Przepływ kapitału

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Zielony234
Posty: 2
Rejestracja: 24 paź 2024, 23:12
Tu mieszkam: Polska

Przepływ kapitału

Post autor: Zielony234 »

Cześć, staram się eksplorować bloga Tomasza i forum, tylko średnio mi to wychodzi, a na forum to dostaję oczopląsu od tylu rzeczy do poznania. Kieruje się do was z pytaniem. Gdzie mogę znaleźć/czy był taki temat poruszany na forum/blogu na temat przepływu kapitału na giełdzie? Interesują mnie fazy i cykle, kiedy kapitał przechodzi między aktywami i w jakiej kolejności. Chcę lepiej zrozumieć czasowość, cykle i poszczególne wykresu (obligacje, etf, akcje, surowce etc). Czy mógłby ktoś poratować linkiem, albo chociaż wspomnieniem, czy dany temat był poruszany? Jeśli nie to baardzo serdecznie proszę Pana Tomasza o taki wpis ;)
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 634
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Sam już nie wiem, chyba głównie jednak na lotniskach

Re: Przepływ kapitału

Post autor: Tomek »

Cześć!

Moim skromnym zdaniem nie ma czegoś takiego jak usystematyzowane cykle czy fazy przepływu kapitału na giełdzie. Przecież ruchy konkretnych graczy, które te przepływy wywołują, wynikają z aktualnych okoliczności, kontekstu, wydarzeń, wycen, stanu gospodarki, polityki monetarnej i tysiąca jeszcze innych rzeczy. Giełda to nie jest z góry zaprogramowany mechanizm, który porusza się zgodnie z jakimś wzorem. Szukanie takich prawidłowości jest bezcelowe. Gdyby istniały, zostałyby one błyskawicznie wyeksploatowane przez arbitrażystów, co w skrócie oznaczałoby, że... nie istnieją.
Zielony234
Posty: 2
Rejestracja: 24 paź 2024, 23:12
Tu mieszkam: Polska

Re: Przepływ kapitału

Post autor: Zielony234 »

Dziękuję za odpowiedź ;) czyli jak rozumiem, należy zebrać wykresy obrazujące główne aktywa: SPX, US100, obligacje amerykańskie, DXY, miedź srebro złoto i patrzeć które co robi. Jeśli umacnia się dolar (DXY) i obligacje wtedy rynek akcji jest raczej spadkowy bo inwestorzy czują się niepewne (wiem polityka monetarna też coś znaczy), itd. Myśleć co się dzieje w kontekście tego co widać na wykresie.
Pozdrawiam ciepło i dziękuję za Twoją pracę ;)
ODPOWIEDZ