Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Czytałeś ostatnio dobrą książkę? Znalazłeś fajny webinar? Odkryłeś ciekawy artykuł w prasie lub wpis na innym blogu? Wpadł Ci w ręce wartościowy raport lub newsletter? Podziel się wrażeniami.
Wojtas
Forumowy wyga

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

bogdan33k pisze: 16 kwie 2021, 12:35Rozumiem, to jak w takim razie uzupełnić to w PIT/ZG tj. te koszty za prowadzenie rachunku (w pozycji 32. PIT/ZG, nie mogę dać minusa tj. odmowa aplikacji).
Ministerstwo Finansów nie przewidziało możliwości wpisywania ujemnych dochodów (strat) do załącznika PIT/ZG.
Powszechną praktyką jest więc wpisywania tam dochodu zerowego, w przypadku poniesienia strat w danym kraju.
I nie ma sensu tego rozkminiać. Jeśli nie wiesz co robić, rób tak jak robią wszyscy (płyń z prądem).
Zwłaszcza, że ma to drugorzędne znaczenie, bo to tylko załącznik. Podstawą do zapłaty podatku jest PIT-38.

Pixel2 pisze: 16 kwie 2021, 13:02Ja mam taki rzypadek - w ZG dałem 0 (zero) ale dodałem (ujemną, czyli odjąłem) tą kwotę w pit38 w c.2 pole23 jako "koszty uzyskania przychodów".
Mój program do PIT (PITy 2020 Asystent) przyjął w ZG ujemną kwotą, wyswietlił ją jako zero, ale przeniósł sam do wspomnianego wyzej pola.
A jaki kraj wybierasz dla IB w przypadku: pozostałych kosztów oraz odsetek zapłaconych ?
Wielka Brytania (wg działalności IB UK) czy USA (wg działalności IB LLC).

No bo klientem byliśmy IB UK. Z tym, że obrót na większości instrumentów wykonywanych jest przez IB LLC, a część (chodzi tu w szczególności o kontrakty na różnicę - CFD) wykonywana jest bezpośrednia przez IB UK.
CFD to specyficzna sprawa, bo one są nielegalne w USA. W Europie natomiast stanowią obrót pozagiełdowy, bo to tylko umowa między Klientem a Brokerem dot. zagrania na wzrost lub spadek kursów akcji, ETFów lub walut.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Tu mieszkam: W-w

Post autor: Pixel2 »

Wojtas pisze: 16 kwie 2021, 21:32 A jaki kraj wybierasz dla IB w przypadku: pozostałych kosztów oraz odsetek zapłaconych ?
Wielka Brytania (wg działalności IB UK) czy USA (wg działalności IB LLC).

No bo klientem byliśmy IB UK. Z tym, że obrót na większości instrumentów wykonywanych jest przez IB LLC, a część (chodzi tu w szczególności o kontrakty na różnicę - CFD) wykonywana jest bezpośrednia przez IB UK.
CFD to specyficzna sprawa, bo one są nielegalne w USA. W Europie natomiast stanowią obrót pozagiełdowy, bo to tylko umowa między Klientem a Brokerem dot. zagrania na wzrost lub spadek kursów akcji, ETFów lub walut.
Tego jeszcze finalnie nie rozstrzygnąłem... wstępnie przypisałem do USA (bo tam mam 99% obrotu i giną te koszty w tłumie). Jednak wczytałem się w umowy i nawet na kwitach ichniejszych "US-PITów" jest UK jako oznaczenie kraju brokera...
I tak czekam z rozliczeniem do ostatnich dni, bo mam sporą dopłatę...
reuptake
Stały bywalec
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Post autor: reuptake »

Fee od transakcji trzeba rozliczać waszym zdaniem oddzielnie?

Ja do tej pory rozliczałem to po prostu poprzez zwiększanie (o fee) kosztu (przy zakupie) i zmniejszanie (o fee) przychodu, przy sprzedaży.
Wojtas
Forumowy wyga

A kto gdzie pisał, że oddzielnie ?
Te kwestie zostały już wyjaśnione w pierwszym poscie tego wątku (patrz chociażby poradnik Bossa).

My rozmawiamy o opłatach pozostałych - opłatach z tytułu prowadzenia konta, odsetkach zapłaconych, itp. A tych nie da się przypisać do transakcji.
reuptake
Stały bywalec

OK, po prostu się przestraszyłem, że znowu coś źle robię.

Ja w tym roku miałem kilkanaście USD tych dodatkowych opłat, uznałem, że są płatne w USA.
Wojtas
Forumowy wyga

reuptake pisze: 17 kwie 2021, 20:46Ja w tym roku miałem kilkanaście USD tych dodatkowych opłat, uznałem, że są płatne w USA.
Ja stawiam Wielka Brytania - czyli siedziba brokera, wg wszelkich znaków na niebie i na ziemi.

PS. Sam handlowałem też np Forex CFD i dopisywanie ich do USA byłoby nonsensem, skoro są one w USA nielegalne i nie mogły być tam wykonane.
reuptake
Stały bywalec

Założyłem, że skoro to opłaty pobierane za dostęp do notowań amerykańskiej giełdy… trochę chyba dziwne wrzucać to na oddzielny PIT-ZG, a potem odliczać jako koszt, nawet nie wiem, czy to jest w ogóle dopuszczalne.

Forex/CFD to trochę inna sytuacja jednak.
Wojtas
Forumowy wyga

No tak, to można jak najbardziej przypisać do USA.
Natomiast chodziło mi koszty neutralne - np opłata za użytkowanie konta, za wypłatę środków i podobne, których nie sposób przypisać do konkretnego kraju/giełdy. Wtedy pozostaje kraj brokera.
Wojtas
Forumowy wyga

A ja jeszcze dalej mielę temat rozliczeń Forex, bo nie daje mi spać.

Przemyślałem post kolegi oraz jeszcze raz wykładnie i dochodzę do wniosku, że trzeba śledzić wszystkie przepływy pieniężne na rachunku.
Następnie przyporządkowywać zakupy/sprzedaż walut pod zakup/sprzedaż akcji oraz oddzielać je od zakupów/sprzedaży walut pod typową spekulację.

Zakupy walut pod zakup akcji są neutralne podatkowo. Przy czym koszt podatkowy od zakupu akcji i tak się liczy wg NBP, a nie wg kursu faktycznie zastosowanego (art. 24c ust. 10 Ustawy o PDOF).
Analogiczna sytuacja jest przy sprzedaży akcji, sprzedaży waluty, odkupowaniu długu walutowego, itp., jeśli tylko wg metody FIFO można przyporządkować transakcje walutowe do odpowiednich transakcji akcyjnych (lub innych np opcyjnych).

Natomiast sama spekulacja walutowa - kiedy jedna transakcja walutowa, łączy się w parę z inną transakcja na tej samej walucie i generuje zysk lub stratę, podlega już opodatkowaniu.

Przy okazji znalazłem dodatkowe potwierdzenia, że spekulacje na Forex należy traktować jak instrumenty pochodne:
Było o tym już dawno na Parkiet.com.
A także jest w kolejnej interpretacji, tym razem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 10 stycznia 2013 r. (nr ITPB1/415-1154/12/MR).

PS. W związku z powyższym, zaktualizowałem odpowiednio kalkulator.
ODPOWIEDZ