Podatki, US trading

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
elstee
Posty: 4
Rejestracja: 29 cze 2018, 13:53

Re: Podatki, US trading

Post autor: elstee » 29 cze 2018, 20:14

Czołem, my ze wspólnikiem zrobiliśmy sobie soft do rozliczeń podatkowych na podstawie raportów z IB. Jesteśmy w IB od 8 lat, dlatego też te rozliczenia zmusiły nas do zajęcia się tematem ;). Soft przelicza transakcje z uwzględnieniem kursu dolar/złoty (lub każdej innej waluty, którą obsługuje IB). Rozlicza transakcje dla akcji oraz pochodnych (w tym opcji). Ciągle go rozwijamy między innymi o moduł do rozliczeń podatkowych i tzw. dziennik tradera. Jeśli też ktoś ma ochotę usprawnić swoje inwestycje, to proszę o wiadomość.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Podatki, US trading

Post autor: sebo » 29 cze 2018, 20:55

Poproszę zdjęcia aplikacji i linka bo rozumiem, że jest free?

elstee
Posty: 4
Rejestracja: 29 cze 2018, 13:53

Re: Podatki, US trading

Post autor: elstee » 30 cze 2018, 12:02

Hej Sebo, program nie jest za free. Jest zrzutka na dalsze R&D ;) Prośba o wiadomość na priv, nie chciałbym tu spamować swoimi "mądrościami", bo być może ktoś sobie tego nie życzy.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Podatki, US trading

Post autor: Tomek » 30 cze 2018, 12:09

Elstee, a ile brakuje Wam na to dalsze R&D? Mysle, ze to świetny pomysł, aby rozwinąć takie narzędzie. Jeśli chcesz, to spokojnie możesz założyć nowy wątek na forum i wrzucić trochę informacji o tym projekcie i ewentualnie zachętę do wsparcia finansowego albo jakiegoś linka do platformy crowdfundingowej :)

Ewentualnie, jeśli chcecie rozwijac ten projekt komercyjnie, to mógłbym pomóc znaleźć sponsora :)

Tomo
Posty: 12
Rejestracja: 14 cze 2018, 21:42

Re: Podatki, US trading

Post autor: Tomo » 29 lip 2018, 21:45

Ostatnio pojawił się na stronie wpis odnośnie kupowania (np w Lynx/IB) ETFów poprzez opcje.

Załóżmy, że chciałbym kupić takiego Call'a na SPY i od razu go wykonać.
Mam 100 ETF SPY na co wystawiam Covered Call. Cena idzie w górę i Call zostanie wykonany.
Znowu nie mam nic, ale zarobiłem nieco na całej operacji.

Czy dla śmiertelnika, bez zaplecza księgowych jest to do rozliczenia w PL?
W takim IB ,czy Lynx jeżeli dobrze rozumiem mam tylko historię transakcji, bez podsumowania, które można by wykorzystać do rozliczenia PIT'a
W przypadku zakupu i późniejszym sprzedaży akcji to jeszcze jest do doczytania/ogarnięcia, ale w przypadku konwersji chciałbym się dowiedzieć, czy gra jest warta świeczki.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Podatki, US trading

Post autor: Tomek » 30 lip 2018, 13:49

Kupionego CALL-a, który wygasł, ja bym potraktował jako koszt uzyskania przychodu, bo kupiłeś za 100 USD coś, co potem straciło na wartości i spadło do 0 USD, a więc miałeś stratę. Natomiast potem zysk na akcjach, które nabyłeś za pośrednictwem CALL-a, musiałbyś policzyć od rzeczywistej ceny zakupu tych akcji, czyli od poziomu wykonania CALL-a.

Natomiast CALL wystawiony traktujesz w stu procentach jako przychód, tj. wystawiasz CALL-a za 100 USD, to płacisz 19 USD podatku, ponieważ to jest cały Twój zysk. Jednak jednocześnie zapłacisz mniejszy podatek od zysku z akcji, bo sprzedałeś je po cenie wykonania CALL-a, zamiast po wyższej cenie rynkowej. Trzeba tylko pamiętać, żeby te kwoty transakcyjne przeliczać na PLN po kursie NBP z dnia poprzedniego i podatek wyliczać w złotówkach. Polecam robienie tego we własnym Excelu od razu przy zawieraniu każdej transakcji. Wtedy na koniec roku łatwiej to wszystko zsumować i wpisać do PIT-a.

No ale z tymi CALL-ami to jest tylko moja interpretacja, bo nie istnieje coś takiego jak oficjalne wytyczne w tym zakresie. Fajnie jakby się wypowiedział w tym temacie rozliczeń podatkowych ktoś z Urzędu Skarbowego albo z Ministerstwa Finansów (a przecież wiem, że Państwo tu regularnie zaglądacie, bo widzę po domenach, z których pojawiają się odwiedziny na forum:)

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Podatki, US trading

Post autor: Hubert » 17 sty 2019, 16:10

Witam
Mam pytanie odnośnie rozliczenia z podatków z Lynxbroker. Czy nie wystarczy wpisać stratę lub zysk z zakładki Realized & Unrealized Performance Summary Total Asset? Bo wygląd na to że tam są wszystkie zrealizowane transakcje na wszystkich instrumentach i to rozliczone w PLN. Ponadto zawierają wszystkie pobrane prowizje.
Ja tak zrobie i wyślę to do US bo przecież to wszystko liczyć na piechotę to można sobie w łeb strzelić :)

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Podatki, US trading

Post autor: Ryszard Wielkouch » 17 sty 2019, 16:48

Witaj,

niestety to nie takie proste. Tam podane są wartości w dolarach, a żeby się prawidłowo rozliczyć potrzebujesz kurs dolara do złotówki w dniach poprzedzających operacje kupna i sprzedaży. Tutaj są szczegóły jak to powinno wyglądać viewtopic.php?f=5&t=36&start=30#p5165

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Podatki, US trading

Post autor: Hubert » 17 sty 2019, 19:24

Panie Ryszardzie z całym szacunkiem ale nie będę liczył tego tak jak Pan sugeruje skoro broker zapewnia rozliczenie w PLN . Przecież te wszystkie transakcje były przeliczane na bieżąco więc po co to liczyć to jeszcze raz. Jedyne co to należy dodać i odjąć wszystkie naliczone odsetki plus opłaty za prowadzenie plus skorygować o dywidendy i sprawa załatwiona. Ja tak robię jak się rozliczę to podzielę się wynikiem zarówno pozytywnym jak i negatywnym :)

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Podatki, US trading

Post autor: mlubinski » 17 sty 2019, 19:30

Hubert pisze:
17 sty 2019, 19:24
Panie Ryszardzie z całym szacunkiem ale nie będę liczył tego tak jak Pan sugeruje skoro broker zapewnia rozliczenie w PLN . Przecież te wszystkie transakcje były przeliczane na bieżąco więc po co to liczyć to jeszcze raz. Jedyne co to należy dodać i odjąć wszystkie naliczone odsetki plus opłaty za prowadzenie plus skorygować o dywidendy i sprawa załatwiona. Ja tak robię jak się rozliczę to podzielę się wynikiem zarówno pozytywnym jak i negatywnym :)

No Hubert, niestety muszę się zgodzić z Ryszardem. tylko i wyłącznie brokerzy którzy wysyłają ci PIT-8c (czyli polscy) załatwiają to "za ciebie". W przypadku brokerów którzy nie wystawiają PIT-8c niestety trzeba samemu rzeźbić jak Ryszard opisał, czy tego chcesz czy nie :-)
Wszystko będzie ładnie i pięknie do momentu pecha, gdzie ktoś pokusi się o sprawdzenie Twojego rozliczenia, i wtedy jest wpierdziel, bo będziesz się musiał tłumaczyć i wyjaśniać/korygować. Oczywiście może być tak, że nikt nie zauważy i wszystko na zielono.
To że Lynx pokazuje w PLN, to jest tylko ułatwienie "organizacyjne/poglądowe", ma to zerową wartość dla urzędu skarbowego niestety.

powodzonka :)

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Podatki, US trading

Post autor: sebo » 17 sty 2019, 21:03

Robisz to systematycznie i przy każdej transakcji, nie czekasz na koniec roki z ręką w nocniku.
Jest to kłopotliwe jak ktoś dokonuje setki czy tysiące transakcji w roku w różnych walutach.
Gorzej jeśli policzysz czas, ile liczyłeś, ile dokonałeś transakcji, ile przesiedziałeś przed komputerem i w ostatecznym rezultacie jesteś na minusie.
Jeszcze ile wydałeś na sprzęt, prasę itd. i nikt Ci za to nie zwróci, ale brać chętnie biorą.
Tak jak przedmówcy wspomnieli, jeśli to nie broker co wystawia PIT 8c to masz obowiązek sam sobie policzyć i nikogo to nie obchodzi, ale jak się pomylisz to masz problem.

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Podatki, US trading

Post autor: Hubert » 17 sty 2019, 21:33

Ja liczę na podstawie zestawienia które dostałem od brokera więc to jest podstawa moich wyliczeń. Bo pomyśl czy Pani w US bardziej uwierzy w zestawienie wysłane przez brokera czy w mojej własnej roboty tabelki w exelu ? A nawet z ciekawości napiszcie jak policzycie w exelu wyniki to wysyłacie te wyliczenia jako załącznik razem z historią transakcji czy tylko wpisujecie w PIT?

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Podatki, US trading

Post autor: mlubinski » 17 sty 2019, 21:46

Wiesz to jest takie gdybanie, bo jak pani bedzie chciala to spojrzy dokladnie, stwierdzi ze zle zrobiles, bo powinienes recznie policzyc i bedzie problem.
Wg mnie powinno sie doslac potwierdzenia transakcji i po prostu wbicie kwoty w odpowiednie pole na rozliczeniu.

mah
Posty: 36
Rejestracja: 19 lip 2018, 19:31

Re: Podatki, US trading

Post autor: mah » 17 sty 2019, 22:14

Hubert pisze:
17 sty 2019, 21:33
Bo pomyśl czy Pani w US bardziej uwierzy w zestawienie wysłane przez brokera czy w mojej własnej roboty tabelki w exelu ?

Pani z US spyta się "wg jakiego kursu USDPLN było liczone?" ;)

jumper
Posty: 57
Rejestracja: 24 maja 2018, 13:55

Re: Podatki, US trading

Post autor: jumper » 17 sty 2019, 22:51

Zgadzam się z tym co pisze sebo, że trzeba to robić systematycznie no może nie po każdej transakcji, ale pod koniec tygodnia/miesiąca,
żeby być na bieżąco. Natomiast czas, który poświęcony na księgowość będzie taki sam, tylko jednorazowo bardziej boli.

Załóżmy, że mamy program, który robi wszystkie potrzebne obliczenia dla przeprowadzonych transakcji i mamy wezwanie na kontrole z US.
Raczej nie będziemy pokazywać kodu źródłowego, ani działania naszego programu/aplikacji czy też strony WWW z serwisem :P
Mimo, że idziemy w kierunku świata cyfrowego (pliki PDF czy też EXCEL) to do US musimy przyjść z konkretnym wydrukiem,
który umożliwi sprawdzenie czy użyliśmy dobry kurs danej waluty do PLN dla wykonanej transakcji, jaki był jej wynik: zysk/strata,
jaka była średnia cena naszych walorów, jeżeli część z nich pozostała po transakcji, oraz roczny wynik i wynikający z tego wyniku podatek.
Myślę, że po pokazaniu takiego wydruku gdzie będzie kilkaset transakcji albo zostaniemy potraktowani łagodnie - pani sobie odpuści,
ale będzie sprawdzać tak długo, aż będzie się mogła do czegoś przyczepić.

ODPOWIEDZ