Ropa, Gaz i inne

Surowce przemysłowe, towary rolnicze, metale szlachetne. Od złota i platyny, przez lit i kobalt, po pszenicę czy soję. Króluje jednak ropa naftowa.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Tomek » 01 sie 2017, 08:44

No dobra, ale nikt nie patrzy, że sprzedaż była niższa niż prognozy, bo zabrakło produktu? Zapotrzebowanie było tak potężne, że firmy nie nadazyly z wydobyciem, dlatego teraz inwestuja w nowe kopalnie i robią akwizycje. Moim skromnym zdaniem popyt przekraczający podaz to cholernie byczy sygnał :)

Mam wrażenie, że za dwa-trzy lata okaże się, że to była jedna z najlepszych okazji inwestycyjnych tej dekady, tak samo jak ropa po 25 USD, bo kursy poszybuja do góry po 200%. Sorry, ale spółki z takimi wynikami i z taką ilością gotówki w kasie nie mogą zbyt długo mieć P/E na poziomie 7, a taki teraz ma np. HCLP.

Tylko mocne nerwy trzeba mieć, żeby w takich sytuacjach ciągle jeszcze dokupowac i usredniac cenę. Ale hej, nikt nie mówił, że będzie lekko! Inwestowanie na giełdzie jest proste, ale nie jest łatwe:)

PS. Dzisiaj o 15.00 jest conference call SLCA, gdyby ktoś chciał posłuchać komentarza do wyników, to tutaj można się zapisać: http://edge.media-server.com/m/p/b4txvhi9/lan/en

Andrzej
Posty: 30
Rejestracja: 12 mar 2017, 20:17

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Andrzej » 01 sie 2017, 14:42

To smieszne jest, ludzie uciekaja dalej od lupkow tak jak uciekali od bankow po kryzysie, bo sie przerazili spadkami i bankructwami tylko, ze te bankructwa juz dawno mamy za soba i teraz ta branza odzywa tak samo jak banki odzywaly w 2009 i 2010 roku. Ja pracuje od 20 lat w przemysle naftowym i tu sie juz teraz zwyczajnie nie da konkurowac z lupkami, bo u nich teraz koszt wydobycia dzieli sie na koszt wydobycia ropy i gazu, bo gaz jest wydobywany z tych samych szybow, a w przypadku naszych platform jest tylko koszt ropy. Kto ma najwiecej gazu w zlozach? Oczywiscie maja Rosja, Iran i Katar. Trump bedzie robil teraz wszystko zeby blokowac eksport gazu z tych krajow i dac boost lupkom, a do wydobycia gazu z lupkow tez zuzywane sa tony piasku. Tez uwazam ze to bedzie inwestycja dekady i sam skupuje w dolkach HCLP, SLCA i XES, jestem -24% na tych trzech ale to jest smieszne te kursy dzisiaj. Przepraszam ale nie mam polskich znakow.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Tomek » 01 sie 2017, 15:57

Słucham sobie tego earnings calla SLCA i wynika z niego, że:

1. Sprzedaż wyszła poniżej prognoz, bo nie byli w stanie nadążyć z produkcją i w pierwszym miesiącu kwartału mieli problemy logistyczne z wysłaniem takiej ilości piasku, dlatego ten jeden miesiąc zaważył na całości, ale...
2. W pozostałych miesiącach zwiększyli czterokrotnie(!) liczbę załóg pracujących przy produkcji piasku, żeby wypełnić zapotrzebowanie, jednak...
3. I tak nie byli w stanie wyprodukować tyle piasku, żeby zaspokoić cały popyt, dlatego...
4. Podnieśli ceny o prawie 20%, a mimo tego...
5. Mają cały czas nowych klientów, którzy przychodzą i chcą zabezpieczyć sobie dostawy na 2-3 lata do przodu po wyższych cenach niż dzisiaj, bo wszyscy boją się deficytu.

A w dodatku, jeśli chodzi o konkurencję, to US Sillica ma jedne z najniższych kosztów produkcji w całej branży i inwestuje właśnie mocno w zwiększenie możliwości produkcyjnych, żeby być w stanie cały czas podnosić wolumen sprzedaży w latach 2018-2019, kiedy ma przypaść szczyt zapotrzebowania na piasek. Nie wiem w sumie co tu jeszcze można dodać.

Marcin71
Posty: 99
Rejestracja: 22 cze 2017, 16:20

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Marcin71 » 01 sie 2017, 16:26

Można dodać, że SLCA dzisiaj -9,23%, HCLP -3,9% tu wyniki jutro ale wyglada na to jakby nie miały znaczenia bo rynek "wie" swoje i postawić sobie pytanie czy to już dno?

Tomek pisze:Słucham sobie tego earnings calla SLCA i wynika z niego, że:Jak bedziesz wracal to mozesz kupic w km 2 puszki pomidorow krojonych bez skorki paste do zebow i pieczywo oraz mieso mielone z indyka prosze....

1. Sprzedaż wyszła poniżej prognoz, bo nie byli w stanie nadążyć z produkcją i w pierwszym miesiącu kwartału mieli problemy logistyczne z wysłaniem takiej ilości piasku, dlatego ten jeden miesiąc zaważył na całości, ale...
2. W pozostałych miesiącach zwiększyli czterokrotnie(!) liczbę załóg pracujących przy produkcji piasku, żeby wypełnić zapotrzebowanie, jednak...
3. I tak nie byli w stanie wyprodukować tyle piasku, żeby zaspokoić cały popyt, dlatego...
4. Podnieśli ceny o prawie 20%, a mimo tego...
5. Mają cały czas nowych klientów, którzy przychodzą i chcą zabezpieczyć sobie dostawy na 2-3 lata do przodu po wyższych cenach niż dzisiaj, bo wszyscy boją się deficytu.

A w dodatku, jeśli chodzi o konkurencję, to US Sillica ma jedne z najniższych kosztów produkcji w całej branży i inwestuje właśnie mocno w zwiększenie możliwości produkcyjnych, żeby być w stanie cały czas podnosić wolumen sprzedaży w latach 2018-2019, kiedy ma przypaść szczyt zapotrzebowania na piasek. Nie wiem w sumie co tu jeszcze można dodać.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Tomek » 01 sie 2017, 17:13

Marcin, i to jest w sumie słuszna puenta, że wyniki wynikami, a kurs i tak leci, bo "rynek wie swoje" :) Tylko na to nie mamy żadnego wpływu. Spółka publikuje potężny skok przychodów, potężny wzrost zysku, potężny wzrost margina, a kurs mimo tego spada. No to już jest tak absurdalne, że dno musi tu gdzieś być w okolicy.

Zgadzam się też z Andrzejem, że dzisiaj sektor łupkowy przypomina trochę sytuację banków po kryzysie z 2008 r., gdzie masa ludzi straciła pieniądze na inwestycji w tę branżę, bo sporo firm upadło i wszyscy jeszcze długo bali się tam wracać, a każda jedna delikatnie nawet negatywna informacja była od razu wyolbrzymiana i ludzie reagowali paniczną wyprzedażą. Jak się jednak okazało parę lat później, to była wtedy najlepsza okazja inwestycyjna od dekady.

Albo jest jeszcze jedno wytłumaczenie – zwyczajnie się tu pomyliłem, sektor łupkowy w USA upadnie i wszystkie te spółki wokół niego rzeczywiście zbankrutują. Chociaż nie wiem jak miało by się to niby stać w przypadku firmy, która ma w kasie więcej gotówki niż wynosi jej całe zadłużenie...

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: sebo » 01 sie 2017, 17:14

Przecież to wygląda strasznie jeśli patrzymy na wykresy, przy każdym mocnym spadku zwiększają się obroty.
Jeśli patrzę na wykres to wyglądają jak bankruci.
Kto się wyzbywa ich akcji?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Tomek » 01 sie 2017, 17:18

Nie wiem kto się wyzbywa, ale na pewno nie duzi gracze, bo oni właśnie zaczęli kupować: https://www.bloomberg.com/news/articles ... rgy-stocks

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: sebo » 01 sie 2017, 17:39

No to po prostu zły moment na surowce i wszystko co z tym powiązane, a o ropie myśli się, że jednak jest jest bardzo dużo i będzie spadać. HCLP i SLCA działają jak duże dźwignie.

Jeśli nie to to coś jest ukryte i wszyscy już o tym wiedza tylko nie my :)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Tomek » 01 sie 2017, 18:10

Tylko dźwignie w którą stronę? Zaraz się okaże, że HCLP jest odwrotnie skorelowane z ropą, bo ropa leci właśnie o -3%, a HCLP świeci na zielono :) Na tym rynku nie ma logiki, na pewno nie w krótkim terminie.

Na oilprice.com pokazali, że Scaramucci jest za to idealnie skorelowany z ropą, bo odkąd 10 dni temu dostał nominację na rzecznika White House, to ropa szybowała do góry przez ten czas, a wczoraj go wyrzucili i co się dzieje z ropą? Od razu poleciała jeszcze niżej niż on. Przypadek?! :P

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: sebo » 01 sie 2017, 18:30

Od paru dni HCLP dziwnie się zachowuje, wcześniej szedł prawie w ślad za ropą teraz rządzi się swoimi prawami.

Ja się ostatnio zastanawiałem czy dalej uśredniać cenę czy nie. Jeśli tak dalej pójdzie to będę uśredniał cenę przy 4-6$ albo zrezygnuję.
Jeśli to zaraz nie wyhamuje to będzie naprawdę wyglądało jak (wykres) na bankruta o czym wspominałem wcześniej.
Plus dzisiejszego dnia, mało spada.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Tomek » 01 sie 2017, 18:58

Jutro po sesji publikują wyniki, to zobaczymy co z nich wyjdzie, ja się do tego czasu wstrzymuję już z ruchami i będę dalej dokupował dopiero jak zleci do 7 USD.

Andrzej
Posty: 30
Rejestracja: 12 mar 2017, 20:17

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Andrzej » 01 sie 2017, 20:08

Seba zly moment na surowce to dobry moment na inwestycje. Wszyscy widza, ze ropa dostaje po dupie i wali sie cala branza. Dlatego to dobry moment na akumulowanie wszystkiego co z surowcami energetycznymi zwiazane. Ja mam srednia cene HCLP na 10,10 i teraz puscilem firmowe zlecenie na dokupienie po 8,15, wieec uwaga bo wolumen zwali kurs.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Greg » 02 sie 2017, 09:38

I tak większość krajów potrzebuje ropy po 100$, żeby budżet zrównoważyć. Jak nie będzie ropy po 100$ to będzie wojna, która podniesie ceny ropy nawet wyżej.

Arabia Saudyjska zaczyna mieć spory problem z bezrobociem. Podskoczyło już pod 13%. Dobrobyt się kończy, jedynym ratunkiem to cena ropy ponad 100$. A kto równoważy budżet najlepiej z całego Bliskiego Wschodu?

IRAN - tak ten sam Iran (okolice 51$ za baryłkę), który teraz jest obwiniany o terroryzm i pewnie go najadą, w koalicji z Arabią Saudyjską.

Ceny ropy podskoczą w/g mnie i to ponad 100$ za baryłkę, bo po prostu muszą, bo zbyt wiele krajów się wyłoży.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: sebo » 02 sie 2017, 13:03

Tak? Myślisz, że żaden kraj nie sprzeda taniej niż 100$?
Arabia Saudyjska to tyle wydaje i wydała kasy, że pewnie już się jej kończy.
Zawsze ktoś się znajdzie kto sprzeda tanie, nie był bym taki pewny co do ceny ropy po 100$.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Ropa, Gaz i inne

Post autor: Greg » 02 sie 2017, 13:39

Nie mówię, że do jakiegoś czasu nie będziemy obserwować kogoś kto sprzeda ropę nawet i po 30$, ale długofalowo jest to nierealne, aby utrzymać tak niskie ceny ropy.

Nie mówię, że wydarzy się to jutro, czy za miesiąc, mówię to raczej w perspektywie średnio-długo terminowej.

Ropa jest #1 jeżeli chodzi o surowiec energetyczny. Póki co nie ma innego, które może konkurować z ropą. Szczyt wydobycia przypadał na okolice 1970 roku, potem odkrywano już coraz mniejsze złoża. Zbyt dużo krajów uzależniło się od czarnego złota i żadna władza nie zamierza rezygnować z rozdawnictwa i socjalu, żeby przekonywać do siebie wyborców. To już lepiej rozkręcić wojnę i przez to podnieść ceny ropy. Zniszczyć parę szybów itp.

ODPOWIEDZ