Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Adrian
Stały bywalec
Posty: 267
Rejestracja: 22 paź 2017, 21:59

Re: Live o wszystkim

Post autor: Adrian » 27 sie 2020, 20:47

BTFD :)

Dolara widzę znacznie niżej a to powinno pomóc ropie i spółkom z nią związanym. Sam mam SLB na lekkim minusie i nie zamierzam się pozbywać.

GacoPL
Posty: 54
Rejestracja: 30 mar 2020, 15:00

Re: Live o wszystkim

Post autor: GacoPL » 27 sie 2020, 20:47

Ja tylko dodam, ze Turcja wlasnie oficjalnie powiedziala, ze jest gotowa na wojne z Grecja. Konflikt na morzu srodziemnym mocno sie zaostrza. Bulish

Ruscy sa gotowi do wyslania swoich sluzb policyjnych na teren Bialorusi. Bulish

Wczoraj chinczycy wystrzelili 4 rakiety ostrzegawcze w kierunku amerykanow po tym jak wykryli samolot szpiegowski. Bulish

Na bliskim wschodzie tez sie dzieje(ale tam jak zawsze).

Ogolna sytuacja na swiecie jest MOCNO zaostrzona ... nawet mozna powiedziec bardzo mocno. Juz nawet nie wspominam o Covidzie i nadchodzacej jesieni/zimie. Bulish

Dzisaj Powell nie powiedzial nic specjalnego. Cos o tym ,ze SPROBUJA miec inflacje powyzej 2% ... to nic, ze od 40 lat i sie to nie udaje - bulish

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hubert » 27 sie 2020, 21:13

Ciekawe... 2 członków NATO jakby zaczęło do siebie strzelać to kto ich pogodzi ??? :)

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas » 27 sie 2020, 21:27

Adrian pisze:
27 sie 2020, 20:47
Dolara widzę znacznie niżej a to powinno pomóc ropie i spółkom z nią związanym. Sam mam SLB na lekkim minusie i nie zamierzam się pozbywać.

Jak znajdę to wkleję. Czytałem o konkretnych porównaniach dolara do ropy. I rzeczywiście ta korelacja istnieje, ale jest podobno dużo mniejsza niż powszechnie się uważa. A już na pewno nie można przewidywać ropy tylko i wyłącznie w oparciu o dolara.
Fakty są takie, że lotnictwo jest 60% w dół jeśli idzie o popyt. Ludzie nie chcą latać.
Cały rynek ropy jest popsuty, bo opiera się na sztucznym ograniczeniu podaży (działania OPEC+, de facto wymuszone + ograniczenie produkcji w USA), a nie na rosnącym popycie.

To po pierwsze, a po drugie mnie chodzi bardziej o Exxona konkretnie niż o samą ropę. Spółka, spółce nierówna. Można trzymać spółki naftowe pod warunkiem, że są dobrze przygotowane na przetrwanie trudnych czasów.
Tym bardziej, że wszystko wskazuje na dwie fale: https://www.worldoil.com/magazine/2020/ ... ce-to-2030

PS. O znalazłem wpływ dolara na ropę: https://seekingalpha.com/article/420575 ... oil-prices

Adrian
Stały bywalec
Posty: 267
Rejestracja: 22 paź 2017, 21:59

Re: Live o wszystkim

Post autor: Adrian » 27 sie 2020, 21:46

Argumentami pro wzrostowymi wg mnie to nie tylko spadający dolar ale również znoszenie lockdownow i otwieranie ekonomii, wzrost zapotrzebowania oraz euforia na indeksach. Nie zdziwił bym się gdyby ten lub przyszły tydzien byl na Exxonie dołkiem.

GacoPL
Posty: 54
Rejestracja: 30 mar 2020, 15:00

Re: Live o wszystkim

Post autor: GacoPL » 27 sie 2020, 21:46

Jeszcze co do dolara to tez nie bylbym taki pewny, ze spadnie.

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas » 27 sie 2020, 21:54

Adrian pisze:
27 sie 2020, 21:46
Argumentami pro wzrostowymi wg mnie to nie tylko spadający dolar ale również znoszenie lockdownow i otwieranie ekonomii, wzrost zapotrzebowania oraz euforia na indeksach. Nie zdziwił bym się gdyby ten lub przyszły tydzien byl na Exxonie dołkiem.

Serio ? Jak narazie bezrobocie wciąż bardzo wysokie, wciąż ludzie są zwalniani (w USA). Coś się tam niby poprawia, ale baaaardzo powolutku, co wyraźnie widać na tygodniowych wskaźnikach tutaj.
Do tego masz skok COVID w europie oraz zapowiedź Prezydenta Francji, że biorą pod uwagę drugi lockdown, choć zrobią wszystko by nie był konieczny.

To nazywasz otwieraniem ekonomii ? Bo ja widzę, że "cały czas się pali". Raz wolniej raz szybciej (jak ludzie ignorują zalecenia), ale pali się cały czas.

Muszę się zgodzić z B. Gatesem, ze kraje rozwinięte najprawdopodobniej pozbędą się COVIDa do końca 2021. I na to się nastawiam.


GacoPL pisze:
27 sie 2020, 21:46
Jeszcze co do dolara to tez nie bylbym taki pewny, ze spadnie.

Bardzo wątpię, że konkretny pakiet stymulacyjny pojawi się przed wyborami. Raczej jakaś pipidówka, którą uda się przeforsować Trumpowi bez batalii w Kongresie.
Bo żadna ze stron (Demokraci ani Republikanie) nie chce odpuścić, gdyż trwa zawzięta walka o władzę. Wybory tuż, tuż (Senat, Prezydent).

Adrian pisze:
27 sie 2020, 21:46
Nie zdziwił bym się gdyby ten lub przyszły tydzien byl na Exxonie dołkiem.

Prawda, tylko to już Tomek mówił. Czy warto trzymać stratne pozycje... Bóg wie jak długo, bo może się odbije? Czy może lepiej zrealizować stratę, tym bardziej, że są lepiej zarządzane firmy w tym przemyśle.
Czytałem o Exxonie chyba 2 noce i nie znajduję argumentów na to, że to" dobra spółka, tylko niedowartościowana".
To raczej taki Microsoft z czasów Ballmera, który potrzebuje świeżego zarządu.
Do tego akcjonariusze są chorzy. Oni gotowi by utopić spółkę, byle tylko zachować nienaruszoną dywidendę. A to nie czas na takie myślenie.
Exxon źle przewidział przyszłość, bo jego działanie oparte było na ciągłych wzrostach zapotrzebowania na ropę - pod tym kątem ponoszono inwestycje, zwiększając zadłużenie.
To miało może jakiś sens przed COVID, ale nie teraz. Teraz zostały im głównie rosnące długi, które rosną jeszcze bardziej.

Adrian
Stały bywalec
Posty: 267
Rejestracja: 22 paź 2017, 21:59

Re: Live o wszystkim

Post autor: Adrian » 27 sie 2020, 22:13

Hmm w takim razie dlaczego indeksy biją rekordy? Nie uważasz chyba, że nikt nie widzi tego co napisałeś?

Mógłbyś napisać gdzie Tomek o tym mowil bo chętnie też bym posłuchał.

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas » 27 sie 2020, 22:32

Adrian pisze:
27 sie 2020, 22:13
Hmm w takim razie dlaczego indeksy biją rekordy? Nie uważasz chyba, że nikt nie widzi tego co napisałeś?

Ale jakie spółki ciągną te indeksy ? Tech, medycyna i ostatnio renewables. Pierwsze i drugie nie cierpią przez COVID, a ostatnie pompowane są nadzieją, po zapowiedziach rewolucji energetycznej przez Bidena.
Nie zapominaj, że same tylko tech to nie jakieś tam spółeczki, ale firmy o największej kapitalizacji.
Amazon przerósł Walmarta, a Apple Exxona w kapitalizacji już jakiś czas temu. Świat się zmienił.

Adrian pisze:
27 sie 2020, 22:13
Mógłbyś napisać gdzie Tomek o rym mowil bo chętnie też bym posłuchał.

Teraz na szybko sobie nie przypomnę w którym webinarze (czy na forum). Ale wspominał, że utrzymywanie stratnych pozycji w nieskończoność nie ma sensu, bo te pieniądze (zablokowane na tych pozycjach) mogą być lepiej wykorzystane. Często o utrzymywaniu tych pozycji decyduje psychologia, bo trzeba samemu przed sobą przyznać się do porażki, nie zaś racjonalne argumenty co do przyszłego wzrostu.
Tymczasem chodzi o to żeby uwzględniać tylko przyszłe możliwe zyski, a nie już poniesione straty. Bo tych strat się już nie cofnie.

Podobnie (akurat już w tym temacie) Tomek oponował przeciwko uśrednianiu, by zmniejszyć straty. Tu też trzeba uwzględniać wyłącznie przyszłość, nie przeszłość.

Adrian
Stały bywalec
Posty: 267
Rejestracja: 22 paź 2017, 21:59

Re: Live o wszystkim

Post autor: Adrian » 27 sie 2020, 23:05

Pominąłem ważną kwestie. Otóż rynki zawsze wyceniają wprzód. To co napisałeś w poprzednim poście, czyli m.in. obecnie wysokie bezrobocie, zostało wycenione w marcu i kwietniu. Teraz wyceniane jest odbicie w gospodarkach po interwencjach bankow centralnych i rządów. Kolejnych kilka kwartałów, względem poprzednich bedzie duzo lepszych. I to moze byc również pretekst do tego, zeby cala rzesza inwestorów, ktora wyprzedała sie w marcu, po zobaczeniu poprawy powrocila na rynek. Jak bedzie zobaczymy. Gotówka to tez dobra opcja ale ja stawiam na kontynuację wzrostów. Powodzenia.

Wojtas
Stały bywalec
Posty: 346
Rejestracja: 11 cze 2020, 17:42

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas » 27 sie 2020, 23:18

Lotnictwo, nieruchomości, turystyka, gastronomia, branża naftowa, dalej lagują. Nie odbiły się do czasów przed-COVID.

Z resztą nie o to chodzi. Ja mogę przejechać na stratach, nieraz na stratach jechałem. Ale muszę mieć poczucie, że spółka jest dobra.
Tomek mówił, że moment sprzedaży akcji to:
A. Spółka jest już ewidentnie przewartościowana.
B. Spółka przestała być dobra.

Natomiast kompletnie nieistotna jest wielkość strat czy zysków. Wiem, że ślepo powtarzam, ale jak dla mnie ma to sens.

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hubert » 28 sie 2020, 07:15

Wojtas brawo ! Jak śmieć to wywalać do śmietnika i się nie zastanawiać :) Jak z energetyki miałem MPC ale wywaliłem w kwietniu ze strata jak lekko odbił.

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 28 sie 2020, 11:31

A ja tam dalej czekam do nowego ATH na WDI ;)
W sumie wychodzi na to, że ten rok wyjdę mniej więcej na zero, mimo łapania spadających noży w marcu, i tak nie kupiłem tego na czym mi najbardziej zależało, część nie wypaliła, tym samym znów pobił mnie benchmark ;<

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ryszard Wielkouch » 28 sie 2020, 12:51

To złoto/srebro w góre z tym akurat miałem racje :), a stonksy z vixem idą w góre.

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Live o wszystkim

Post autor: Besso » 28 sie 2020, 12:54

Q'bot pisze:
28 sie 2020, 11:31
A ja tam dalej czekam do nowego ATH na WDI ;)
W sumie wychodzi na to, że ten rok wyjdę mniej więcej na zero, mimo łapania spadających noży w marcu, i tak nie kupiłem tego na czym mi najbardziej zależało, część nie wypaliła, tym samym znów pobił mnie benchmark ;<

Pamiętaj - zawsze są jakieś okazje! Ja niedawno kupiłem INTC, BIIB, REGI, ALXN, WSE:VRG; a pozbyłem się CRM i AMZN.

//

Kuszą mnie obligacje, nie wiem, czy nie dokupić niedługo.

ODPOWIEDZ