Opcje dla laika

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, zwłaszcza opcji, ETF, CFD i kontraktów terminowych.
piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Opcje dla laika

Post autor: piap » 12 maja 2019, 16:21

Spready się kupuje tylko wtedy, gdy IVR jest baaaaaardzo niski.
I wtedy wybiera się strike'i o określonych parametrach (na tasty można znaleźć jak to sie powinno robić).

Natomiast obecnie - przy tak wysokim IVR na Tesli - nie ma to statystycznie sensu - w długim terminie taka strategia przynosi straty.

Wiesiek
Posty: 8
Rejestracja: 24 lut 2019, 19:38

Re: Opcje dla laika

Post autor: Wiesiek » 12 maja 2019, 20:09

Witam

Znalazłem taką stronkę do backtestów: www.edeltapro.com
Co prawda bezpłatny jest tylko trial (nie trzeba wpisywać danych płatniczych), można logując się do triala robić backtesty trzech instrumentów.
Opłata miesięczna po zakończeniu triala to 59$/mies. i dostępne jest kilka tysięcy instrumentów.
Ciekawy jestem waszych opinii.

pozdrawiam
Wiesiek

kremat0r
Posty: 66
Rejestracja: 30 lis 2018, 10:07

Re: Opcje dla laika

Post autor: kremat0r » 13 maja 2019, 08:32

Blade pisze:
10 maja 2019, 20:33
Mam pytanie odnośnie BEAR PUT spread do kogoś z większym doświadczeniem w tym temacie:)
Z założenia powinno się kupować taki spread na czas w przeciągu, którego zakładamy, że dany scenariusz sie spełni + 30 dni.
Zastanawia mnie jednak jak patrzę na przykładowy Spread na Tesle:
Tesla spread example.JPG

jesli zakładany scenariusz spełniłby się np do końca przyszłego tygodnia tj. do May17'19 to P&L wynosi jedynie +364,87 przy spadku ceny akcji o 10%, gdzie obie opcje są już dawno ITM w stosunku do Max return 858 w dniu wygaśnięcia opcji.

Innymi słowy kupiony PUT 240 bedzie mieć wiekszośc wartości węwnętrznej (mniejsza THETA) podczas kiedy sprzedany PUT 225, który będzie albo ATM albo nie tak głęboko ITM jak PUT240 będzie miec w cenie więcej wartości czasu.

Czy w związku z tym nie lepiej kupowac takie spready jednak z krótszym czasem wykonania?
Lub jak kurs leci w dół to wciąż trzymać takiego spreada, aby więcej wartości czasu zniknęło ze sprzedanego PUTa (większa THETa sprzedanego PUTa)?


Hmm słabo coś widzę ten spred, serio opłaca Ci się taki trade?

Masz RR 1,34 i szansę na zysk tylko 42%. Taka strategia jest skazana na straty.

Blade
Posty: 79
Rejestracja: 30 paź 2017, 20:53

Re: Opcje dla laika

Post autor: Blade » 13 maja 2019, 23:54

Dzięki za odpowiedź, ale nie nie do końca taka była istota mojego pytania ;)
Fakt, ze dopiero zaczynam w praktyce bawić się spreadami, ale screen z Tesla to był tylko przykład.
Równie dobrze moge wybrać jakąś spółkę z niskim IV rank, ale sytuacja jest taka sama, tzn, maksymalny zysk wyliczany jest na dzień wygaśnięcia obu opcji, natomiast realny zysk przedstawia linie pzrerywana. Jeśli natomiast mój scenariusz zrealizuje się znacznie szybciej to nie mam szans na nawet zbliżenie się do "Max return", ponieważ sprzedana opcja nie będzie tak głęboko ITM jak kupiona, w związku z tym będzie mieć więcej wartości czasu niż opcja kupiona. Pomijam w tych rozważaniach zmianę IV..

Wyjątek byłby jeśli obie opcje znalazły by się głęboko ITM, wtedy ich wartość to większości wartość wewnętrza. O tym świadczy też wartość delta, który zmierza do 1.0 im głebiej ITM.
Żeby zwizualizowac o co mi chodzi, przykładowa spółka z niskim IV:

put spread.JPG

4 dni do wygasniecie, opcja ATM 127 PUT @ 0.90 --> czyli wartośc czasu = THETA*4 =~0.45
opcja ITM 130 PUT @ 3.07 ---> wartośc czasu 0.28.


Innymi słowy w takiej sytuacji jesli np kupiłem BEAR PUT spread na 40 dni, a po 10 realizuje się moj scenariusz (pomijajać całkowicie sensowność przykładu/prawdopodob. spreada) to realizuje cząstkowy zysk od razu albo czekam aż zostanie 1-2 tygodnie czyli wartość czasu sprzedanej opcji spadnie szybciej i mój BEAR PUT spread osągnie większy zwrot. 3 opcja do czekanie do wygaśnięcia (wystawiając się na dodatkowe ryzyko zmiany trendu w czasie zycia SPREADa) i realizacja max return określonego w Profile w IB.

Ma to sens? Tak to widzę, ale zadaję pytanie, bo może mi coś umyka?


PS
piap pisze:
12 maja 2019, 16:21

Natomiast obecnie - przy tak wysokim IVR na Tesli - nie ma to statystycznie sensu - w długim terminie taka strategia przynosi straty.
Taa, BEAR CALL daje większe prawdopo. jakiegokolwiek zysku, max return probab. też nie wygląda źle, ale z drugiej strony jak oceniasz, ze IV jest wysokie? Jeśli spojrzec na ostatnie 2 lata, owszem IV jest dość wysokie, ale biorąc pod uwagę ostatni rok jest bliżej dolnych wartości.

wujt
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 08 sty 2018, 15:31

Re: Opcje dla laika

Post autor: wujt » 14 maja 2019, 07:14

Blade pisze:
13 maja 2019, 23:54
Ma to sens? Tak to widzę, ale zadaję pytanie, bo może mi coś umyka?

Ja robię tak, że przy strategiach o zdefiniowanym ryzyku mam wszystkie potrzebne założenia - max loss, max profit, patrzę na IVR, jeśli credit to min 1/3 szerokości i high IVR, jeśli debit to płacę max 50% i very low IVR. I praktycznie od razu po założeniu pozycji ustalam zlecenie oczekujące TP 50%. Ogólnie słucham się filozofii od tasty, gdzie mówią, że zarządzanie pozycjami o zdefiniowanym ryzyku ma sens w niewielu przypadkach - w większości za ich rolowanie musimy płacić (a celem jest otrzymanie kredytu) i zawężamy swoje break even pointy (celem jest poszerzenie). Dodajemy ewentualnie tylko czas. Set and forget. A jak już musisz zarządzać, to może wielkość pozycji Cię uwiera i nie możesz usiedzieć? Trade small & trade often.

wujt
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 08 sty 2018, 15:31

Re: Opcje dla laika

Post autor: wujt » 14 maja 2019, 08:54

Follow up: https://tinyurl.com/y3byfbmz https://tinyurl.com/yxrb4ubm

Shorts @20 delta, managed 21 DTE:

Obrazek
Obrazek

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Opcje dla laika

Post autor: piap » 14 maja 2019, 12:07

Blade pisze:
13 maja 2019, 23:54

Ma to sens? Tak to widzę, ale zadaję pytanie, bo może mi coś umyka?


1. Skoro - jak wynika z backtestów, które wkleił wujt - w długim terminie wystawianie put spreadów przynosi zyski -> oznacza to, że strategia odwrotna (czyli kupowanie takich spreadów) przynosi straty.

2. Na tasty bardzo rzadko kupują spready - a jeśli już to robią to głównie po to żeby zneutralizować deltę całego portfolio.

3. Najlepiej jak byś sprawdził swoją strategię (spółki, parametry opcji) w jakichś backtestach i/lub w praktyce jakimś małym kapitałem - 50 trejdów i będziesz wszystko wiedział.

Blade
Posty: 79
Rejestracja: 30 paź 2017, 20:53

Re: Opcje dla laika

Post autor: Blade » 19 maja 2019, 22:01

Dzięki Panowie za cenne wskazówki! :)
Taki mam plan, wypróbowania strategii mniejszym kapitałem + testy na wersji demo. Teoria teorią, ale najlepsza metoda to learning by doing. Pierwsze rezultaty są obiecujące :)

wujt
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 08 sty 2018, 15:31

Re: Opcje dla laika

Post autor: wujt » 19 maja 2019, 22:27

piap pisze:
14 maja 2019, 12:07
1. Skoro - jak wynika z backtestów, które wkleił wujt - w długim terminie wystawianie put spreadów przynosi zyski -> oznacza to, że strategia odwrotna (czyli kupowanie takich spreadów) przynosi straty.

Nie do końca jest to prawda. Wystawianie put spreadów w długim terminie przynosi zyski, jeśli wystawiasz je przy wysokim IVR i z POP w granicach 60-70%. Zatem Twoje szanse wzrastają/maleją w zależności od tego, w jakim środowisku decydujesz się na konkretne strategie. Ergo, jeśli będziesz grał short spready przy niskim IVR - w najlepszym przypadku ograniczysz znacznie swoje zyski, w najgorszym - będziesz tracił. Szczególnie przy short call spreadzie - w tym przypadku dwie siły działają przeciwko Tobie: tracisz na kierunku spreada (grasz na wzrosty) + gdy spada, rośnie IV, a co za tym idzie opcje stają się droższe (sytuacja niepożądana w sytuacji, gdzie musisz coś odkupić z rynku w późniejszym terminie).

Obrazek

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Opcje dla laika

Post autor: piap » 21 maja 2019, 16:19

Najlepiej by było znaleźć jakiś backtest na tasty (albo gdzieś indziej), żeby być pewnym czy i przy jakich parametrach strategia będzie działać.

wujt
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 08 sty 2018, 15:31

Re: Opcje dla laika

Post autor: wujt » 21 maja 2019, 22:46


wujt
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 08 sty 2018, 15:31

Re: Opcje dla laika

Post autor: wujt » 26 maja 2019, 23:22

More on spreads: http://ontt.tv/2z4LRqQ

pixel
Posty: 16
Rejestracja: 10 cze 2020, 15:17

Re: Opcje dla laika

Post autor: pixel » 18 cze 2020, 19:20

Cześć -
dzięki za blog, dzięki za forum... zaczytuję się po nocach i głowa dymi ;-) (ale zmieniło to moje patrzenie i świadomość... gra zmienia się powoli w inwestowanie).

Taka sytuacja - wygląda na "pewny" zysk...
Wystawiam opcję PUT na zadaną cenę strike 20 z premią 4,10
równocześnie kupuję opcje CALL za cenę 1,15 dla tego samego strike 20 (lub nawet dla niższego strike 19 za 1,45)

dostaję premię 410, wydaję 115 - mam wynik dodatni...
jak mnie pociągną do zakupu akcji po 20 to skorzystam z CALL i kupię po 20 (19) - niby bezpieczne...

Gdzie tu jest kruczek?
moze w tym, że nie mam notowań online i nie widzę pełnego, aktualnego obrazu?
Można kupić te dwie opcje "w pakiecie"?

Paweł

kotu
Posty: 44
Rejestracja: 25 lis 2018, 00:24

Re: Opcje dla laika

Post autor: kotu » 18 cze 2020, 19:45

Załóżmy, że trzymasz te opcje do wygaśnięcia. Jeżeli kurs akcji spadnie na przykład do 15, to w momencie wygaśnięcia:

1) Przez wystawioną opcję PUT będziesz zobowiązany do odkupienia akcji po 20, mimo że kurs obecnie wynosi 15
2) Przez zakupioną opcję CALL będziesz miał prawo do zakupu akcji po 20, ale kurs obecnie wynosi 15, więc się to nie opłaci. Dlatego taka opcja wygaśnie bezwartościowa.

Zarówno wystawienie opcji PUT jak i kupno opcji CALL dadzą zysk, gdy kurs akcji wzrośnie. Kruczek tkwi w tym, że kurs akcji może też spaść ;)

pixel
Posty: 16
Rejestracja: 10 cze 2020, 15:17

Re: Opcje dla laika

Post autor: pixel » 18 cze 2020, 20:24

No jasne... przegapiłem oczywistą rzecz. Uczę się dalej ;-)
Thx!

edit:
ale jesli kurs spadnie to raczaj nikt nie bedzie chciał mnie zmuszać do sprzdania po strike z PUTa, bo to nie ma sensu... bo kupi na rynku taniej. A nawet jak mnie "wezwie" to kupię po cenie aktualnej i mu sprzedam

raz jeszcze:
wystawiam PUT, strike 20 dostaję premię
kupuję CALL, strike 19 płacę za opcję

premia_put - koszt_opcji_call > 0 (to jest mój zysk gwarantowany)

Cena rośnie ponad 20 - jestem wezwany - kupuję po 19 i realizuję jeszcez marżę na sprzedaży
Cena spada - obie opcje wygasają niewykorzystane

ODPOWIEDZ