Opcje dla laika

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, zwłaszcza opcji, ETF, CFD i kontraktów terminowych.
arku
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 03 sie 2018, 16:32

Re: Opcje dla laika

Post autor: arku » 21 gru 2018, 20:59

pytanie - mam opcję PUT na EWZ z ceną strike 38 a więc in the money. Opcje dziś wygasają i w związku z tym pytanie co się stanie jeśli ich nie sprzedam? Otworzy mi się krótka pozycja 100 akcji na EWZ, czy opcja po prostu wygaśnie i stracę jej wartość?
Pytam bo nie wiem czy muszę ją zamknąć przed końcem notowań.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Opcje dla laika

Post autor: Tomek » 21 gru 2018, 21:09

Otworzy Ci się w nocy krótka pozycja na -100 akcji, które będziesz mógł w poniedziałek odkupić, żeby pokryć shorta. No wiec jeśli nie chcesz takiej pozycji na spadki dłużej utrzymywać, to lepiej sprzedać PUT-a dzisiaj albo go rolowac na dalszy okres.

arku
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 03 sie 2018, 16:32

Re: Opcje dla laika

Post autor: arku » 21 gru 2018, 21:11

dzięki na info

arku
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 03 sie 2018, 16:32

Re: Opcje dla laika

Post autor: arku » 21 gru 2018, 21:16

Tomek jeszcze pytanie czy za taka konwersję z opcji na akcje płacę jakąś prowizje?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Opcje dla laika

Post autor: Tomek » 21 gru 2018, 21:24

Tak, bo to technicznie nie jest konwersja, tylko realizacja drugiego oddzielnego zlecenia, wiec prowizja będzie dokładnie taka sama jak za normalne zlecenie BUY czy SELL 100 akcji.

arku
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 03 sie 2018, 16:32

Re: Opcje dla laika

Post autor: arku » 21 gru 2018, 21:53

dzięki, to jeszcze mam tylko pytanie czy EWZ będzie dalej spadał? :-)
żart oczywiście ;-)

obserwator
Posty: 32
Rejestracja: 21 lis 2018, 09:24

Re: Przelew do Sogotrade

Post autor: obserwator » 06 sty 2019, 14:43

Tomek pisze:
22 lis 2018, 07:32
Formalnie minimum wpłaty to 500 USD, ale żeby mieć dostęp do margina potrzeba co najmniej 2000 USD na koncie.

Tomku czy możesz mi jeszcze powiedzieć czy margin( czyli te 2000 USD) jest niezbędny do kupna opcji w Sogo? Bo prowizję płacę od razu ale chyba środków nie muszę mieć na koncie? Dopiero wtedy są potrzebny gdybym chciał opcje wykonać?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Przelew do Sogotrade

Post autor: Tomek » 06 sty 2019, 15:15

Jest dokładnie tak, jak piszesz. Nie musisz mieć dostępu do margina, ani do środków, żeby kupić opcje. W dniu wygaśnięcia, zamiast ją wykonywać, będziesz mógł opcje odsprzedać na rynku z takim samym zyskiem, jaki byłby z jej wykonania.

obserwator
Posty: 32
Rejestracja: 21 lis 2018, 09:24

Re: Przelew do Sogotrade

Post autor: obserwator » 06 sty 2019, 16:49

Tomek pisze:
06 sty 2019, 15:15
Jest dokładnie tak, jak piszesz. Nie musisz mieć dostępu do margina, ani do środków, żeby kupić opcje. W dniu wygaśnięcia, zamiast ją wykonywać, będziesz mógł opcje odsprzedać na rynku z takim samym zyskiem, jaki byłby z jej wykonania.
Właśnie czytam o tym na Twoim blogu i nadal coś nie mogę zrozumieć. Mam kupionego Call'a strike 10$, cena po czasie rośnie do 15$, wybieram na tej opcji sell, ustawiam strike na 15$ i taka transakcja zamknie mi się z zyskiem 5$ na akcji + dodatkowa premia za sprzedaż opcji? Bez konieczności posiadania gotówki na koncie? Pomijam opłaty transakcyjne.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Opcje dla laika

Post autor: Tomek » 06 sty 2019, 17:12

Nie do końca. Jeśli kupiłeś CALL-a z poziomem wykonania 10 USD i zapłaciłeś za taką opcję, np. 0.50 USD, to w momencie, gdy kurs akcji dojdzie do poziomu 15 USD, Twój CALL będzie warty dokładnie 5 USD (parytet) i wtedy będziesz go mógł sprzedać na rynku poleceniem SELL.

W takiej sytuacji:

1. Wydałeś 50 USD na zakup CALL-a
2. Otrzymałeś 500 USD z jego sprzedaży.

Alternatywnie mógłbyś takiego CALL-a wykonać (polecenie Excercise), co by oznaczało, że kupiłbyś 100 akcji po cenie 10 USD, czyli wydałbyś na to 1000 USD, a potem mógłbyś tych sto akcji od razu na rynku odsprzedać po ich aktualnej cenie 15 USD. W tej sytuacji zarobiłbyś... także 500 USD.

Bez względu na to czy odsprzedasz CALL-a na rynku czy go wykonasz i zrobisz transakcję na akcjach, to i tak ostatecznie wyjdzie na to samo.

PS. Przenoszę nas do innego wątku :)
PS 2. Zerknij na zapis webinaru z wprowadzeniem do handlu opcjami, tam jest sporo odpowiedzi na podstawowe pytania: https://youtu.be/jEPENU7obAo

obserwator
Posty: 32
Rejestracja: 21 lis 2018, 09:24

Re: Opcje dla laika

Post autor: obserwator » 06 sty 2019, 19:16

Webinary oglądałem już po kilka razy :) Wiele się dowiedziałem ale akurat tego nie było a to bardzo interesujące, że mogę kupić opcje i je odsprzedać bez konieczności posiadania gotówki.

Czy wiesz może co oznacza "Regular" przy datach wygasania?

Obrazek

Co ciekawe też, w Lynx klikając prawym przyciskiem na opcje mam dostępne tylko Buy, Sell albo Roll - brak Close. Na webinarze natomiast masz tą opcje, dziwne.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Opcje dla laika

Post autor: Tomek » 06 sty 2019, 21:17

Regular oznacza, ze opcje wygasają w trzeci piątek danego miesiąca, to jest taki branżowy standard. Jeśli jest przy opcji konkretna data, to jest to inny piątek miesiąca niż trzeci. Na regular jest zazwyczaj większa płynność, ale poza tym nie ma tu żadnej różnicy.

To polecenie „close” zniknęło z którąś aktualizacją platformy, potem znowu się pojawiło, a teraz chyba po raz kolejny zniknęło. No ale ono ustawiało tylko przeciwstawne zlecenie dla posiadanych pozycji, czyli jeśli miales kupioną opcje, to Close oznaczało Sell, a jeśli miałeś wystawioną opcje, to Close oznaczało Buy.

Blade
Posty: 79
Rejestracja: 30 paź 2017, 20:53

Re: Opcje dla laika

Post autor: Blade » 09 sty 2019, 23:33

Tomek pisze:
21 gru 2018, 21:09
Otworzy Ci się w nocy krótka pozycja na -100 akcji, które będziesz mógł w poniedziałek odkupić, żeby pokryć shorta. No wiec jeśli nie chcesz takiej pozycji na spadki dłużej utrzymywać, to lepiej sprzedać PUT-a dzisiaj albo go rolowac na dalszy okres.

Czy jest możliwa sytuacja, w której opcji Call/Put nie uda się sprzedać ze względu na płynność?
Jeśli taka sytuacja miałaby miejsce, co robi IB/Sogotrade jeśli nie ma wystarczających środków na koncie?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Opcje dla laika

Post autor: Tomek » 10 sty 2019, 07:25

Kupi Ci akcje z margina, czyli pożyczając Ci gotówkę do wysokosci czterokrotności Twoich środków na koncie. A jeśli nawet nie masz tej 1/4 własnej kwoty potrzebnej na zakup, to system nie pozwoli Ci w ogóle otworzyć pozycji krótkiej na opcji.

Jeśli w momencie otwierania miałeś pieniądze, a potem je straciłeś, to jeszcze w czasie życia opcji dostaniesz margin call, czyli wezwanie do uzupełnienia depozytu.

W ekstremalnych przypadkach realizacje opcji bierze na siebie clearing house, który pośredniczy w ich rozliczaniu, ale to są naprawdę ekstrema.

Blade
Posty: 79
Rejestracja: 30 paź 2017, 20:53

Re: Opcje dla laika

Post autor: Blade » 10 maja 2019, 20:33

Mam pytanie odnośnie BEAR PUT spread do kogoś z większym doświadczeniem w tym temacie:)
Z założenia powinno się kupować taki spread na czas w przeciągu, którego zakładamy, że dany scenariusz sie spełni + 30 dni.
Zastanawia mnie jednak jak patrzę na przykładowy Spread na Tesle:
Tesla spread example.JPG

jesli zakładany scenariusz spełniłby się np do końca przyszłego tygodnia tj. do May17'19 to P&L wynosi jedynie +364,87 przy spadku ceny akcji o 10%, gdzie obie opcje są już dawno ITM w stosunku do Max return 858 w dniu wygaśnięcia opcji.

Innymi słowy kupiony PUT 240 bedzie mieć wiekszośc wartości węwnętrznej (mniejsza THETA) podczas kiedy sprzedany PUT 225, który będzie albo ATM albo nie tak głęboko ITM jak PUT240 będzie miec w cenie więcej wartości czasu.

Czy w związku z tym nie lepiej kupowac takie spready jednak z krótszym czasem wykonania?
Lub jak kurs leci w dół to wciąż trzymać takiego spreada, aby więcej wartości czasu zniknęło ze sprzedanego PUTa (większa THETa sprzedanego PUTa)?

ODPOWIEDZ