Wystawianie opcji i short volatility

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, zwłaszcza opcji, ETF, CFD i kontraktów terminowych.
jumper
Posty: 57
Rejestracja: 24 maja 2018, 13:55

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: jumper » 31 lip 2018, 11:33

Coś w tym jest, bo wczoraj zamknąłem podobną pozycje, na której przez trzy tygodnie miałem 50% zysku, a potem zrobiło się 10% straty.
Zamierzałem już kupić akcje po cenie strike (i tak były tańsze niż te co już mam), ale jak cena opcji spadła o 1.00 USD to zdecydowałem się na 90% zysku.
Oczywiście, żeby nie było tak dobrze to SAXO zmniejszyło ten zysk o 10% - CARRYING COST dlatego nie chcę wystawić opcji CALL (za mała cena).
Może już czas otworzyć konto w IB na zabawy z opcjami ?

Natomiast ryzyko korekty nie przeraża mnie tak bardzo, akcje AT&T płacą dobrą dywidendę - poczekam do czwartku na rozwój sytuacji

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 31 lip 2018, 11:45

No właśnie, dlatego przy wystawianiu opcji lepiej realizować cząstkowy zysk, jeśli pojawi się dość szybko. Wtedy zwiększasz liczbę udanych transakcji :)

Saxo to w ogóle ma jakieś kuriozalne te prowizje, tam się nie opłaca handlować opcjami. W IB często prowizja za opcję wynosi 0.40-0.50$, bo IB przerzuca na klienta rabaty przyznawane przez giełdy. No i nie ma tego carrying cost, więc polecam! Ewentualnie zerknij na http://tastyworks.com – platforma zbudowana od początku do końca wyłącznie pod handel opcjami. Minus jest taki, że nie mają dostępu do innych giełd niż USA.

cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: cannarek » 31 lip 2018, 16:45

Panowie, rewelacyjny wątek. Szapoba:) Dzięki Tomek i dzięki piap. Pod Waszym wpływem postanowiłem poświęcić trochę więcej czasu tematowi opcji, w szczególności dlatego, że o ile dobrze rozumiem matematyka jest tutaj naszym sprzymierzeńcem. Bardzo przemawia do mnie ten argument.

Proszę Was o wskazówki i podpowiedzi w poniższych pytaniach w kontekście Iron Condora:
1. wybieram opcje płynne i z wyższym IV - na dziś może to być np. AAPL, TSLA, BABA (decyzję podejmuję na podstawie IV history z 2 lat)
2. wygaśnięcie opcji na 7 września czyli za 38 dni - tu od razu pytanie: w sierpniu opcje są co tydzień, we wrześniu co 2 tygodnie - dlaczego?
3. strategię buduję tak aby uzyskać jak największy credit przy zachowaniu min 70% prawdopodobieństwa profitu
4. zamykam jeśli (wzoruję się na pierwszej propozycji Tomka):
a). zysk 30%
b). strata 200%

pytania:
1. czy interesuje mnie to czy IC jest symetryczny? czy tylko ważne są IV oraz prawodopodobieństwo
2. skąd wziąć cenę za całego IC - na platformie widzę spory spread, np. przed chwilą miałem za całego IC na tesli bid/ask 13/7 - skąd mam wiedzieć jaka cena jest wysoka a jaka niska - to dość chyba istotny element:)
3. czy można zautomatyzować decyzję z pkt.4 czyli condor sprzedany po spełnieniu albo 4a albo 4b?
4. co oznacza estymacja prowizji od brokera - widać na screenie, że jest 2.69 - 6.37 usd
5. co to znaczy zysk 30% - z mojego przykładu jeśli za IC dostałem 500usd to jeśli mogę odsprzedać tak, że zostaje po transakcji 150usd to to oznacza, że mam zysk 30% według tego rozumowania?
6. co to znaczy strata 200% - analogicznie jeśli sprzedając IC muszę dopłacić 500 czyli tracę 1000 to strata 200%?

z góry dziękuję i przepraszam jeśli niektóre pytania bez sensu:)

ps. Sebo, przepraszam za małe litery, znowu zapomniałem...
Załączniki
IC_tsla3.jpg

jumper
Posty: 57
Rejestracja: 24 maja 2018, 13:55

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: jumper » 31 lip 2018, 19:36

Pozycja zostałą zamknięta, przez 80 dni to się może dużo zdarzyć, natomiast zgodnie z Twoją sugestią otworzyłem nową pozycje short put na MU. Jak pójdzie do gory to będzie zysk, jeżeli nie to zostane z akcjami na dłużej.

Popatrzyłem sobie na na tastyworks, jeżeli będe otwierał to raczej w IB, bo w moim przypadku opcje to taki dodatek żeby zaspokoić dusze hazardzisty.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 31 lip 2018, 19:44

Mam chwilę, to się podejmę :)

ad 1. TSLA, BABA, AAPL – super wybory na dzisiaj, bo IV rzeczywiście na historycznych szczytach lub w pobliżu. Tylko trzeba się spieszyć z zajmowaniem pozycji, bo dzień po wynikach ono od razu mocno spada.

ad 2. Im bliżej będzie września, tym więcej dostępnych terminów zacznie się pojawiać. Na opcjach wygasających wkrótce jest największa płynność, dlatego im bliżej daty wygaśnięcia, tym więcej dostępnych terminów zostaje udostępnionych przez giełdę.

ad 3. Słuszna koncepcja, 70% prawdopodobieństwa będzie zawsze, jeśli wewnętrzne opcje zostaną wystawione na granicy jeden sigma, czyli z deltami około 0.15.

ad 4. Z takich szerokich iron condorów powinno się zamykać pozycje, jeśli zysk wyniesie około 50% i tutaj nie powinno się ucinać strat, tylko rolować te pozycje, jeśli coś pójdzie nie tak. 30% zysku i SL może być ustawiany na tych pozycjach, które mają nieograniczone ryzyko i trzeba ucinać straty ręcznie, czyli straddle i strangle.

A teraz odpowiadając na pytania:

1. Symetryczność lub jej brak nie ma za bardzo znaczenia. Czysta matematyka mówiłaby, że powinien być symetryczny, ale ja, np. wolę ustawiać ciut dalszy zakres poziomów w dół niż w górę, ponieważ ryzyko, dynamika i zakres zjazdu zawsze jest trochę większy niż skok w górę (np. przy beznadziejnych wynikach, vide Netflix, Twitter czy Facebook).

2. Przy tak dużych spreadach powinieneś sobie przeliczyć jaka jest uczciwa cena każdej opcji wg modelu Blacka-Scholesa, a potem je zsumować, żeby otrzymać uczciwą cenę condora. W łańcuchu opcyjnym po prawej stronie na górze jest symbol klucza, to są ustawienia wyświetlania, potem włącz zakładkę Layout (po lewej) i dalej w kolumnie po prawej wybierz: Options. Potem odnajdź "Model" i przenieś go z prawej do lewej kolumny przyciskiem "Add". W ten sposób włączysz wyświetlanie automatycznie policzonych uczciwych teoretycznych wartości każdej z opcji, które w łańcuchu opcyjnym wyskoczą na kolorowo w kolumnie "Model". Zerknij na screen:
Zrzut ekranu 2018-07-31 o 19.30.40.png
Teraz trzeba by sobie ręcznie pododawać teoretyczne wartości opcji wystawianych, odjąć od nich opcje kupowane i będziesz miał jedną uczciwą kwotę, którą powinieneś zażyczyć sobie za wystawienie condora. Ewentualnie jeszcze jest wersja dla masochistów: http://www.fintools.com/resources/onlin ... alculator/

A jeśli i to zawiedzie, to bierzesz kartkę, ołówek, kalkulator i jedziesz analogowo, jak za dawnych czasów :)
maxresdefault.jpg
3. Tak. Jeśli wystawisz już condora i pojawi się w Twoim portfolio, to kliknij na niego prawym przyciskiem i wybierz polecenie "Close". Potem w okienku zleceń ustaw po prostu cenę LMT, za którą chciałbyś takiego condora odkupić, ważność zlecenia zmień z DAY na GTC i puść zlecenie na rynek. Ono będzie sobie wisiało, aż ktoś zdecyduje się odsprzedać Ci tego condora po cenie mniejszej niż za niego dostałeś.

4. Giełdy w USA często przyznają rabaty za puszczanie zleceń poprzez ich bramki, a IB używa algorytmów, które dynamicznie routują zlecenia na różne giełdy w zależności od tego, gdzie akurat jest najlepsza cena, dlatego nigdy nie wiadomo do końca jaka dokładnie będzie prowizja, bo to zależy od tego, na której giełdzie Twoje zlecenie zostanie zrealizowane. Różne giełdy mają różne prowizje, no i różne rabaty, dlatego jest podawany cały zakres możliwych prowizji, a nie jedna konkretna kwota. No ale najczęściej rzeczywista prowizja jest bliżej dolnych niż górnych widełek.

5. 30% zysku oznacza, że jeśli za condora dostajesz 500 USD, to powinieneś móc go odkupić z rynku za 350 USD. Wtedy będziesz miał 30% zysku.

6. Strata 200% oznacza, że jeśli condor, za którego dostałeś 500 USD, staje się aktualnie warty 1500 USD, to powinieneś odkupić go z rynku ze stratą 1000 USD netto (ale w praktyce w przypadku szerokich condorów powinno się je rolować, a nie zamykać ze SL)

PS. Nie wiem czemu tak duże te spready Ci wyszły, robiłeś tego screena jak już były otwarte notowania? U mnie one są dużo mniejsze i w takim przypadku nie liczyłbym ile wynosi teoretyczna wartość condora, tylko spróbował go puścić po cenie MID+20%, a potem po MID, jeśli poprzedni nie wejdzie, a dopiero dalej po MID-20%. MID to będzie po prostu arytmetyczny środek pomiędzy Bid i Ask, więc jeśli ten spread jest mały, to szkoda czasu na liczenie wg modelu. No ale w przypadku takim, jak wkleiłeś wcześniej, to koniecznie trzeba by policzyć po teoretycznym modelu, ile takie ustrojstwo jest rzeczywiście warte :)
Zrzut ekranu 2018-07-31 o 19.41.38.png
Mam nadzieję, że trochę rozwiałem wątpliwości i wyjaśniłem sytuację :)

Ach, i koniecznie włącz sobie notowania w czasie rzeczywistym do akcji i do opcji, bo inaczej to ruletka. Tu sytuacja i cena potrafią zmieniać się błyskawicznie. To jest bardzo ważne, żeby przy opcjach mieć real-time.

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: piap » 31 lip 2018, 20:15

Ad. 1,2

BABA ma wyniki 23.08 więc jesli chcesz grać właśnie pod IV crash po wynikach to chyba lepiej poczekać bo:
- IV przed wynikami może jeszcze urosnąć
- ustawisz IC względem najbardziej aktualnej ceny przed wynikami
- i wtedy wybierzesz sobie opcje które wygasają 30 dni po tym terminie - żeby mieć czas na ewentualne dostosowanie pozycji po wynikach

Ad. 3
jeśli chodzi o grę pod wyniki to Tasty poleca też wystawiać tzn. Chicken IC :)

https://youtube.com/watch?v=l80e9xcc5Hk&t=789s

Na optionalpha jest też kilka filmów o rozgrywaniu earningsów:
https://optionalpha.com/members/video-t ... ngs-trades

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 31 lip 2018, 20:19

Hmm, a ja w moim kalendarzu miałem zapisane earningsy Alibaby na jutro. Moja pomyłka, faktycznie z BABĄ jest jeszcze sporo czasu, masz rację Piap!

PS. Zauważyliście, że w nowej wersji IB pojawiło się w końcu piąte polecenie "Roll combo CALLs/PUTs"? Do tej pory trzeba to było robić ręcznie na dwa razy...
Zrzut ekranu 2018-07-31 o 20.22.05.png
A i rzutem na taśmę jeszcze wleciał mi właśnie short strangle na Akamai Technologies przed dzisiejszymi wynikami. Akurat IVR na 72%, a kurs akcji w samym środku Bollingera :)
Zrzut ekranu 2018-07-31 o 20.53.43.png
Na coś takiego nie można nie zagrać, po prostu nie można :)
Zrzut ekranu 2018-07-31 o 20.57.09.png

cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: cannarek » 01 sie 2018, 00:38

Panowie, bardzo dziękuję za odpowiedź. Super. Wszystko jasne. Tomek, naprawdę podziwiam nakład czasu, chęci i pracy włożonej. Naprawdę.
Ustawiłem layout tak jak poradziłeś. Dane real-time jak rozumiem trzeba wykupić chyba?
Piap - super są te materiały z tastytrade, dzięki.

Kupiłem tego IC za -7,55. Zobaczymy co będzie dalej. Jeszcze niezbyt wiem co to znaczy, że w razie kłopotów będę rolował condora ale się dowiem:)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 01 sie 2018, 07:51

Notowania można włączyć na stronie www w Account Management -> User settings -> Market data. Powinny być włączone minimum te dwa dla rynku USA:
Zrzut ekranu 2018-08-01 o 07.47.11.png
A rolowanie oznacza, że jeśli kurs się zawali, to wtedy jedna odnoga condora, czyli ten spread na callach, będzie prawie nic nie warty i będzie go można odkupić z rynku za grosze księgując sobie zysk, a potem wystawić takiego samego spreada, tylko niżej, żeby wypośrodkować całą transakcję raz jeszcze w stosunku do aktualnej ceny. Za taki manewr bierze się dodatkową premię bez zwiększania ryzyka, bo szerokość obu spreadów pozostaje taka sama :) Ja mam podobnego condora na Teslę, więc jak coś pójdzie nie tak, to będziemy kombinować.

cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: cannarek » 01 sie 2018, 15:20

ok, Tomek, w sumie byłoby dobrze gdyby tesla się zwaliła bo po pierwsze wolumenowo na to wygląda (ewentualnie neutralnie jak teraz zerknąłem), a po drugie będzie okazja do przećwiczenia w praktyce jak wygląda zarządzanie condorem:)

Jeśli chodzi o market data to po kliknięciu w managera mam taki wybór jak na screenie poniżej. Niezależnie mogę też przeklikać tak jak Ty napisałeś ale zastanawiam się co sądzisz o pierwszej opcji z poniższego screena?
Załączniki
market_data.jpg

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 01 sie 2018, 17:03

W tym pakiecie bundle, który podałem, wychodzi o wiele taniej niż 35$ za same opcje, bo tam masz 14.50$ za opcje i za akcje (chyba, że wyrobisz 10$ prowizji, wtedy zostaje samo 4.50$).

cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: cannarek » 01 sie 2018, 18:08

hmmm... chyba u mnie to jakoś inaczej jest bo widzę coś takiego. Nie wiem, którą opcję masz na myśli? Bo u mnie jest tylko cena 125usd
Załączniki
market_data2.jpg

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 01 sie 2018, 19:18

A to jest konto na firmę czy prywatne? Widać masz status professional, a wtedy giełdy ściagają ekstremalne opłaty za notowania. Jeśli to konto prywatne, to możesz wystąpić przez Account Management o zmianę statusu.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 02 sie 2018, 17:19

I jak tam condory na Teslę? U mnie +33%, ale czekam na +50%, bo IV pewnie w piątek dopiero spadnie mocniej jak opcje zaczną wygasać :)
Zrzut ekranu 2018-08-02 o 17.16.31.png
AKAM w trzy dni tak samo +30%. Więc jak dotąd na sezonie wyników nie było jeszcze żadnej wpadki. Szkoda tylko, że to wszystko funny money.

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: piap » 02 sie 2018, 20:39

Wystawilem wczoraj IC 265/262,5 - 327,5/330
dzis po otwarciu zamknąłem dolnego spreada i przesunałęm do 320/317,5
jak coś to jutro roll out&up do iron butterfly
podobnie na AAPL

ODPOWIEDZ