Pytania Początkujących

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Baldwin
Posty: 66
Rejestracja: 03 lut 2019, 22:09

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Baldwin » 12 lut 2019, 18:08

Makaron pisze:
12 lut 2019, 06:26
1. Yahoo nie ma bądź ma niewielkie opóźnienie, a już na pewno krótsze niż te magiczne 15 minut.

To może Yahoo mi wystarczy... Znalazłem jeszcze Robinhooda, ale tylko dla obywateli US...

kremat0r pisze:
12 lut 2019, 10:41
1. Nie ma nic za darmo. Eurex około 21 USD, Grupa CME około 15 USD ( można kupić na samo CME, CBOT i wtedy taniej) .
Jak grasz akcje looongterm to wystarczy właśnie Yahoo i nie musisz płacić.

Może zdefiniuj tego looongterma - miesiąc w górę?

kremat0r pisze:
12 lut 2019, 10:41
5. Jakie prowizje?
U każdego brokera prowizje za handel na europejskich parkietach są wyższe w por. do amerykańskich. Ciekawi mnie dlaczego.

wujt
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 08 sty 2018, 15:31

Re: Pytania Początkujących

Post autor: wujt » 12 lut 2019, 20:23

Baldwin pisze:
12 lut 2019, 18:08
Może zdefiniuj tego looongterma - miesiąc w górę?

Myślę, że jeśli nie handlujesz intraday, kwotowania opóźnione są wystarczające. Poza tym, z tego co pamiętam to na IB jest dostępne darmo lub za kilka dolarów/msc.

kremat0r
Posty: 66
Rejestracja: 30 lis 2018, 10:07

Re: Pytania Początkujących

Post autor: kremat0r » 12 lut 2019, 20:51

Jak akcje to kwotowania z IB sa ok. Trzeba kupić na wszystkie giełdy USA, z 15usd z opcjami płaciłem.

Jezeli chcesz grac futures to kwotowania z IB to porazka, dno, kilo mułu i jeszcze więcej :)

Awatar użytkownika
Makaron
Stały bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:04

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Makaron » 12 lut 2019, 23:38

Baldwin pisze:
12 lut 2019, 18:08
Może zdefiniuj tego looongterma - miesiąc w górę?
Miesiąc? Yahoo sprawdza się przy tradingu godzinnym, gdy w miarę szybko chcesz realizować zyski / ciąć straty.

Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1530
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: dammad » 14 lut 2019, 11:46

Ktoś poleci darmowy/tani portal podobny do gurufocus.com? Tak, abym w jednym miejscu miał wszystkie dane, wskaźniki, etc?

Dzięki!

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Pytania Początkujących

Post autor: mlubinski » 14 lut 2019, 21:26

mah pisze:
01 lut 2019, 18:12
Ostatnio, przypadkowo, trafiłem na spółkę PHUN... od 3.01 do dzisiaj prawie 2000% wzrostu ;)

Noo calkiem byl niezly tip na short phun :D
Bo na long to raczej slabizna

Krzych_option fun
Stały bywalec
Posty: 219
Rejestracja: 15 gru 2018, 23:41

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Krzych_option fun » 15 lut 2019, 23:17

Witam.

marketscreener notowania real time

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 16 lut 2019, 09:16

Baldwin, giełda IEX w USA udostępnia darmowe notowania w czasie rzeczywistym, do których można się dostać choćby poprzez fajny darmowy portal http://teletrader.com. Tylko trzeba sobie zmienić, że chcesz notowania z IEX w Real Time (ikonka RT), a nie opóźnione z NYSE czy NASDAQ. Tutaj można to zrobić:

Zrzut ekranu 2019-02-16 o 09.10.55.png

Notowania i transakcje na europejskich parkietach zawsze będą droższe, bo tutaj nie ma takiej konkurencji, jeśli chodzi o giełdy. W USA masz kilkadziesiąt prywatnych giełd w tym momencie, które przyznają rabaty za transakcje, próbując w ten sposób ściągnąć klientów indywidualnych, którzy wygenerują im obrót. A obrót potrzebny im z kolei do tego, żeby zaprosić do siebie kosiarki od HFT. W Europie nie ma HFT, więc giełdy nie mają motywacji, żeby przyznawać rabaty.

Więcej o tej giełdzie IEX oraz całym kontekście HFT i przyznawania rabatów można poczytać tutaj: https://www.tradingforaliving.pl/blysko ... -recenzja/

Dammad, IB/LYNX w module Fundamentals za darmo udostępniają bardzo dużo wskaźników, ratios, rekomendacji, kalendarzy ekonomicznych, insiders logów etc. Ale liderem jakości do ceny jest http://yCharts.com Nie znajdziesz w sieci nic lepszego i bardziej kompletnego za tę cenę (wersja lite dla indywidualnych osób kosztuje 50 USD/m-c. Wersja z forecastami 200 USD/m-c, a wersja pełna z integracją z Excelem 400 USD/m-c. Moim zdaniem do domowych potrzeb w zupełności wystarcza wersja za 50 USD. Jakąś alternatywą w przyzwoitej cenie jest jeszcze http://money.net (150 USD/m-c), a niedoścignionym wzorem FactSet, ale tutaj ceny są już liczone w tysiącach dolarów. Tak więc 1) yCharts, 2) GuruFocus, 3) Money.net

Awatar użytkownika
Patryk Rozgwiazda
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 03 mar 2018, 20:32

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Patryk Rozgwiazda » 16 lut 2019, 13:52

W jaki sposób uzyskać najłatwiej długoterminowy hedge na USD u brokera Degiro? Mam jakieś 60℅ pozycji w dolarze i chciałbym zagrać tak, aby zarabiać kiedy USD będzie się osłabiać, uważam że jest teraz dobry moment do tego. Najchętniej bym skorzystał z jakiegoś lewarowanego etfa tak, aby nie mrozić w tym dużo kapitału. Niestety nic takiego nie znalazłem.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 16 lut 2019, 14:30

Nie da się. W Degiro nie ma opcji, obligacji, ani ETF-ów w USD.

Moim zdaniem najprostszym i najbezpieczniejszym pomysłem na dolarowy hedge, to kupić obligacje rynków wschodzących. Płacą 5-6% odsetek, a ich cena rośnie wtedy, gdy spada dolar. Masz dwie pieczenie przy jednym ogniu. Ewentualnie możesz zagrać na krótko przeciwko indeksowi dolara ulokowanemu w jakimś ETF, ale do tego potrzebujesz konta brokerskiego z prawdziwego zdarzenia.

Zerknij na korelację obligacji rynków wschodzących (ETF: EMB) z indeksem dolara (ETF: UUP):

BABA_TCEHY_TSLA_MU_UUP_EMB_chart (1).png

Awatar użytkownika
Patryk Rozgwiazda
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 03 mar 2018, 20:32

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Patryk Rozgwiazda » 16 lut 2019, 15:27

No konto w Degiro nie jest kontem brokerskim z prawdziwego zdarzenia, ale ja też nie jestem inwestorem z prawdziwego zdarzenia. Kiedyś założyłem i raczej gram tylko średnio-długo terminowo long na akcjach i etf-ach, więc jest dla mnie wystarczające. Rozglądałem się ostatnio za czymś innym, ale przeniesienie pozycji kosztuje zbyt dużo, a płacić wszystkie prowizje na nowo nie uśmiecha mi się. Jak będę robić przebudowę portfela jakąś gruntowną to będzie lepszy moment. :)

Tip z obligacjami rynków wschodzących jest mi znany i z niego korzystam, szkoda że nie ma jakiegoś jeszcze agresywniejszego sposobu z dźwignią. Bo gdybym chciał 1:1 zhedgować swoje aktywa dolarowe to potrzebowałbym zamrozić taką samą ilość kapitału tylko jako hedge. Dźwignia byłaby tu idealna, bo z natury ruchy na EUR/USD nie są zbyt duże.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 16 lut 2019, 15:32

Jest bardziej agresywny sposób, choćby przez użycie opcji na tego EMB. Wtedy nie ma potrzeby kupowania całego ETF-a, tylko wykorzystujesz syntetyczne pozycje opcyjne na niego, bo one wymagają przynajmniej kilkukrotnie mniejszego kapitału niż zakup takiej samej liczby jednostek ETF.

Będzie nawet niedługo krótki webinar na ten temat: https://www.lynxbroker.pl/webinary/pozy ... e-w-akcji/

No ale to nie na Degiro, a poza syntetykami niestety nic mądrego nie przychodzi mi do głowy.

mah
Posty: 36
Rejestracja: 19 lip 2018, 19:31

Re: Pytania Początkujących

Post autor: mah » 08 mar 2019, 10:56

Mam pytanie jak systemy transakcyjne rozliczają zysk/stratę na akcjach.
Przykładowo: kupiłem 50 akcji po 100$ i następnie po spadku dokupiłem 50 szt. po 80$.
Cena akcji wzrosła do 120$ i postanowiłem sprzedać 50 szt.
I teraz pytanie... z jakim zyskiem zostaną sprzedane akcje? Czy jest tu stosowana metoda FIFO czy jakaś inna polegająca na maksymalizacji zysku z transakcji?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 08 mar 2019, 11:10

W momencie dokupienia kolejnego pakietu 50 akcji system uśredni całą cenę zakupu, tj. początkowo cena zakupu 50 akcji (cost basis) wynosiła 100$, potem jak dokupiłeś 50 akcji po 80$, to system będzie pokazywał, że posiadasz na rachunku pakiet 100 akcji kupiony po 90$. Tak więc, jeśli cena pójdzie do góry do 120$ i sprzedasz 50 szt., to system pokaże Ci zysk 30 USD na jednej akcji. No ale to metodologia wyświetlania platformy, bo do celów podatkowych powinieneś stosować FIFO.

Natomiast jeszcze inaczej pokazuje podsumowanie transakcji wyciąg z brokera, ponieważ tam jest to rozbijane na poszczególne transakcje blokowe, to znaczy jeśli dajesz zlecenie BUY 100 XYZ, to w rzeczywistości system wcale nie kupuje tego w tej samej transakcji, tylko kupuje, np. 30 akcji od jednego kontrahenta, 50 akcji od innego, 20 od jeszcze innego. Tak więc na wyciągu nawet teoretycznie jedna transakcja zakupu będzie rozbita na wiele mniejszych składowych.

Tutaj na przykład 1 lutego puściłem tylko jedno zlecenie zakupu 2000 szt. akcji KBLT, a system w raporcie i tak rozbija ten pakiet na kilkanaście pomniejszych transakcji, które odbyły się w ciągu trzech sekund, ale już z różnymi cenami (od 4.27 do 4.29). Potem 25 lutego puściłem drugie zlecenie zakupu dodatkowych 2000 szt. akcji KBLT i to akurat zostało zrealizowane w pojedynczej transakcji. Tak więc w rzeczywistości do celów podatkowych powinieneś policzyć każdą transakcję oddzielnie.

Zrzut ekranu 2019-03-8 o 11.13.51.png

mah
Posty: 36
Rejestracja: 19 lip 2018, 19:31

Re: Pytania Początkujących

Post autor: mah » 08 mar 2019, 12:49

Tomek pisze:
08 mar 2019, 11:10
W momencie dokupienia kolejnego pakietu 50 akcji system uśredni całą cenę zakupu, tj. początkowo cena zakupu 50 akcji (cost basis) wynosiła 100$, potem jak dokupiłeś 50 akcji po 80$, to system będzie pokazywał, że posiadasz na rachunku pakiet 100 akcji kupiony po 90$. Tak więc, jeśli cena pójdzie do góry do 120$ i sprzedasz 50 szt., to system pokaże Ci zysk 30 USD na jednej akcji. No ale to metodologia wyświetlania platformy, bo do celów podatkowych powinieneś stosować FIFO.

Dziękuję, dokładnie o to mi chodziło.

ODPOWIEDZ