Wystawianie opcji i short volatility

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, zwłaszcza opcji, ETF, CFD i kontraktów terminowych.
piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: piap » 04 sty 2019, 18:07

Tomek pisze:
04 sty 2019, 17:42

A tak z ciekawości jeszcze, zamykałeś te kondory jakoś przed czasem, żeby realizować zysk/stratę, czy zostawiałeś do wygaśnięcia bez żadnego rolowania i żadnego TP/SL?

Zyskowne zawsze byly zamykane na TP 50%.

SL nie bylo - co wynikalo ze struktury IC - czyli creditu na poziomie 1/3 szerokosci spreada - czyli ryzyko bylo ustalone na wejsciu.

Stratne pozycje po duzych ruchach - byly rolowane w miare mozliwosci.

Mysle ze dobrym wariantem - oczywiscie w przypadku tego typu IC (o czym tez mowili na tasty) - bylo by rowniez TP 50% albo zostawianie do wygasniecia - pare razy bylo tak ze zaraz po rolowaniu (czyli po duzym ruchu) nastepowal duzy ruch przeciwny i IC byl przebity po drugiej stronie :)
Tak wiec w takiej sytuacji gdy ryzyko jest okreslone na poczatku, mozna spokojnie te IC zostawic i niech statystyka zrobi swoje - bo czesc takich trejdów na koniec by sie odwrocila i IC wygasl by bezwartosciowy.

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: piap » 14 sty 2019, 17:42

W grudniu jeszcze bawilem sie stranglami 1SD/45d - bardzo ciekawy miesiac do testowania czegokolwiek :)

Około 30 trejdów - wynik na minimalny minus.

Wynik powinien byc zdecydowanie lepszy gdyby nie moje bledy:

- granie na skorelowanych aktywach: QQQ, IWM, XLE
- za czeste skalowanie w zmiennosc, co 2 czasami co 1 dzień
- SL na pozimie 100% - co przy nawet srednich ruchach i wzroscie zmiennosci zmusza do zamkniecia pozycji pomimo tego ze nawet nie jest sie testowanym na któryms ze strajków

W zwiazku z tym podejscie na najblizsze miesiace:
- tylko SPY - TP 75%, SL 200% - w testach Tomka strategia dawala przyzwoite wyniki
- ewentualnie inne ETF-y (nieskoralowane z SPY) ale tylko w przypadku b. wysokiej zmiennosci

Pozdrawiam,
Paweł

cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: cannarek » 14 sty 2019, 22:04

Ja też tylko obecne SPY testuję i ewentualne TLT jako odwrotnie skorelowany.

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: piap » 16 sty 2019, 16:58

@Tomku,

Pytania odnośnie strategii strangle 1sd/45d:

1. Czy zmieniasz założenie co do TP w sytuacji jednego rolowania którejś z opcji?

2. Jaki zakładasz TP w sytuacji, gdy dwa razy rolowałeś jedną z opcji? - czyli w przypadku, gdy ze strangla robi
się prawie straddle?

3. Czy robisz coś żeby uniknąc gamma risk w sytuacji, gdy po 20/30 dniach ani SL ani TP nie zostały strzelone?

4. Co robisz w sytuacji, gdy masz testowanego SL z powodu wzrostu IV - natomiast cena jeszcze nie przebiła strike'a?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 18 sty 2019, 12:51

Ad 1. I tak i nie, bo procentowe założenie TP/SL zostaje bez zmian, ale ten procent jest po rolowaniu liczony od nowej kwoty uwzględniającej dodatkowe kredyty. Tak więc kwotowo te poziomy się zmieniają, ale procentowo nie.

Ad 2. Właśnie tak jak wyżej, czyli jeśli ze strangla mi się po rolowaniach zrobił straddle, to przyjmuję już nowe parametry odpowiednie dla straddle, czyli TP 30-50%. Uznaję, że statystyka nie pamięta czy wcześniej miałeś strangla czy nie miałeś. Z punktu widzenia prawdopodobieństwa, to po rolowaniu masz po prostu pozycję straddle i czy ona została zawarta na raty po rolowaniach czy nie, to powinno się względem niej stosować założenia odpowiednie dla straddle.

Ad 3. To zależy od dwóch rzeczy: czy kurs akcji jest w okolicach ATM i czy chcę dalej utrzymywać tę pozycję. Jeśli obie odpowiedzi są twierdzące, to staram się właśnie uniknąć gamma risk przez rolowanie horyzontalne całej pozycji. Czasem nawet jak opcja jakaś jest ITM, to też w ostatnim tygodniu odkupuję pozycję za wartość wewnętrzną i sprzedaję taką samą, ale na miesiąc do przodu dostając za to tę samą wartość wewnętrzną + wartość czasu kolejnego miesiąca. Jednym rolowaniem załatwione trzy tematy: 1) zniwelowanie gamma risk, 2) kupienie sobie trochę czasu, 3) maksymalizowanie kredytów :)

Ad 4. Chyba nigdy mi się to nie zdarzyło szczerze mówiąc, ale prawdopodobnie wziąłbym taką pozycję na przeczekanie. Ja ryzykuję max 0.5% portfela opcyjnego na jedną pozycję short vol., więc nawet jak mnie SL w takich sporadycznych przypadkach nie wyrzuci przy 100%, tylko np. przy 200%, to też nic specjalnie złego się nie stanie. Zwłaszcza, że na backtestach nie ma aż tak dużej różnicy w skuteczności strategii SL 100/200.

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: piap » 19 sty 2019, 01:26

cannarek pisze:
14 sty 2019, 22:04
Ja też tylko obecne SPY testuję i ewentualne TLT jako odwrotnie skorelowany.

Tu mam zagwozdkę - nie wiem czy dobrze myśle, ale

jak by TLT był w 100% odwrotnie skorelowany z SPY, no wtedy tak na prawdę dublujesz pozycję - ponieważ strangle jest strategią delta-neutral.

cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: cannarek » 21 sty 2019, 13:50

piap pisze:
19 sty 2019, 01:26
Tu mam zagwozdkę - nie wiem czy dobrze myśle, ale

jak by TLT był w 100% odwrotnie skorelowany z SPY, no wtedy tak na prawdę dublujesz pozycję - ponieważ strangle jest strategią delta-neutral.

Teoretycznie tak, a w praktyce nie wiem i dlatego sprawdzam ponieważ np. patrząc na ostatnie mocne wahania SPY - 1SD było rozjeżdżane na rozgrzewkę a TLT już nie zawsze. Czyli w sumie może nie koniecznie chodzi o odwrotną korelację tylko o znacznie mniejszą zmienność:)

erem
Posty: 7
Rejestracja: 10 lis 2018, 12:41

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: erem » 30 sty 2019, 11:26

Czemu dla TLT tak bardzo rozjeżdżają się wyceny w stosunku do modelu? To kwestia dywidend? SPy też płaci dywidendy, ale tam tego nie zauważyłem w takim stopniu. Ktoś ma jakieś wyjaśnienie i jaki to ma wpływ na trading i backtesty?
tlt.JPG

cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: cannarek » 01 lut 2019, 20:36

moim zdaniem to brak płynności

Wiesiek
Posty: 8
Rejestracja: 24 lut 2019, 19:38

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Wiesiek » 25 lut 2019, 10:34

Witam Szanowne Grono
Po pierwsze - dziękuję Tomkowi za super kurs opcyjny, jestem początkujący w tym temacie, ale kurs sprawił że się wciągnąłem :)
Mam pytanie dotyczące najlepszych możliwości na zagrania na brak zmienności. W kursie pisałeś że najlepsze to strangle, albo Iron Condor poprzez wystawianie najpierw strików, potem Iron Condor.
Przyglądam się stronie Option Alpha(wykupiłem dostęp) - tam większość zagrań na brak zmienności to Iron Butterfly (grają na ETF-ach).
Możesz napisać jakie mogą być tego powody? (plusy - minusy)

pozdrawiam
Wiesiek

Wiesiek
Posty: 8
Rejestracja: 24 lut 2019, 19:38

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Wiesiek » 25 lut 2019, 12:57

Oczywiscienie wystawianie strików , tylko spreadów :)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 26 lut 2019, 21:47

Cieszę się, że kurs przypadł do gustu! :)

Tutaj nie ma jednego uniwersalnego zagrania, które będzie najlepsze, bo to zależy od charakterystyki zmienności danego aktywu. Jeśli aktywo jest mało zmienne, to straddle i strangle będą najlepsze. W przypadku akcji o dużej zmienności warto się już jakoś hedgować, czyli użyć najpierw Iron Condora i ewentualnie rolować go potem do Iron Butterflye'a.

Minusem zakładania condora czy butterflye'a jest to, o czym mówiłem w trakcie kursu, to znaczy vegi i thety opcji kupowanych będą spowalniały erozję czasu i zmienności z opcji wystawianych, a więc taka strategia nie jest optymalnie efektywna. Natomiast plusem jest to, że w przypadku hedgowanych pozycji, z góry mamy określone ryzyko i wymagany jest o wiele mniejszy margin.

Natomiast plusem gołych pozycji straddle i stangle jest o wiele większa efektywność zagrania (nic nie ogranicza spadku wartości czasu i zmienności), ale potrzebny jest większy margin i trzeba pilnować ręcznych poziomów stop-loss, bo to są strategie bez zdefiniowanego ryzyka.

Coś za coś :) Ja najbardziej lubię strangle na granicy jeden sigma, które potem są rolowane do straddle'a, a potem dalej w czasie.

Wiesiek
Posty: 8
Rejestracja: 24 lut 2019, 19:38

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Wiesiek » 27 lut 2019, 09:31

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jak zwykle wyczerpująca :)

pozdrawiam
Wiesiek

wujt
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 08 sty 2018, 15:31

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: wujt » 06 mar 2019, 18:55

Co robicie w przypadku jak chcecie zagrać na spadki (za pomocą spreada), ale IVR jest akurat idealnie po środku? Z drugiej strony nie chcecie grać syntetyka - niezdefiniowane ryzyko i za duży lewar.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 06 mar 2019, 19:39

No to wtedy w sumie wszystko jedno czy zagrasz spreadem debetowym czy kredytowym. Ja zawsze wole kredytowe, bo pieniędzmi z niego możesz obracać w międzyczasie. Ważne tylko, żeby ten spread był w miarę szeroki, zeby się vegi i thety obu opcji nie znosiły nawzajem.

ODPOWIEDZ