Giełda polska

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Wszystko, co notowane jest w euro, funcie, koronie, franku lub złotym polskim.
Awatar użytkownika
Patryk Rozgwiazda
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 03 mar 2018, 20:32

Re: Giełda polska

Post autor: Patryk Rozgwiazda » 06 kwie 2019, 16:12

Ja pomimo totalnego marazmu na naszej rodzimej giełdzie i zignorowaniu praktycznie wzrostów na całym świecie, nadal pozostaję optymistą. Uważam, że jesteśmy w podobnym momenie zwrotnym jak na przełomie 2016/2017.

Obrazek

Obrazek

Słaby złoty/mocny dolar i zapomniany WIG. To idealna okazja dla zagranicznego kapitału, żeby podpompować wszystko i zarobić jednocześnie na wzroście giełdy jak i waluty. Widzę też pewne przemiany i coraz większą chęć do inwestowania na giełdzie u nas, powoli fundusze wracają do łask, ludzie pytają się w internecie jak zainwestować i jakby ogólne zainteresowanie giełdą u nas też się zwiększa (nie mam na to danych, to tylko subiektywne odczucie).

https://businessinsider.com.pl/twoje-pi ... ne/l71jwjx

Mamy też w ogóle aktualnie bardzo duże prawdopodobieństwo, że pieniądze z OFE (160mld) faktyczne zostaną na giełdzie. Zawsze to jakiś plus dla poobijanej GPW, oczywiście jeśli rządzący spełnią swoje obietnice, bo jak wiemy różnie bywa. :)

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Giełda polska

Post autor: sebo » 06 kwie 2019, 18:55

To faktycznie jesteś optymistą.

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Giełda polska

Post autor: Thorwald » 07 kwie 2019, 23:29

Patryk Rozgwiazda pisze:
06 kwie 2019, 16:12
Mamy też w ogóle aktualnie bardzo duże prawdopodobieństwo, że pieniądze z OFE (160mld) faktyczne zostaną na giełdzie. Zawsze to jakiś plus dla poobijanej GPW, oczywiście jeśli rządzący spełnią swoje obietnice, bo jak wiemy różnie bywa. :)

Właśnie kwestia OFE trochę mnie zastanawia w kwestii GPW. Nie można przelać pieniędzy z OFE na IKE bez sprzedaży akcji. IKE są prowadzone także w formie która nie uwzględnia inwestycje w akcje. Większość z osób które ma OFE nie ma IKE więc nie będzie na co przelać.

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Giełda polska

Post autor: Hubert » 08 kwie 2019, 18:28

Czy ktoś z obecnych na forum szykuje się do Big Short na CDR ? Jestem bardzo ciekawy jak wysoko zajadą w tym roku. Ja z ciekawością będą obserwował kurs i myślę że na szali optymizmu i mega hype na spółkę na rodzinym rynku możemy dojechać do 300 po targach na E3 i tam upatrywać S. Podobnie było z TTWO gdzie po premierze spółka zaczęła opadać i szuka dna.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Giełda polska

Post autor: Rastignac » 08 kwie 2019, 18:54

Być może tak będzie, ale IMHO należy sobie zdawać sprawę, że Cyberpunk 2077 będzie grą roku z palcem w dupie. Podejrzewam, że rekord sprzedaży Wiedźmina 3 zostanie pobity bardzo szybko. Niedawne demo https://www.youtube.com/watch?v=vjF9GgrY9c0 zwaliło z nóg wszystkich w branży gier wideo. Nie odważyłbym się shortować CDR. Rewizje EPSów ciągle w górę.

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Giełda polska

Post autor: Hubert » 08 kwie 2019, 19:28

Oczywiście gra będzie rewelacyjna i osobiście kibicuje spółce żeby była najlepsza spółka game Dev na świecie. Nie raz na niej zarobiłem kupując akcje i wieże ze w long termine będzie szła do góry jeżeli się nie popsuje. Jednak ja czekam na hura optymizm gdzie już wszyscy będą zapakowani na lewar z wycynea sięgająca sufitu :) Oczywiście będę grał wyłącznie spekulacyjne żaden long term :)

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Giełda polska

Post autor: eranet » 09 kwie 2019, 12:53

Tauron zalicza efektowny zjazd, ktoś, coś wie dlaczego? Idziemy na podwójne dno czy coś poważniejszego związanego z fundamentami i strategią spółki?

domi
Stały bywalec
Posty: 235
Rejestracja: 06 gru 2017, 11:03

Re: Giełda polska

Post autor: domi » 09 kwie 2019, 14:12

eranet pisze:
09 kwie 2019, 12:53
Tauron zalicza efektowny zjazd, ktoś, coś wie dlaczego? Idziemy na podwójne dno czy coś poważniejszego związanego z fundamentami i strategią spółki?

Wygląda na to, że wyniki są złe https://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly ... plusy.html

Matthias
Posty: 52
Rejestracja: 23 lis 2018, 21:12

Re: Giełda polska

Post autor: Matthias » 10 kwie 2019, 22:26

Cała energetyka ma złe perspektywy w związku z zamrożeniem cen energii, bo rekompensaty obiecane przez Rząd nie pokryją strat.
Poza tym dochodzi problem certyfikatów CO2, które właśnie przekroczyły poziom 25usd za tonę, czyli są najwyżej w historii.
Wybiły się przy okazji z półrocznej konsolidacji w górę.

Tauron dodatkowo ma roszczenia Amerykanów na ponad 1mld za zerwanie umów z farmami wiatrowymi.

Tchórzewski zawierzył branżę energetyczną Matce Boskiej. Widać w Rządzie liczą na cud :-)

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Giełda polska

Post autor: mlubinski » 11 kwie 2019, 09:41

co za kuzwa bananowa gielda. ciule z MCI ventures zdeptali w zeszlym roku cene ABC DATA ponizej zlotowki, troche przytrzymali (akurat kupowalem po 0,97) i wiedzac ze kurde molek maja (ABC) wylacznosc w PL na reselling Alibaba Cloud, to zrobili wezwanie na akcje po 1,44 (nie to zebym na tym stracil). To sa wg mnie typowe wały, gdzie takie fundusze wiedząc co się w tle święci sprzedają innym bajki, że niby wyniki słabe (bo w raportach cienko), a jak na horyzoncie mega deal i perspektywac wzrostu, to najlepiej wyssać akcje z giełdy po jak najniższej cenie.

ehh... no wyżaliłem się, można jechać dalej :D zamiast tego może popatrzę w zapowiedzi earningsów tego holdingu co chce przejąć (Also holding) - ticker ALSN.SW

janek1234
Posty: 44
Rejestracja: 07 gru 2018, 14:23

Re: Giełda polska

Post autor: janek1234 » 11 kwie 2019, 11:04

Ceny energii są zamrożone, ale tylko do wyborów samorządowych. Premier obiecał [drwiący śmiech], że w tym roku ceny energii nie wzrosną. Czyli rząd dogadał się z branżą energetyczną, ale w przyszłym roku spokojnie czekają nas podwyżki o 30-40%. Co najmniej. Jak przy okazji ceny benzyny przeskoczą 6zł z racji rosnących cen ropy, to czekają nas bardzo ciekawe czasy.

Giełda jest bananowa w rzeczy samej. Szczególnie jeśli spojrzymy na spółki 'śmieciowe'. Obserwuje w ostatnim czasie akcje Ursusa. Co się tam dzieje. :) Najpierw podano informacje o podpisaniu umowy z NCBiR opiewającej na kwotę 2,51 mld zł netto. Akcje w 1 dzień poszybowały o 120% w górę, po 2 tygodniach na teren spółki wszedł komornik i akcje spadły w 2 dni o 30%. Wczoraj podano jeszcze lepszą informację.

"Komisja Nadzoru Finansowego wystąpiła o blokadę rachunków papierów wartościowych prowadzonych na rzecz Pol-Mot Auto, akcjonariusza Ursusa. Jednocześnie złożono do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu wykorzystania opóźnionej informacji poufnej, dotyczącej wszczęcia przez PKO BP egzekucji komorniczej wobec Ursusa.

W komunikacie KNF napisano, że 20 marca Ursus poinformował o otrzymanym w dniu 11 marca wezwaniu od PKO BP do zapłaty 10 mln zł wraz z odsetkami oraz o wszczęciu egzekucji. KNF przypomniała, że w innym komunikacie opublikowanych 20 marca, Ursus poinformował o zajęciu komorniczym. Kolejny raport bieżący spółki tego dnia dotyczył zbycia przez Pol-Mot Auto w dniach 18-19 marca łącznie 722 tys. akcji Ursusa.

Jak ustalił Urząd Komisji Nadzoru Finansowego spółka Pol-Mot Auto sprzedawała akcje Ursusa w okresie pomiędzy powstaniem opóźnionej informacji poufnej - o wezwaniu ze strony PKO PB i wszczęciu egzekucji - a jej upublicznieniem.

Według ustaleń Urzędu, w okresie 11-20 marca - podczas gdy informacja poufna była objęta opóźnieniem - Pol-Mot Auto sprzedał łącznie 847,2 tys. akcji Ursusa, a wartość transakcji sięgnęła 1,94 mln zł.

- Zgodnie z treścią raportu bieżącego emitenta nr 14/2019, w dniu 20 marca br. trwała fizyczna egzekucja z majątku Emitenta. W tym dniu spółka Pol-Mot Auto sprzedawała akcje emitenta na GPW, osiągając ponad 11 proc. udział w sesyjnym wolumenie sprzedaży - napisano w komunikacie KNF."

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Giełda polska

Post autor: mlubinski » 11 kwie 2019, 13:10

idzpanwch** :)

Matthias
Posty: 52
Rejestracja: 23 lis 2018, 21:12

Re: Giełda polska

Post autor: Matthias » 18 kwie 2019, 18:44

Natknąłem się ostatnio na artykuł a Pulsie Biznesu pt.:" Analitycy: nowy pomysł na aktywa OFE pozytywny dla akcji".
Postanowiłem więc opisać te skutki nowej reformy OFE względem GPW, które moim zdaniem są ważne i mogą mieć duży wpływ na giełdę w przyszłych latach, a o których nie wszyscy zdają sobie sprawę. Analitycy w w/w artykule twierdzą, że reforma będzie miała pozytywne skutki, ale ja nie do końca się z nimi zgadzam.

Może zacznę od tego, że kapitalizacja GPW, to ok. 1120 ml zł (bilion, sto dwadzieścia miliardów) z czego na polskie spółki przypada ok.580 mld. Aktywa OFE to ok. 142mld zł - to dane za 2018 rok. Jak podaje Bankier, OFE posiadały w 2018 jakieś 1/5 kapitalizacji polskich spółek. Problem jest taki, że teraz tymi akcjami będzie zarządzać Państwo. Należy tu wspomnieć, że Państwo ma już teraz w rękach akcje za ponad 300mld zł. Wszyscy wiemy, jak radzą sobie na giełdzie spółki Skarbu Państwa i łatwo wyobrazić sobie, jak to będzie wyglądać po reformie...
Ci, co inwestują na GPW wiedzą, że są spółki , które całkiem dobrze sobie radzą i nie mają w akcjonariacie SK. Ale teraz to ulegnie zmianie. Wystarczy sprawdzić, w których spółkach większość udziałów mają OFE...
Inny aspekt - AGORA - Czy pan M. może spać spokojnie? A CCC - Czy pan M. może spać spokojnie?
Inny aspekt - wyobraźmy sobie, że forsuje się maksymalną wypłatę dywidendy z całego kapitału zapasowego, bo akcje spadają, a rządzący chcą, aby wyniki funduszy były na plusie...
Inny aspekt - można poprzez giełdę zrobić przejęcie spółki pasującej do jakiejś chwilowej koncepcji... Taka nacjonalizacja w interesie oczywiście przyszłych emerytów....Mając takie środki można skupić całe free float dowolnej spółki.
Kolejny aspekt - można zmienić Zarząd spółki na swój, bo przecież w kołach rządowych nie brak wybitnych fachowców.

Na zakończenie taka refleksja - mówi się, że to w kołach zbliżonych do poprzedniej ekipy są najlepsi ekonomiści. Czemu więc nie wymyślono tego w 2013 roku, tylko chamsko zabrano ludziom tyle miliardów w zamian za mgliste obietnice?

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Giełda polska

Post autor: sebo » 18 kwie 2019, 18:56

Tu masz rację, dlatego to Państwo w Państwie, te same osoby, bez wiedzy, tylko różne stołki, będą robić wszystko by się utrzymać na tych stołkach kosztem tych firm, dla mnie GPW umarło, tak jak prawdziwa polityka, trzeba wrócić do Kononowicza i zrobić porządek by nic nie było, wtedy narodzi się coś nowego.

domi
Stały bywalec
Posty: 235
Rejestracja: 06 gru 2017, 11:03

Re: Giełda polska

Post autor: domi » 18 kwie 2019, 21:22

Czy możesz rozwinąć swoją myśl, że to Państwo będzie zarządzać akcjami? Tzn w jaki sposób?

ODPOWIEDZ