Mifid 2 i ETF-y

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Adam78
Posty: 43
Rejestracja: 02 sty 2018, 16:21

Re: Degiro

Post autor: Adam78 » 02 sty 2018, 16:28

Witam wszystkich. To jest mój pierwszy post, chociaż forum czytam od samego początku.
Słyszeliście o nowej Dyrektywie, która w w tym momencie uniemożliwi w Degiro zakup zagranicznych ETF, instrumentów pochodnych, dopóki emitenci nie dostarczą dokumentacji w języku polskim. Jakby co, to dzisiaj lub jutro ostatni moment, bo nie wiadomo ile potrwa tłumaczenie.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Degiro

Post autor: Tomek » 02 sty 2018, 16:50

Bossa też podobno zablokowała możliwość kupna ETF-ów. Tak się składa, że ja akurat przeczytałem tę dyrektywę od deski do deski i w środku nie znalazłem wymogów, że dokumentacja wszystkich instrumentów finansowych powinna być dostarczana w języku polskim, a więc to pewnie: 1) nadgorliwość polskich brokerów, którzy starają się być świętsi od papieża lub 2) nadgorliwość MF lub KNF, które wydały brokerom taką interpretację tej dyrektywy.

Tutaj jest pełna skonsolidowana treść: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 0-20160701

kuba
Stały bywalec
Posty: 134
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:19
Kontakt:

Re: Degiro

Post autor: kuba » 02 sty 2018, 17:00

Tomek pisze:Bossa też podobno zablokowała możliwość kupna ETF-ów.

Bossa umożliwia aktualnie zakup 64 ETFów, lista jest dostępna tutaj: http://bossa.pl/redir.do?aid=40061&name ... _22.12.pdf

A jak jest z Lynx? Zgaduje, że tam nie ma żadnych takich 'mechanizmów chroniących inwestorów indywidualnych' (czyt. głupich ograniczeń)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Degiro

Post autor: Tomek » 02 sty 2018, 17:11

Wysłałem już do Lynx maila z prośbą o komentarz. Dam znać jak dostanę odpowiedź.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Degiro

Post autor: sebo » 02 sty 2018, 18:07

Tak jest, ale na zdrową logikę nikt tego nie przetłumaczy. W każdym razie na teraz, przecież rok nie będziesz czekał.
Sprzedać możesz kupić już nie, zawsze biura mogą wprowadzić przed kupnem potwierdzenie, że czytałeś/zapoznałeś się i "rozumisz co do ciebie piszą" :)
Muszą mieć na to jakieś rozwiązanie.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Degiro

Post autor: Tomek » 02 sty 2018, 18:19

Szkoda tylko, że nikt nie pomyślał o jakimś rozwiązaniu trzy lata temu, kiedy po raz pierwszy pojawiła się treść dyrektywy. Teraz nagle popłoch się zrobił pierwszego dnia obowiązywania i na wszelki wypadek zwyczajnie zablokowali klientom możliwość handlu, szukając rozwiązania na łapu capu. Ja już sporo widziałem, ale tutaj skala niekompetencji przekroczyła wszelkie limity. Przecież jak blokujesz klientom możliwość handlu, to działasz na szkodę własnej firmy, której dochody zależą przede wszystkim od prowizji z tego handlu.

Już nawet nie wspominam, że Bossa poinformowała, że jest jakiś problem dopiero 22 grudnia, a Degiro 29 grudnia, czyli de facto na kilka dni przed wprowadzeniem blokady. A ta procedura Mifid 2 była znana od trzech lat...

eleste
Stały bywalec
Posty: 445
Rejestracja: 15 gru 2017, 10:50

Re: Degiro

Post autor: eleste » 02 sty 2018, 18:47

Adam78 pisze:Witam wszystkich. To jest mój pierwszy post, chociaż forum czytam od samego początku.
Słyszeliście o nowej Dyrektywie, która w w tym momencie uniemożliwi w Degiro zakup zagranicznych ETF, instrumentów pochodnych, dopóki emitenci nie dostarczą dokumentacji w języku polskim. Jakby co, to dzisiaj lub jutro ostatni moment, bo nie wiadomo ile potrwa tłumaczenie.
W degiro już jest chyba po ptakach - testowo chciałem wystawić zlecenie i ETFY typu URA NIB SGG ect wyświetla "product is closed for the client"
ważne, że to dla naszego dobra :)

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Degiro

Post autor: sebo » 02 sty 2018, 18:58

Jutro będzie wiadomo, na razie brokerzy nie zablokowali nic.
Wiesz co to raczej nie wina brokerów a instytucji dbających o obrót papierami wartościowymi jak np. KNF.
Im więcej osób w tych instytucjach jak EU i inne tym większy chaos i niekompetencje.
Tak gromady pracują, ja bym brokerów nie obwiniał do końca dla nich na bank to są ciężkie chwilę.

Eleste

Możesz tylko sprzedać to co masz, nie możesz nic kupić, tak to na teraz działa.
Przy rozliczeniu podatku możesz wpisać maks sumę na koncie, że tyle masz straty przez to do US :)
Wpisz 1mln $ straty :) zarcik, po prostu brak słów.

Dante
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 28 lip 2017, 21:55

Re: Degiro

Post autor: Dante » 02 sty 2018, 19:24

Tomek pisze:Wysłałem już do Lynx maila z prośbą o komentarz. Dam znać jak dostanę odpowiedź.

Jeśli możesz to prześlij też maila do Degiro, wiele osób pewnie byłoby wdzięczne.

marttin
Posty: 43
Rejestracja: 25 kwie 2017, 08:14

Re: Degiro

Post autor: marttin » 02 sty 2018, 19:53

Ja dostałem maila z DeGiro że KNF nie zgodził się na publikacje KIID w wersji angielskiej i dopóki dany produkt nie będzie miał karty w PL to nie będzie dostępny

neverar00
Posty: 46
Rejestracja: 27 paź 2017, 16:37

Re: Degiro

Post autor: neverar00 » 02 sty 2018, 20:18

No to w ciągu paru miesięcy będzie dostępne 100 najpopularniejszych. Reszta... oby w ogóle im się to opłacało. No chyba, że przygotowywali się na to od dawna...

eleste
Stały bywalec
Posty: 445
Rejestracja: 15 gru 2017, 10:50

Mifid 2 i ETF-y

Post autor: eleste » 02 sty 2018, 20:21

Sebo jasna sprawa że to nie broker tylko jacyś bezmyślni urzędnicy. Może im trzeba linka do google translatora podesłać, bardzo dobrze już dziala

Dante
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 28 lip 2017, 21:55

Re: Degiro

Post autor: Dante » 02 sty 2018, 20:26

To musi być jakiś żart i to słaby.
Przez kilka miesięcy nie będziemy mieli dostępu do zagranicznej giełdy bo KNF uważa, że nie znamy angielskiego...
Świat idzie do przodu, a w Polsce dalej jak w lesie.

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Degiro

Post autor: eranet » 02 sty 2018, 20:33

Ciekawe jak będzie w Saxo... wystawiłem zlecenie kupna i jako oczekujące jest na cenę jest ok (dzisiaj)...

wies
Stały bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 13 lis 2017, 15:09

Re: Degiro

Post autor: wies » 02 sty 2018, 20:41

U mnie na platformie wszystko działa normalnie ,/platforma Saxo Banku/,w TMS Brokers tak samo ,dodano w okienku- zlecenia, dodatkowo warunki transakcyjne/wszystkie koszty transakcji/

ODPOWIEDZ