Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Hubert
Stały bywalec
Tu mieszkam: Polska

Re: Webinar - Strategia Short Straddle w praktyce

Post autor: Hubert »

30 to jest all in ale 25 można pomału budować pozycje :)
Pilot
Gość niedzielny
Tu mieszkam: Poznan

Post autor: Pilot »

Witajcie,

jak szanowne grono Forumowiczow zapatruje sie na obecna sytuacje zwiekszonego IV na XSP/SPX? Czy wystawiacie juz opcje czy czekacie na dalszy rozwoj sytuacji? A jesli wystawiacie to co? Cale strange czy same CALLe albo same PUTy? Ja osobiscie wystawie dzisiaj same CALLe a jak skutecznosc szczepionek zostanie potwierdzona i widmo lockdown'ow sie rozmyje to doloze PUTy. Z gory dzieki za Wasze opinie!
Pilot
Gość niedzielny

Dodatkowo, dzisiaj odkrylem dosyc zaskakujaca dla mnie rzecz i moze ktos z Was bylby w satnie wyjasnic dlaczego tak sie dzieje.
Otoz, od kilku miesiecy stosuje strategie short volatility na XSP, wystawiajac opcje gdy IV jest srednie/wysokie. Zapisuje sobie wszystkie parametry w celach edukacyjnych ale rowniez zeby miec porownanie znalizujac biezaca sytuacje z przeszlymi transakcjami.
Zdziwilem sie dzisiaj analizujac parametry kolejnego potencjalnego PUTa gdyz przy takiej samej wartosci delty (0.10), strike wypada znacznie nizej porownujac do tego co bylo chocby w pazdzierniku (zaznaczone czerwonymi ramkami PUTy). Wydawalo mi sie ze konserwatywnie przyjmujac delte z zakresu 0.10-0.15, strike bedzie zawsze ponizej obecnej ceny mniej wiecej o taka sama wartosc procentowa. A tutaj widac jak na dloni ponizej ze przy delcie 0.10 te strike'i z roznych momentow w czasie sa o rozna wartosc procentowa ponizej obecnej ceny.

W zwiazku z tym mam 2 pytania:

1) Czy wiecie z czego wynika tak duza roznica?
2) Jak w swojej strategii podchodzicie do tego prawdopodobienstwa? Czy na sztywno przyjmujecie zakres delty 0.10-0.15 i nie przejmujecie sie o ile strike jest ponizej obecnej ceny? Czy tez moze patrzycie wlasnie na roznice miedzy cena strike'a a obecna zeby sobie zwizualizowac o jakim spadku % mowimy zeby nasz PUT wpadl w strate? Pomijam w tym momencie zmiane IV oczywiscie.

Z gory dzieki za Wasze opinie i pozdrawiam!
Screenshot 2021-11-29 at 17.31.27.png
Screenshot 2021-11-29 at 17.31.27.png (330.39 KiB) Przejrzano 579 razy
Daniel
Gość niedzielny
Tu mieszkam: Augsburg

Post autor: Daniel »

To wynika ze zmienności indeksu, jakaś średnia krocząca odchylenia standardowego czy coś.
Hubert
Stały bywalec
Tu mieszkam: Polska

Post autor: Hubert »

Pilot pisze: 29 lis 2021, 14:23 Witajcie,

jak szanowne grono Forumowiczow zapatruje sie na obecna sytuacje zwiekszonego IV na XSP/SPX? Czy wystawiacie juz opcje czy czekacie na dalszy rozwoj sytuacji? A jesli wystawiacie to co? Cale strange czy same CALLe albo same PUTy? Ja osobiscie wystawie dzisiaj same CALLe a jak skutecznosc szczepionek zostanie potwierdzona i widmo lockdown'ow sie rozmyje to doloze PUTy. Z gory dzieki za Wasze opinie!
Ja zacząłem w piątek od strangli i jak rynek będzie spadał to będę dobierał strangle a jak rynek wejdzie w panic mode tylko puty.
winnie-the-pooh
Stały bywalec
Tu mieszkam: Warszawa

Post autor: winnie-the-pooh »

Pilot pisze: 29 lis 2021, 17:48 Zdziwilem sie dzisiaj analizujac parametry kolejnego potencjalnego PUTa gdyz przy takiej samej wartosci delty (0.10), strike wypada znacznie nizej porownujac do tego co bylo chocby w pazdzierniku (zaznaczone czerwonymi ramkami PUTy).
(...)
1) Czy wiecie z czego wynika tak duza roznica?
Tak właśnie działa Implied Volatility. Sprawdź, czy w październiku IV było niższe czy wyższe niż teraz. Stawiam, że sporo niższe. Większa zmienność rozszerza zakres, w którym prawdopodobieństwo delta 0,10 wyznacza możliwy kurs indeksu. Wraz ze wzrostem IV, rośnie "rozstrzał" wartości indeksu. W efekcie za tę samą "odległość" strike od bieżącego kursu otrzymujesz większą premię, gdyż prawdopodobieństwo, że przy większej zmienności kurs w dniu wygaśnięcia osiągnie taki strike jest znacznie większe niż w sytuacji małej zmienności przewidywanej.
Wraz ze spadkiem zmienności przewidywanej, "rozstrzał" szybko się zwęża i wraz z nim spadają premie (i delty).
EDIT: widać to na Twoim zrzucie: w październiku IV było o parę punktów procentowych niższe (12,5% versus 18,6%)
Awatar użytkownika
Wickedfox
Stały bywalec
Tu mieszkam: PL

Post autor: Wickedfox »

Generalnie, zasada jest taka niskie IV wystawiamy spready, wysokie IV puty ot cała filozofia.
Pilot
Gość niedzielny

winnie-the-pooh pisze: 29 lis 2021, 18:52
Tak właśnie działa Implied Volatility. Sprawdź, czy w październiku IV było niższe czy wyższe niż teraz. Stawiam, że sporo niższe. Większa zmienność rozszerza zakres, w którym prawdopodobieństwo delta 0,10 wyznacza możliwy kurs indeksu. Wraz ze wzrostem IV, rośnie "rozstrzał" wartości indeksu. W efekcie za tę samą "odległość" strike od bieżącego kursu otrzymujesz większą premię, gdyż prawdopodobieństwo, że przy większej zmienności kurs w dniu wygaśnięcia osiągnie taki strike jest znacznie większe niż w sytuacji małej zmienności przewidywanej.
Wraz ze spadkiem zmienności przewidywanej, "rozstrzał" szybko się zwęża i wraz z nim spadają premie (i delty).
EDIT: widać to na Twoim zrzucie: w październiku IV było o parę punktów procentowych niższe (12,5% versus 18,6%)
Dzieki! No tak, jak najbardziej ma to sens i jest logiczne :)

A w takim razie gdy wystawiacie strangle kierujecie sie tylko delta przy wyborze wysokosci strike'a?
Matematyka to jedno ale potencjalny spadek indexu o 8.5% a 11.5% to jednak spora roznica, daje nam rozne marginesy bezpieczenstwa.
Czy z Waszego dluzszego doswiadczenia - macie jakis graniczny margines ponad ktory nie wchodzicie? Czy w ogole nad tym warto myslec czy szkoda czasu i wybierac delte=0.10 przy niskim IV i delte=0.15 przy wyzszym IV?
Pilot
Gość niedzielny

Hubert pisze: 29 lis 2021, 18:41
Ja zacząłem w piątek od strangli i jak rynek będzie spadał to będę dobierał strangle a jak rynek wejdzie w panic mode tylko puty.
Dzieki za opinie. Rozumiem zatem ze samych CALLi nie wystawiasz?
Daniel
Gość niedzielny
Tu mieszkam: Augsburg

Post autor: Daniel »

Im wyższe IV przy wystawieniu, tym lepiej z dwóch powodów: będzie w razie czego mniej rosło i przy jego spadku od razu sporo zarobisz (a to następuje zazwyczaj szybko, patrz dzisiaj).
IV nie ma dla mnie znaczenia przy dobieraniu delty. Co najwyżej zachowanie rynku. Ostatnio chętnie puty wystawiam na 0.15 i calle na 0.1.
Gukwa
Forumowy wyga

Post autor: Gukwa »

Testowaliście strategie trzymania krótkich kontraktów na VIX? Rolowanie ich i zarabiania na contango?
Ewentualnie wystawianie call na VIX? Trzymania permanentnie i zarabianiu również na "contango"?
VS strategia z webinaru
Z tego co się orientuję to duzi chłopcy używają właśnie VIX do spekulacji na short volatility.
Tylko oni bardziej z określoną stratą.
winnie-the-pooh
Stały bywalec

Post autor: winnie-the-pooh »

To teraz info zwrotne, że było w 2021 całkiem nieźle. Jeszcze się obawiałem sprzedawać CALLe, działałem tylko na micro, czyli na XSP. Tydzień, po tygodniu przez cały rok. Game changerem było dla mnie obliczenie ryzyka i zdefiniowanie wyjścia. Znacznie lepiej się czułem mając w notesie zapisane kiedy mam pozycję zamknąć. Przydała się tez orientacja w tym co się dzieje na rynku i w ekonomii, pozwoliła czasem "podciągnąć" punkt wyjścia. Najtrudniej było powiększyć pozycję, kiedy rynek szedł w dół, nawet jeśli paliło po oczach, że to chwilowe. Ale tu znów zadziałało obliczenie ryzyka i jeśli matematyka pokazywała, że nie będzie zbytnio bolało, robiło się lżej na duszy. Co w sumie przekładało się na "trade small, but trade often".
Dało to w sumie +4% wartości portfela pod postacią dodatniego cash flow.
Tomku, dziękuję ! (i słyszymy się na semestrze opcyjnym UI2022).
ODPOWIEDZ