Pytania Początkujących

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Michał z Krakowa
Posty: 3
Rejestracja: 11 sty 2020, 19:05

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Michał z Krakowa » 11 sty 2020, 19:20

Cześć!
Inwestuję raczej długoterminowo i głównie w USA, przeciętnie mam kilkadziesiąt transakcji w roku - wyłącznie K/S akcji. Rozważam przesiadkę z Bossy na IB (głównie ze względu na prowizję 0,29% i brak rynków azjatyckich). Sądzę, że nowy system łatwo ogarnę, ale odstrasza mnie samodzielne rozliczanie podatku, a konkretnie niezawodne wyliczanie kosztów uzyskania przychodu. Zakładam, że w pierwszym roku rozliczenie będzie banalne. Obawiam się jednak, że w miarę wydłużania i urozmaicania się listy transakcji przeliczanie stanie się na tyle skomplikowane, że oszczędności na prowizjach zmarnuję przesiadując nad arkuszem. A może nie jest tak źle?
Czy są w miarę proste i niezawodne sposoby, żeby ogarniać do celów podatkowych kilkaset transakcji z ostatnich kilku lat? Czy IB ma narzędzia, które pomagają to zautomatyzować?

P.S. Fajne forum, dzięki :)

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Pytania Początkujących

Post autor: glina » 11 sty 2020, 19:22

IB ma calkie potezne narzedzia generowania raportow. Mozesz w latwy sposob udekumentowac wszystkie zakupy, koszty, dywidendy na potrzeby dokumentacji. PIT niestety wypelniasz sam :)

Michał z Krakowa
Posty: 3
Rejestracja: 11 sty 2020, 19:05

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Michał z Krakowa » 11 sty 2020, 19:48

Nie o dokumentację się martwię, raczej chodzi mi o sytuacje np takie:
Sprzedaję paczkę akcji. Przy próbie oszacowania kosztów uzyskania przychodu dla danego papieru, okazuje się, że muszę sięgać do zakupów z ostatnich kilku lat. Sprawdzać które transakcje już były wrzucane w koszt i w jakim %.
Z arkuszami kalkulacyjnymi sobie radzę, ale to wydaje mi się dosyć skomplikowane....

Nomad
Posty: 64
Rejestracja: 26 lis 2018, 13:03

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Nomad » 12 sty 2020, 11:05

Możesz sobie poradzić z tym poprzez program do rozliczeń. Chłopaki z USStocks maja coś takiego.
http://usstocks.pl/produkt/ussoft/

Tu masz pokazane jak to działa:
https://www.youtube.com/watch?v=r6m9lSY5u9o

Wydaje się banalnie proste. Osobiście liczę w arkuszu, ale pewnie kiedyś czeka mnie zakup oprogramowania.

Alternatywnie kolega z forum Kuba, zrobił prosty programu do przeliczania, można zweryfikować swoje wyliczenia, jest za free (no nielicząca przekazanych danych :))
viewtopic.php?f=4&t=419

Michał z Krakowa
Posty: 3
Rejestracja: 11 sty 2020, 19:05

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Michał z Krakowa » 13 sty 2020, 09:38

Dzięki!

martinez
Posty: 1
Rejestracja: 14 sty 2020, 14:02

Re: Pytania Początkujących

Post autor: martinez » 14 sty 2020, 15:31

Witam wszystkich !! (jako, że to mój pierwszy post to zaczynam tak oficjalnie :D )

Mam pytanie odnośnie zawierania transakcji na zagranicznym koncie brokerskim, mianowicie czy zawarta przeze mnie pozycja na rynku zostaje tylko pomiędzy mną, a brokerem ? albo broker przekazuje informację o kupnie/sprzedaży jakiegoś instrumentu gdzieś dalej

Łukasz
Posty: 19
Rejestracja: 04 paź 2019, 23:03

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Łukasz » 15 sty 2020, 16:44

Tak, puszcza zlecenie na giełdę:) i teoretycznie każdy może je zobaczyć.
Martinez proponuję Ci zanim zaczniesz inwestować to przeczytać całego bloga Tomka i obejrzeć wszystkie webinary.
Masz konkretną wiedzę w bardzo przystępny sposób przekazaną.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Pytania Początkujących

Post autor: sebo » 15 sty 2020, 17:25

martinez pisze:
14 sty 2020, 15:31
Witam wszystkich !! (jako, że to mój pierwszy post to zaczynam tak oficjalnie :D )

Mam pytanie odnośnie zawierania transakcji na zagranicznym koncie brokerskim, mianowicie czy zawarta przeze mnie pozycja na rynku zostaje tylko pomiędzy mną, a brokerem ? albo broker przekazuje informację o kupnie/sprzedaży jakiegoś instrumentu gdzieś dalej

TAK/NIE
dzwonisz do brokera i pytasz on Ci odpowie, czemu pytasz o takie rzeczy tutaj, jeden broker przekazuje info wszelkie do Urzędu S a drugi nie robi tego. Wszystkie Twoje działania są zapisywane, kwestia czy broker wysyła, oraz kwestia który U-S dostaje info, w UE masz przepisy na ten temat i możesz je przeczytać jak to wygląda.
Jak masz kasę to przenosisz tam gdzie nie przekazuje a jak bida to płacisz i tyle masz do gadania, tak wygląda rzeczywistość no i też gdzie mieszkasz jak pies bezpański to komu podlega? Z tego co pamiętam od roku chyba 180dni wystarczy być poza krajem.

reuptake
Stały bywalec
Posty: 198
Rejestracja: 18 sty 2020, 12:12

Re: Pytania Początkujących

Post autor: reuptake » 18 sty 2020, 12:16

Hej,

mam takie pytanie: czy ktoś w praktyce przechodził proces zakładania konta Joint na Interactive Brokers? Dziś próbowałem to zrobić, interesowała mnie opcja "Tenancy by the Entirety", ale nie była ona dostępna. Czy może orientujecie się, jaka jest różnica w kwestiach podatkowo-spadkowych pomiędzy tą opcją a "Joint Tenants with Rights of Survivorship"?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 18 sty 2020, 12:29

Sporo osób, które znam osobiście, zakładało konto w wersji Joint Tenants with Rights of Survivorship. Ona oznacza, że oboje właściciele konta otrzymują po śmierci drugiej osoby pełne prawa do całości wkładu (rights of survivorship). Największa różnica jest taka, że Tenancy by the Entirety dotyczy tylko małżeństw i jedna strona nie może pozbyć się części aktywów bez zgody drugiej strony. Natomiast Joint Tenants jest dostępne nie tylko dla małżonków i obie strony mogą samodzielnie i dowolnie dysponować swoją częścią wkładu w międzyczasie.

Tutaj są dokładniejsze definicje: https://legal-dictionary.thefreediction ... e+Entirety

reuptake
Stały bywalec
Posty: 198
Rejestracja: 18 sty 2020, 12:12

Re: Pytania Początkujących

Post autor: reuptake » 18 sty 2020, 12:32

OK, dziękuję za podpowiedź. "Tenancy by the Entirety" w ogóle nie było na liście opcji do wyboru.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Pytania Początkujących

Post autor: sebo » 18 sty 2020, 12:34

Czy np może mieć dwóch kolegów takie konto i jak się rozliczają z podatku, jeden czy dwóch po połowie ? Czy zapis na koncie jest kto jest tym bardziej właścicielem i wteńczas to on robi ?

4calibr4
Posty: 4
Rejestracja: 18 sty 2020, 14:02

Re: Pytania Początkujących

Post autor: 4calibr4 » 18 sty 2020, 14:17

Panie Tomaszu
Pytanie poczatkujacego - powiedzemy ze wystawiam opcje PUT i wszystko idzie po mojej mysli, czyli cena akcji idzie w gore. W dniu wygasniecia jest wieksza od strike'a, czyli zarobilem - i tu pytanie, czy zeby zamkac ta transakcje w dniu wygasniecia musze dokonac transakcji odwrotnej czyli BUY to CLOSE(raczej to by bylo smieszne bo kupowanie czegos za 0$ nie ma sensu) czy po prostu pozwalam tej opcji wygasnac?

Czy ten proces jest ustandaryzowany czy kazdy broker moze postepowac wedlug swojego widzimisie? CLOSE to BUY to na koncu transakcja za ktora broker na koncu dostaje commission.... Czy na przyklad LYNX pozwala takiej transakcji wygasnac, IB wymaga BUY to CLOSE? Czy kazdy broker w takim przypadku zrobi tak samo czyli pozwoli transakcji wygasnac?

Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam!
Pawel

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Pytania Początkujących

Post autor: mlubinski » 18 sty 2020, 14:28

jeśli cena akcji w dniu wygasania wystawionej opcji PUT będzie większa niż poziom strike, to broker automatycznie zamknie tą pozycję (opcja wygaśnie). Ty nic nie musisz robić. Po wszystkim dostajesz maila z informacją o dokonaniu transakcji (automatycznej)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 18 sty 2020, 14:34

Tak, jak pisze Marek, taka opcja za każdym razem w każdym przypadku powinna sama wygasnąć i nie ma potrzeby jej odkupowania z rynku. Broker nigdy nie ma możliwości, aby wykonać taką opcję, ta decyzja nie leży po jego stronie, tylko po stronie osoby, która tę opcję nabyła.

Natomiast napisałem, że taka opcja "powinna" wygasnąć, ale raz na milion lat zdarzy się, że druga strona transakcji taką opcję wykona, chociaż nie będzie to w jej interesie ekonomicznym. W tym wypadku w najgorszej sytuacji osoba wystawiająca opcję PUT kupi akcje po niższe cenie niż obecna cena rynkowa. Takie dziwne wykonania opcji zdarzają się czasem przez pomyłkę lub przez niewiedzę ze strony osoby kupującej PUT-a.

Mnie w całej karierze zdarzyły się bodajże tylko trzy takie przypadki. Generalnie jednak wystawionego PUT-a, który jest out-of-the-money, zostawia się do samoistnego wygaśnięcia, bez względu na brokera, i nie trzeba podejmować w związku z tym żadnych czynności.

@Sebo, podatek powinno rozliczać się wtedy w PIT tej osoby, która podejmuje decyzje inwestycyjne skutkujące powstaniem przychodu. Najczęściej dla uproszczenia zakłada się jednak, że jeśli wkład był równy, to podatek powinien być rozliczony proporcjonalnie po pięćdziesiąt procent w zeznaniu dwóch współwłaścicieli konta.

ODPOWIEDZ