Kupno amerykańskich ETF poprzez opcje PUT

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
mic
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 15 kwie 2021, 15:44
Tu mieszkam: Poznań

Kupno amerykańskich ETF poprzez opcje PUT

Post autor: mic »

Heja
Chciałbym prosić o uściślenie jak kupić amerykańskie ETFy (nie UCITS) w interactive brokers:
Moja wizja jest taka:
1. Musze mieć konto margin (nie cash)
2. Wystawiam/sprzedaję opcję PUT na interesujący mnie ETF
3. Wystawiam ją najlepiej na najbliższy termin wygasania, żeby czekać jak najkrócej
4. Zastanawiam się jaki Strike dać - ITM czy coś powyżej, żeby zwiększyć prawdopodobieństwo wykonania opcji?
np. teraz ETF jest za $50, to dać opcję na $55
5. Czekam do dnia wygasania opcji i w pewnym momencie PUT znika i na koncie pojawia się ETF

Ma to wszystko sens?

I pytanie tu jeszcze mam takie - ile prowizji płacę za taki zakup ETFa?
Na stronie https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=14718 podają, że Exercise and Assignment kosztuje "USD 0.00013 * Quantity Stock Sold, max 6.49 per Trade and USD 0.0000051 * Aggregate sales proceeds on stock".
Tylko że nie wiem - czy to ja płacę, czy to bym płacił gdybym to ja wykonywał czyjąś opcję? Mnie interesuje ile ja zapłacę :)
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Kupno amerykańskich ETF poprzez opcje PUT

Post autor: Tomek »

Wszystko się zgadza. Ty za wykonanie nic nie płacisz, akcje pojawiają się na Twoim rachunku bez prowizji. Płaci osoba, która sprzedaje akcje, chyba że na Węgrzech w IB się teraz coś zmieniło, ale do tej pory zakup przez assignment był za free.

PS. Jeśli celem wystawienia opcji nie jest otrzymanie premii, tylko to jest transakcja czysto techniczna służąca obejściu zakazu zakupu ETF-ów, to ja bym wystawił opcję ITM z deltą 0.80-0.90 na najbliższy możliwy termin, żeby mieć wysokie prawdopodobieństwo realizacji zakupu.
ODPOWIEDZ