Stock Market Crash 2018 - live comments

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
GrzegorzM
Posty: 31
Rejestracja: 25 sty 2018, 10:44

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: GrzegorzM » 05 cze 2018, 21:19

Greg pisze: Coraz więcej krajów Emerging Markets ma ogromne problemy z rosnącym dolarem. W 2000 roku dot.com bubble nie pękło w USA, tylko w Rosji od rosnącego dolara gdy chyba wtedy Rosja czy nawet ZSRR zbankrutowało. Dlatego tu trzeba wypatrywać bardziej Chin czy Indii w/g mnie wraz ze wzrostem kolejnych cyferek na indeksie dolara.
Wszystko zgoda. Ale patrze tak na tego DX'a (https://pl.investing.com/quotes/us-doll ... ming-chart interwał 1M) i widzę że ten wzrost teraz to pikuś w porównaniu do np. przełomy 2014/2015. Raptem 2mc świeczki. Nie wiem co się działo w tamtych latach że tak DX pakował do góry a EM mimo to przetrwały. Ktoś (Greg / Tomek) co długo spekuluje / inwestuje może w paru słowach napisać? Dlaczego "this time is different" lub "same" ?
Ostatnio zmieniony 05 cze 2018, 21:28 przez GrzegorzM, łącznie zmieniany 1 raz.

eleste
Stały bywalec
Posty: 445
Rejestracja: 15 gru 2017, 10:50

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: eleste » 05 cze 2018, 21:57

GrzegorzM pisze:
Greg pisze: Coraz więcej krajów Emerging Markets ma ogromne problemy z rosnącym dolarem. W 2000 roku dot.com bubble nie pękło w USA, tylko w Rosji od rosnącego dolara gdy chyba wtedy Rosja czy nawet ZSRR zbankrutowało. Dlatego tu trzeba wypatrywać bardziej Chin czy Indii w/g mnie wraz ze wzrostem kolejnych cyferek na indeksie dolara.
Wszystko zgoda. Ale patrze tak na tego DX'a (https://pl.investing.com/quotes/us-doll ... ming-chart interwał 1M) i widzę że ten wzrost teraz to pikuś w porównaniu do np. przełomy 2014/2015. Raptem 2mc świeczki. Nie wiem co się działo w tamtych latach że tak DX pakował do góry a EM mimo to przetrwały. Ktoś (Greg / Tomek) co długo spekuluje / inwestuje może w paru słowach napisać? Dlaczego "this time is different" lub "same" ?
Adresatem nie jestem, ale jak dla mnie to tamten wzrost jest swego rodzaju potwierdzeniem przewidywań Grega co do zachowania EM pod wplywem rosnącego dolara.
dolar czy dxy rozpoczął wtedy swój marsz w górę na fali pierwszych informacji o konczeniu QE (polowa 2013 chyba) i potem rowniez wzrost stop. Z tego co pamietam to ten silny rajd, na który wskazujesz mial bezposredni wplyw na EM - Pl gielda wtedy poleciala, Brazylia tez i pobankrutowali producenci cukru (chwile pozniej ostatni duzy rajd na cukrze), Chiny to wtedy walnely tak, ze chyba gielde zawieszali (ale tam DXy nalozyl sie na silna banke).
Jezeli wtedy byly informacje o koncu QE i o wzroscie stop, a teraz nie dosc ze nie ma QE tylko jest QT i faktycznie stopy regularnie podnosza to rezultat moim zdaniem moze byc tylko taki jak Greg pisze. Tylko jaki harmonogram zdazen :)
mam nadzieję, że trochę pomogłem przed odpowiedzią adresatów pytania.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: Greg » 06 cze 2018, 13:33

W 2014/2015 miałeś wzrost DXY z powodu oil-crash ... Nie ma to żadnego związku z cyklem bo nie ma podwyżek stóp procentowych. Wzrost deflacyjny. Wtedy ropa spadła ze 100$ na 26$ i zaczął się wzrost inflacyjny, gdy ropa z 26$ odbiła na 73$. Wzrost deflacyjny jest normalną częścią cyklu jak widać poniżej. Skończył się gdy DXY osiągnął 103 i wtedy fala inflacji się wylała i FED zaczął zaciskać politykę i mamy 6 a zaraz 7 podwyżek stóp procentowych :

Obrazek

EM przertwały - jasne, ale zerknij co się stało w Rosji, Brazylii itp itd? Pokaże kurs Rubla... To był czas gdy ja Rosje kupowałem. Natomiast trzeba przyznać, że w 2014 stopy procentowe w USA wynosiły tyle samo co w 2009 roku a więc ... 0.00%...

Rubel stracił 50% siły nabywczej, jak teraz z powodu coraz wyższych interest rates kapitał dalej odpłynie to Rubel straci kolejne 50% siły nabywczej. Inne kraje EM tak samo miały.

Obrazek

Nie mogę znaleźć linka, bo dziś to czytałem, ale, szef banku centralnego Malezji podał się do dymisji, Indonezji chyba też, a Indii modli się aby FED nie redukował bilansu + zapowiada podwyżki stóp procentowych bo Indie zaczynają też mieć problemy z walutą. Zobaczcie co w Chinach się dzieje. Jak rynek gwałtownie zaczyna wyceniać default przedsiębiorstw windując rentowności śmieciowych obligacji aż na prawie już 10%!

Obrazek

No ale dziwi to kogoś?

Obrazek

Dlaczego this time is different? Dlatego, że w USA stopy z 0.00% są już za chwilę 2.00%, a cały świat przygląda się jak kapitał szukając coraz lepszych stop zwrotu powolutku leci w stronę DXY i pytanie czy to jest finalny odpływ w ramach ostatniej fazy cyklu?

Jak popatrzysz na cykl to czemu 2014 był normalną częścią korekty?

a) Stopy były 0.00% z poziomu z 2009 roku
b) Podaż kredytu rosła

Obrazek

c) Żadne spready 10Y-2Y 30Y-10Y czy spready innych krajów nie były ujemne, albo nie dochodziły do zera, teraz są.

Korekta na ropie spowodowana była łupkami. Przełużyło nam to cykl, jeżeli ropa łupkowa by się nie pojawiła, cena ropy doszłaby np. do 150$ i inflacja spowodowałaby szybciutkie spowolnienie wtedy też FED zacząłby zaciskać mocniej stopy, ale tu się udało.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: Greg » 06 cze 2018, 13:51

eleste pisze:
sebo pisze:Nie bo są wzrosty i ładnie się zarabia a jak się tu czyta to myśli się o spadkach i się traci tylko.
Chodź dzisiaj nie wiem ale mam wątpliwości, trochę wieje, nie wiem czy nie zaczną się małe spadki zaraz.
Byleby zmienność dalej była. Mi to pasuje :)
Ja mam zbyt małą wiedzę by móc określić główną zmianę rynku z byka na niedźwiedzia. Dlatego opisy Grega mają dla mnie dużą wartość jeśli faktycznie realizuje się ten scenariusz. Przyda się za 10 lat w następnym kryzysie :)
I tu pytanie do Grega - przy tym jak to obecnie wygląda korygujesz obecnie swoje założenia? Obecny up w górę to ten etap, który pisałeś, że nastąpi po wybiciu ma200 czyli ostatni rajd w górę?
Nie koryguje założeń. Za chwile 7dma podwyżka stóp w USA do 1.75-2.00, 10Y wracają na 3.00%, za chwilę rentowności zaczną ponownie odciskać piętno na wyceny akcji. Mieliśmy spadki rentowności spadły na 2.70%, rynek odbił, ale znowu SP500 i 10Y się spotykają w punkcie przegięcia. FED zawsze wywala rynek tym, że za późno zaciąga politykę monetarną i robi to za szybko. To nie stopy procentowe wywalają rynek, tylko to, że FED źle to robi od 100 lat (zbyt późno i zbyt szybko) albo robi to celowo.

Trafienie w top jest ciężkie i arealne, dlatego od zawsze powtarzam, że siedze na kasie i czekam... (a na razie stolarzy pilnuje, więc cieżko mi tu przebywać z Wami jak wcześniej, ale to się skończy wcześniej czy później)...

SP500=2740 10Y=2.96 -> dużo. Natomiast baczniej przyglądam się Chinom, Indiom i co tam się dzieje, oraz jak FED redukuje bilans odsysając kapitał z całego świata do siebie a najmocniej Chiny oberwą w/g mnie na tym odsysaniu. Na razie rezerwy mają, ale Brazylia też miała i chyba ze 2 dni temu interweniował Brazylijski Bank Centralny ale bez skutku. Tu macie 2014 rok na walucie Brazylii. Też 50% straciła. To teraz pomyślcie co się stanie gdy FED zwiększy stopy do 2.5 i zredukuje bilans o raptem 100mld-200mld$ z 4.3T$ do 4.2-4.1T$. Powell otwarcie mówił - parafrazując - "Teraz to Wasz problem Emerging Markets". Ale USA ściągnie kapitał i zasponsoruje sobie 10T$ deficytu kosztem całego świata. Pomysł wręcz wspaniały. Ważne, żeby Chiny załatwić. Chiny się już godzą na wszystko.

Obrazek

Dodajmy do tego Italy + Spain (Spain też fajne macro dane ma...) i ECB bezradne, które nie ma pojęcia co robić o podwyżkach stóp nawet nie wspominam... Jedynie gadają bzdety, że QE przestaną robić... Ale to czcze gadanie, chyba, że nie, wtedy ciekawe jak szybko będzie ItalExit (Gartman stwiedził, że nie ma szans by Włochy wyszły z EU/EURO), bo jedynym kupcem obligacji Włoch jest ECB...

A Italy vs Greece to jak kropla wody do oceanu + Deutsche Bank który jest umoczony w tych krajach i mieszanka zapalna gotowa, ale to przyjdzie jakoś w najmniej oczekiwanym momencie.

Obrazek

eleste
Stały bywalec
Posty: 445
Rejestracja: 15 gru 2017, 10:50

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: eleste » 06 cze 2018, 13:56

Greg pisze:(...)Zobaczcie co w Chinach się dzieje. Jak rynek gwałtownie zaczyna wyceniać default przedsiębiorstw windując rentowności śmieciowych obligacji aż na prawie już 10%!
(...)
interwencja chyba nawet dzisiaj poszła - 72 mld $ na poprawę płynności
https://www.zerohedge.com/news/2018-06- ... ins-stable

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: Greg » 06 cze 2018, 14:01

Nawet nie czytałem, ale Chiny cały czas interweniują, bo tam jest spory problem z sektorem bankowym. Jakiś czas temu pisałem, jak tną reverse repo a to się robi przy kryzysie finansowym. Na razie zadrukowują kasą i spuszczają rezerwy walutowe w ubikacji licząc, że coś się ustabilizuje... Może się uda :) Ale każda podwyżka stóp w USA + QT = coraz większe problemy dla nich + Emerging Markets...

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: Greg » 06 cze 2018, 14:07

Pamiętacie? Dopiero co pisałem o Indiach ... Jak ich szef banku centralnego modli się do FEDu aby zaprzestał QT bo wywalą Emerging Markets ...

Jak kapitał odpływa z krajów Emerging Markets. Tu Indie... Z 6.2% już 8% na 10Y... Tak FED wysysa kapitał z całego świata do siebie. I będzie tym gorzej im FED będzie dalej podwyższał stopy i robił QT, ale gorzej wykładniczo, a nie liniowo.
India 10 year Government Bond Yields rise 9.2 bps to 7.926 near 3 year high
Obrazek

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: Greg » 06 cze 2018, 14:33

Brazylia ciąg dalszy i Emerging Markets vs FED and USD :

Banki Centralne mają taką siłę ala Turcja czy Wenezuela. W starciu z DXY nie mają szans! Jedynie szybko pozbawią się rezerw walutowych czy złota :
Here we go: BRAZILIAN REAL LEADS EMERGING MARKET FX LOSSES, EYES 3.84
I to się będzie działo z coraz większą ilością walut, chyba, że FED zaprzestanie QT i podwyżek stóp procentowych :

2 najważniejsze rzeczy to :

1/ Obligacje mają zawsze racje
2/ Potem rynek F/X (walutowy) vs waluta rezerwowa

-----------
PRÓŻNIA
-----------

100/ Akcje i ich wyceny.

Jedyne co może zaburzyć cykl to powtórka z 2014 roku gdy będzie nadpodaż ropy i ropa spadnie do 20$ (ale przydałoby się obniżyć stopy procentowe też). Bo jeżeli ropa spadnie sama z siebie do 20$ to spadnie razem z wycenami akcji..., bo wyceni spowolnienie. No i pytanie gdzie jesteśmy w cyklu. Czy powtórka z 2014 roku, czy powtórka z 2001 roku. Jeżeli ropa podbije na np. 90$ to US10Y podbiją na np. 4% a DXY wyskoczy na 120 np. Co to znaczy dla Emerging Markets? Nawet nie muszę mówić... Melt-down, który dojdzie rykoszetem do USA.

Trump to wie i wczoraj chyba kazał Arabii Saudyjskiej zwiększyć wydobycie o 1mln baryłek... Rosja z OPEC chce się wymixować (Ci to z walutą mają problem), więc zobaczymy.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: Greg » 06 cze 2018, 14:39

No i z 10Y z 2.7% rynek pięknie odbił SP500 wraca na 2740-2750 i 10Y na 2.97% (ostatnim razem to był punkt przegięcia). Wracamy do punktu zero, gdzie interest rates odciskały piętno na wycenach akcji. Powrót do dobrego punktu obserwacyjnego ponownie :

Obrazek

Jakby kogoś interesowało dlaczego tak dobrze giełda idzie to już spieszę z wytłumaczeniem...

8 spółek dokładnie :
AMZN is contributing 24 points (+31%)
MSFT 15 pts (+20%)
AAPL 15 pts (+20%)
NFLX 9 pts (+11%)
INTC 6 pts (+8%)
MA 5 pts (+6.6%)
NVDA 5 pts (+6.5%)
FB 5 pts (+6.5%).

8 stocks are ~105% of the YTD SPX move (and AMZN and MSFT are 50% alone.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: Greg » 06 cze 2018, 15:13

EURUSD zawsze coś sygnalizowało (w 2008 roku raz dotknęło a potem po 6 miesiącach zaczął się melt-down)...

Obrazek

Teraz szczegółowo (nawet z FIBO dół kanału górnego wykresu i 1.618 sygnalizuje 0.9)...

Obrazek

Wszystko staje się nie ważne gdy EURUSD wybije ponad 2008 trend-line. Ale od 2009 mamy już ... no 7 podwyżek stóp procentowych ...

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: Ryszard Wielkouch » 06 cze 2018, 15:42

Od wczoraj mamy korektę na dolarze przynajmniej do 14 czerwca kiedy to ma zebrać się ECB i dyskutować plan zakończenia QE. To prawdziwy pocałunek śmierci dla obligacji Włoch, które w połączeniu ze swoimi problemami tracą mocno na wartości.

Nieprzypadkowa jest też chyba data dzień po wielce prawdopodobnym ogłoszeniu przez FED kolejnej podwyżki stóp procentowych.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: Greg » 06 cze 2018, 15:59

Nie da się zakończyć QE, bez rozpadu strefy EURO..., albo trzeba zadrukować EURO do takiego stopnia, że strefa EURO się sama rozpadnie..., bo wtedy DXY urośnie do grubych wartości i przewali Emerging Markets i faktycznie EURUSD wtedy będzie 0.9...

ECB gada bzdury o zakończeniu QE, ale to farmazony aby kurs lekko odreagował...

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: Greg » 06 cze 2018, 16:16

Oj chyba czas... Akurat SP500=2750 + 10Y=2.96% reached the break level

VXX - chyba nice risk to reward... Na godzinnych hammery bullish... Zobaczymy :P

Obrazek

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: Greg » 06 cze 2018, 17:20

Generalnie co się stanie teraz to mamy 2 obozy. Wszystko zależy od ... oczywiście jednego i tego samego ...

DXY...

Pytanie czy faza inflacyjna się zakończyła czy nie...

1/ DXY spadnie w dół to był dead-cat bounce, dolar przestanie istnieć, rynek zrobi blow-off mode czyli SP500 ponad 3000pkt na bazie słabego dolara, złoto po 2000$ itp itd. Ten obóz przewiduje EURUSD = 1.30 i wybicie linii trendu ponad ten z 2008 roku. Ta opcja powoduje, że sypną się USA jako pierwsze a nie Emerging Markets (powtórka z 2008 roku)

Obrazek

2/ DXY zaczął ostatni rajd do góry i nie jest to dead-cat bounce tylko korekta w ramach 1-2-3-4-5, teraz spadek na 92-93 i potem pionowa 3-cia fala w ramach problemu EURUSD, a wtedy żaden blow-off nie nastąpi tylko wszystko się sypnie zaczynając od Emerging Markets w tym #1 = China i #2 = Indie..., a więc deflacja, DXY ponad 100, złoto 1000$ itp itd... Ten obóz przewiduje raczej problemy w strefie EURO i bezradność ECB, a więc powtórka z 2001 roku i dot.com bubble, gdzie Emerging Markets w tym Rosja zbankrutowały na bazie rosnącego dolara i potem sypnęły się USA w ramach pęknięcia dot.com bubble przez wysokie stopy procentowe.

Obrazek

Ja należę do obozu #2. Ale poddaje pod rozważanie. Wszystko dzieje się teraz wokoło dolara.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: Greg » 06 cze 2018, 17:48

Wtedy FED musiałby podnosić stopy tak po 1% a nie po 0.25%... 10Y dostałby z 5% choć pewnie z opóźnieniem... Wtedy ropa pewnie by nam skoczyła ze 100$ za baryłkę. Rosja, Wenezuela, Arabia Saudyjska itp by się cieszyła, ale bardzo krótko, bo USA to 50% kapitalizacji wszystkich giełd, więc szybko inflacja by wykończyła rynek długu w USA.

Aby to nastąpiło trzeba odpowiedzieć na pytanie co musi się stać z EURUSD i USDJPY aby te waluty zyskiwały wobec USD?

a) Gospodarka EU i JP musi się świetnie rozwijać (lepiej niż USA)
b) Stopy procentowe muszą iść do góry w tych krajach aby schładzać gospodarkę
c) Bilans banku centralnego musi iść w dół a nie do góry w ramach QT, a nie QE (a więc wspierania słabej gospodarki)

Zablokowany