Artykuł w Pulsie Biznesu:
"„Zgoda, zgoda, zgoda, a Bóg wtedy rękę poda” – tę fredrowską maksymę postanowiło zastosować w praktyce kierownictwo Ministerstwa Finansów (MF) i przedstawiciele środowiska fundacji rodzinnych. Jak się dowiedzieliśmy, strony zasiadły do negocjacji ewentualnych zmian w ustawie o fundacji rodzinnej po niedawnej zapowiedzi wiceministra finansów Jarosława Nenemana radykalnie niekorzystnych zmian w opodatkowaniu fundacji. Wzbudziło to nerwową reakcję biznesu.
– To prawda, prowadzimy negocjacje z wiceministrem finansów Jarosławem Nenemanem w tej sprawie. Atmosfera rozmów jest przyjazna. Wspólnie staramy się opracować taki zakres zmian w ustawie, by nie doszło do osłabienia fundacji rodzinnych, lecz ich wzmocnienia – mówi Henryk Orfinger, prezes Fundacji Rodzinnej Irena Eris.
Jednocześnie podkreśla, że za wcześnie mówić o konkretach.
– Nie mogę podać szczegółów, ponieważ ostatecznych ustaleń co do kształtu ewentualnych zmian jeszcze nie ma. Widzimy jednak dobrą wolę wiceministra Nenemana i dlatego jesteśmy dobrej myśli – zaznacza Henryk Orfinger.
Z naszych informacji wynika, że MF jest skłonne zrezygnować z najbardziej kontrowersyjnych pomysłów dotyczących opodatkowania fundacji rodzinnych, które niedawno wywołały burzę.
Przypomnijmy, że w drugiej połowie lipca 2024 r. wiceminister Jarosław Neneman podał w rozmowie z PAP, że fundacjom rodzinnym przyznano zbyt duże preferencje podatkowe, co powoduje, że są wykorzystywane do obniżania podatków, a nawet tzw. agresywnej optymalizacji podatkowej. Stwierdził, że MF zamierza np. obciążyć 19-procentowym podatkiem dochodowym zyski ze sprzedaży składników majątkowych fundacji, zyski z oddania w dzierżawę nieruchomości fundacji, nałożyć tzw. daninę solidarnościową (4 proc. od nadwyżki zysków powyżej 1 mln zł rocznie) na świadczenia wypłacane beneficjentom fundacji.
Te pomysły oburzyły przedstawicieli środowiska fundacji rodzinnych. Alarmowali, że jeśli weszłyby w życie, to zupełnie zniechęciłyby do zakładania w Polsce fundacji rodzinnych. Podkreślali, że nawet jeśli niektóre fundacje powstały dla osiągnięcia korzyści podatkowych czy unikania opodatkowania, to rząd, zamiast stosować odpowiedzialność zbiorową, powinien użyć instrumentów prawnych wobec konkretnych fundacji i np. doliczyć im właściwy podatek.
Rada Przedsiębiorczości skupiająca dziewięć największych organizacji biznesowych wyraziła sprzeciw wobec pomysłów resortu finansów. „Stanowią one jawne zaprzeczenie wielokrotnie deklarowanej przez Koalicję 15 października zasady stabilności prawa” – czytamy w stanowisku Rady.
Zapytaliśmy MF o konsultacje zmian z biznesem i ich efekty. Odpowiedzi jeszcze nie otrzymaliśmy.
Rada zaapelowała do ministra finansów o wstrzymanie prac nad niekorzystnymi propozycjami oraz o dialog z przedsiębiorcami."
Fundacja rodzinna
Re: Fundacja rodzinna
No jak to kiedyś ktoś dosadnie ujął "kwestia powiększania majątku w PL polega na tym, że trzeba okradać szybciej Państwo niż ono nas" trochę smutne ale też trochę jakby prawdziwe, niestety.
Re: Fundacja rodzinna
Cześć, czy słyszeliście jakieś nowe informacje o tych ewentualnych/planowanych zmianach prawa? Zaraz grudzień i trochę trzymam kciuki, że nie wejdzie w tym roku, a swoją drogą to by znaczyło, że najwcześniej będzie mogło wejść od 2026 czy też mogą wprowadzić te zmiany w dowolnym momencie?
-
- Forumowy wyga
- Posty: 273
- Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
- Tu mieszkam: Warszawa
Re: Fundacja rodzinna
A kto władzy zabroni wprowadzić zmiany w dowolnym momencie ? No chyba nie ona sama...
Ale o zmianach cisza, poprzednie pomysły wyglądają na chwilowo zamrożone.
Ale o zmianach cisza, poprzednie pomysły wyglądają na chwilowo zamrożone.