Obligacje złotówkowe / parkowanie kapitału w PLN

Towary i surowce, waluty, nieruchomości, REIT-y, sztuka, farmy wiatrowe, ubezpieczenia, wina, zabytkowe samochody i wszystko inne, na czym można zarobić jakieś pieniądze.
FreeCashFlow
Stały bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 25 lut 2024, 22:15
Tu mieszkam: Poland

Obligacje złotówkowe / parkowanie kapitału w PLN

Post autor: FreeCashFlow »

Mam ostatnio sporo niestandardowych spraw: sądy, komornicy (jako wierzyciel) oraz kontrole w US. Muszę temu poświęcić całość mojej uwagi i nie mam czasu, ani siły jeszcze na analizy spółek.
Większość mojego majątku jest wciąż poza giełdą.

Chciałbym parkować na razie ten spływający kapitał. Wszyscy wiemy jak to zrobić w USD - T-Bille, T-Noty, T-Bondy oraz ETFy na nie, bo zostało to już bardzo dobrze omówione.
Robi się to dwuklikiem i nie ma tu wielu tajemnic.

Ale co ze złotówką? Co jeśli nie chcę w danej chwili kupować USD i zostać w PLN? Co mogę kupić na Interactive Brokers by nie trzymać gotówki - obligacje, papiery dłużne ?
A poza Interactive Brokers, jeśli by tam nie było ? Macie jakieś sprawdzone pomysły - fundusze pasywne, sposoby ich zakupu?
kuba
Stały bywalec
Posty: 121
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Obligacje złotówkowe / parkowanie kapitału w PLN

Post autor: kuba »

Hej,

jeśli chodzi o parkowanie gotówki w PLN na koncie IB, to są dwa ETFy na polskie obligacje skarbowe:
1) ETFBCASH - obligacje krótkoterminowe -> https://www.analizy.pl/fundusze-inwesty ... felowy-fiz
2) ETFBTBSP - obligacje długoterminowe -> https://www.analizy.pl/fundusze-inwesty ... felowy-fiz

Natomiast poza IB opcji jest więcej:
1) i 2) - jak dla IB
3) bezpośredni zakup obligacji SP/BGK ze zmiennym kuponem (np. WZ0533, FPC0631)
4) zakup dowolnego funduszu obligacji krótkoterminowych (moje 'ulubione' to np. Generali Oszczędnościowy, Generali Korona Dochodowy, PZU Obligacji Krótkoterminowych,... ). Jest tego sporo, na króßki termin to pewnie bez większego znaczenia który wybierzesz
5) zakup obligacji detalicznych SP - https://www.obligacjeskarbowe.pl/

Pzdr.
Kuba
rebahas
Stały bywalec
Posty: 120
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:59
Tu mieszkam: PL

Re: Obligacje złotówkowe / parkowanie kapitału w PLN

Post autor: rebahas »

kuba pisze: 16 wrz 2024, 14:08
5) zakup obligacji detalicznych SP - https://www.obligacjeskarbowe.pl/
No niestety ale aktualna seria stała się już taka sobie w stosunku do sierpniowej, więc jak na razie nasze obligi straciły trochę na atrakcyjności. Także kto ma zlecenie z sierpnia to jeszcze jest sens ale już wrzesień to trzeba sobie przeliczyć czy warto.
kuba
Stały bywalec
Posty: 121
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Obligacje złotówkowe / parkowanie kapitału w PLN

Post autor: kuba »

To prawda, jest gorzej niż w sierpniu, ale i tak lepiej niż będzie w październiku ;)
FreeCashFlow
Stały bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 25 lut 2024, 22:15
Tu mieszkam: Poland

Re: Obligacje złotówkowe / parkowanie kapitału w PLN

Post autor: FreeCashFlow »

Dziękuję za informacje.

Generali Korona Dochodowy znam od dawna, bo używałem go przez dłuższy czas i wszystko było jak należy (wpłaty i wypłaty w dowolnym momencie, z jedno lub dwu-dniowym opóźnieniem).

Nie znałem jednak ETFBCASH oraz ETFBTBSP, którymi muszę się głębiej zainteresować. Tu jest ta zaleta, że to jest na IB, więc dwuklikiem będzie realizowane parkowanie i zwalnianie środków.

Obligacjami SP raczej nie będę się interesował, bo nie wiem jak handlować nimi na runku wtórnym. Chyba, że się mylę i można u jakiegoś brokera?
Amerykańskie natomiast sprzedawałem i kupowałem kiedy chciałem bezpośrednio na IB.

PS. To jasne, że kupony maleją i raczej będą maleć. Chyba, że uderzyłaby druga fala inflacji, wtedy się wszystko skomplikuje.
kuba
Stały bywalec
Posty: 121
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Obligacje złotówkowe / parkowanie kapitału w PLN

Post autor: kuba »

FreeCashFlow pisze: 17 wrz 2024, 09:30 Obligacjami SP raczej nie będę się interesował, bo nie wiem jak handlować nimi na runku wtórnym. Chyba, że się mylę i można u jakiegoś brokera?
Tu musimy rozróżnić dwa typy obligacji:
a) hurtowe - notowane na rynku, te można kupić i sprzedać na rynku wtórnym przez dowolne polskie biuro maklerskie. To te o których pisałem jako pkt 3)
b) detaliczne - pkt 5) Tych nie można sprzedać na rynku wtórnym, można jedynie zgłosić je do wcześniejszego wykupu przez SP. Trwa to ok tygodnia i kosztuje zależnie od rodzaju obligacji 0.50-3PLN, ale nie więcej niż narosle odsetki
FreeCashFlow
Stały bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 25 lut 2024, 22:15
Tu mieszkam: Poland

Re: Obligacje złotówkowe / parkowanie kapitału w PLN

Post autor: FreeCashFlow »

kuba pisze: 17 wrz 2024, 09:53a) hurtowe - notowane na rynku, te można kupić i sprzedać na rynku wtórnym przez dowolne polskie biuro maklerskie. To te o których pisałem jako pkt 3)
No to może być jeden z nielicznych powodów dla którego warto mieć konto także u polskiego brokera.
Oraz, że taki webinar może mieć sens.

Dzięki Ci za informacje kuba. Widzę, że masz sporą wiedzę w tym temacie. Moje uszanowanie.
kuba
Stały bywalec
Posty: 121
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Obligacje złotówkowe / parkowanie kapitału w PLN

Post autor: kuba »

FreeCashFlow pisze: 19 wrz 2024, 11:31 Dzięki Ci za informacje kuba.
Nie ma sprawy. Dużo się nauczyłem z tego bloga i forum, więc jak jest okazja to chętnie się chociaż tak odwdzięczam ;)

Pzdr.
Kuba
ODPOWIEDZ