Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Live o wszystkim

Post autor: Besso » 22 lis 2019, 21:11

sebo pisze:
22 lis 2019, 14:59
Zainteresuje, ale czy nie można pisać w tematach tylko wszystko walić w jeden post, który i tak zaraz zginie?
Nie, nie można. Nie mamy Pańskiego płaszcza i co Pan nam zrobi?

Nie wiem czemu się czepiasz, przyjdzie mod to najwyżej przeniesie (+Twój do kosza). Teksty w takim tonie prędzej zniechęcają innych do pisania, niż przynoszą pożądany efekt.

Żeby nie było offtopu, ciekawostka z cyklu klasyczna bańka:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Akcje- ... 77178.html

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ryszard Wielkouch » 22 lis 2019, 22:58

Tomek pisze:
22 lis 2019, 12:00
Tak na szybko po Q3, 75% spółek pobiło prognozy EPS-ów, ale był to trzeci z rzędu kwartał, w którym zyski konsekwentnie spadały (spadek po prostu był mniejszy niż zakładali analitycy). 60% spółek opublikowało negatywny guidance na Q4, a 27 spółek pozytywny (to też kiepski wynik). Forward P/E dla S&P 500 znajduje się na poziomie 17.5, co oznacza przewartościowanie względem pięcioletniej średniej (16.6) i przewartościowanie względem dziesięcioletniej średniej (14.9).

Ergo, czas na zakup obligacji :)

Tutaj pełny raport of FactSet (fajna lektura, bo nie wszystkie branże mają się słabo!): https://www.dropbox.com/s/v7ayrrqkpaugh ... 9.pdf?dl=0

Takie posty są jak złoto powinno się je wykopywać :) dzięki!

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Live o wszystkim

Post autor: rebahas » 23 lis 2019, 10:59

Taka niby sensacyjna wiadomość:
https://www.cnbc.com/2019/11/22/bridgew ... l-off.html

ale trzeba uważać, bo Ray Dalio to zdementował także wychodzi, że to jakiś fake news.

Chociaż tutaj napisał dosyć dosadnie o aktualnej sytuacji:
https://www.linkedin.com/pulse/world-ha ... ray-dalio/
i może na podstawie tego postu dziennikarz już sobie resztę dosztukował ;)

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ryszard Wielkouch » 23 lis 2019, 16:28

Ray Dalio to jedna z tych osób, której prognozy trzeba brać na poważnie. Wcześniej szortował z powodzeniem europejskie banki. Opcje wygasają chyba z marcem.

Patrząc na raport cot rzuca mi się w oczy, że na złocie znowu jest duża pozycja szort, Vix bije kolejne rekordy, co dziwne miedź wygląda nieźle, dolar też pozytywnie i ktoś mocno wierzy w odbicie na brazylijskim realu.

Przy tych raportach trzeba wziąć poprawkę na to, że są to dane do wtorku, a publikowane są w piątek.

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Live o wszystkim

Post autor: rebahas » 24 lis 2019, 20:32

Ryszard Wielkouch pisze:
23 lis 2019, 16:28
Ray Dalio to jedna z tych osób, której prognozy trzeba brać na poważnie. Wcześniej szortował z powodzeniem europejskie banki. Opcje wygasają chyba z marcem.

Też tak uważam. Zresztą w którejś swojej książce (chyba Zasady) opisuje jak to na początku kariery poprawnie coś przewidział i potem stał się na tyle pewny siebie czy jak to napisał "na tyle bezczelny", że publicznie w jakimś tv stwierdził kategorycznie nadchodzący kryzy i się srogo pomylił jednocześnie praktycznie zerując swoje liczniki. I jak to u niego wyciągnął z tego wnioski ale przede wszystkim stał się już bardzo powściągliwy w definitywny sugerowaniu czegokolwiek dopóki nie ma twardych i przekonujących dowodów - a arsenał przez lata zbudował zacny.

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ryszard Wielkouch » 25 lis 2019, 15:09

KL - 12% po ogłoszeniu kupna Detour Gold.

wies
Stały bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 13 lis 2017, 15:09

Re: Live o wszystkim

Post autor: wies » 25 lis 2019, 20:01

Takie zachowania sa zawsze ,bo za drogo kupili udziały ,a mogli taniej ,Ja dokupię pod koniec dnia akcje KL .Dlaczego tak akcje spadły?-w linku komentarz.Na marginesie kiedyś polecałem tą spółkę ,zobaczcie cene do zysku ,w branży najniższa ,przy spadających notowaniach złota z lat poprzednich spółka cały czas rośnie bardzo równomiernie.SVM -też podobna wycena.Do grudnia cena AU bedzie spadać ,co powinno być okazją do zakupów akcji górników.-Tu prognoza =https://goldpredict.com/archives/22317,- a jak bedzie to dowiemy się za kilka tygodni.Moim zdaniem złoto i akcje górników po spadkach w najbliższych tygodniach bedą dobrą okazją do zakupów.
https://seekingalpha.com/article/430900 ... ?dr=1#alt1

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Live o wszystkim

Post autor: sebo » 25 lis 2019, 20:34

Dokładnie, ja akumulują od niedawna. Tylko wolę pakiety nie pojedyncze spółki.
Witaj wies :) Tęskniłem.
Masz jakiś fajny pomysł na jakieś akcje etfy w dobrej cenie na parę lat wypłacającej dobrą dywidendę, rozglądam się za czymś ciekawym i nie drogim.

Niektórzy widziałem pisali, że niby układa się trend wzrostowy ja go na razie nie widzę, widzę konsolidację/stabilizację na obecnych poziomach.

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Live o wszystkim

Post autor: rebahas » 25 lis 2019, 21:08

Ostatnio Holandia a teraz Niemcy:

German Central Bank: Gold Is the Bedrock of Stability for the International Monetary System
https://www.voimagold.com/insight/germa ... ary-system

wies
Stały bywalec
Posty: 110
Rejestracja: 13 lis 2017, 15:09

Re: Live o wszystkim

Post autor: wies » 26 lis 2019, 22:42

Dokładnie, ja akumulują od niedawna. Tylko wolę pakiety nie pojedyncze spółki.
Witaj wies :) Tęskniłem.
Masz jakiś fajny pomysł na jakieś akcje etfy w dobrej cenie na parę lat wypłacającej dobrą dywidendę, rozglądam się za czymś ciekawym i nie drogim.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Bardzo dobre pytanie ,Ja i Ty Sebo jestesmy mniej więcej w tym samym wieku ,ale mamy podobne wizje i doświadczenia z inwestowania na rynkach akcji i nie tylko, jak i ogólnego życia i dorabiania się latami dlatego jak Ty i Ja możemy sobie pozwolić żyć jak ty to określasz na wesoło.Ale zycie nie jest tak wesołe jakby się wydawało/tu mam tylko wątki mojego życia z urzędami skarbowymi/.Wracając do wątku warto by było ,żebyśmy się wszyscy dzielili wpisami w co w danej chwili inwestujemy lub bedziemy inwestować,kiedyś podawałem konkretne ETF-y lub akcje na blogu Tradera 21,niektórzy podziękowali za trafne wskazania.Było to kilka lat temu,zaprzestałem się tam wypowiadać ,bo polityka i religia mnie nie interesują tz.oszołomów.Moim zdaniem warto stworzyć wątek co do inwestycji krótkoterminowych,-Ja napewno go dodam lub stworzę gdzie będę opisywał na bieżąco w co inwestuję -jaką kwotę,oraz dlaczego.Wracając do układania portfela długoterminowego-wg mnie i mojej inticji i wiedzy to nie ma sensu na teraz taki portfel sobie układać , wszystko jest bardzo drogie i przewartościowane,a to co jest tanie i było okazją do zakupów bo jest tanie wg różnych danych nie sprawdza się.Tak na szybko to tylko akcje społek drogich i znanych napędzają rynek i tak będzie dalej ,nikt nie zainteresuje się tania spółką wydobywającą piasek ,bo je nie zna.Dlatego kolosy z bardzo wysoką kapitalizacją będą nawet po spadkach dawały bardzo dobrze zarobić , a będą to społki ogólnie znane ,tu się nic nie zmieni.Co do spółek ,które wypłacają wysoką dywwidendę,jest ich bardzo dużo ,tylko ,że jadą na minusie od kilku lat ,co mi po ich dywidendzie jak mam stratę 20%.No teraz ktoś z Was zapyta,no to w co mam inwestować ,żeby zarabiać?Moja odpowiedż i moja osobista intuicja podpowiada - w żadne portfele ,które ktoś tu podaje /bo jest narazie dobrze/,dziś leżę na kasie,-obserwuję rynek ,wchodzę tylko na kilka tygodni ,miesięcy i wychodzę z rynku,dalej czekając na okazję ,-jestem taki myśliwy,-a poluję teraz na akcję spółek wydobywczych złoto srebro/złoto w grudniu zawsze miało niskie notowania/-dlatego nie polecam inwestowanie w kontrakty w złoto i srebro,oraz akcje górników,ale akumulować zawsze można ,-Wg prognoz kilkuletnich, złoto zawsze zyskiwało w okresie od stycznia.Nie polecam nikomu nowicjuszowi i nie tylko słuchać Tradera 21,który śpiewa od lat ta samą piosenkę ,a przejecało się na tych jego refrenach niesamowita ilość odbiorców,wymieniać okazji życia nie będę wymieniał.Ale blog wesoły i nie zawsze na temat.N a koniec polecę zainteresować się blogiem o inwestowaniu ,gdzie piszący podaję swoje konkretne spółki ,w ktore iwestuje,a są do kupienia w postaci certyfikatu.http://at-trader.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Live o wszystkim

Post autor: Rastignac » 27 lis 2019, 00:49

wies pisze:
26 lis 2019, 22:42
Wracając do wątku warto by było ,żebyśmy się wszyscy dzielili wpisami w co w danej chwili inwestujemy lub bedziemy inwestować,kiedyś podawałem konkretne ETF-y lub akcje na blogu Tradera 21,niektórzy podziękowali za trafne wskazania.
Zachęcam! Prosiłem tu nie raz różne osoby o pochwalenie się jak sobie radzą z aktywnie zarządzanym portfelem, ale albo się nie odważyli albo wyszło, że bardzo kiepsko sobie radzą.
wies pisze:
26 lis 2019, 22:42
Moim zdaniem warto stworzyć wątek co do inwestycji krótkoterminowych,-Ja napewno go dodam lub stworzę gdzie będę opisywał na bieżąco w co inwestuję -jaką kwotę,oraz dlaczego.
Mamy taki wątek i nawet sporo trafionych pomysłów! -> viewtopic.php?p=11094#p11094
wies pisze:
26 lis 2019, 22:42
Wracając do układania portfela długoterminowego-wg mnie i mojej inticji i wiedzy to nie ma sensu na teraz taki portfel sobie układać , wszystko jest bardzo drogie i przewartościowane,a to co jest tanie i było okazją do zakupów bo jest tanie wg różnych danych nie sprawdza się.Tak na szybko to tylko akcje społek drogich i znanych napędzają rynek i tak będzie dalej ,nikt nie zainteresuje się tania spółką wydobywającą piasek ,bo je nie zna.Dlatego kolosy z bardzo wysoką kapitalizacją będą nawet po spadkach dawały bardzo dobrze zarobić , a będą to społki ogólnie znane ,tu się nic nie zmieni.Co do spółek ,które wypłacają wysoką dywwidendę,jest ich bardzo dużo ,tylko ,że jadą na minusie od kilku lat ,co mi po ich dywidendzie jak mam stratę 20%.
To samo słyszę od przynajmniej 2015 roku. Od tego czasu jestem ponad 100% do przodu, a siedzący w cashu lub złocie zarobili tyle co kot napłakał. Już nie mówię o tych co widzieli krach i shortują od jakiegoś czasu...
wies pisze:
26 lis 2019, 22:42
No teraz ktoś z Was zapyta,no to w co mam inwestować ,żeby zarabiać?Moja odpowiedż i moja osobista intuicja podpowiada - w żadne portfele ,które ktoś tu podaje /bo jest narazie dobrze/,dziś leżę na kasie,-obserwuję rynek ,wchodzę tylko na kilka tygodni ,miesięcy i wychodzę z rynku,dalej czekając na okazję ,-jestem taki myśliwy,[...]
Znowu zachęcam do pokazania jak poprowadzić jakiś modelowy portfel jak myśliwy. Porównamy wyniki z benchmarkiem i może czegoś się nauczymy.

OT: Staram się czytać wszystko na forum i w miarę potrzeby moderować, ale na pisanie samemu mam ostatnio bardzo mało czasu :(

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Live o wszystkim

Post autor: sebo » 27 lis 2019, 23:15

Wies, my old friend

Stare czasy, pamiętam Twoje wpisy, ja nie piszę od dawna, bo miałem usuwane wpisy w IT, bo miałem inną wizję i kierunek, po jakiś czasie widzę, że miałem rację a Pan sławny nie, no ale usuwanie i powtarzanie głupio on potrafi, traci w oczach, za bardzo się sprzedaje, no ale jak się człowiek, nie zna na giełdzie to cały czas traci na czym co jest tanie i jeszcze tańsze.
Co do dzielenia się co inni piszą , to czasem zastanawiam się co im po głowie chodzi, skoro na forum pisze tylko parę osób a reszta tylko niby czyta i pobiera info za free.
Co do naszego wieku, hm to jest mój x2 = Twój :) ale to miłe, choć wolałbym być młodszym.
Nie wiem, czy zauważyłeś, strasznie poważni tutaj się zrobili, mało pisania ale z sensem, nigdy nie wypali. No ale przecież na pisaniu nie zarabiamy. Więc by się wszyscy dzielili w co inwestuje się nie ma opcji takiej, za mało osób, za dużo czytających nie dzielących się. No i np. Zrobiłem teraz 50 transakcji nie chce mi się pisać ani czytać, bo to szybkie strzały były.
W większości co piszesz masz rację ale nie do końca, bo ja jedne kupuję na dłużej drugie na krócej, przykład, chwila zamyślenia i popatrzenia, kupiłem akcje F fajna dywidenda, po jednym dniu hm sprzedałem, dywidenda co mi z tego, szybka sprzedaż z zyskiem, tak jak wspomniałeś, co z tego, że fajna dywidenda jak akcje -20%. Dlatego jak wspomniałem, teraz często wchodzę na dni tygodnie, może miesiąc max i wychodzę, mam tylko jakieś co kupiłem w dobrej cenie i coś tam płacą. Dzielić się nie będę z kimś kogo nie znam, bo czemu to robić jak niektórzy tutaj piszą, by pisać co się inwestuje, tylko czemu mam pisać? Bo trzeba się dzielić na forum? OK ale wolę kogoś znać i wolę by cała rzesza nie miała do tego dostępu a tutaj ma, jaki to interes dla mnie czy innych ? Ludzie się pojawiają i znikają, jakie konto założyć co kupić i zaraz ich nie ma, mam tylko szacunek dla bywalców im mogę powiedzieć i pogadać innych mam gdzieś.
Co do złota wiec a zauważyłeś też, że złota w grudniu naj mniej się kupuje ?
Certyfikaty nie wiem, kiedyś miałem dzisiaj nie chce mieć.
Co jest ważne, dla mnie dzisiaj, wypłata dywidendy co miesiąc w kwocie …..$, by mieć na soczki na plaży oraz raz na jakiś czas fajne szybkie inwestycje. Piszesz wies, że siedzisz na kasie dzisiaj ja przeciwnie hm albo nie, nie wiem, mam parę portfeli, jeden z nich, kasa w towarze a inna to jednak kasa w dywidendach, bo jednak cały czas spływa kasa, ale to raczej w tanich rzeczach i wysoko dywidendowych.
Ostatnio giełdy nie za bardzo mnie interesują, bo tak jak mówiłem, zajmuję się fotografowaniem/filmowanie/zwiedzaniem świata, a sam sprzęt kosztuje dużo.
Więc jeśli nie masz czasu albo pomysłu co robić na takim rynku? Co kupić co sprzedać? Kasa nie może leżeć, bo spadków nie widać, a jak widzę, niektóre kraj na oczy a jak je Greg opisuje jak się zawalą to się zastanawiam, komu lepiej im czy „szaleńcowi” przy klawiaturze.
Banki już dają tak niskie oprocentowanie, że dywidendy są wyższe, brać takie pożyczki czy nie?
Problem jest taki, że wszystko się buja ale nie wiem czy zauważyliście bardzo delikatnie, aż za bardzo, żadna duża fala nie pojawia się. To dobry moment na inwestowanie czy jednak zajęcie się czymś innym? Bo ja mówię, zająć się czymś przyjemny dla siebie.
Ropa buja się ledwo raz tu raz tam, złoto nie wie co robić, dolar raz tu raz tam. Spółki tak samo buja w tą i w tamtą. Wchodzi trzymasz chwilę (bez lewara) wychodzi i to wszystko, zero emocji zero silnych wahań. W pisaniu u wszystkich brakuje pewności!

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Live o wszystkim

Post autor: Rastignac » 28 lis 2019, 00:48

sebo pisze:
27 lis 2019, 23:15
Problem jest taki, że wszystko się buja ale nie wiem czy zauważyliście bardzo delikatnie, aż za bardzo, żadna duża fala nie pojawia się. To dobry moment na inwestowanie czy jednak zajęcie się czymś innym? Bo ja mówię, zająć się czymś przyjemny dla siebie.
Każdy moment jest dobry na inwestowanie, tylko każdy ma inną sytuację życiową i dlatego powinien inwestować inaczej. Jak ktoś jest młody i kumuluje kapitał jak ja to powinien IMO inwestować agresywnie, bo każdą stratę spokojnie odrobi. Jak ktoś jest starszy, ma trochę kapitału i nie bardzo chce mu się już pracować to powinien inwestować bardziej konserwatywnie i tyle. I tak jak mówisz, w obu przypadkach trzeba zająć się swoim życiem, a nie siedzieć non-stop z nosem w wykresach.
Cofnijmy się 12 miesięcy do tyłu. 95% ludzi tutaj twierdziło, że to już koniec, krach, a na akcjach amerykańskich to już w ogóle armageddon. Tymczasem SPX +26% YTD. Od grudniowego dołka +35%. Kto jest w stanie przewidzieć takie rzeczy? Nikt. Ci co twierdzili, że potrafią już się pochowali ze wstydu.

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Live o wszystkim

Post autor: rebahas » 28 lis 2019, 08:50

sebo pisze:
27 lis 2019, 23:15
Dzielić się nie będę z kimś kogo nie znam, bo czemu to robić jak niektórzy tutaj piszą, by pisać co się inwestuje, tylko czemu mam pisać? Bo trzeba się dzielić na forum? OK ale wolę kogoś znać i wolę by cała rzesza nie miała do tego dostępu a tutaj ma, jaki to interes dla mnie czy innych ? Ludzie się pojawiają i znikają, jakie konto założyć co kupić i zaraz ich nie ma, mam tylko szacunek dla bywalców im mogę powiedzieć i pogadać innych mam gdzieś.

Nie odbieraj tego personalnie ale jak to mawiam mój kolega "ciągniesz nas białasie złamasie w dół". Jak wspominałem w wątku o rozwijaniu forum właśnie tego trzeba się wystrzegać czyli kółka wzajemnej adoracji. Nie chcesz się dzielić to się nie dziel, koniec kropka i nie musi o tym wiedzieć od razu cały świat. Wiecznie pesymizmem od Ciebie zawiewa i wiecznie coś jest nie tak - trochę więcej pozytywnego myślenia proponuję.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Live o wszystkim

Post autor: Rastignac » 28 lis 2019, 11:39

Ja zacząłem pisać i dzielić się myślami w sumie trochę bardziej dla siebie. Co z tego, że ktoś "ukradnie pomysł" i kupi podrzucony przeze mnie ticker jak wyskoczy z inwestycji przy pierwszej lepszej korekcie albo sprzeda po 15% wzroście, bo nie ma pojęcia co kupił i jak to wycenić :). Poza tym nikt tu szczegółowych analiz nie robi, bo takie coś to ja też wolałbym wrzucić na SeekingAlpha i mieć z tego przynajmniej kilka $.

ODPOWIEDZ