Odsetki od kredytu na zakup obligacji

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Ramon
Posty: 4
Rejestracja: 10 wrz 2024, 12:01
Tu mieszkam: Poznań

Odsetki od kredytu na zakup obligacji

Post autor: Ramon »

Witam,
Mam pytanie - czy odsetki od udzielonego przez brokera kredytu (IB) na zakup obligacji są zaliczane do kosztów corocznie w picie 38 czy w momencie zbycia papieru wartościowego?
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 620
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Sam już nie wiem, chyba głównie jednak na lotniskach

Re: Odsetki od kredytu na zakup obligacji

Post autor: Tomek »

Ja nie jestem pewny, ale na logikę wydaje mi się, że corocznie, bo to są dwie niezależne od siebie transakcje, tj. zaciągnięcie kredytu i zakup obligacji. Kredyt możesz zaciągnąć i nie kupić za niego potem żadnego aktywa; a jego koszt i tak powinien być wtedy rozliczony po roku bez względu na to, co z tym kredytem zrobiłeś.
Ramon
Posty: 4
Rejestracja: 10 wrz 2024, 12:01
Tu mieszkam: Poznań

Re: Odsetki od kredytu na zakup obligacji

Post autor: Ramon »

Tutaj śmiem się nie zgodzić gdyż interpretacje US mówią że w koszt można zaliczyć tylko te odsetki od którego kredytu zostały zakupione papiery wartościowe. Jeśli np weźmiemy kredyt pod zapis na zakup akcji, ale finalnie kupimy ich mniej to tylko ta część za którą kupione były papiery są kosztem. Reszta nie. Natomiast nie moge nigdzie znaleźć odpowiedzi czy odsetki od kredytu na zakup obligów rocznie czy po sprzedaży.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 620
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Sam już nie wiem, chyba głównie jednak na lotniskach

Re: Odsetki od kredytu na zakup obligacji

Post autor: Tomek »

Czyli jeśli wezmę kredyt w walucie A i kupię za to walutę B, ponosząc przy tym koszt tego kredytu, który pomniejsza mój zysk z potencjalnej aprecjacji waluty B i jej późniejszej sprzedaży (od której muszę zapłacić podatek), to nie mogę tego podatku pomniejszyć o koszt kredytu, którym sfinansowałem zakup waluty B?
Ramon
Posty: 4
Rejestracja: 10 wrz 2024, 12:01
Tu mieszkam: Poznań

Re: Odsetki od kredytu na zakup obligacji

Post autor: Ramon »

Nie wiem jak jest z walutami, ale waluty nie są papierami wartościowymi chyba, że jakieś opcje by szło pod to podciągnąć ale tu sie nie wypowiem. Papiery wartościowe to: „akcje, prawa do akcji, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne oraz inne papiery wartościowe wyemi towane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego.” I to wszystko podlega pod te przepisy. Ale nic nie moge poszukac odnosnie jak rozliczyc odsetki od kredytu na te papiery wartościowe.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 620
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Sam już nie wiem, chyba głównie jednak na lotniskach

Re: Odsetki od kredytu na zakup obligacji

Post autor: Tomek »

OK, dzięki za info.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 264
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Odsetki od kredytu na zakup obligacji

Post autor: winnie-the-pooh »

To czego udziela broker, nie nazwałbym kredytem. "To" nie ma celu. Kredyt jest celowy, a broker daje pożyczkę (?), ale nie określa na jaki cel. Część pójdzie na zakup akcji, część na zakup obligów, część na zakup czegoś innego. Część pójdzie np. na pokrycie kosztów opłat za dostęp do analiz itd.
Więc nawet z punktu widzenia ksiąg handlowych trudno będzie przypisać te odsetki do jakiegoś celu.
Koszt operacyjny.
Ramon
Posty: 4
Rejestracja: 10 wrz 2024, 12:01
Tu mieszkam: Poznań

Re: Odsetki od kredytu na zakup obligacji

Post autor: Ramon »

Na wFirma znalazłem takie cos i jest to wpis z Marca tego roku:

Rozliczenie dywidendy - podatek dochodowy 
Jak stanowi art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy PIT od uzyskanych przychodów z dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy. Ponadto w kwestii rozliczenia bardzo istotny jest również art. 30a ust. 6 ww. ustawy, który podaje, że zryczałtowany podatek, o którym mowa w ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. W konsekwencji, choć generalna reguła stanowi, że podatek płatny jest od dochodu, którym jest różnica pomiędzy przychodem a kosztem, to w przypadku dywidend obowiązuje inna zasada. Tu podatek płatny jest wyłącznie od przychodu i podatnik nie ma możliwości uwzględnienia żadnych kosztów podatkowych.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-rozl ... podatkowym
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 264
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Odsetki od kredytu na zakup obligacji

Post autor: winnie-the-pooh »

W przypadku dywidend sprawa jest jasna. Kosztów brak. Podobnie zdaje się z odsetkami od obligacji.
Ale już nie dotyczy to dochodu ze sprzedaży obligacji związanego ze wzrostem ich ceny.
ODPOWIEDZ