozwiązaniem byłoby wrzucenie USD na 3-mce w T-Bills i wystawienie opcji PUT na te 3-miesiące na aktywa, które docelowo chcesz kupić po niższej cenie. W ten sposób gotówka pracuje w obligacjach, które jednocześnie są zabezpieczeniem pod wystawione opcje zobowiązujące do ewentualnego zakupu akcji/ETF-ów w przyszłości po niższej cenie. Wtedy do tych 5% z T-Bills powinno jeszcze dojść jakieś 3-4% dodatkowego zysku z premii opcyjnych. No ale to już wymaga trochę więcej wiedzy i pewności siebie.
Piciu999
Posty: 3
Rejestracja: 22 sie 2024, 12:49
Tu mieszkam: Polska

Re: Gdzie zaparkować gotówkę w USD?

Post autor: Piciu999 »

Bardzo dziękuję za konkretną odpowiedz i dodatkowe materiały do edukacji.
Działam z IBKR :)
keyfodet
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 13 mar 2021, 22:37

Re: Gdzie zaparkować gotówkę w USD?

Post autor: keyfodet »

Podepnę się pod ten wątek z pytaniem.
Nic na tyle płynnego i bezpiecznego, żeby potem bez ryzyka utraty wartości wycofać środki w miarę szybko, aby skorzystać z potencjalnej korekty na rynku akcji (bo rozumiem, że taki jest cel?).
Czy mógłbyś rozwinąć tą myśl? Czemu taki np. IB01 może być słabym pomysłem jak czekamy na korektę?
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 620
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Sam już nie wiem, chyba głównie jednak na lotniskach

Re: Gdzie zaparkować gotówkę w USD?

Post autor: Tomek »

Ale ja nie napisałem, że to słaby pomysł. Sam nawet zasugerowałem IB01 w poście powyżej pisząc, że: "Jak mniejsza kwota, to zostaje ETF UCITS na Treasuries (np. IB01, IBTU), bo sam zakup T-Bills bezpośrednio pewnie wygeneruje większą prowizję niż zysk..."

Mówiąc o braku płynnych i bezpiecznych alternatyw miałem na myśli brak alternatyw poza gotówką i obligacjami (czy to bezpośrednio w formie T-Bills czy ETF).
ODPOWIEDZ