Który ETF na 5 lat najbezpieczniejszy

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Pytacz
Gość niedzielny
Posty: 13
Rejestracja: 24 lip 2024, 15:23
Tu mieszkam: Poland

Który ETF na 5 lat najbezpieczniejszy

Post autor: Pytacz »

Jakie ETF byście wybrali gdyby Waszym celem był spokojny sen przy jednoczesnym jakimś sensownym zysku rocznym, z sensownych słyszałem że są QQQ oraz S&P500, jakie są Wasze opinie i co byście wybrali ?
kuba
Stały bywalec
Posty: 121
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Który ETF na 5 lat najbezpieczniejszy

Post autor: kuba »

Na spokojny sen polecam IB01 oraz ETFBCASH

Pzdr.
Kuba
kuba
Stały bywalec
Posty: 121
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Który ETF na 5 lat najbezpieczniejszy

Post autor: kuba »

kuba pisze: 22 sie 2024, 07:14 Na spokojny sen polecam IB01 oraz ETFBCASH
Oczywiście nie jest to rekomendacja, a jedynie moja prywatna opinia. Każdy musi sam podjąć decyzję w co i ile zainwestować. Nie jestem doradcą inwestycyjnym.

PS. W jakim my fajnym kraju żyjemy - bez niczego mogę tu reklamować pożyczkę na 500% rocznie i nikt się nie przyczepi, ale jak napiszę "kup tego ETFa" to zaraz się okaże, że złamałem prawo, bo udzieliłem porady inwestycyjnej bez wymaganej licencji :D
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 620
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Sam już nie wiem, chyba głównie jednak na lotniskach

Re: Który ETF na 5 lat najbezpieczniejszy

Post autor: Tomek »

Cechy "najbezpieczniejszy" i "sensowny zysk roczny" trochę się wykluczają, bo jak chcesz najbezpieczniej, to nie będzie z tego żadnego sensownego zysku ponad risk-free-rate, czyli max 5%.

Mix QQQ i SPY da pewnie 12-15% średniorocznie, ale przy możliwości obsunięcia kapitału dochodzącej nawet do 40-50%, co z kolei wyklucza spokojny sen. Pisałem jakiś czas temu artykuł na temat ETF-ów i generalnie inwestowania pasywnego: https://www.tradingforaliving.pl/inwest ... p-opcjami/
adamb
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 22 wrz 2023, 14:04
Tu mieszkam: Sieraków

Re: Który ETF na 5 lat najbezpieczniejszy

Post autor: adamb »

Witam!
Czytałem ten artykuł o ETF i bardzo mnie zainteresował. Jednak ze względu na podatek od darowizn biorę pod uwagę przeniesienie środków z IBKR do Europy (np SAXO). Planuję zainwestować 50% kapitału w V80A a pozostałe 50% podzielić na ETF MTUM,XMMO,QQQM,IWF, CSPX,IYK,IYW,IYH itp. Problemem dla mnie jest poszukanie odpowiedników tych ETF w EUR i najlepiej akumulujące. Gdzie mogę je odszukać ?
Sebo
Stały bywalec
Posty: 130
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Który ETF na 5 lat najbezpieczniejszy

Post autor: Sebo »

justETF
ETF są w EU bo często to te same fundusze, po prostu źle szukasz, nie szukamy po nazwach, po następne trochę trzeba włożyć czas w naukę.
Zauważyłem, że od jakiegoś czasu na youtubie jest jakaś moda na ETFy, że to najlepsza inwestycja i najlepszy zysk, dla każdego bez wiedzy, typu kup. A link afiliacyjny w opisie filmu.
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 176
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Który ETF na 5 lat najbezpieczniejszy

Post autor: Thorwald »

Polecam wyszukiwarkę ETF z podziałem na brokerów
https://atlasetf.pl/etf-search
ODPOWIEDZ