Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: kuba »

glina pisze: 28 lip 2021, 17:58
kuba pisze: 27 lip 2021, 22:05 A to ja też wszedłem w KWEB za 5% portfela, dopadło mnie FOMO ;)
No to gratuluje :D.
Hehe, mógłbym teraz napisać, że na podstawie analizy technicznej, albo dzięki szklanej kuli wiedziałem kiedy kupić :-D ale prawda jest taka, że po prostu miałem farta i dzisiaj +10% trafiło mi się jak ślepej kurze ziarno :-)
Zresztą zobaczymy za kilka miesięcy, bo może zaraz znowu polecimy w dół
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

Ja też zapakowałem KWEB po 30 GBP (LSE) oraz wczoraj NTES po 84 i BIDU po 154. Zakładam że to pozycje na long term, poziomy wejścia nieprzypadkowe, bazujące na AT ale to niepopularne podejście tutaj więc się nie wychylam :-)
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

I to jest growth, co do którego mogę ze wstydem przyznać się, że się głupio nie załapałem. Wzrost EPS i revenue na poziomie 30-40% rocznie. Drogie i ciągle coraz droższe:
Obrazek
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Niektorych przeraza P/E powyzej 20 a tutaj mamy wskaznik price/sales na skromnym poziomie 33.84 :)
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Ostap_Bender pisze: 01 sie 2021, 23:06 Niektorych przeraza P/E powyzej 20 a tutaj mamy wskaznik price/sales na skromnym poziomie 33.84 :)
Mówię, że drogie, ale tutaj często padają tickery spółek z wątpliwymi biznesami, które mają P/S na poziomie > 50, a jeszcze nie widziały grosza zysku. TEAM natomiast zarabia w cholerę od paru lat. JIRA jest praktycznie standardem w większych firmach IT. Fundamenty biznesu są naprawdę solidne. Stąd wycena taka, a nie inna.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Tej spolce sie w przeszlosci przygladalem, to jest rzczywiscie porzadny biznes na miare salesforca czy tam servicenow a nie jakies g*wno., tutaj sie mozemy zgodzic.

JIRA jest rzczywiscie dominujacym rozwiazaniem na rynku natomiast sama firma ma tez porzadna konkurencje w postaci Asany, ServiceNow, Monday, i samego Microsoftu wiec pytanie czy tort jest wystarczajaco duzy aby uzasadnic taka wycene.
keyfodet
Posty: 3
Rejestracja: 13 mar 2021, 22:37

Re: Live o wszystkim

Post autor: keyfodet »

Co sądzicie o zainwestowaniu w branżę półprzewodników (np. etf SMH)?
Z jednej strony wygląda na to że będzie przeżywać dalszy rozkwit, coraz więcej firm stwierdza że może warto projektować swoje własne układy. Do tego ostatnie problemy z dostępnością jakichkolwiek mikroprocesorów z powodu dużego popytu.
Z drugiej strony, wydaje się że już teraz jest dosyć drogo (https://seekingalpha.com/article/443946 ... -dashboard). No i tak właściwie wszystko opiera się o kilka firm: TMSC, Samsung, ASML, co zwiększa moim zdaniem ryzyko.
grażyn
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 14 mar 2021, 14:51
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: grażyn »

@glina, podsyłam artykuł, pewnie jesteś na bieżąco i tytuł mocno przesadzony, ale pierwszy raz dwie konkurencyjne firmy pokazały lepsze wyniki m/m, warto obserwować jak to się dalej potoczy, bo jak widać lekko nie będzie :) Luosheng Peng też chyba stawia na XPeng z tego co czasem czytam jego tweety. https://seekingalpha.com/article/444433 ... ing-ground
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: korver »

Ryneczek się trzyma, a tu coś dyskusja zamarła. Co tam Panowie (i Panie) ostatnio na tapecie?

ładne wyniki MELI:
#MercadoLibre $MELI Q2 GAAP EPS of $1.37 beats by $1.25.
Revenue of $1.7B (+93.5% Y/Y) beats by $220M.
Total Payment Volume, up 72% year-over-year on an FX neutral basis $7.0 billion
Gross Merchandise Volume, up 46% year-over-year on an FX neutral basis

Dla mnie małe, aczkolwiek bardzo pozytywne zaskoczenie patrząc po wynikach amerykańskich spółek z tej branży.

Inwestorów mocno zawiodło ETSY, powolny wzrost i chyba słabszymi prognozami na kolejne kwartały. Kurs ładnie runął.

AMD mocno przegrzane, ale aż żal taką spółkę sprzedawać, póki prognozy są tak dobre dalej. Zaczęła się pojawiać w TOP na Twitterze, więc możliwe, że jeszcze "pompka" w górę trochę potrwa. Tak, czy tak, Price Target już mocno przeskoczony i aż prosi się korektę. Pozamykałem CALLe, w portfelu tradycyjnym lekka redukcja do wagi "optymalnej" i zobaczymy co będzie dalej.

Skusiłem się wczoraj na PYPL, po lekturze transkrypcji Earnigs Calla i przejrzeniu raportu uważam, że jeszcze wrócą do łask. W ciekawych miejscach są również Mastercard i Visa pod względem Upside, więc generalnie sentyment się osłabił do tej branży.

Coś ciekawego Wam wpadło w oko?
grażyn
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 14 mar 2021, 14:51
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: grażyn »

@korver no ja nie wniosę dla Ciebie nic nowego bo zrobiłem dokładnie to samo :D ściąłem trochę pozycji z AMD i dołożyłem do PYPL, a na MELI po prostu patrzyłem jak rośnie :)
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: korver »

FVRR będzie dzisiaj w przecenie, aż się chyba skuszę. Wyniki dobre, ale ścieli prognozy i kurs w pre market -21% :o
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: kuba »

A ja kupiłem los na loterii - EDU CALL@5 Jan 22 :-)
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: korver »

kuba pisze: 05 sie 2021, 11:26 A ja kupiłem los na loterii - EDU CALL@5 Jan 22 :-)
Pod jakąś informację, czy "a nuż się uda"?
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: kuba »

korver pisze: 05 sie 2021, 11:34
kuba pisze: 05 sie 2021, 11:26 A ja kupiłem los na loterii - EDU CALL@5 Jan 22 :-)
Pod jakąś informację, czy "a nuż się uda"?
To drugie :-)
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Powodzenia!
Ile dałeś za los?
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: kuba »

winio pisze: 05 sie 2021, 12:00 Powodzenia!
Ile dałeś za los?
Dzięki. Zapłaciłem $25
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Zauważyliście, że od około trzech miesięcy TLT idzie równiutko do góry? Już prawie 10% - bardzo dużo jak na ten instrument (i więcej niż np. VOO tj. SP500).
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Cena TLT Idzie w gore ze wzgledu na koniec tradu inflation/re-opening a poza tym ciagle jest nadmiar plynnosci na reverse repo (bilion $)!. Zdaje sie tez ze ostatnio korelacja miedzy TLT i SP500 jest w okolicach 0 co tym bardziej swiadczy o sytuacji z plynnoscia na rynku,
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Hmm OK, ale jednocześnie cała krzywa rentowności jest pod inflacją.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

No jest, obligacje to w tym momencie smieciowe aktywowo patrzac dlugoterminowo.
Taka sytuacja powinna powinna wyjatkowo dobrze sprzyjac metalom szlachetnym ale jak widac rynek wie lepiej :).
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Nieszlachetnym też, ogólnie surowcom. Tymczasem nic z tego. Nawet to słynne już drewno spadło tam, skąd startowało.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Copper sie ciagle trzyma, inne metale przemyslowe rowniez natomiast ciezko powiedziec na ile wynika to z zwiekszonego popytu na surowce w dynamicznie odbijajacej gospodarce a ile w skutek przeplywu kapitalu spekulacyjnego wypedzonego z obligacji przez FED

Wzrost ceny spot drewna byl chyba spowodowany ograniczeniem mocy przerobowych tartakow.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Akurat copper to śledzę ze względu na KGH. Od początku roku KGHM w zasadzie stoi w miejscu, a SP500 jest ze 20% wyżej. Przy czym kurs USD:PLN też w zasadzie w miejscu. Dodatkowo wahania kursu KGH i VOO to niebo a ziemia. Więc w sumie ten szalony rajd na 'commodities' i PM niezbyt wypalił.
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

grażyn pisze: 04 sie 2021, 11:34 @glina, podsyłam artykuł, pewnie jesteś na bieżąco i tytuł mocno przesadzony, ale pierwszy raz dwie konkurencyjne firmy pokazały lepsze wyniki m/m, warto obserwować jak to się dalej potoczy, bo jak widać lekko nie będzie :) Luosheng Peng też chyba stawia na XPeng z tego co czasem czytam jego tweety. https://seekingalpha.com/article/444433 ... ing-ground
Dzieki. Nie uwazam, zeby NIO tracil udzial bo tak na serio oni nie konkuruja ze soba w tym samym segmencie. XPeng i Li to midrange, a NIO to premium i tak sie pozycjanuja, czyli naturalnie sprzedaja mniej, ale z wieksza marza. Do tego maja Battery as a Service jako zrodlo dochodow z wysoka marza.

Wydaje mi sie, ze na mocno konkurencyjnym rynku Li i Xpeng trzeba porownywac z cala reszta tradycyjnych producentow (ale o konkurencje z europy bym sie nie martwil). Bardziej trzeba patrzec na to co robia Geely i BYD bo to jest zagrozenie dla Li i Xpeng.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Jak oceniacie sytuacje po ostatnim raporcie NFP ze stanow? Metale ostro w dol, indeksy niezdecydowane. Cos sie zmienia czy ciagle 'mamy przejsciowa inflacje' dla FED?
ODPOWIEDZ