Pytania Początkujących

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
_Deco_10
Posty: 29
Rejestracja: 12 maja 2018, 13:29

Re: Pytania Początkujących

Post autor: _Deco_10 » 12 maja 2018, 13:44

Dzień dobry,
zastanawiam się nad wyborem jakiegoś brokera zagranicznego i ma do Was pytanie odnośnie brokerów i opłat.
Czy oprócz prowizji za zakup akcji, ETF-ów i itp dochodzą jeszcze inne koszty np. za przechowywanie aktywów, opłata za wypracowany zysk, który broker ma najniższe takie opłaty?
Przeglądam ofertę DIF broker i tam właśnie takie opłaty występują a dodając do tego jeszcze roczne opłaty za same ETF-y, które chciałbym kupić, to tych opłat jest już całkiem sporo.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 12 maja 2018, 16:59

Odpowiedź jest jedna, niezmienna i zawsze ta sama: Interactive Brokers.

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Thorwald » 12 maja 2018, 17:10

Brokerzy są bardzo twórczy jeżeli chodzi o dziwne opłaty. Są jeszcze opłaty np. za korzystanie z danego rynku, za notowania, za przewalutowanie. Trzeba się zapoznać z całym cennikiem i u każdego wygląda on inaczej.

_Deco_10
Posty: 29
Rejestracja: 12 maja 2018, 13:29

Re: Pytania Początkujących

Post autor: _Deco_10 » 12 maja 2018, 19:51

Czytałem właśnie też o Interactive Brokers ale tam w regulaminie doczytałem, że konieczne jest posiadania na koncie 10 000 $, co dla mnie na tą chwilę jest trochę za dużo.
Z kolei czytałem Twoje posty gdzie pisałeś, że mniejszą kwotą również można otworzyć konto i handlować tylko to konto jest wtedy z pewnymi ograniczeniami. Nie do końca wiem jak to w końcu wygląda.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 12 maja 2018, 19:54

Minimalna pierwsza wpłata w IB to $10 000, nic się nie zmieniło. Jeśli potrzebujesz dostępu wyłącznie do giełd w USA i do ETF-ów, to wybierz Sogotrade. Konto jest darmowe, a minimalna wpłata wynosi 500 USD. Prowizje 4-5$ za transakcję.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Pytania Początkujących

Post autor: sebo » 12 maja 2018, 21:45

Minimalna pierwsza wpłata 10000$ jeśli później spadnie ta kwota, to wyliczają średnią algorytm wyliczenia jest podany na stronie, jeśli z algorytmu wyjdzie mniej to dodatkowo co miesiąc 20$.
Ogólnie dobrze mieć znacznie powyżej tej kwoty.
Z drugiej strony bez takiej kwoty cieżko się inwestuje.

_Deco_10
Posty: 29
Rejestracja: 12 maja 2018, 13:29

Re: Pytania Początkujących

Post autor: _Deco_10 » 12 maja 2018, 22:51

Rozumiem, że macie rachunki w IB więc mam pytanie, czy za przechowywanie akcji i ETF-ów broker ten nalicza opłaty? Bo przeglądnąłem ich opłaty i nie znalazłem, więc chciałbym się upewnić.
Przykładowo w Saxo Bank mają opłatę 0,12%/1 rok ale minimum 5 EUR/1 miesiąc za trzymanie akcji, ETF-ów oraz obligacji.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 13 maja 2018, 07:07

Saxo to chyba najdroższy broker jaki istnieje na rynku. IB nie dolicza żadnych opłat. Dodatkowo płaci się (dobrowolnie) za notowania w czasie rzeczywistym z różnych giełd, czy za dostęp do serwisow analitycznych i rekomendacji. No ale to nie jest obowiązkowe.

_Deco_10
Posty: 29
Rejestracja: 12 maja 2018, 13:29

Re: Pytania Początkujących

Post autor: _Deco_10 » 13 maja 2018, 12:48

Pozwolę sobie jeszcze pociągnąć temat brokerów, jeśli to nie miejsce na take rzeczy to proszę o przeniesienie mojego wątku do innego tematu.

Z różnych względów odpadł IB- duży minimalny depozyt oraz Saxo- stała opłata. Warunki jakich szukam spełnia DIF oraz LYNX, z tym że LYNX ma dużo mniejsze prowizje. Weszli oni na rynek polski i z tego co wiem, miedzy innymi z artykułu https://www.tradingforaliving.pl/lynx-broker-opinie/, w związku z MIFID II nie są dostępne ETF-y. Czy zmieniło się coś w tej kwestii czy ciągle nie można kupować ETF-ów?
Oczywiście będę dzwonił do nich, więcej się dowiedzieć ale nigdy nie wiadomo na kogo się trafi po drugiej stronie słuchawki, poza tym ktoś może ma tam konto i podzieli się swoją opinią.

MarcinBB
Stały bywalec
Posty: 138
Rejestracja: 10 lis 2017, 21:06

Re: Pytania Początkujących

Post autor: MarcinBB » 13 maja 2018, 13:54

LYNX mimo zapewnień ze pracują nad tematem nic nie zrobili. W dif etfy dostępne bez problemu.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 13 maja 2018, 17:09

Ja mam konto korporacyjne w LYNX i wszystko jest OK. To jest ta sama platforma co Interactive Brokers, ale dla indywidualnych inwestorów ciągle w LYNX nie są niestety dostępne ETF-y. Jedynym obejściem jest po prostu założenie konta na firmę i wtedy automatycznie zostaje się zaklasyfikowanym do kategorii "professional", gdzie dostępne są wszystkie instrumenty.

Ale Deco, jeśli zależy Ci na darmowym koncie z niskimi prowizjami i bez limitu wpłaty, to naprawdę zerknij na ofertę Sogotrade. Korzystam z nich od wielu lat i nigdy nie było żadnych problemów. Minusem jest tylko ograniczenie dostępu do giełd amerykańskich. No ale jak chodzi Ci głównie o ETF-y, to i tak pewnie miałeś zamiar kupować je w USA.

_Deco_10
Posty: 29
Rejestracja: 12 maja 2018, 13:29

Re: Pytania Początkujących

Post autor: _Deco_10 » 13 maja 2018, 17:23

Dzięki za informacje.
Tak, głównie chodzi mi o ETF-y oraz także akcje, może z USA w tym momencie niekoniecznie ze względu na poziomy cen ale w przyszłości pewnie tak.
Przyglądnę się temu brokerowi Sogotrade. W pierwszej kolejności sprawdzałem oferty tych najbardziej znanych brokerów, bo gdzieś z tyłu głowy zawsze pozostaje kwestia bezpieczeństwa środków a człowiek zazwyczaj utożsamia to ze sobą. Jest znany to pewnie bardziej bezpieczny.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 13 maja 2018, 17:30

Każdy broker w USA podlega obowiązkowym ubezpieczeniom SIPC, które dają stuprocentową gwarancję do wartości aktywów 500 000 USD. No worries :)

Poprzez giełdy w USA masz też dostęp do setek innych aktywów z całego świata w postaci ADR-ów, zerknij tutaj: https://www.tradingforaliving.pl/adr/

Awatar użytkownika
onufry
Stały bywalec
Posty: 292
Rejestracja: 17 mar 2018, 16:11

Re: Pytania Początkujących

Post autor: onufry » 18 maja 2018, 16:21

Dlaczego przed rozpoczęciem, czyli przed 15:30 niektóre instrumenty są na minus , lub na plus.Dzisiaj vixy ponad -1% przed otwarciem już 3 raz a inne instrumenty na vixa normalnie , a np QID drugi raz lekko na plus chyba 0,10 %.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 18 maja 2018, 20:49

Na rynku można handlować na parę godzin przed rozpoczęciem sesji (pre market) i po jej zakończeniu (after hours). A w dodatku praktycznie możliwość zawierania transakcji istnieje od 10.00 rano do 2.00 w nocy naszego czasu, tylko dzieje się to poza rynkiem publicznym, pomiędzy klientami brokerów. Nie wiem jak inni brokerzy, ale Interactive Brokers daje dostęp do handlu w tych godzinach.

ODPOWIEDZ