Pytania Początkujących

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
GacoPL
Posty: 54
Rejestracja: 30 mar 2020, 15:00

Re: Pytania Początkujących

Post autor: GacoPL » 31 mar 2020, 18:30

NIe mam tych akcji na rachunku Interactive Brokers tylko w pracy i nie moge ich sprzedac do konca pazdziernika. Firma napewno nie upadnie ... ale akcje moga spasc jeszcze nizej(i raczej spadna podobnie jak caly rynek) i nie wiem czy w pazdzierniku dalej beda warte te 8k euro. Nie wiem czy rynek do pazdziernika sie pozbiera. Wiec pomyslalem o tym PUT ... jest drogi mega ale przynajmniej mam pewnosc, ze moje akcje moga spasc juz tylko o te 1.3-1.4k euro(18% wartosci akcji). Jest tez duza szansa, ze jednak akcje spadna minimum troche(jest tez szansa, ze poleca podobnie jak rynek mega w dol) przed tym jak zycie wroci do normy(mam na mysli, ze pootwieraja szkoly, sklepy, restauracje, puby itd) wiec wystawiajac go na pol roku bede mial szanse jesli rynek nie polegnie zamknac opcje powiedzmy za 3 miesiace i pomniejszyc straty(koszt put) o polowe badz wiecej. A jak rynek polegnie co tez jest realne to za te 2-3 miesiace jak akcje spadna do 90 a nawet nizej(juz bylo 110 przed ostatnimi odbiciami) to moge zamknac puta z kilkoma tysiacami zysku(duzy spadek + sporo czasu do wygasniecia 3-4 miesiace) i dalej miec te akcje warte pare tysiecy, ktore teoretycznie kiedys powinny odbic. Tak sobie to wykombinowalem choc nie jestem pewien czy dobrze kombinuje :D ale fakt droga ta opcja put mega. Myslac sobie o tym planie nie myslalem, ze ta opcja bedzie mnie tyle kosztowac.
A sprzedawac Call to chyba ciezko jak nie mam fizycznie tych akcji a 100 akcji Pernod Ricard po 130 to 13k euro - tyle nie mam jeszcze na rachunku, jesli bylo by mi dane je kupic w przyszlosci z obowiazku Call.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Pytania Początkujących

Post autor: glina » 31 mar 2020, 20:53

@GacoPL

Odnosze wrazenie, ze planujesz bardzo krotkoterminowo. Powiem szczerze, nie wiem co by sie musialo na swiecie wydarzyc aby ludzie przestali pic alkohol, ale Covid19 nie wystarczy.

Rynek moze spac nizej, a moze dno jest juz za nami. Tego nie wie nikt. Jedyne co z duzym prawdopodobienstwem wiadomo, to ze wczesniej czy pozniej odbije.

_JPK_
Posty: 1
Rejestracja: 26 kwie 2020, 01:01

Re: Pytania Początkujących

Post autor: _JPK_ » 26 kwie 2020, 01:19

Witam,

Z racji Covid 19 tak się zainteresowałem tradingiem, książka "Inteligentny Investor" itp, ale to nie o tym. Mianowicie po przeczytaniu tej książki mam taką pewną niejasność odnoście webinaru o tych spadkach w marcu. I weźmy np. taką Deltę "DAL" i jak sprawdzałem sprawozdania finansowe to ta firma posiada dosyć dużo zobowiązań. Akcje lecą w dół, to wiadome bo linia teraz nie zarabia a wręcz traci. Ja natomiast próbując się zastosować do zalecań B. Grahama tak sprawdzam te sprawozdania finansowe i jedynie Nvidia "NVDA" jest taką firmą co dosyć dobrze się ma do jego założeń. I teraz czy ktoś mądry, by mi mógł wytłumaczyć nawet na przykładzie tej Delty, jakie mamy tutaj mocne argumenty za tą Deltą ? Może ja jako nowicjusz źle coś robię, interpretuje. Nie zdziwi mnie to :D
I druga sprawa, czy kierowanie się zasadami B. Grahama jest aktualnie możliwe ? Bo tak jak wyżej pisałem, ciężko mi znaleźć firmę która by spełniała jego założenia inwestowania "defensywnego".
Z góry dzięki!

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Pytania Początkujących

Post autor: sebo » 26 kwie 2020, 09:27

Sprawozdania to przeszłość a liczy się przyszłość. Walka z wirusem trwa, ja mieszkam w Azji i tutaj walka jest dość mocna, ludzie nie mają pracy, nie mogą się przemieszczać między prowincjami. Musza ludzią rozdawać darmowe posiłki itd. to dopiero początek. Po następne u mnie są wytyczne co do samolotów, choć nie latają jeszcze, dezynfekcja, filtry HEPA, co któreś siedzenie, badania przed wejściem do samolotu, brak posiłków, nie można mieć bagażu podręcznego tego 7kilowego itd.

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Besso » 26 kwie 2020, 13:35

_JPK_ pisze:
26 kwie 2020, 01:19
Witam,

Z racji Covid 19 tak się zainteresowałem tradingiem, książka "Inteligentny Investor" itp, ale to nie o tym. Mianowicie po przeczytaniu tej książki mam taką pewną niejasność odnoście webinaru o tych spadkach w marcu. I weźmy np. taką Deltę "DAL" i jak sprawdzałem sprawozdania finansowe to ta firma posiada dosyć dużo zobowiązań. Akcje lecą w dół, to wiadome bo linia teraz nie zarabia a wręcz traci. Ja natomiast próbując się zastosować do zalecań B. Grahama tak sprawdzam te sprawozdania finansowe i jedynie Nvidia "NVDA" jest taką firmą co dosyć dobrze się ma do jego założeń. I teraz czy ktoś mądry, by mi mógł wytłumaczyć nawet na przykładzie tej Delty, jakie mamy tutaj mocne argumenty za tą Deltą ? Może ja jako nowicjusz źle coś robię, interpretuje. Nie zdziwi mnie to :D

NVDA? Szybko zerknąłem - P/E 64, P/B 14. To jest dobry przykład firmy w którą Graham na pewno by nie zainwestował. Dlaczego sądzisz inaczej? Nie możesz patrzeć tylko na sprawozdania finansowe, bo cena ma takie samo znaczenie, a w tym przypadku jest cholernie drogo.
Co do Delty, pewnie pijesz do niskiego Current Ratio. Jest to domena tej branży i najlepiej porównywać z sektorem. Nie wiem, czy jest w ogóle jakaś linia lotnicza mająca ten wskaźnik powyżej zdrowego 1.1.

_JPK_ pisze:
26 kwie 2020, 01:19
I druga sprawa, czy kierowanie się zasadami B. Grahama jest aktualnie możliwe ? Bo tak jak wyżej pisałem, ciężko mi znaleźć firmę która by spełniała jego założenia inwestowania "defensywnego".
Z góry dzięki!

Jak najbardziej jest możliwe, tylko musisz szukać poza branżą technologiczną. Drugą kwestią jest, ile taka strategia da Ci zarobić. Generalnie takie podejście jest mi bliskie, ale nie przeszkadzało mi, by w marcu wrzucić trochę pieniędzy w akcje Amazona itd.

Mohnish Pabrai w jednym z wykładów fajnie nakreślił kiedyś filozofie inwestowania Grahama i Mungera. Ten pierwszy chodzi do spożywczaka, patrzy co jest na największej promocji i to kupuje, Munger zaś przychodzi codziennie i patrzy, czy to co najbardziej lubi jest w promocji, jeśli nie, wychodzi. Wydaje się, że drugie podejście daje lepiej zarobić w obecnych czasach i sam z niego korzystam. Nie mam danych na potwierdzenie tej tezy, ale śmiem wątpić, by wyznawcy Grahama bili w ostatnich latach benchmark.

bartder
Posty: 2
Rejestracja: 08 kwie 2019, 23:45

Re: Pytania Początkujących

Post autor: bartder » 11 maja 2020, 21:41

Mam pytanie czy jest gdzieś jakaś darmowa strona program w którym można zapisywać swoje pozycje żeby zobaczyć jak sie rozkłada korelacja portfela aktywów, z możliwością stałego śledzenia jak portfel sie zachowuje live P/L . portfoli visualizer czy sharessight nie potrafię sobie poradzić z tymi stronami mam wrażenie że darmowa opcja nie bardzo działa jeśli sie mylę to proszę o korektę.

Reanoe
Posty: 30
Rejestracja: 22 paź 2019, 10:08

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Reanoe » 16 maja 2020, 08:03

Mam pytanie o opcje. Sprzedałem opcje PUT na 4 różne walory. Wszystkie wygasały wczoraj (15.05.2020). Dwie są ITM, dwie OTM. Kiedy następuje rozliczenie tzn. znikną one z konta, a za dwie dostanę papiery?

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Pytania Początkujących

Post autor: mlubinski » 16 maja 2020, 08:37

Za te dwie dostaniesz 200 akcji danego waloru w poniedzialek, a te dwie otm po prostu znikna

diodaelektroda
Posty: 1
Rejestracja: 28 maja 2020, 00:22

Re: Pytania Początkujących

Post autor: diodaelektroda » 28 maja 2020, 01:04

Witam. Mam rachunek w Lynx dopiero od 2 dni i pierwszy raz rachunek marżowy. W żaden sposób nie mogę zrozumieć o co chodzi z bilansem rachunku. Kupiłem 2 etfy
Tak wyglada portflio:
Zmiana netto po zamknięciu pozycji 8 932,73
Gotówka 5 245,32
Dostępne środki 6 537,10
Pozycje 3 687,41

a tak bilans:

Wymagania depozytowe
Depozyt początkowy 2 395,62
Depozyt zabezpieczający 2 395,62
Dostępne środki 6 537,10
Dodatkowa płynność 6 537,10

Skoro wartość aktywów to 8 932.73 a pozycji to 3 687.41 to skąd wzięło się 6537.1?
wygląda to jakby te etfy były lewarowane i z konta pobrało tylko 2 395.62, a pozostałe 1292.21 razem z gotówką 5245.32 daje d dyspozycji 6 537,1.
Skąd to się wzięło?

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Pytania Początkujących

Post autor: glina » 28 maja 2020, 08:57

W koncie typu Margin mozesz wziac pozyczke w kwocie proporcjonalnej do posiadanych aktywow. W przypadku akcji, w wiekszosci przypadkow, jest to 50%.

Twoja plynnosc wynosi tym samym tyle co dostepna gotowka + 50% wartosci akcji.

pendrive
Posty: 4
Rejestracja: 30 mar 2020, 13:53

Re: Pytania Początkujących

Post autor: pendrive » 02 cze 2020, 10:39

Witam,
czy fizycznie replikowany ETF typu Accumulating (np. IS3N notowany w DE) reinwestuje dywidendę brutto czy netto?
Czyli w przypadku, gdy cena jednostki ETF wynosi 100, a poziom dywidendy wynosi 5% to cena ETF'a wzrośnie do 105 czy do 103.5 (zaokrąglając podatek od dywidendy do 30%)?
A może to zależy od konkretnego ETF'a?

JohnnyCage
Posty: 33
Rejestracja: 01 lut 2019, 10:39

Re: Pytania Początkujących

Post autor: JohnnyCage » 02 cze 2020, 11:23

pendrive pisze:
02 cze 2020, 10:39
Witam,
czy fizycznie replikowany ETF typu Accumulating (np. IS3N notowany w DE) reinwestuje dywidendę brutto czy netto?
Czyli w przypadku, gdy cena jednostki ETF wynosi 100, a poziom dywidendy wynosi 5% to cena ETF'a wzrośnie do 105 czy do 103.5 (zaokrąglając podatek od dywidendy do 30%)?
A może to zależy od konkretnego ETF'a?
W skrócie: netto.

Do ETFa spływają opodatkowane (lub nie) dywidendy z wielu krajów. Ile podatku zostanie w tych krajach pobrane, zależy od umowy pomiędzy krajem siedziby ETFa (fund domicile), a krajem, z którego te dywidendy spływają. Jeśli ETFa ma siedzibę w Luksemburgu, to np. z dywidend od spółek amerykańskich zostanie w USA pobrane 30%. Jeśli siedzibę ma w Irlandii, to 15%. Dlatego generalnie preferujemy ETFy zarejestrowane w Irlandii.

Przykład ten nie dotyczy wspomnianego przez Ciebie IS3N, ponieważ ten nie inwestuje w spółki amerykańskie, ale chciałem dać przykład, czemu warto zwracać uwagę na kraj rejestracji ETFa.

vber852
Posty: 2
Rejestracja: 07 cze 2020, 01:20

Re: Pytania Początkujących

Post autor: vber852 » 07 cze 2020, 04:25

Patrząc np. na cenę ETF-a EMLC: https://finance.yahoo.com/quote/EMLC?ltr=1 to tak naprawdę przy dywidendzie rzędu 5% rocznie mamy ujemny zysk w długim terminie, gdyż cena spadła przez ostatnie kilka lat o kilkadziesiąt procent. Czy ja czegoś nie rozumiem?

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Pytania Początkujących

Post autor: glina » 07 cze 2020, 08:44

vber852 pisze:
07 cze 2020, 04:25
Patrząc np. na cenę ETF-a EMLC: https://finance.yahoo.com/quote/EMLC?ltr=1 to tak naprawdę przy dywidendzie rzędu 5% rocznie mamy ujemny zysk w długim terminie, gdyż cena spadła przez ostatnie kilka lat o kilkadziesiąt procent. Czy ja czegoś nie rozumiem?

Tak, poniewaz w tym okresie spadek wartosci koszyka walut EM wzgledem USD byl wiekszy niz dywidenda. Na przyklad brazylijski real (BRL) stracil 64% wzgledem USD przez 10 lat, a stanowi najwieksza wage w funduszu EMLC.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Pytania Początkujących

Post autor: mlubinski » 07 cze 2020, 11:08

Dlatego tez tak bardzo wazne jest rebalansowanie portfela (zdejmowac zysk z aktywow ktore zarobily i dokupowac te co spadly) okresowe, co zreszta powtarza rowniez Tomek :) jesli ktos chcialby kupic i zapomniec, to nie baudzo :)

ODPOWIEDZ