Degiro

Miejsce do prowadzenia jałowej i starej jak świat dyskusji na temat tego, który broker jest lepszy od którego, a który nie.
emes83
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2020, 13:08

Re: Degiro

Post autor: emes83 » 28 mar 2020, 14:59

paviko pisze:
28 mar 2020, 14:28
"razem +/-" pokazuje na bieżąco zysk/stratę z całej historii konta. Jeżeli twoje otwarte pozycje są na +100EUR, a wcześniej zamknąłeś jakąś stratną pozycję na -300EUR to "razem +/-" pokaże -200EUR. Otwarte pozycje w każdej sekundzie zmieniają swoją wartość, więc jeśli otwarte pozycję odrobinę stracą i będą już tylko na +90 EUR to w "razem +/-" zobaczysz -210 EUR. Zamknięta pozycja nie spada, ani nie rośnie, to otwarte pozycję wpływają na ciągłe zmiany "razem +/-".
Jak załączyłeś na screenie, jest tekst, który informuje, że nie powinieneś trzymać więcej niż 2500 EUR wolnych środków w DEGIRO. Nadwyżka ponad 2500 EUR będzie powoli traciła na wartości ale to się dzieję raz dziennie, chyba o godzinie 23.

To jest dla mnie jasne (faktycznie raz się zgapiłem i miałem w wolnych środkach więcej jak 2,5k EUR). Ale jak możesz rzucić okiem na poniższy screen: 26 marca faktycznie było więcej, ale w 27 marca wszedłem z kwotą poniżej 2,5k i na dzisiaj zostało mi 11EUR, a wartość -200 pojawiła się w dniu wczorajszym (właśnie pewnie w nocy). Nie rozumiem skąd się to bierze.

Do tego jeszcze nie wiem skąd się wziął ten ostatni zapis "konwersja funduszu... Zakup 3775... (skoro ja miałem 11EUR). No i jak pisałem ta wartość ujemna nie jest uwzględniona w wartości portfela czy "balansie", po prostu z tej perspektywy jej nie widzę.

Byłbym wdzięczny za pomoc.
Załączniki
3.png

Gilfoyle
Posty: 53
Rejestracja: 07 kwie 2018, 08:10

Re: Degiro

Post autor: Gilfoyle » 28 mar 2020, 18:28

Degiro nie może trzymać twojej egzotycznej waluty jaką jest zł, więc konwertuje wpłacone przez Ciebie środki na fundusz walutowy w €. Ponieważ kurs € ciągle się zmienia to zmieniają się również wartości twoich pozycji w €.
Nic nie stoi na przeszkodzie aby trzymać większe środki w Degiro (FRP). Chodzi tylko o to, że od niedawna Degiro rekompensuje zmiany wartości środków w € do kwoty 2,5k. W ten sposób ograniczają straty po swojej stronie, kosztem klientów.

emes83
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2020, 13:08

Re: Degiro

Post autor: emes83 » 28 mar 2020, 18:56

Rozumiem to, tylko czy to znaczy, że to co teraz widzę jest tylko dla mojej informacji, ale nie ma wpływu na mój faktyczny portfel / balans?

paviko
Posty: 11
Rejestracja: 10 lut 2019, 13:37

Re: Degiro

Post autor: paviko » 28 mar 2020, 21:31

Wpisy "Konwersja funduszu gotówkowego" są tylko dla informacji. Wpis z 27/03 odzwierciedla zmianę "wolnej przestrzeni" z pewnym opóźnieniem, chyba od 25/03 12:00 do 26/03 12:00. Czyli w tym okresie (25/03 12:00 do 26/03 12:00) łącznie twoja wolna przestrzeń urosła o 3775,2932 EUR (pewnie sprzedaż jakichś pozycji). W poniedziałek (30/03 12:00) pojawi się wpis "Konwersja funduszu gotówkowego: Sprzedaż 3775,88), bo kupiłeś nowe pozycje za kwotę 3775,88 (razem z prowizją) w okresie 26/03 12:00 - 27/03 12:00.

Jeśli chodzi o wartość -200, która pojawiła się nagle, to może kliknąłeś w pole "Razem +/-", bo wtedy zmieniają się wyliczenia i na zamianę pojawia się "Dzisiaj +/-"?

Wydaje się że wszystko jest ok. Możesz w excelu wpisać wszystkie zamknięte transakcje (ich ostateczne +/-) i dodać obecne otwarte pozycje i razem powinno wyjść -217,12.

emes83
Posty: 4
Rejestracja: 28 mar 2020, 13:08

Re: Degiro

Post autor: emes83 » 29 mar 2020, 07:08

Dzięki serdeczne za wyjaśnienia, już trochę więcej rozumiem z tymi wpisami. Co do „nagle” to chodziło mi o to ze o poranku bez jakiejś korelacji, miałem stałe w wolnych środkach 11 eur cały dzień.

Jak zrobię ćwiczenie o którym napisałeś to dostaje kwotę która wynika tylko z otwartych pozycji, która notabene jest dodatnia, to ujemne -200 nigdzie nie występuje. Widzę je tylko w tym miejscu, a to jest -200 ponieważ w Frp jest -300 już łącznie a na otwartych pozycjach jest +100

I właściwie nie wiem o co z tym chodzi, czy to jest jakoś zrekompensowane i tylko dla mojej informacji? Czy to ma moje środki jakiś wpływ?

paviko
Posty: 11
Rejestracja: 10 lut 2019, 13:37

Re: Degiro

Post autor: paviko » 29 mar 2020, 09:57

Wszystkie pozycje (otwarte/zamknięte) wyszły prawie na 0, więc jednak dzieję się coś "ciekawego". Przejrzałem jeszcze raz screen'y i na pierwszym pokazujesz fundusz gotówkowy PLN (na nim jest -317,20 EUR), potem pokazujesz fundusz gotówkowy EUR (tam jest OK - 0,0 EUR). W funduszu PLN pewnie nigdy nic nie trzymałeś, bo od dawna jest nieaktywny? Co prawda wpływa to tylko na wartość "Razem +/-", ale chyba warto napisać do supportu skąd w funduszu PLN wzięło się -317 EUR (chyba że przeliczyli wypłaty z konta w PLN an EUR?).

Wilk7670
Posty: 7
Rejestracja: 03 kwie 2020, 23:10

Re: Degiro

Post autor: Wilk7670 » 03 kwie 2020, 23:30

Witam,
Niebawem pewnie otworzę konto w Degiro i zastanawia mnie kwestia rozliczeń podatkowych.
Wyczytałem, że ten broker nie dostarcza dokumentów, które mógłbym użyć do rozliczenia w Polsce. Czy mógłby mi ktoś doradzić jak powinienem sobie z tym poradzić? Jestem zielony w temacie raportowania podatków do Urzędu Skarbowego więc będę wdzięczny za każdą pomoc.
Z góry dziękuję ;)

Gilfoyle
Posty: 53
Rejestracja: 07 kwie 2018, 08:10

Re: Degiro

Post autor: Gilfoyle » 04 kwie 2020, 17:51

Wilk7670 pisze:
03 kwie 2020, 23:30
Witam,
Niebawem pewnie otworzę konto w Degiro i zastanawia mnie kwestia rozliczeń podatkowych.
Wyczytałem, że ten broker nie dostarcza dokumentów, które mógłbym użyć do rozliczenia w Polsce. Czy mógłby mi ktoś doradzić jak powinienem sobie z tym poradzić? Jestem zielony w temacie raportowania podatków do Urzędu Skarbowego więc będę wdzięczny za każdą pomoc.
Z góry dziękuję ;)

No to tak. Ściągnąłem sobie w pdf raport podsumowujący, który mi wygenerowali za zeszły rok. To co w nim było wrzuciłem do arkusza razem z innymi brokerami i z arkusza sobie ładnie wyliczyłem to co trzeba wrzucić w PIT.
Zaręczam, że nie trzeba mieć doktoratu z Wyższej Szkoły Urzędastwa Podatkowego :)

Wilk7670
Posty: 7
Rejestracja: 03 kwie 2020, 23:10

Re: Degiro

Post autor: Wilk7670 » 05 kwie 2020, 22:24

Zakładając taką sytuację, że kupuję ETF notowany na londyńskiej giełdzie a ETF inwestuje w spółki z 5 państw.
Dostanę dywidendę już pomniejszoną o podatek. Powiedzmy 30%. Jak to zaraportować żeby nie zapłacić raz jeszcze w Polsce?
Szukam nagrań na YT poruszających tą tematykę ale w większości temat zagranicznych zysków traktowany jest po macoszemu.
Jeśli ktoś mógłby polecić jakieś dobre źródło do nauki to będę wdzięczny. Wiem, że temat jest rozległy i pisanie wszystkiego na forum jest kiepskim rozwiązaniem.


Powiedzmy że dostałem dywidendę 100 euro ale po opodatkowaniu trafiło do mnie 70. Jak uwzględnię w PIT38 powiedzmy, że dostałem 70 euro (wiem wiem...na złotówki) to od tego odejmą mi jeszcze 19%

Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 224
Rejestracja: 23 mar 2020, 15:20

Re: Degiro

Post autor: CoinsMakingCoins » 06 kwie 2020, 02:14

Od ETFa notowanego na LSE nie potrącają Ci dywidendy, całość wpływa na Twoje konto.

There typically is no withholding tax on dividends paid by UK companies under domestic law, although 20% withholding tax generally applies to distributions paid by a REIT from its tax-exempt rental profits (subject to relief under a tax treaty).
https://www2.deloitte.com/content/dam/D ... s-2019.pdf

Jeśli Twoja dywidenda byłaby opodatkowana, to w rozliczeniu rocznym zaznaczasz ile podatku zostało Ci już pobrane i dopłacasz różnicę jeśli jest. Jeśli serio byłoby to 30%, to nie możesz się starać o zwrot różnicy, mimo, że w Polsce stawka podatku to 19%.[2]

Zgodnie z art. 30a ust. 9 ustawy o podatku dochodowym osoby uzyskujące za granicą dochody z tytułu dywidend od zryczałtowanego 19% podatku odliczają kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19 %.

benjamin
Posty: 21
Rejestracja: 25 kwie 2017, 20:46

Re: Degiro

Post autor: benjamin » 14 kwie 2020, 18:07

z czego może wynikać ujemna ilość akcji?
mialem dwie akcje eqqq etf ktore sprzedałem i chwile później w transakcjach mam nagle minus 7 akcji.
w dodatku wygląda to jak short bo ja oryginalny eqqq idzie w górę to ja na tym adekwatnie trace.
https://ibb.co/R0LCF6q

Nie idzie tego sprzedać.Pojawia sie komunikat "Twoje zlecenie nie zostało wysłane" i zalecają kontakt z biurem obsługi.
Kiedyś dostałem taki komunikat:
"Odnotowaliśmy negatywną wartość wolnej przestrzeni na rachunku w DEGIRO (i prosiliśmy o zlikwidowanie tego deficytu do 02-03-2020 16:00 CE(S)T. W obecnym momencie na rachunku jest negatywna wartość wolnej przestrzeni w wysokości (...) W związku z powyższym, zamkniemy pozycje w instrumentach finansowych, aby zlikwidować deficyt, za co zostanie pobierana odpowiednia opłata."

W dodatku na przeglądzie rachunku mam pozycję odsetki i odsetki od krótkiej sprzedaży a nigdy shortów nie kupowałem.

Pisalem już do degiro ale coś nie odpisują.
Proszę o pomoc.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Degiro

Post autor: Tomek » 14 kwie 2020, 18:25

Ujemna liczba akcji to jest właśnie short, czyli zajęcie pozycji krótkiej. Prawdopodobnie probowałeś kilka razy sprzedać swoje dwie jednostki ETF-a i to zlecenie zostało zrealizowane wielokrotnie. Kiedy ustawiasz zlecenie SELL akcji, których już nie masz, to broker pożycza Ci te akcje, Ty sprzedajesz je na rynku i w ten sposób masz otwartą krótką pozycję.

Żeby zamknąć pozycję -7 akcji, musisz teraz kupić 7 akcji. W ten sposób wyzerujesz saldo akcji, oddasz brokerowi te pożyczone papiery i zamkniesz swoje pozycje krótkie. Jeśli będziesz próbował sprzedać tę pozycję poprzez zlecenie SELL, to tylko ją powiększysz. W tym wypadku BUY zamknie cały temat.

Upewnij się tylko czy na pewno masz -7 akcji, bo z tego screena nie wynika, czy to jest łącznie -7 akcji netto, czy jedna transakcja była na -2, a potem jeszcze druga na -7, czyli łącznie masz -9. Sprawdź to na stanie konta, żebyś wiedział, ile dokładnie akcji musisz odkupić z rynku.

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Degiro

Post autor: rebahas » 15 kwie 2020, 13:18

Przenosił ktoś może swoje akcje z Degiro do IB? Zanim zacznę to może się dowiem jakiś rzeczy na które należy uważać/zwrócić uwagę.

Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 224
Rejestracja: 23 mar 2020, 15:20

Re: Degiro

Post autor: CoinsMakingCoins » 15 kwie 2020, 13:29

rebahas pisze:
15 kwie 2020, 13:18
Przenosił ktoś może swoje akcje z Degiro do IB? Zanim zacznę to może się dowiem jakiś rzeczy na które należy uważać/zwrócić uwagę.

Robiłem research na ten temat jakiś czas temu i jedyna rozsądna informacja która znalazłem to ten post. Przymierzam się do podobnej przesiadki w okolicach wakacji.

Reanoe
Posty: 30
Rejestracja: 22 paź 2019, 10:08

Re: Degiro

Post autor: Reanoe » 17 kwie 2020, 17:37

Degiro właśnie mi się przestaje podobać. Jeszcze mają szansę w zależności od tego co zrobią.
Oto moja historia. Całkiem przypadkowo zobaczyłem że kursy wymiany waluty nie do końca się zgadzają z otrzymaną kwotą. Przykład w załączniku. Operacja ręcznego przewalutowania z PLN na EUR (15/04) podają, że przeliczona po kursie 4,5331 podczas gdy faktyczny kurs wyniósł 4,5339. Operacja w nocy gdy automatycznie przewalutowało końcówkę z PLN na EUR (16/04) policzone dokładnie (no można by dyskutować czy powinno być 0,24 EUR czy 0,25 EUR, ale pal licho o to się nie sapię).
Pierwsze co zrobiłem to wertowanie regulaminu, gdzie jak byk stoi że operacje na parze EUR/PLN są bezprowizji i bezspreadu. Zacząłem przeglądać rachunek i okazuje się, że wszystkie moje ręczne przewalutowania (zatem na duże kwoty bo po prostu chcę tymi pieniędzmi dysponować tu i teraz) są policzone po jakimś kursie, ale kwota jaką otrzymuję jest zaokrąglana w dół do pełnych PLN/EUR, a kwota pobrana jest liczona co do grosza.
Napisałem zatem do supportu z prośbą o wyjaśnienie (może coś przeoczyłem), po czym dostałą taką bezwartościową odpowiedź:

Szanowny Panie,

Dziękuję za kontakt z DEGIRO.

Tak, zgadza się - wymiany walut odbywają się bez spreadu, a dla pary EUR i PLN dodatkowo nie naliczana jest żadna opłata. Kurs podawany jest to 4 miejsc po przecinku, podczas gdy faktyczna wymiana odbywa się po kursie z większą ilością cyfr po przecinku. Zatem, w zależności od zaokrąglenia, kurs może się różnić. Dodatkowo, kurs podawany na platformie jest orientacyjny.

W razie dalszych pytań, proszę o kontakt

W tym momencie nie wytrzymałem, bo nie lubię jak ktoś mnie robi w bambuko i odpisałem co następuję:

Szanowna Pani,
pozwolę się nie zgodzić z Pani tłumaczeniem.

Pani teza pierwsza - kurs wyświetlany jest do 4 miejsc po przecinku, faktyczna wymiana odbywa się po kursie z większa ilością cyfr po przecinku.
Sprawdźmy dla transakcji z mojego pierwszego maila (podwoimy liczbę miejsc po przecinku do 8):
[...]
2. 20-03-2020 12:47:48: -8001,18zł, +1769,00 Eur, przy kursie 4,5206 - faktyczny kurs 8001,18/1769=4,52299604 - różnica niemal 0,0024 na moją niekorzyść.
[...]
Zatem te różnice nie wynikają z wyświetlania tylko 4 miejsc po przecinku - to Pani twierdzenie jest jawnym mijaniem się z prawdą.

Teza druga - kurs podawany na platformie jest orientacyjny.
Pominę fakt. że broker na platformie do handlu instrumentami podaje kurs orientacyjny. Zatem kursy akcji i innych instrumentów, należy wnioskować, również są orientacyjne. Zatem cała podstawowa działalność Państwa opiera się o dane orientacyjne i uznaniowość - tylko jakoś tak się składa, że zawsze na niekorzyść klienta. Teoretycznie mógłbym przyjąć tłumaczenie, że kurs walut (dynamicznie się zmieniających) ze względu na odświeżanie jest orientacyjny. Proszę jednak zwrócić uwagę, że ja mówię o zapisach księgowych transakcji, gdzie podali Państwo co i po jakim kursie zostało kupione. Czy mam z tego rozumieć że księgowość jest prowadzona również orientacyjne? A być może ilości kupowanych instrumentów i posiadanych przez klienta instrumentów również podają Państwo orientacyjnie?
Z całym szacunkiem ale nie przyjmuję Pani tłumaczeń i uważam, że tłumaczenia ta celowo mijają się z prawdą. Wykazane przez mnie błędy księgowań, są Państwa celowym działaniem na niekorzyść klienta. Jako dowód na potwierdzenie mojej tezy, proszę wnikliwie prześledzić operacje na parze walutowej PLN/EUR zaksięgowanych przez Państwa (załącznik z pierwotnego maila), gdzie małe kwoty są przeliczane bardzo dokładnie, gdyż tam nie da się ukryć manipulacji. Natomiast wszelkie większe kwoty są zaokrąglane w dół na niekorzyść klienta.

W związku z powyższym, żądam skorygowania stanu konta zgodnie z raportowanym przez Państwa kursem wymiany i ilością pobranych kwot w PLN oraz zaprzestania takich praktyk w przyszłości. W przeciwnym razie będę zmuszony przedsięwziąć stosowne kroki.

Wyciąłem większość transakcji bo ideę i tak załapiecie. Piłeczka po ich stronie. Ku przestrodze.
Załączniki
Przyklad.png

ODPOWIEDZ