Pytania Początkujących

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 30 sty 2019, 07:54

And777, premia jest dalej aktualna, przy zakładaniu konta podaj kupon: tradingforaliving.pl i otrzymasz 50 USD zwrotu za prowizje. Przelew najlepiej wykonać w PLN, ponieważ LYNX ma konta w polskim oddziale Citibanku, a więc po pierwsze przelew będzie darmowy, a po drugie wymienisz złotówki na dolary już na platformie po kursach międzybankowych. Tam zawsze dostaniesz lepszą cenę niż nawet w kantorze internetowym. Żeby broker zatrzymywał 15% podatku od dywidendy trzeba zadeklarować, że korzystasz z tzw. tax treaty, co w praktyce oznacza potrzebę wypełnienia internetowego odpowiednika formularza W-8BEN przy zakładaniu konta.

Początkujący, w takim wypadku opcja zostanie przez brokera automatycznie wykonana, czyli dzień po wygaśnięciu na Twoim rachunku znajdzie się 100 akcji kupionych po 20 USD. Broker zawsze automatycznie wykona opcję, która w dniu wygaśnięcia będzie in-the-money przynajmniej o jednego centa.

k123
Posty: 6
Rejestracja: 10 sty 2018, 07:51

Re: Pytania Początkujących

Post autor: k123 » 30 sty 2019, 08:27

Tomek, a czy da się sprawdzić gdzieś na koncie Lynx czy jest złożona ta deklaracja W-8BEN, bo szczerze mówiąc nie przypominam sobie, żebym coś takiego wypełniał, ale może przeoczyłem, bo sporo było tych formularzy.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 30 sty 2019, 08:39

Chyba nie da się tego sprawdzić samemu, ale głowy nie dam, bo w LYNX mam konto firmowe, a nie prywatne, więc nie za bardzo mam jak tego poszukać. Z tego co kojarzę, to wypełnienie deklaracji powinno być obligatoryjne, ale zapytaj dla pewności w supporcie LYNX czy masz ją wypełnioną.

A jeśli nie, to zawsze można potem dosłać mailem, to jest jedna strona do wypełnienia: https://www.irs.gov/pub/irs-pdf/fw8ben.pdf

arku
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 03 sie 2018, 16:32

Re: Pytania Początkujących

Post autor: arku » 30 sty 2019, 17:20

Tomek pisze:
30 sty 2019, 07:54

Początkujący, w takim wypadku opcja zostanie przez brokera automatycznie wykonana, czyli dzień po wygaśnięciu na Twoim rachunku znajdzie się 100 akcji kupionych po 20 USD. Broker zawsze automatycznie wykona opcję, która w dniu wygaśnięcia będzie in-the-money przynajmniej o jednego centa.

Teraz to ja dopytam bo zwątpiłem :-)
Nie powinno być tak że broker wykona opcję jeśli cena będzie poniżej ceny strike a nie powyżej? Przecież jeśli wystawiamy opcję put dostajemy premię za to ktoś ma prawo sprzedać nam swoje akcje powyżej ceny rynkowej a nie poniżej?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 30 sty 2019, 17:28

No przecież! Jakiś roztargniony dzisiaj jestem. Masz racje Arku, w tym pytaniu PUT-a wziąłem za CALL-a i stad mi wyszło in-the-money. Sorry!

arku
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 03 sie 2018, 16:32

Re: Pytania Początkujących

Post autor: arku » 30 sty 2019, 17:53

Przy okazji masz potwierdzenie że edukacja w temacie opcji która prowadzisz jest skuteczna :-)
jeszcze niedawno byłem całkiem "zielony" w tym temacie :-)

And777
Posty: 4
Rejestracja: 26 sty 2019, 17:45

Re: Pytania Początkujących

Post autor: And777 » 30 sty 2019, 20:26

To jeszcze jedno pytanie :-), co to znaczy że przy wystawianiu opcji PUT ryzyko straty jest nieograniczone? Na który parametr zwracać uwagę żeby to ryzyko mieć pod kontrolą?

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Pytania Początkujących

Post autor: mlubinski » 30 sty 2019, 21:41

to znaczy, że jeśli dziś akcje XYZ kosztują 100$ i wystawiasz opcję PUT@99$ zgarniając jakąś premię (powiedzmy 100$), to jak szybko akcje zaczną lecieć w dół do zera, to i tak wiszisz 10k$ (w akcjach), bo prędzej czy później ktoś wykona taką opcję i dokona się sprzedaż (powiedzmy przy ostatecznej cenie 0,01$) tych akcji (100sztuk) dla Ciebie po 99$, zatem z powodu "bankructwa", czy tam zjazdu, musiałeś i tak wydać 9900$ (minus 100$ premii)
zatem ryzykujesz 9900$ biorąc za to 100$ (premia).

Awatar użytkownika
Makaron
Stały bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:04

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Makaron » 01 lut 2019, 16:49

Czy to jest normalne że mój operator podaje dane opóźnione o 15 minut?

Spodziewałem się że notowania są na żywo, a tylko dla e-serwisów "darmowych", czy też publicznych notowsnia są opóźnione.

Poczatkujacy
Stały bywalec
Posty: 185
Rejestracja: 13 gru 2018, 23:36

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Poczatkujacy » 01 lut 2019, 17:54

Kolejne pytanie z serii: dziwne pytania początkującego.

ostatnio zastanawiam się czy w ogóle jest sens jeszcze rozpatrywania/wyszukiwania takich spółek, o takim wzroście kapitału w tych czasach?

https://zapodaj.net/4abe75a714f5b.jpg.html


bardzo ciekawi mnie Wasza opinia.

mah
Posty: 36
Rejestracja: 19 lip 2018, 19:31

Re: Pytania Początkujących

Post autor: mah » 01 lut 2019, 18:12

Ostatnio, przypadkowo, trafiłem na spółkę PHUN... od 3.01 do dzisiaj prawie 2000% wzrostu ;)

Poczatkujacy
Stały bywalec
Posty: 185
Rejestracja: 13 gru 2018, 23:36

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Poczatkujacy » 01 lut 2019, 18:15

mah pisze:
01 lut 2019, 18:12
Ostatnio, przypadkowo, trafiłem na spółkę PHUN... od 3.01 do dzisiaj prawie 2000% wzrostu ;)

no na wykresie masz trochę większy przedział:) Czyli teoretycznie - spółki były ok przez bardzo długi czas do dziś.. czy będą - nie wiadomo... czy warto? na to jestem za początkujący... może kiedyś odpowiem;P

Baldwin
Posty: 66
Rejestracja: 03 lut 2019, 22:09

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Baldwin » 11 lut 2019, 21:09

Siemanko!

Z racji bycia żółtodziobem mam szereg pytań głównie dotyczących praktyki:

1. Zacznę od najważniejszego dla mnie pytania - alerty. Gdzie znajdę prawdziwe, nieprzekłamane ceny giełdowe realtime, czyli bez opóźnienia 15-minutowego? Czy jest jakakolwiek opcja za friko (nie zaczynam od miliona ;-) )? Jeśli nie, to co polecacie, ile kosztuje? Skąd dane są najpewniejsze? Chodzi mi o NASDAQ, NYSE i ewentualnie Londyn, Frankfurt.

2. Jak szybko są realizowane zlecenia u takich firm jak Degiro, czy wspominanym tutaj Lynx/IB? (mówię o w miarę normalnych zleceniach - przykład kurs to 150$ i proszę o kupno akcji po 151$ - po jakim czasie jest on zrealizowany? chodzi oczywiście o moment, kiedy giełda jest otwarta).

3. Czy dobrze mi się wydaje, że konto na Degiro jest de facto obarczone dodatkowym ryzykiem walutowym z racji przewalutowania akcji na PLN? Jeśli np. wybierzemy giełdę nowojorską to mamy dwa przewalutowania - USD - EUR - PLN? Pytam, bo niskie prowizje kuszą by przeprowadzić parę eksperymentów giełdowych właśnie u nich.

4. Czy ktokolwiek "doładowywał" konta brokerskie z konta walutowego w Transferwise u zagranicznego brokera? A może jest to remedium na ewentualne przewalutowanie u Degiro (jak wpłacę z konta w eur)? Oczywiście chciałbym osobiście wybierać moment wyjścia np. z dolara na ojro czy tam z ojro na plny. Czy ktoś używa konta Borderless z US ACH do wpłat i wypłat u brokera?

5. Czemu prowizje na europejskiej giełdzie są tak pierońsko wysokie?

6. Czy ktoś gra sobie kryptowalutami na Revolucie? W sensie czy szanowny fintech nie zamyka konta (a wg regulaminu może bez podawania przyczyny) gdy się ma u nich "zarobi" na korzystnym bilansie wymian?
(dla jasności, oczywiście, że wiem, że nie kupuję u nich realnych kryptowalut)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Makaron
Stały bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:04

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Makaron » 12 lut 2019, 06:26

1. Yahoo nie ma bądź ma niewielkie opóźnienie, a już na pewno krótsze niż te magiczne 15 minut.

2. Normalny broker realizuje zlecenia na bieżąco, jeżeli dokonujesz zakupu po cenie rynkowej.

kremat0r
Posty: 66
Rejestracja: 30 lis 2018, 10:07

Re: Pytania Początkujących

Post autor: kremat0r » 12 lut 2019, 10:41

1. Nie ma nic za darmo. Eurex około 21 USD, Grupa CME około 15 USD ( można kupić na samo CME, CBOT i wtedy taniej) .
Jak grasz akcje looongterm to wystarczy właśnie Yahoo i nie musisz płacić.

Dla futures, akcji na krótsze terminy, no musisz mieć realne notowania....

2. Poniżej 100ms myślę, że lekko. ( IB ).

3. Ryzyko walutowe? Hmm nie wiem jak w Degiro, ale w IB możesz trzymać kasę w PLN i nie musisz przewalutowywać.

4. Transferwise i Revolut nie działa. Osobiście robię normalny przelew z konta walutowego do brokera ( darmo ) i wyplacam tak samo ( 1/miesiac jest free w IB)

5. Jakie prowizje?

ODPOWIEDZ