Wystawianie opcji i short volatility

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, zwłaszcza opcji, ETF, CFD i kontraktów terminowych.
PanSpekulant
Posty: 53
Rejestracja: 22 maja 2017, 21:56

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: PanSpekulant » 23 paź 2018, 21:29

A i jeszcze podrzuce wam ciekawy link do porównywania ruchów podczas poprzednich danych:

Dla przykładowej spółki.
https://marketchameleon.com/Overview/ND ... ngs-Charts


Dotychczas zauważyłem, że poprzedni szacowany ruch a ruch jaki nastąpił po danych nie mają żadnej reguły.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 24 paź 2018, 16:48

Ja roluję jedną odnogę jak opcja traci na wartości jakieś 80%. Wtedy nie ma sensu już czekać, bo pozostały zysk, który możesz ugrać to 20%, a stracić możesz w tym wypadku 80. Dlatego warto taką opcję zamykać szybciej i wystawić nową, żeby skalibrować całą pozycję na nowo, czyli np. na nowej granicy jeden sigma.

Chodzi mi o to, że jeśli na jakiejś wystawionej opcji początkowo możesz zarobić 100 USD i stracić 200 USD, to jak wartość tej opcji spadnie o 80% (czyli masz zysk 80 USD), to wtedy te proporcje wyglądają już tak, że teraz czekając dalej możesz zarobić jeszcze tylko 20 USD, natomiast ryzykujesz już 280 USD. Przetrzymując te opcje zbyt długo, diametralnie zmienia się parametr risk-to-reward.

Dzięki za linka, zaraz się zarejestruję i poklikam :)

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: piap » 24 paź 2018, 17:04

Dziś: AMD, MSFT, V, TSLA, TWTR

PanSpekulant
Posty: 53
Rejestracja: 22 maja 2017, 21:56

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: PanSpekulant » 24 paź 2018, 17:17

Ok, z zamykaniem zyskownej odnogi np. w IC nie ma problemu i rolowanie do kolejnego IC na granicy 1 sigma lub IB.

Lecz problem się zaczyna kiedy mamy zrolowaną pozycję z IC do IB i dalej do inverted.

Np. Wystawiamy IC na jakieś spółce przed danymi, 90-100 bull put- za 130$ 130-140 bear call za 150$. Cena akcji to np. 115.

Suma premii: 280$
Max. strata : Spread 1000$ -280$= 720$

Któraś odnoga traci 80-90%, to ją zamykamy. I otwieramy np. IB ponieważ cena wynosi np. 97$( wewnątrz naszego spreada).

Zgarniamy za to dodatkowe np. 100$.

I teraz suma premii wyniesie jakieś 360$. a max. strata 640$.


Według założeń początkowych zamykamy na 50% zysku ( z 280$= 140$). I teraz mam pytanie do Ciebie Tomek, czy jak rolujesz pozycje zyskowne i otwierasz kolejne spready itp. to zysk zostaje zawsze ten sam co na początku 140$, czy liczysz od sumy premii (od IB powinniśmy brać np. 25% czyli 90$)?


Ogólnie temat kiedy rolować, czy podczas dotykania wewnętrznego lega, czy na ważnych wsparciach/oporach AT to temat rzeka. Jednak im bardziej spada cena dotykając naszego zewnętrznego spreada tym mniejszą premię dostaniemy z IB czy inverted spread. A założenia tastytrade aby relacja zysku/straty wynosiła 1/3 jest cieżko osiągalne przy vega,theta mniejszych o połowe i więcej od wartości wewnętrznych lega.




Znalazłem jeszcze kiedyś ciekawy link do strategii covered call.

https://www.snideradvisors.com/free-cov ... -screener/

Obrazek


Jednak do końca nie wiem jak go korzystnie wykorzystać.

Czy kupno np. 100 akcji wystawienie calla byłoby właściwe( covered call). Premia zabezpieczy przed spadkiem o 45% a jeśli zostanie wykonana to zgarniamy jakieś 7-8% w ciągu niecałego miesiąca.
Ostatnio zmieniony 24 paź 2018, 17:22 przez PanSpekulant, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 24 paź 2018, 17:18

AMD, TSLA i TWTR to pieruńsko zmienne są, ja bym się bał na nich grać. MSFT i V za to mają dość niskie wahania.

PanSpekulant, ja liczę 50% od nowej sumy wszystkich uzbieranych premii po rolowaniach. No ale masz rację, że ten stosunek zysku do ryzyka, który propagują na Tasty trudno jest utrzymać w przypadku Condorów. O wiele łatwiej roluje się strangle i to jest naprawdę bardziej efektywna strategia, bo te pozycje zdecydowanie szybciej tracą na wartości niż IC.

A co do tego covered calla, to poprawnie interpretujesz. W najgorszym wypadku jak akcje spadną do zera, to będziesz miał stratę 2.3 USD na akcji, a w najlepszym będziesz miał zysk 0.20 na akcji. Tylko jak jest aż tak duża premia na akcjach, to znaczy że jest się przed czym hedgować. Ostatnio podobne sytuacje były na spółkach TGTX i VTL. Jedna potem otworzyła się luką -50%, a druga -90% :)

cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: cannarek » 25 paź 2018, 09:50

Tomek pisze:Tak, to są ceny tzw. EOD, czyli end-of-day. Te większe konglomeraty inwestycyjne używają danych intraday, ale do tego w przypadku opcji potrzeba już sporej mocy obliczeniowej, żeby to obrabiać. No i giełdy liczą sobie niezłe pieniądze za te szczegółowe dane. EOD są dużo tańsze.
To znaczy, że np. DD może być inny (niestety znacząco) niż widzisz w wynikach testu. Ponieważ pomiędzy ceną na koniec dnia a ceną podczas dnia może na opcjach być 100% w jedną jak i drugą stronę różnicy. Pozostaje również pytanie w jaki sposób test liczy zamknięte pozycje na SL i TP ponieważ w praktyce, używając tylko cen EOD będzie dość trudno wyjść z pozycji na założonym stopie/proficie - do końca dnia jeśli ruch nie jest w naszą stronę może nam się ładnie rozrosnąć strata. Jaki powyższe punkty mają wpływ na wynik testu? Mogą mieć kluczowy. Jak sądzisz?
Wiesz, ja kilka lat spędziłem na forexie. Tam backtesty na danych D1 dla strategii, która zakłada TP/SL jako stały procent i/lub ilość punktów/pipsów - niestety zupełnie nie są wiarygodne i matematyka jest przeciwko Tobie w takim teście. Żeby to się skleiło i pokazało faktyczny wynik jaki byłby osiągnięty przez strategie intraday - test musi liczyć na danych intraday. Jak rozumiem komplikacją jest dostęp do historycznych danych intraday? Bo jesli chodzi o wymaganą moc obliczeniową to podejrzewam, że jest podobnie jak na forex - nie jest wymagana wysoka. W sensie każdy desktop sobie z tym poradzi. Na przykład plik csv dla pary walutowej EURUSD z cenami co minutę dla kilku lat to może parę megabajtów danych.

Czy znasz dostawcę danych, od którego można kupić historyczne dane intraday dla opcji?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 25 paź 2018, 10:45

Tak, masz racje, ze te wyniki będą sie różniły, ale wydaje mi się, ze ta różnica nie jest aż tak dramatyczna, bo na TastyWorks mówili, ze wszystkie ich backtesty są robione na danych intrady i rezultaty generalnie wyglądają bardzo podobnie do tych moich. To znaczy można z nich wyciągnąć takie same wnioski. Tutaj nie będzie aż tak dramatycznych wahań, bo zawsze masz wystawione dwie różne przeciwstawne opcje, wiec jeśli jedna z nich w trakcie dnia zmieni wartość o 100%, to ta druga zmieni o, powiedzmy, 80%, co trochę będzie offsetowalo te wahania i Twoja stratę.

Dane intraday można kupić od CBOE, ale jak kiedyś dostaliśmy cennik, to było bodajże 170 000 USD z 10 lat. Mój informatyk mówił, ze nie ma szans, żebyśmy te backtesty robili na takiej paczce sami, bo to dla każdych opcji masz różne parametry. Para walutowa jest jedna, natomiast opcja ma 20 różnych poziomów strike do przebadania i 20 różnych dat wygasania, wiec tych kombinacji jest już 400 dla jednego instrumentu bazowego, czyli dane odnośnie jednego tylko instrumentu będą zajmowały ponad 1GB, a tych instrumentów jest 3000. Nawet jak ograniczysz backtesty do 100 najbardziej płynnych akcji, to i tak masz 100 GB danych po których trzeba grzebać na różne sposoby.

Nas to przerosło - i finansowo i technicznie, ale może nie byliśmy wystarczająco zdeterminowani. Poza tym, na backtesty trzeba patrzec z przymrużeniem oka, bo one powinny służyć bardziej do porownywania ze soba różnych parametrów i strategii, a nie wyciagania wniosków odnośnie zyskow i strat. Specyfika zachowania rynkow sie cały czas zmienia. Przez ostatnie dwa lata w USA w ogóle nie było zmienności na rynku, w tym roku tej zmienności jest aż nadto. Także wnioski wyciągnięte na podstawie backtestow z dwóch ostatnich lat, nie były prawdopodobnie prawdziwe dla tego roku.

Backtesty są mocno umowne i maja tylko pokazać, która droga i które podejście sprawdza się lepiej niż inne, ale do samych wyników liczbowych nie ma się za bardzo co przywiązywać.

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: piap » 25 paź 2018, 20:19

Dziś: INTC, GOOGL, CMG

cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: cannarek » 29 paź 2018, 16:24

Melduje katastrofę kondora amd
Wylądował rozbity, opcja put wykonana przez drugą stronę. Nie wiem na razie w ogóle jak policzyć wynik końcowy ale na oko na minusie jakieś 500% :( ufff... czyli potrzeba 10 x TP żeby odrobić straty.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 29 paź 2018, 16:43

Kurde, bo to nie są akcje, zeby grać na nich na brak zmienności. One maja roczne wahania po 50%. A od czego policzyłeś 500% straty? Od jakiej kwoty?
37DDEC2B-32AA-491C-9E20-763A8C9AB853.jpeg

Awatar użytkownika
Horus
Posty: 20
Rejestracja: 02 sie 2017, 14:38

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Horus » 29 paź 2018, 17:17

cannarek pisze:Melduje katastrofę kondora amd
Wylądował rozbity, opcja put wykonana przez drugą stronę. Nie wiem na razie w ogóle jak policzyć wynik końcowy ale na oko na minusie jakieś 500% :( ufff... czyli potrzeba 10 x TP żeby odrobić straty.
Ale akcje masz kupione skoro put wykonany ? Covered calle można spróbować wystawiać.

PanSpekulant
Posty: 53
Rejestracja: 22 maja 2017, 21:56

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: PanSpekulant » 29 paź 2018, 19:05

Horus pisze:
cannarek pisze:Melduje katastrofę kondora amd
Wylądował rozbity, opcja put wykonana przez drugą stronę. Nie wiem na razie w ogóle jak policzyć wynik końcowy ale na oko na minusie jakieś 500% :( ufff... czyli potrzeba 10 x TP żeby odrobić straty.
Ale akcje masz kupione skoro put wykonany ? Covered calle można spróbować wystawiać.

Ja bym spróbował, któregoś z tych wyjść( wszystko zależy od preferencji tradera):

1. Masz zapewne 30-40 dniową opcję long put, zabezpieczająca cię przed spadkami oraz 100 akcji kupionych po wyższej cenie od aktualnej. A więc zamykam odnogę, która przy takim spadku straciła z 90%. Zostawiam opcje long put, akcje i obserwuje co się wydarzy. Moją dodatkową stratą jest co najwyżej spadek wartości opcji long put, które posiadam. Lecz jeśli cena urośnie, to wystawiam drugą odnogę IC z opcjami call, lub IB. A jeśli cena dalej będzie spadać to pod koniec czasu wygaśnięcia realizuję stratę( sprzedaje opcje i akcje) a następnie roluję na kolejną opcję jeśli się to opłaca.

2. Uznałem że AMD nie zawróci, a więc teraz opłaca mi się sprzedanie akcji oraz opcji long put( ma wartość czasową). Księguję stratę i wyciągam wnioski.

3. Wystawiam teraz kolejego IC lub IB od góry na callach. Jednak za pewne po takim spadku, premia za dalszy strike będzie niska. A jeśli bliżej wystawisz IC to będziesz miał pozycje inverted spread.


Oczywiście to jest tylko moje podejście początkującego, a więc niech się wypowie ktoś ogarnięty.

wojtek997
Posty: 27
Rejestracja: 28 sie 2018, 13:11

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: wojtek997 » 29 paź 2018, 20:17

Wydaje mi się, że w obecnej, dynamicznej sytuacji należy wstrzymać sięw ogóle od gry typu "delta neutral", może za wyjątkiem spółek defensywnych, np należących do sektora "consumer staples". W zamian, po prostu grać kierunkowo na na przewartościowane sektory, może posty Grega będą podpowiedzią ;). Ja przynajmniej wszystko pozamykałem co się dało, mam otware straddle tylko na WBA i MCD. Co sądzicie?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 30 paź 2018, 10:15

WBA i MCD są OK, bo mają małą zmienność porównywalną prawie do indeksów (MCD 20% vs. SPY 14%). Ja na MCD jestem właśnie w okolicach zera po tej luce do góry i dzisiaj postaram się rolować strangla do straddle, żeby wyjść na jakiś lekki plus. Natomiast te wszystkie technologiczne cuda – one się kompletnie nie nadają do tej strategii ze swoją zmiennością w okolicach 50%.

Zwróćcie uwagę, że backtesty są robione na S&P 500, które ma zmienność w okolicach 15%. Rezultaty tych backtestów będą się sprawdzały na aktywach o podobnej charakterystyce, ale absolutnie nie na takich o odchyleniu na poziomie 50%. Porównując taką strategię na akcjach Apple (43% zmienność) rezultat spada do +2.97% zysku rocznie, ale już wrzucając na warsztat akcje Amazona (62% zmienności) strategia przynosi straty i w ciągu dziesięciu lat zeruje portfel.

Zobaczcie więc, np. na ETF-y, które mają niską zmienność rzeczywistą, ale wysokie IV Rank (ponad 80% w tym momencie):
Zrzut ekranu 2018-10-30 o 10.12.13.png
Pozycje na takich ETF-ach można piramidować. Dopóki IV jest wysoko, to np. raz w tygodniu wystawiać kolejne strangle na nowych aktualnych granicach jeden sigma. ETF-y zawsze będą miały mniejsze wahania niż pojedyncze akcje, co jest bardzo dużym plusem. Drugim plusem jest dywersyfikacja takich pozycji, choćby geograficzna.

PS. Cannarek, jak to się stało, że masz stratę 500% i pakiet kupionych akcji? Typowy condor ma zysk 1, a stratę 3. Czyli jak condor został przebity, to przed kupnem stu akcji powinien Cię obronić kupiony PUT jako dolna odnoga condora, na podstawie której te akcje powinny być od razu sprzedane ze stratą równą maksymalnej szerokości tego spreada?

cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: cannarek » 30 paź 2018, 10:56

To dość istotna informacja, że strategie, o których mówimy nie dotyczą pewnych instrumentów:) Na pewno zapamiętam. Prawdę powiedziawszy myślałem, że wahania nie mają znaczenia ponieważ 1SD pozostaje zawsze 1SD - niejako "dopasowane" do tych wahań przecież. Ale najwidoczniej jednak jest inaczej.

Stratę liczę w stosunku do credit. Zupełnie na oko bo nie mam pojęcia jak to odczytać z platformy IB.

Jeśli coś się miało stać automatycznie tak żebym na koniec nie został z pakietem 100 akcji - to się nie stało. Zostałem z pakietem 100 akcji:) Więc je od razu sprzedałem. No i prawdopodobnie z tego powodu ta większa strata. Bo zabezpieczenie miałem na poziomie 20 a sprzedałem po 17.7

Kompletnie tego nie ogarniam:) nie mam pojęcia co się stało z tym putem na strike 20...

ODPOWIEDZ