HCR - kurs

Inwestowanie na Wall Street w spółki Made in USA. Akcje, ETF-y i indeksy. Pomysły, sugestie i rekomendacje. Kanada i Australia też dają radę.
Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: HCLP - kurs

Post autor: Ryszard Wielkouch » 26 wrz 2018, 18:04

HCLP przekazał, że tymczasowo zawiesił fabrykę suchego piasku w obiekcie Whitehall ze względu przejściowo słaby popyt na piasek.
To teraz niech mi ktoś powie na ile to zła wiadomość bo kurs HCLP spada o 6% ;), a SLCA też prawie o 6%.


Źródło
https://finance.yahoo.com/news/hi-crush ... ?.tsrc=rss

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: HCLP - kurs

Post autor: Tomek » 26 wrz 2018, 18:45

Kluczowe jest to, ze to przejściowe spowolnienie zostało już wczesniej uwzględnione w prognozach na Q3, wiec w sumie to dziwne, ze kurs tak reaguje.
915C13EE-D8C8-42BE-A001-65C38597F5CA.jpeg

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: HCLP - kurs

Post autor: Thorwald » 26 wrz 2018, 20:46

Komentowane jest to jako wygasanie zapotrzebowanie na piasek z Wisconsin i przestawianie się na piasek z Texasu. Więc Ci co mieli kopalnie w Wisconsin są poszkodowani. Texas jest bliżej złóż łupkowych i wiele kopalń piasku w Texasie jest w budowie. Nie opłacać się będzie wożenie piasku przez pół USA.
Kluczowe słowo do oceny firm piaskowych to "dywersyfikacja biznesu", moim skromnym zdaniem.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: HCLP - kurs

Post autor: Tomek » 27 wrz 2018, 08:07

Tak, masz racje, ze spółkom z innych stanów bedzie trudniej konkurować, chyba ze sobie ogarną dobrze logistykę. Natomiast jest jeszcze kwestia jakości piasku, która można wydobywać w poszczegolnych miejscach. Tak czy siak, prognozowany jest deficyt piasku na dwa lata do przodu, wiec wydaje mi się, ze nawet wejście konkurencji na rynek nie powinno tu jakoś specjalnie zagrozić rentowności tych spółek istniejących z duża baza klientów i długoterminowymi umowami.

Ja tego kursu HCLP po prostu nie rozumiem. Pare lat temu przy przychodach 400 mln kurs był na poziomie 60$, dzisiaj przychody wzrosły do 850 mln, a kurs jest na poziomie 11$. I niech mi ktoś powie, ze rynki sa efektywne :P
679AC228-5F70-4CBA-9400-AE880E825A95.png
Wydaje mi się, ze największy problem tej firmy jest taki, ze ona ma mała kapitalizację, przez co nie wzbudza zainteresowania duzych graczy. Zainteresowania małych graczy tez nie wzbudza, bo to nie jest medialny biznes jak Tesla czy Netflix. No a w dodatku nie ma jej w ETF-ach, wiec popyt z tej strony tez nie istnieje.

W każdym razie jeśli przychody i zyski dalej będą rosły w takim tempie, to prędzej czy później te akcje zostaną dostrzeżone.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: HCLP - kurs

Post autor: sebo » 27 wrz 2018, 08:53

Ten piasek do czego jest potrzebny do wydobycia tylko łupków? Może tu jest problem bo ropa droga i łupki nie są ąż tak opłacalne.

Kedzior
Posty: 8
Rejestracja: 26 gru 2017, 12:57

Re: HCLP - kurs

Post autor: Kedzior » 27 wrz 2018, 10:13

Tomek pisze:Tak, masz racje, ze spółkom z innych stanów bedzie trudniej konkurować, chyba ze sobie ogarną dobrze logistykę. Natomiast jest jeszcze kwestia jakości piasku, która można wydobywać w poszczegolnych miejscach. Tak czy siak, prognozowany jest deficyt piasku na dwa lata do przodu, wiec wydaje mi się, ze nawet wejście konkurencji na rynek nie powinno tu jakoś specjalnie zagrozić rentowności tych spółek istniejących z duża baza klientów i długoterminowymi umowami.

Ja tego kursu HCLP po prostu nie rozumiem. Pare lat temu przy przychodach 400 mln kurs był na poziomie 60$, dzisiaj przychody wzrosły do 850 mln, a kurs jest na poziomie 11$. I niech mi ktoś powie, ze rynki sa efektywne :P

679AC228-5F70-4CBA-9400-AE880E825A95.png
Wydaje mi się, ze największy problem tej firmy jest taki, ze ona ma mała kapitalizację, przez co nie wzbudza zainteresowania duzych graczy. Zainteresowania małych graczy tez nie wzbudza, bo to nie jest medialny biznes jak Tesla czy Netflix. No a w dodatku nie ma jej w ETF-ach, wiec popyt z tej strony tez nie istnieje.

W każdym razie jeśli przychody i zyski dalej będą rosły w takim tempie, to prędzej czy później te akcje zostaną dostrzeżone.
Jednym, z czynników, którego tutaj chyba nikt nie zauważa, jest to, że HCLP w przeszłości drukował akcje. W czasie załamania na rynku ropy, aby nie zbankrutować, musieli pozyskać kapitał poprzez emisje akcji.

Na wykresie cenowym widać cenę 60$ a dziś mamy tylko 11$ i wydaje się, że dziś cena to zaledwie 18% tego co w szczycie boomu w 2014.

W rzeczywistości firma jest wyceniana tylko na nieco poniżej 50% tego jak była wyceniana w 2014. Dobrze to widać na wykresie kapitalizacji poniżej. Na rynku jest w tym momencie ponad 2x więcej akcji firmy niż było w 2014 roku.

Więc nie jest tak bardzo niedowartościowana jak się może wydawać po wykresie cenowym.

https://ycharts.com/companies/HCLP/market_cap

Biorąc pod uwagę jak bardzo zmienny (cykliczny) jest rynek piasku, rynek może się obawiać, że w przypadku pogorszenia koniunktury, firma znowu dodrukuje akcji.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: HCLP - kurs

Post autor: Tomek » 27 wrz 2018, 11:15

Masz rację, że tych akcji jest w obiegu dwa razy więcej, ale to nie wpływa na wysokość uzyskiwanych przychodów. Price-to-sales (czyli cena do przychodów w przeliczeniu na jedną akcję) wynosiła kilka lat temu 5, a dzisiaj wynosi 1.2. To oznaczało, że kiedyś musiałeś zapłacić 5 USD za prawo do 1 USD przychodów, a dzisiaj musisz zapłacić 1.2 USD za prawo do 1 USD przychodów. To oznacza pięciokrotnie tańszą spółkę obecnie w stosunku do tego, co było, bez względu na liczbę akcji w obiegu.

Ja wiem, że tu jest cykliczność (chociaż póki co jesteśmy w górnych okolicach cyklu) i że przyszłość może nie być kolorowa, jak firma zostanie zmuszona do szukania dodatkowego finansowania, ale na razie nie widać takich potrzeb. Póki co free cash-flow rośnie, a poziom zadłużenia stoi w miejscu. Firma ma wystarczająco dużo gotówki, żeby wypłacać ponad 20% dywidendy. Gdyby spółka chciała, to FCF z ostatnich 12 miesięcy jest w tym momencie w stanie spłacić jakieś 60% całego zadłużenia. Jak dla mnie, to ciągle jest dobry deal w perspektywie średnioterminowej :)
HCLP_chart.png

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: HCLP - kurs

Post autor: Thorwald » 27 wrz 2018, 12:24

Wiele firm "piaskowych" spadło circa 50% w tym roku np. SLCA, SND więc HCLP dostało się rykoszetem.

cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: HCLP - kurs

Post autor: cannarek » 28 wrz 2018, 20:54

Tradycyjnie dodam swoje 3 grosze, że wolumenowo rządy sprawuje podaż. W szczególności jeśli obecny /następny tydzień zamknie się na wyższym wolumenie poniżej 10.6

Marcin71
Posty: 99
Rejestracja: 22 cze 2017, 16:20

Re: HCLP - kurs

Post autor: Marcin71 » 17 paź 2018, 12:34

Ciekawe czemu tak kurs zleciał przed otwarciem? Czy to tylko zasługa tej rekomendacji?
https://www.tipranks.com/analysts/brad-handler?ref=ib

A przecież wszyscy trąbią, że ropa może mocno zdrożeć.
Tomek pisze:Masz rację, że tych akcji jest w obiegu dwa razy więcej, ale to nie wpływa na wysokość uzyskiwanych przychodów. Price-to-sales (czyli cena do przychodów w przeliczeniu na jedną akcję) wynosiła kilka lat temu 5, a dzisiaj wynosi 1.2. To oznaczało, że kiedyś musiałeś zapłacić 5 USD za prawo do 1 USD przychodów, a dzisiaj musisz zapłacić 1.2 USD za prawo do 1 USD przychodów. To oznacza pięciokrotnie tańszą spółkę obecnie w stosunku do tego, co było, bez względu na liczbę akcji w obiegu.

Ja wiem, że tu jest cykliczność (chociaż póki co jesteśmy w górnych okolicach cyklu) i że przyszłość może nie być kolorowa, jak firma zostanie zmuszona do szukania dodatkowego finansowania, ale na razie nie widać takich potrzeb. Póki co free cash-flow rośnie, a poziom zadłużenia stoi w miejscu. Firma ma wystarczająco dużo gotówki, żeby wypłacać ponad 20% dywidendy. Gdyby spółka chciała, to FCF z ostatnich 12 miesięcy jest w tym momencie w stanie spłacić jakieś 60% całego zadłużenia. Jak dla mnie, to ciągle jest dobry deal w perspektywie średnioterminowej :)

HCLP_chart.png

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: HCLP - kurs

Post autor: Tomek » 17 paź 2018, 13:26

Przyznam, że przestałem rozumieć, o co chodzi z kursem akcji tej spółki i nie potrafię powiedzieć na ten temat już nic mądrego... Przecież przy tym spadku z pre-marketu do 8.70$, to ta spółka wypłaca 32% dywidendy.

Swoją drogą, pan Brad ma raczej dość kiepski timing ze swoimi rekomendacjami odnośnie HCLP :)
Zrzut ekranu 2018-10-17 o 13.22.47.png
No ale średnia cena docelowa przez konsensus analityków i tak zakłada wzrost o 60%, a najbardziej optymistyczne prognozy mówią o wzroście 160% w ciągu roku. Tak więc rozstrzał jest tu przeogromny.
Zrzut ekranu 2018-10-17 o 13.25.44.png

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: HCLP - kurs

Post autor: Besso » 17 paź 2018, 17:51

czaję się na tę spółkę od jakiegoś czasu i zastanawiam się, czy teraz wbijać ,czy jeszcze poczekać co się stanie. zwłaszcza po dzisiejszym zjeździe. wydaje się, że cena jest atrakcyjna, a perspektywy na przyszłość co najmniej dobre, by wejść na dłużej
no i ta wysoka dywidenda

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: HCLP - kurs

Post autor: Greg » 17 paź 2018, 18:10

Tu nie ma co myśleć Panowie ... HCLP jest skorelowana z sektorem łupkowym, który jest głównym beneficjentem obligacji śmieciowych. Ponieważ łupki są do odstrzału na bessie, to rynek dyskontuje sektor łupkowy no i HCLP obrywa.

Ponieważ ceny ropy spadają więc od razu HYG idzie w dół, więc kredyt się zamyka, a największym odbiorcom śmieciowych kredytów jest sektor łupkowy bo nikt inny...

No i macie rozwiązanie... Im niżej ropa tym większy problem sektora łupkowego = tym większa przecena na HCLP, bo sektor łupkowy staje się niewypłacalny, więc po co piasek itp itd... Ten poziom tu jest dużo niższy w/g mnie.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: HCLP - kurs

Post autor: Tomek » 17 paź 2018, 18:29

Tak, to prawda, że sektor łupkowy jedzie na długu i jakby co, to pierwszy oberwie, ale... Samo HCLP ma bardzo dobrą sytuację fundamentalną, generuje potężny FCF, skok przychodów po 80% itd. Ich kurs rozjechał się ostatnio ze wszystkim. Kiedyś był skorelowany z ropą naftową, potem ta korelacja się rozwaliła. Później był skorelowany z całym sektorem łupkowym, teraz ta korelacja też się rozwaliła. Tu jakieś ciemne szatańskie moce miotają kursem tej spółki :P

Ona ma śmiesznie niską kapitalizację i siedzi chyba tylko w dwóch ETF-ach, więc takie wahania to w teorii nic dziwnego, ale w praktyce zysk +50% w samym sierpniu i potem strata -50% w kolejnych dwóch miesiącach może lekko zirytować. Zwłaszcza jeśli ktoś nie zdążył się skeszować po tym pierwszym skoku, bo był łasy na dywidendę (tak jak ja) :)

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: HCLP - kurs

Post autor: Greg » 17 paź 2018, 18:32

Nie ma znaczenia. Jak łupków nie będzie to i kapitalizacja zejdzie. Tak przynajmniej w/g mnie rynek to postrzega pomimo 32% dywidendy... Who knows.

ODPOWIEDZ