Dzień dobry. Ja tu pierwszy raz.
Chciałbym rozwiać swoje wątpliwości związane z działaniem kontraktów CFD.
Na wstępie dwa szybkie pytania, które mogą naprowadzić mnie na właściwe tory: czy kontrakt na wig20 (FW20) to CFD czy nie?
Czy cena CFD jest zawsze dokładnie równa cenie instrumentu bazowego, czy jest kształtowana przez popyt i podaż jak zwykły kontrakt terminowy?
Moje wątpliwości wynikają z faktu, że na jakie bym CFD nie spojrzał: czy to na na akcje, czy metale szlachetne, to cena wydaje się być zawsze równa
cenie instrumentu bazowego. A kontrakty (na ropę, na wig20) mogą znacznie od bieżącej ceny obiegać, bo kształtuje to popyt i podaż. Czy to jest tylko moje złudzenie, wynikające z wysokiej płynności i niskich różnic, czy faktycznie cena jest zafiksowana na instrument bazowy? A jeżeli jest zafiksowana to jak rozwiązywany jest problem nierównowagi strony popytowej i podażowej (brakuje kupujących albo sprzedających)?
pozdrawiam wszystkich
Pytania o ustalanie ceny kontraktów CFD i różnice wzgl. kontraktu terminowego
Re: Pytania o ustalanie ceny kontraktów CFD i różnice wzgl. kontraktu terminowego
Cena kontraktu CFD jest "przypięta" do ceny instrumentu bazowego, ale kontrakt terminowy (futures), np. na ropę czy na WIG20 to zupełnie inny produkt o zupełnie innej budowie i zupełnie innym mechanizmie. Efektem jest to, że cena kontraktu futures będzie już odbiegała od ceny spot danego instrumentu bazowego, na co wpływa popyt i podaż, na które z kolei wpływa termin wygasania kontraktu, koszty magazynowania danego towaru czy surowca przez ten czas oraz oczekiwania rynku (inwestorów) odnośnie przyszłej ceny instrumentu bazowego w dniu wygaśnięcia kontraktu.
Re: Pytania o ustalanie ceny kontraktów CFD i różnice wzgl. kontraktu terminowego
CFD to kontrakt z twoim brokerem, który nie idzie w ogóle na publiczną giełdę.
Broker może go powiązać z ceną instrumentu bazowego, a może ci zastosować spread, więc cena CFD od ceny instrumentu będzie się różnić.
To zależy od brokera oraz na tym jak sobie on zarabia - czy na spreadzie czy na prowizjach.
Broker nawet nie musi kupować instrumentu do którego odnosi się CFD. Może zamiast tego kupić futures lub opcje na niego albo dowolne inne instrumenty pochodne, a ty nawet nie będziesz wiedział co broker robi za kulisami. Ty zawierasz tylko kontrakt na różnicę z brokerem.
Futures natomiast zawierasz z drugim uczestnikiem publicznej giełdy. A więc tutaj gra rolę zwykły popyt i podaż. Świetnie to widać było ostatnio na ropie, kiedy ceny bliskich kontraktów były wręcz ujemne (bo nie było co z tą ropą robić i gdzie jej składować), a ceny kontraktów odległych już dodatnie (bo jasne dla wszystkich było, że lockdown nie będzie wieczny i ropa będzie potrzebna/zużywana w przyszłości).