Mifid 2 i ETF-y

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Degiro

Post autor: Tomek » 02 sty 2018, 20:45

Moim zdaniem to wszystko szybko zostanie odkręcone i podejrzewam, że pod tą interpretacją ze strony KNF-u bezmyślnie podpisał się jakiś imbecyl w zastępstwie przełożonego (bo święta) lub że jest to celowe uderzenie w brokerów oferujących tani dostęp do rynków zagranicznych. Wszystkie duże domy typu BOŚ czy PKO taką blokadę przetrwają, bo mają inne źródła dochodu/utrzymania. Degiro nie przetrwa.

A uważam, że podpisał się pod tym imbecyl, ponieważ idąc dalej tym tokiem rozumowania, w tym samym momencie powinien zostać zablokowany handel certyfikatami Raiffeisen na GPW, które w języku polskim nie posiadają żadnej dokumentacji poza kuriozalną "kartą produktu" na pół strony A4. A poziom zagmatwania tych instrumentów jest o wiele większy niż ETF-ów; nawet ja tych certyfikatów do końca nie rozumiem, a jedyne informacje jakie można o nich znaleźć są w języku niemieckim.

W drugiej kolejności powinien zostać zablokowany dostęp do wszelkich akcji zagranicznych, chyba że amerykańskie firmy zaczną publikować swoje sprawozdania finansowe także w języku polskim. Przecież jako inwestorzy musimy mieć świadomość tego, co dzieje się w naszych spółkach, bo tylko na tej podstawie możemy podejmować świadome decyzje inwestycyjne. Cyrk na kółkach :)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: Tomek » 03 sty 2018, 12:29

Masakra jakaś. W Lynx też możliwość handlu ETF-ami została zablokowana. Całe to zamieszanie wzięło się z dokumentu:

ROZPORZĄDZENIE PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY (UE) NR 1286/2014 z dnia 26 listopada 2014 r. w sprawie dokumentów zawierających kluczowe informacje, dotyczących detalicznych produktów zbiorowego inwestowania i ubezpieczeniowych produktów inwestycyjnych (PRIIP),

w którym znajduje się zapis:

"Dokument zawierający kluczowe informacje sporządza się w językach urzędowych lub w jednym z języków urzędowych używanych w części państwa członkowskiego, gdzie jest dystrybuowany PRIIP, lub w innym języku zaakceptowanym przez właściwe organy tego państwa członkowskiego, a w przypadku sporządzenia go w innym języku tłumaczy się go na jeden z tych języków."

No i polskie organy niestety nie zaakceptowały języka angielskiego. Ręce opadają. Dlatego polecam jednak otworzenie konta bezpośrednio u brokera amerykańskiego, takiego jak Sogotrade czy Interactive Brokers:https://www.tradingforaliving.pl/jak-za ... a-granica/

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: sebo » 03 sty 2018, 12:36

Dobrze, że to mam zaplanowane w tym roku, z dale od pierd... EU i US itd.
Co do KNF to wiadomo, że gówno robią jak i ta cała GPW.

Co do jeszcze tej sprawy, to ja się nie zgadzam, by jakiekolwiek biuro wysyłało za moimi plecami bez mojej zgody,moje dane/transakcje/inne obcym i dziwnym osobom i instytucjom.

Co za czasy, inwigilacja jak w sexmisji z 1983 35 lat i nic się nie zmieniło, tylko zapis cyfrowy a nie papierowy. Wszystkie pajace świata chcę wszystko gromadzić na każdego.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: Tomek » 03 sty 2018, 13:21

Co ciekawe jeszcze, Lynx np. mówi, że nie ma problemu, żeby kupić u nich CFD na ETF, czyli derywat na instrument bazowy, który ze swojej natury jest bardziej złożony i skomplikowany niż sam instrument bazowy. Tutaj już nie ma wymogu, aby dokumentacja takiego CFD była przetłumaczona na język polski, bo CFD nie podpada pod definicję "produktów zbiorowego inwestowania". Tak więc nikomu w KNF nie przeszkadza to, że na foreksie handlujemy CFD, których dokumentacja jest napisana w języku maltańskim lub w dialekcie cypryjskim, ale przeszkadza ETF po angielsku. Hm...

Gwynbleidd
Posty: 10
Rejestracja: 03 sty 2018, 14:11

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: Gwynbleidd » 03 sty 2018, 14:16

Dla mnie to wygląda jak błąd jakiegoś niekompetentnego urzędnika. Wolę wierzyć, że nie jest to celowe działanie.

Może zorganizujemy małą akcję zasypu mailami odpowiedniego organu (KNF?) z prośbami o wyjaśnienie/uzasadnienie/zmianę tego zapisu? O jego absurdalności nie będę się wypowiadał bo widzę, że wystarczająco już zostało powiedziane ;)

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: sebo » 03 sty 2018, 14:43

emailem?
weź przestań, przecież ten typ nie potrafi obsłużyć tego, szkoda kobiety na recepcji
Robi się to osobiście wiesz jak to działa ?
Osobiście albo telefonicznie i załatwione.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: Greg » 03 sty 2018, 18:31

Chyba ja to mam dziś w SAXO. Nic zrobić nie mogę...

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: sebo » 03 sty 2018, 18:34

Dlatego ja wszystko zrobiłem w grudniu teraz mam spokój aż się wszystko wyjaśni.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: sebo » 04 sty 2018, 11:55

Ciekawi mnie czy albo jak rozwiążą ta sprawę, cała ta zasrana UE będzie miła olbrzymi problem, już nie mówię ile może być spraw w sądach.
Będą musieli zmienić przepisy nie ma innego wyjścia.
Od 03-01-2018 wszelkie inwestycje zostaną wstrzymane, czyli wszystko co nie ma tłumaczenia pewnie 90%.
Pewnie wszystkie biura w europie zawiesiły konta bo nie ma innej opcji chyba, że złamanie durnej MIFID2.

Gwynbleidd
Posty: 10
Rejestracja: 03 sty 2018, 14:11

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: Gwynbleidd » 04 sty 2018, 12:15

sebo pisze:Ciekawi mnie czy albo jak rozwiążą ta sprawę, cała ta zasrana UE będzie miła olbrzymi problem, już nie mówię ile może być spraw w sądach.
Będą musieli zmienić przepisy nie ma innego wyjścia.
Od 03-01-2018 wszelkie inwestycje zostaną wstrzymane, czyli wszystko co nie ma tłumaczenia pewnie 90%.
Pewnie wszystkie biura w europie zawiesiły konta bo nie ma innej opcji chyba, że złamanie durnej MIFID2.

Z mojego rozumienia tych przepisów nie wynika aby cała UE miała problem. Pierwotna dyrektywa wymaga aby inwestorom była dostarczona dokumentacja dotycząca produktu. U nas dodali, że niewystarczająca jest w języku innym niż polski.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: sebo » 04 sty 2018, 12:23

Tzn że odbierają ja u nas tak jak widzi mi się?
Jeśli ma być tłumaczona, to w całej UE powinna być tłumaczona na język główny (ojczysty) inwestora.

No ale dokumentacja jest dostarczona i wszyscy ją mogą od wieków poprać, tyle, że jest w języku angielskim, więc nic się nie zmieniło od dawna dawna.

cezary a kto Ci czyta 500str nie ważne w jakim języku, czytasz jak już to format A4 dwie strony i wsio.
Na rynku nie musi być załamanie ani odpływu, bo po co, po następne jeszcze wszyscy śpią a po następne hm z innej beczki kurcze jakie popularne staną się instrumenty europejskie nieprawdaż?

neverar00
Posty: 46
Rejestracja: 27 paź 2017, 16:37

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: neverar00 » 04 sty 2018, 12:28

Tomek pisze: "Dokument zawierający kluczowe informacje sporządza się w językach urzędowych lub w jednym z języków urzędowych używanych w części państwa członkowskiego, gdzie jest dystrybuowany PRIIP, lub w innym języku zaakceptowanym przez właściwe organy tego państwa członkowskiego, a w przypadku sporządzenia go w innym języku tłumaczy się go na jeden z tych języków."[/url]

To sprawa tylko naszego KNF, na zachodzie nie mają takich problemów.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: sebo » 04 sty 2018, 12:41

Za granicą a nie na zachodzie.
Czas pokaże czy coś się zmieni.
KNF jak widać bardzo dba o nas po tylu aferach jakich było w Polsce.

https://www.knf.gov.pl/knf/pl/komponent ... _60535.pdf

mrt128
Posty: 1
Rejestracja: 04 sty 2018, 19:40

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: mrt128 » 04 sty 2018, 19:45

Proponuję żeby każdy kto może skontaktował się z KNF i grzecznie poprosił :) o zmianę ich stanowiska w sprawie tejże dyrektywy. Być może wiele osób kontaktujących się z nimi w tej sprawie przyspieszy zajęcie się tematem.
Tutaj można znaleźć dane kontaktowe: https://www.knf.gov.pl/o_nas/urzad_komi ... leadresowe
Ja właśnie wysłałem maila na knf@knf.gov.pl

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Mifid 2 i ETF-y

Post autor: Tomek » 04 sty 2018, 20:33

Popieram, ja tez wysłałem. Trzeba próbować, gorzej już nie będzie, no a nuż da to komuś tam do myślenia i zwróci uwagę na ten absurdalny problem.

Najbardziej pokręcone jest to, że ciagle można kupić opcje na te ETF-y i to dla KNF-u jest OK, ale samych ETF-ów już nie można...

ODPOWIEDZ