Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 16 mar 2020, 21:24

Artur pisze:
16 mar 2020, 21:14
moim zdaniem weszliśmy w rynek niedźwiedzia i on potrwa. Osoby dokonujące zakupów sądzą że to tylko korekta w rynku byka

Ale w niecały miesiąc z ATH do rynku niedźwiedzia? Jak to tak?
Wcześniej (a możemy przecież odnosić się tylko do historii), to trochę zajmowało. Najpierw przygotowania do kryzysu, lekki zjazd i problemy z osiąganiem nowych szczytów, zaoblenie górki i dopiero jazda w dół. A teraz mamy stromy klif i trudno coś o tym sądzić... Tak samo trudno wskazać jakąś logiczną jego przyczynę, poza swawolą algorytmów.

Ja nie twierdzę, że spadki się nie pogłębią. Mnie brakuje odreagowania i czasu na przemyślenia i analizę ;P Ekstrapolując obecne zachowanie rynku za miesiąc będziemy na poziomie szczytów z 2008. Za trzy miesiące zrobimy nowe ATH na 3500pkt. A za rok będziemy na poziomie 500pkt.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Live o wszystkim

Post autor: Rastignac » 16 mar 2020, 21:28

Artur pisze:
16 mar 2020, 21:14
Osoby dokonujące zakupów sądzą że to tylko korekta w rynku byka
Kto tak twierdzi? 30% od szczytu to jest korekta?

Artur pisze:
16 mar 2020, 21:14
Moim zdaniem wszystko jest kwestią optyki - moim zdaniem weszliśmy w rynek niedźwiedzia i on potrwa.
Jak długo? Dasz znać jak będziemy na dnie?

reuptake
Stały bywalec
Posty: 198
Rejestracja: 18 sty 2020, 12:12

Re: Live o wszystkim

Post autor: reuptake » 16 mar 2020, 21:35

No to odnotujmy sobie: Nasdaq – największy % spadek w historii, DowJones – 2 największy % spadek w historii, SP500 – 3 największy % spadek w historii.

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald » 16 mar 2020, 22:04

mlubinski pisze:
16 mar 2020, 16:34
Ile jeszcze myślisz, że takie firmy będą spadać? takie CCC na przykład?

Z mojej perspektywy, z punktu widzenia mojej analizy fundamentalnej to CCC jest śmieć.
Widzę oczywiście ogromny wzrost przychodów ze sprzedaży, wzrost ilości sklepów, ale widzę przesłanki do niewypłacalności.
Na początku współczynniki na które patrzę:
Altman EM-Score 3.37, co daje rating CCC+, ujemne ROIC i ROCE.
Spółka jest związana kontraktami na najem powierzchni. Powierzchni która jest zamknięta. Jest związana umowami o pracę, ale nic nie sprzedaje. Kontraktami na produkcję obuwia, które trafią do magazynów CCC, ale za które CCC nie zapłaci bo nie ma bieżącej sprzedaży.
Jeżeli ktoś wie, że zamknięcie centrów handlowych się skończy za dwa tygodnie to może kupować. A jak skończy się za 3 miesiące ? Co w wtedy z CCC?

domi
Stały bywalec
Posty: 235
Rejestracja: 06 gru 2017, 11:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: domi » 16 mar 2020, 22:05

LPP zaczęła np negocjacje cenowe aby obniżyć czynsze w galeriach.

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Live o wszystkim

Post autor: Besso » 16 mar 2020, 22:27

Artur pisze:
16 mar 2020, 21:14
Basso nie obrażaj się proszę, bo z mojej strony nie jest to żadna wycieczka personalna, tylko stwierdzenie ogolne.

W porządku, nie obraziłem się, nie wiem czemu tak sądzisz.

Artur pisze:
16 mar 2020, 21:14
Analizujac ostatnie krachy, to nigdy tak dynamiczny spadek nie wyznaczał denka bessy. Zawsze następowało odbicie i potem kolejne zejście w dół.

Pamiętaj, że każdy krach się od siebie różni. Inna specyfika, inna dynamika, inne powody.


Artur pisze:
16 mar 2020, 21:14
Jeśli chodzi o sentyment na rynku sądzę że nie ma szans na odbicie w stylu V, a to oznacza że będzie jeszcze okazja dokonać zakupu bez atmosfery 'paniki' czy 'okazji'.

To tylko opinia. Poza tym ja nie podejmuje decyzji kupna/sprzedaży w emocjach. Może tak to zabrzmiało, jak napisałem o otworzeniu pozycji na Enter Air, ale to nie jest tak, że mnie nagle trafiło "o, tanio, kupię!". Śledzę tę spółkę od kilkunastu miesięcy.

Artur pisze:
16 mar 2020, 21:14
Jasne, można cały czasu uśredniac w dół, ale to jest proszenie się o kłopoty.

Możesz rozwinąć myśl?

Jeśli coś co kosztuje 100zł, a wg mnie jest warte 50zł, mam okazję kupić za 25zł, to o jakich kłopotach piszesz?

Artur pisze:
16 mar 2020, 21:14
Moim zdaniem wszystko jest kwestią optyki - moim zdaniem weszliśmy w rynek niedźwiedzia i on potrwa. Osoby dokonujące zakupów sądzą że to tylko korekta w rynku byka

Jak rzut monetą, trafisz albo i nie. Może będzie globalna recesja, może nie. Może będzie bessa, może nie. Rozumiem, że siedzisz teraz w kasku przed monitorem zapakowany w obligacje i pozycje krótkie?

Petrus
Stały bywalec
Posty: 233
Rejestracja: 23 mar 2018, 17:32

Re: Live o wszystkim

Post autor: Petrus » 16 mar 2020, 22:38

A ja aby rozładować emocje na forum powiem że mój portfel akcyjny jest teraz już na 25% minusie. Boli. Gotówka jest na zakupy ale na razie stoję z zakupami. Nasze NBP opublikowało swoją decyzję jak widzicie ja na tle rynku akcji, kursu waluty vs usd, nieruchomości?
To takie poskie QE
Aż kusi żeby zacząć kupować rynki akcji.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Live o wszystkim

Post autor: mlubinski » 16 mar 2020, 22:45

Thorwald, nie wiem co wtedy bedzie, ale wiem ze CCC to nie jedyna firma ktora sprzedaje w galetiach i sklepach stacjonarnych. Znaczy sie mowimy o globalnym upadku wszystkich tego typu firm, co w takiej perspektywie zapewne uruchomi myslenie typu: obnizmy czynsze czy jakies inne pakiety. W sumie CCC zawnioskowalo o zatrzymanie mozliwosci krotkiej sprzedazy do opanowania chaosu i wydaje mi sie ze w takim kierunku bedzie szedl rynek. Bo zapewne tez gro spadkow to konsekwencja algorytmow i efekt kuli snieznej.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Live o wszystkim

Post autor: Plastic Tofu » 17 mar 2020, 02:57

USA właśnie zniosły wymagania rezerw dla banków. Obok zerowej stopy procentowej mamy zerowe rezerwy bankowe co może oznaczać wzrost ilości pieniądza na rynku a za tym inflację, ta z kolei może przełożyć się na wzrosty akcji.
https://www.federalreserve.gov/newseven ... 00315b.htm
In light of the shift to an ample reserves regime, the Board has reduced reserve requirement ratios to zero percent effective on March 26, the beginning of the next reserve maintenance period. This action eliminates reserve requirements for thousands of depository institutions and will help to support lending to households and businesses.

motokolo
Stały bywalec
Posty: 120
Rejestracja: 26 maja 2018, 19:11

Re: Live o wszystkim

Post autor: motokolo » 17 mar 2020, 07:15

Plastic Tofu pisze:
17 mar 2020, 02:57
USA właśnie zniosły wymagania rezerw dla banków. Obok zerowej stopy procentowej mamy zerowe rezerwy bankowe co może oznaczać wzrost ilości pieniądza na rynku a za tym inflację, ta z kolei może przełożyć się na wzrosty akcji.
https://www.federalreserve.gov/newseven ... 00315b.htm
In light of the shift to an ample reserves regime, the Board has reduced reserve requirement ratios to zero percent effective on March 26, the beginning of the next reserve maintenance period. This action eliminates reserve requirements for thousands of depository institutions and will help to support lending to households and businesses.

no same dobre informację. Będziesz miał inflacje 15% i akcje Ci pójdą 10% i jesteś tylko 5% w plecy. Tylko żeby się ta inflacja nie skończyła jak kiedyś w Niemczech bo wtedy będzie odwrotnie

motokolo
Stały bywalec
Posty: 120
Rejestracja: 26 maja 2018, 19:11

Re: Live o wszystkim

Post autor: motokolo » 17 mar 2020, 07:20

Teraz mi powiedzcie jak to się ma do umów międzynarodowych, a do wspierania spółek przez państwa. Bo przecież jak trzeba było ratować stocznie w Polsce to niemcy mówili, że to nie uczciwa konkurencja. Teraz https://www.zerohedge.com/markets/boein ... rm-bailout jak boeing dostanie kasę to jest uczciwa konkurencja czy nie. Bo kiedyś coś tam sie USA srało do Airbusa, że im państwo pomaga. Ja niemcy zaczną pomagać Deutsche Bank to też będzie ok ?? W zasadach wolnej konkurencji i wolnego rynku takie cuda by nie miały prawa mieć miejsca, ale chyba to już ułuda, że tak jest. Fajnie, że Boeing przeznaczał kasę (100 mld dolarów!) na Buybacki, a nie na odkładanie kasy na takie czasy jak teraz. Tylko kto się wtedy tym przejmował, akcję szły do góry, Trump się cieszył, zarząd Boeinga wypłacał sobie srogie premię, a teraz Naród niech się dorzuci, a co?

Dla tych co nie chcę się czytać linka : Boeing został zdegradowany do poziomu przed śmieciowego BBB i prosi biały dom i białego Trumpa o bailout.

Obrazek

Obrazek

janek1234
Posty: 44
Rejestracja: 07 gru 2018, 14:23

Re: Live o wszystkim

Post autor: janek1234 » 17 mar 2020, 08:52

motokolo pisze:
17 mar 2020, 07:20
Teraz mi powiedzcie jak to się ma do umów międzynarodowych, a do wspierania spółek przez państwa. Bo przecież jak trzeba było ratować stocznie w Polsce to niemcy mówili, że to nie uczciwa konkurencja. (...) Ja niemcy zaczną pomagać Deutsche Bank to też będzie ok ?? W zasadach wolnej konkurencji i wolnego rynku takie cuda by nie miały prawa mieć miejsca, ale chyba to już ułuda, że tak jest. (...) Tylko kto się wtedy tym przejmował, akcję szły do góry, Trump się cieszył, zarząd Boeinga wypłacał sobie srogie premię, a teraz Naród niech się dorzuci, a co?

Tak, tak działał, działa i będzie działać świat. Reguły gry ustala silniejszy. Gdy tak postępuje Polska, to jest to nieuczciwa konkurencja, a gdy tak robią Niemcy czy USA to dbają o własny interes i wszystko jest w porządku. Co wolno wojewodzie...

Maro
Stały bywalec
Posty: 187
Rejestracja: 21 sty 2018, 19:11

Re: Live o wszystkim

Post autor: Maro » 17 mar 2020, 09:04

Wg mnie nas bardziej interesuje przy jakim poziomie zapakować się w te akcje, bo to czy jest to uczciwe czy nie, to niestety ale świat nie jest czarno biały

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Live o wszystkim

Post autor: mlubinski » 17 mar 2020, 09:33

cos dzis GPW na zielono rozpoczela, ciekawe czy to zdechly kot, czy zalążek (jak to się mówi) nowej hossy pokoleniowej :D

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 17 mar 2020, 09:44

mlubinski pisze:
17 mar 2020, 09:33
cos dzis GPW na zielono rozpoczela, ciekawe czy to zdechly kot, czy zalążek (jak to się mówi) nowej hossy pokoleniowej :D

Mam trochę RBW w portfelu i mam wrażenie, że jakiś lokalny wieloryb robi dziś zakupy - momentami cena strzela +25%.
Może wreszcie nastąpi jakieś normalne, kilkudniowe odreagowanie przed dalszymi spadkami, albo konsolidacją...

ODPOWIEDZ