Giełda polska

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Wszystko, co notowane jest w euro, funcie, koronie, franku lub złotym polskim.
Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1530
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Re: Giełda polska

Post autor: dammad » 07 paź 2018, 09:49

Ja się zupełnie pojedynczymi spółkami nie zajmuje, a już szczególnie takimi gdzie macza palce Skarb Państwa, ale ekspozycje na Polskę (Europę Środkowo-Wschodnią) będę miał znaczną. Jednak nie teraz nawet jak jest obrzydliwie tanio i kusi ;)

Cierpliwości wiele potrzeba i moim zdaniem patrzmy mimo wszystko globalnie o ile mówimy o horyzoncie na kolejną dekadę.

hds
Posty: 61
Rejestracja: 13 paź 2018, 23:17

Re: Giełda polska

Post autor: hds » 11 lis 2018, 02:06

Pomysl na szorta. Czysto techniczny.

Bank Millennium. Interwal tygodniowy. Czerwona liniia to wykres WIG-BANKI.
Obrazek

Kurs Millennium znajduje sie w okolicy szczytow ostatniej hossy. Zostal tam podciagniety za sprawa informacji o przejeciu Eurobanku.
Millennium jest obecnie jedynym bankiem, ktorego kurs oscyluje w poblizu szczytow ostatniej hossy (patrz czerwona linia WIG-BANKI). Kursy pozostalych bankow znajduja sie w trendzie spadkowym (Alior, PEO, MBANK), albo w ostatnich miesiacach zaliczyly wzrostowa korekte, ktora zniosla jedynie czesc obserwowanych od stycznia spadkow (PKO, SANPL).
Czy Millennium okaze sie liderem sektora bankowego i pociagnie do wzrostow pozostale banki? Czy tez w okolicach szczytu ostatniej hossy nastapi sprzedaz faktow (wspomniane przejecie Eurobanku) i kurs Millennium wroci do szeregu podazajac za pozostalymi spolkami sektora?

Jezeli na GPW dojdzie do kontynuacji spadkow, to uwazam, ze nieproporcjonalnie wysoki w stosunku do pozostalych spolek sektora kurs Millennium, stwarza dobra okazje do zajecia krotkiej pozycji. Bliskosci szczytow ostatniej hossy pozwala ustawic waskiego stop lossa i oferuje bardzo dobry stosunek zysku do ryzyka.

Co myslicie?

Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1530
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Re: Giełda polska

Post autor: dammad » 11 lis 2018, 09:10

Myślę, że to fajny pomysł, bo wiemy, że sektor bankowy oberwie, więc wszelkie odstępstwa od normy stwarzają dobrą okazję do shorta. Jednak podszedłbym do tego na spokojnie, bo ktoś tutaj zrobił zakupy ostatnio i chciałbym wiedzieć jak cena zareaguje po reteście strefy. Cena równie dobrze może wyjść na nowy top jeszcze raz, choć na 1h mamy sygnał, że podaż się pojawiła pow. tego poziomu, choć jest mała w stosunku do tego co było akumulowane wcześniej. Pytanie czy to już dystrybucja - kupuj plotki, sprzedawaj fakty czy jeszcze ich pociągną wyżej.

Obrazek

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Giełda polska

Post autor: Thorwald » 13 lis 2018, 20:07

Czytałem ten wybiórczy stenogram. Myślę, że nie można wyciągać za daleko idących wniosków z czegoś co jest tak pocięte. Gdzie zdanie rozpoczęte na jednej stronie nie jest dokańczane na następnej. Gdzie kolejny fragment jest z niewielkim związkiem z kolejną stroną. Gdzie często w zdaniach jest "no wiesz o co chodzi" czy "on" itp. , i nie wiadomo o co chodzi i o kogo.
Biznesy Czarneckiego zawsze charakteryzowały się z doświadczeń osób z którymi rozmawiałem: niską jakością obsługi klienta, wciskaniem niepotrzebnych produktów, kantowaniem na dziwnych prowizjach itp. Zysk ponad wszystko. Teraz się naciął. Umoczył dużo na utracie wartości posiadanych akcji. Został zagoniony trochę do rogu przez władze i zaczął kąsać. To co wrzucił do GW to granat odłamkowy. Sam też dostanie odłamkami. Wyroki sądów są coraz bardziej na korzyść posiadaczy kredytów frankowych, a Getin ma ich mnóstwo w portfelu. Po tej aferze coraz więcej ludzi będzie unikać Getin Banku. Idea może mieć spore problemy regulacyjne, bo z Getbacku nie da się wydusić kasy na odszkodowania, a z Idei tak. Getin Bank wyemitował bardzo dużo obligacji, może nawet więcej niż GetBack, i jako bank może w procesie naprawczym przekształcić niezabezpieczone obligacje na akcje. To byłaby większa afera dla systemu bankowego niż GetBack bo GetBack nie był bankiem, a Getin jest.

Hermetic
Stały bywalec
Posty: 382
Rejestracja: 20 cze 2018, 19:19

Re: Giełda polska

Post autor: Hermetic » 14 lis 2018, 15:15

Ktoś sprawdził, czy info o tym, że dzisiaj były szef KNF hasał sobie po KNFie i byłym swoim biurze, są prawdziwe?

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Giełda polska

Post autor: Thorwald » 16 lis 2018, 16:43

Tak mnie trochę korci. Obligacje polskich banków z rentownością 48% lub 34%. Czy to jeszcze spekulacja czy już hazard ? Czy to znak czasów, że coś co ma być ostoją bezpieczeństwa staje się aktywem hazardowym ?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Giełda polska

Post autor: Tomek » 16 lis 2018, 17:31

Moim zdaniem to jeszcze spekulacja w granicach rozsądku, bo nawet jak Getin zostanie przejęty za tę symboliczną złotówkę przez jakiegoś polskiego molocha, to nie wyobrażam sobie, żeby przejmujące PKO czy inne PZU nie spłaciło obligatariuszy, których przejęło. Chociaż jeszcze kilka dni temu nie wyobrażałem sobie, że ktoś oficjalnie w swoim służbowym gabinecie może składać komuś propozycje korupcyjne, no ale widać świat idzie do przodu :)

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Giełda polska

Post autor: Gregory » 19 lis 2018, 17:32

Tauron chyba zmienia trend lub już to się stało. Sądzę że dołek mamy za sobą. Co prawda nie wstrzeliłem się na dnie ale 5 groszy powyżej. Teraz trzeba spokojnie czekać parę miesięcy i ewentualnie kupować dołki patrząc na wskazania interwału W1.

Awatar użytkownika
Patryk Rozgwiazda
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 03 mar 2018, 20:32

Re: Giełda polska

Post autor: Patryk Rozgwiazda » 24 lis 2018, 12:05

Przychodzi normalność powoli. To znaczy, można z jakąś rozsądną opłatą zainwestować w cały indeks zamiast opłacać drogi fundusz inwestycyjny, który i tak ma gorsze wyniki niż benchmark. Coś co u zagranicznych brokerów było już dawno, ale teraz staje się dostępne dla Kowalskich.
Gregory pisze:Tauron chyba zmienia trend lub już to się stało. Sądzę że dołek mamy za sobą. Co prawda nie wstrzeliłem się na dnie ale 5 groszy powyżej. Teraz trzeba spokojnie czekać parę miesięcy i ewentualnie kupować dołki patrząc na wskazania interwału W1.
Piona, po 1,70 wszedłem.
Kris pisze:Właśnie pożegnałem się z akcjami Getin Nobel Bank. Na plusie 0,16 na akcji co stanowi od wczoraj 80 %. :)))) Resztę pozostawiam dla innych ;) Godzinę ten szit sprzedawałem :) Obstawiam, że jeszcze dzisiaj będzie odwrót :)
Ja mam mały pakiet Getin Holdingu i chcę go dłużej przetrzymać. Pomimo tych wszystkich afer realna sytuacja wokół banków nie jest wcale tak zła. Getin Noble dało się w skrajnym momencie bodajże za milion złotych z hakiem kupić 1% banku. To jest soczysta spekulacja, ale jeżeli ktoś może te pieniądze stracić to może to być inwestycja życia.

Mi bardzo brakuje ETFa na cały WIG, albo sWIG80 - jest dużo małych spółek które są absurdalnie tanie. Już powinny powoli dno ubijać, bo ile tak można spadać. Mi się wydaje, że teraz jest genialny moment żeby interesować się polską giełdą, bo pesymizm jest rekordowo skrajny i większość osób jest poza giełdą. Ewentualnie hossę opóźnić może pęknięcie na zewnątrz czyli w USA. Ale sporo walorów już jest tak przecenionych, że można spokojnie akumulować i czekać na lepsze czasy.

syntax
Posty: 13
Rejestracja: 04 sty 2018, 16:46

Re: Giełda polska

Post autor: syntax » 24 lis 2018, 20:05

Patryk Rozgwiazda pisze: Mi bardzo brakuje ETFa na cały WIG, albo sWIG80 - jest dużo małych spółek które są absurdalnie tanie. Już powinny powoli dno ubijać, bo ile tak można spadać. Mi się wydaje, że teraz jest genialny moment żeby interesować się polską giełdą, bo pesymizm jest rekordowo skrajny i większość osób jest poza giełdą. Ewentualnie hossę opóźnić może pęknięcie na zewnątrz czyli w USA. Ale sporo walorów już jest tak przecenionych, że można spokojnie akumulować i czekać na lepsze czasy.
Ja nie jestem przekonany, czy to już koniec spadków. Myślę, że dno jeszcze przed dnami. Ale pełna zgoda co do etfów, bardzo tego brakuje na naszym rynku. No i płynności, bo wiele małych spółek ma ją na poziomie, który jest nieakceptowalny.

domi
Stały bywalec
Posty: 235
Rejestracja: 06 gru 2017, 11:03

Re: Giełda polska

Post autor: domi » 30 lis 2018, 17:57

U nas to nawet cykl się spóźnia. Wskaźniki pokazują co pokazują bo jak sam sugerujesz są zmanipulowane i pewnie w końcu stracą nad tym kontrolę. Cały czas się zastanawiam, jak oni chcą podnosić stopy w hamującej gospodarce zakładając, że spowolnienie w końcu i do nas dojdzie.

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Giełda polska

Post autor: Gregory » 04 lut 2019, 14:33

Na Tauronie chyba zaczęliśmy falę trzecią. Najbliższe 2-3 tygodnie pokażą czy tak jest naprawdę. Zasięg tej fali upatrywałbym w rejonie 3,20 -3,4 co pokrywa się z wcześniejszym przystankami ceny
Załączniki
Tauron.png

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Giełda polska

Post autor: Thorwald » 22 mar 2019, 10:45

Witam
Chciałbym na jeden wykres nałożyć wykres WiG20, ETFW20L i BETAW20TR dopasowaniem by porównać jak te dwa "ETF" oddają zmiany poziomu WiG20. Ktoś wie jak to zrobić ?

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Giełda polska

Post autor: sebo » 22 mar 2019, 10:56

Stooq zobacz może się uda.
na dole wpisujesz porównaj z
Załączniki
Screenshot 2019-03-22 at 10.56.08.png

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Giełda polska

Post autor: Hubert » 01 kwie 2019, 22:09

Mi z GPW zostały tylko papiery długoterminowe chociaż zamierzam je pomalu redukować . Macie może coś z tego u siebie w portfelu ?
Cdrl , autopartner, MFO , unimot ,

ODPOWIEDZ