Interactive Brokers

Miejsce do prowadzenia jałowej i starej jak świat dyskusji na temat tego, który broker jest lepszy od którego, a który nie.
duzers
Posty: 9
Rejestracja: 14 sie 2017, 09:58

Re: Interactive Brokers

Post autor: duzers » 17 sie 2017, 18:45

sebo pisze:Nie wiem ja czasu nie liczę, widziałem dobry kurs wysyłałem zlecenie i od razu miałem zrealizowane. Parę sekund różnicy to nie problem.

11 sekund opóźnienia to nie jest normalne. No i przecież mamy super hiper system giełdowy co przyjmuje 20 tyś zleceń na sekundę.

mart
Posty: 7
Rejestracja: 18 sie 2017, 22:39

Re: Interactive Brokers

Post autor: mart » 18 sie 2017, 23:15

PanSpekulant pisze:
sebo pisze:Przecież przelew robisz do nich w USD to jak możesz mieć PLN?

Przelew można robić w PLN bez problemów.

Już się dowiedziałem jak zamienić, wystarczy wejść na forex usdpln i wpisać ile potrzebujemy USD. Zamieniają bez problemu, mimo że forex jest od 1 mln i oczywiście bez dźwigni( a kursy wymiany bankowe:)

to ja mam pytanie w kwestii podatkowej.
Zalozmy, ze dzis czyli 18.08.2017 przelewam na konto w IB 40,000 PLN i przewalutowuje poprzez IB na forex wg kursu pln/usd = 4.00, na koncie pojawiaja sie dolary w wysokosci 10,000. Za te 10,000 usd kupuje tez dzis akcje firmy X - 1,000 sztuk po kursie 10usd za akcje.
Przed koncem roku, zalozmy 20.12.2017, sprzedaje 40% portfela akcji, czyli 400 akcji po kursie 15usd za akcje - moj cash powieksza sie o 6,000usd.
Chce pieniadze przelac na konto w polsce, wiec przewalutowuje z powrotem usd na pln wg kursu obowiazujacego na forex w tym dniu np. pln/usd - 5.00, czyli 6,000usd x 5.00 = 30,000pln. Kase przelewam na konto w polsce. i teraz pytanie jak policzyc od tego wszystkiego podatek - zarobilem na kursie akcji i na przewalutowaniu usd...
Jesli chodzi o akcje to sprawa mysle jest prosta -> stosujemy FIFO czyli sprzedalem 20.12.2017 400 akcji po kursie 15usd kupionych 18.08.2017 po cenie 10usd.
a. przychod to 400 akcji x 15usd x kurs nbp z poprzedniego dnia roboczego (19.12.2017) i mam kwote przychodu w pln
b. koszt to 400 akcji x 10usd x kurs nbp z poprzedniego dnia roboczego (17.08.2017) i ma kwote kosztu w pln (dla uproszczenia pomijam inne koszty typu prowizja za prowadzenie rachunku, prowizja od zlecen itd.)
c. roznica a. i b. to dochod w pln x 19% = podatek w pln

moje pytania dotycza dochodu osiagnietego na forex (kupilem usd po 4.00 pln a sprzedalem po 5.00 pln)
1/ czy to tez podlega opodatkowaniu wg 19% w pit38?
2/ czy tu tez stosuje sie metode FIFO do wyliczenia przychodu/kosztu?
3/ co w przypadku jesli sprzedalbym po kursie zamiast 5.00 to 3.00 i zanotowal strate, czy o te strate powinienem pomniejszyc dochod z obrotu akcjami na pit38?
4/ czy jesli po powrotnej wymianie usd na pln po kursie 5.00 srodki pozostana na koncie w IB to tez nalezy od zysku odprowadzic podatek czy dopiero w momencie przelania tych srodkow na konto w polsce?
5/ a co jesli po sprzedazy akcji nie wymienie usd na pln a zamiast tego przeleje pieniadze w usd na konto walutowe w polsce i dopiero w polscie przewalutuje usd na pln? jesli wtedy osiagne zysk/strate to tez rozliczam na pit38?

generalnie od zwyklych transakcji kasowych ktore robi sie w polsce (czy w kantorze stacjonarnym czy online) malo kto odprowadza podatek (mam na mysli osobe fizyczna) a powinien - tak przynajmniej pisza w "internetach" wiec w tej sytuacji mysle ze tym bardziej ale z drugiej strony juz wyliczajac dochod ze sprzedazy akcji uwzgledniam wzrost kursu nbp co powoduje ze place podatek od dochodu w pln ktory niejako uwzglednia juz w sobie zysk na ruchach waluty...
strasznie to skomplikowanie...
ktos podpowie jak to rozliczyc prawidlowo?

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Greg » 18 sie 2017, 23:31

Ja generalnie rozliczam wszystko w/g kursu z dnia "sprzedaży", ale najlepiej zatrudnić do tego jakąś kancelarie podatkową. Raz się nauczysz a potem zaczniesz kombinować.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Interactive Brokers

Post autor: sebo » 19 sie 2017, 10:18

To ja mam małe pytanko, jak są ETF u nich rozliczane tak jak akcje, czy jakaś stała prowizja przy kupnie i sprzedaży?

mart
Posty: 7
Rejestracja: 18 sie 2017, 22:39

Re: Interactive Brokers

Post autor: mart » 19 sie 2017, 13:47

Greg pisze:Ja generalnie rozliczam wszystko w/g kursu z dnia "sprzedaży", ale najlepiej zatrudnić do tego jakąś kancelarie podatkową. Raz się nauczysz a potem zaczniesz kombinować.

Jak nie będzie innego wyjścia to wezmę doradcę ale miałem nadzieje ze ktoś coś podpowie - w końcu przypadek który opisałem to jeden z najprostszych z jakimi mamy do czynienia handlując na giełdzie za pośrednictwem zagranicznego brokera...
Greg a co masz na myśli pisząc ze wszystko rozliczasz wg kursu z dnia sprzedaży? Jako koszt zakupu akcji bierzesz kurs NBP z dnia sprzedaży? To chyba niezgodnie z przepisami?

@sebo etf handlujesz tak jak akcjami i płacisz prowizje tak samo jak od akcji - wg tego samego algorytmu

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Greg » 19 sie 2017, 17:20

No nie no zysk rozliczam na podstawie różnic też kursowych pomiędzy kupnem i sprzedażą.

Swoją drogą akurat DeGiro przysyła gotowy raport do rozliczenia, że się na niego nawet nie patrzę tylko wsadzam do PITa i zawsze przechodzi.

SaxoBank tego niestety nie robi i trzeba sobie policzyć samemu, ale ponieważ ja nie robię jakichś ogromnych ilości operacji to idzie to wyliczyć z dokładnością do 2 miejsc po przecinku.

duzers
Posty: 9
Rejestracja: 14 sie 2017, 09:58

Re: Interactive Brokers

Post autor: duzers » 23 sie 2017, 17:15

Sprawa polskich akcji, kontraktów itp.
Czy ktoś może wie, albo czy mógłby się dowiedzieć czy IB zamierza poszerzyć ofertę o nowe instrumenty m.in. o kontrakty na WIG20?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 24 sie 2017, 02:46

Nie liczylbym na to, bo im chodziło wyłącznie o umożliwienie handlu na tych plynnych spółkach z ETF-a EPOL. Tam ich akurat 37 czy 38 siedzi.

A co do podatku, to przelicznik kursowy powinien być brany wg NBP, ale z dnia poprzedzającego sprzedaż papierów. No i w to jest już wliczony ewentualny zysk czy strata na zmianie kursu, więc moim zdaniem nie ma potem sensu brać pod uwagę jaki bedzie kurs przy wypłacie pieniedzy od brokera, bo to by oznaczało podwójne opodatkowanie de facto tych samych środków. Nie spotkałem się jeszcze, żeby ktoś tak robił.

duzers
Posty: 9
Rejestracja: 14 sie 2017, 09:58

Re: Interactive Brokers

Post autor: duzers » 24 sie 2017, 07:34

Tomek pisze:Nie liczylbym na to, bo im chodziło wyłącznie o umożliwienie handlu na tych plynnych spółkach z ETF-a EPOL. Tam ich akurat 37 czy 38 siedzi.
Sam zapytałem i dostałem odpowiedź:
"IB would be offering trading on the Warsaw Stock Exchange, tentatively by the first quarter of 2018."

mart
Posty: 7
Rejestracja: 18 sie 2017, 22:39

Re: Interactive Brokers

Post autor: mart » 25 sie 2017, 01:24

Tomek pisze: A co do podatku, to przelicznik kursowy powinien być brany wg NBP, ale z dnia poprzedzającego sprzedaż papierów. No i w to jest już wliczony ewentualny zysk czy strata na zmianie kursu, więc moim zdaniem nie ma potem sensu brać pod uwagę jaki bedzie kurs przy wypłacie pieniedzy od brokera, bo to by oznaczało podwójne opodatkowanie de facto tych samych środków. Nie spotkałem się jeszcze, żeby ktoś tak robił.

Nie mam dalej jasności jak to rozliczyć. No nic będzie trzeba wrócić do tematu koło marca 2018

Marcin71
Posty: 99
Rejestracja: 22 cze 2017, 16:20

Re: Interactive Brokers

Post autor: Marcin71 » 07 wrz 2017, 08:31

Mam pytanie czy wam też podczas logowania do IB (na laptopie) pojawiła się strona z wygenerowanymi hasłami?
Dostałem to i teraz za każdym razem przy logowaniu muszę wpisywać te hasła.
Czy jest jakiś sposób aby to zlikwidować?
W aplikacji na telefonie nie ma tego problemu ale na kompie jest to irytujące.

TomekSerafin
Posty: 47
Rejestracja: 15 mar 2017, 15:45

Re: Interactive Brokers

Post autor: TomekSerafin » 07 wrz 2017, 09:40

Też tak mam, dostałem przesyłkę ze Szwajcarii z kartą z kodami i od tego czasu muszę je podawać podczas logowania. Z informacji z lisu od IB wynika, że to wprowadzenie dwustopniowego uwierzytelniania.

overseer
Posty: 28
Rejestracja: 20 lip 2017, 18:17

Re: Interactive Brokers

Post autor: overseer » 07 wrz 2017, 10:08

Ja mam na telefonie zainstalowaną aplikację IBKey która się uruchamia w momencie wpisania na komputerze loginu i hasła do TWS - w tej aplikacji wpisuje się pin i dopiero wtedy TWS się otwiera.

overseer
Posty: 28
Rejestracja: 20 lip 2017, 18:17

Re: Interactive Brokers

Post autor: overseer » 07 wrz 2017, 10:13

Jeszcze dla jasności - PIN nie z jakiejś otrzymanej listy z kodami tylko zdefiniowany samodzielnie przez użytkownika w tej aplikacji IBKey.

Marcin71
Posty: 99
Rejestracja: 22 cze 2017, 16:20

Re: Interactive Brokers

Post autor: Marcin71 » 07 wrz 2017, 11:22

Teraz sobie przypominam że pojawiało się coś takiego przy logowaniu ale traktowałem to jako opcje a nie konieczność. Teraz zastanawiam się czy można to zamienić na taką apkę?

overseer pisze:Jeszcze dla jasności - PIN nie z jakiejś otrzymanej listy z kodami tylko zdefiniowany samodzielnie przez użytkownika w tej aplikacji IBKey.

ODPOWIEDZ