Zrozumieć TBSP.Index

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Rob
Posty: 19
Rejestracja: 18 maja 2020, 21:14

Zrozumieć TBSP.Index

Post autor: Rob » 19 sie 2020, 17:03

Witajcie,

zwracam się do Was z prośba o wyjaśnienie zależności jakie wpływają na wycenę indeksu TBSP.
Wpierw myślałem, że jest to uzależnione od stóp procentowych - maleją = indeks rośnie, stopy rosną = indeks spada.
Prześledziłem dokładnie tego typu momenty aż do 2007 i nie ma tutaj jednoznacznej zależności.
Czasami indeks reagował z godnie z powyższym czasami wręcz odwrotnie.
Szukałem również zależności względem rynku akcji i indeksów WIG czy też S&P500, ale tu też porażka...

Zatem od czego zależy kierunek TBSP i co jest sygnałem na jego wzrost czy też upadek ?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Zrozumieć TBSP.Index

Post autor: Tomek » 20 sie 2020, 08:51

Stopy procentowe tylko pośrednio wpływają na rentowności obligacji, bo drugim składowym (obok odsetek) jest przecież cena tych papierów na rynku wtórnym. Ten indeks jest dobrze opisany na stronie jego administratora. Tu fragment:

TBSP.Index jest pierwszym oficjalnym indeksem obligacji skarbowych w Polsce. TBSP.Index jest indeksem dochodowym uwzględniającym zmiany kursów obligacji, wartości narosłych odsetek oraz dochody z reinwestycji kuponów odsetkowych. W skład portfela indeksu wchodzą denominowane w złotych obligacje zerokuponowe oraz obligacje o oprocentowaniu stałym. Indeks jest wyliczany na podstawie kursów ustalanych podczas sesji fixingowych przeprowadzanych na rynku Treasury BondSpot Poland. Datą bazową indeksu jest 29 grudnia 2006 r., a wartością bazową 1000 pkt.

A tu całość: https://gpwbenchmark.pl/pub/BENCHMARK/f ... .04.20.pdf

ODPOWIEDZ