Wystawianie opcji i short volatility

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, zwłaszcza opcji, ETF, CFD i kontraktów terminowych.
piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: piap » 21 wrz 2018, 13:53

Dzięki za przedstawienie całościowego podejścia.

1. To co opisales jest ok - tak jak pisalem - na takie szerokie IC mozna patrzec jak na 'strangle' - i wtedy zarządzanie pozycją jest właśnie takie.
Tomek też przy stranglach wspominał, że najlepiej wychodzą backtesty dla stopa na 100-200% creditu.

Jeśli rzeczywiście masz na portfel opcyjny przeznaczone 13400 i chcesz mieć max ryzyko dla pozycji 5% kapitału - no to tak jak piszesz Twoja strata dla trejda może wynieść 670.
Czyli po ułożeniu IC zgodnie z założeniami, wyliczeniu zakładanej straty 2xcredit - wychodzi Ci ile możesz takich IC wystawić.

Tylko, że UWAGA - przy earningsach następnego dnia może być ruch który znacznie przebije poziom Twojego stopa - i nie bedziesz miec komfortu zamykania na wyznaczonej stracie !!!

I druga rzecz - ustawiając w ten sposób ryzyko (5%) - nie będziesz mógł mieć takich 20 trejdów w portfelu bo broker blokuje margina z poziomem szerokości spreada czyli w tym przypadku:
- nie Twoje wyznaczone - 670
- ale: 60-36=2400 czyli ponad 3 razy więcej

2. A co do podejścia tasty - to oni po prostu wystawiają IC tak żeby:
- w czasie earningsów - dostać credit na poziomie 40-50% szerokości spreada
- w normalnych warunkach - ok. 1/3

i wtedy mają ustaloną stratę na wejściu i później już nic nie robią - nawet mówią że rzadko rolują

ale jak dobierają szerokość IC to nie znalazłem.
z tego co oglądałem to mniej więcej jest to tak, że dla akcji:
- <100$ - to jest to 3 pkt. spread
- 100-250 - 5 pkt.
- >250 - 10 pkt.

coś takiego z ich przykładów wychodzi - te spready musza byc węższe żeby dostać te 100$ creditu w przypadku 3 pkt. spreada
i wtedy wew delta IC jest ok. 0,2

P.S. ja też dopiero się uczę - tyle z filmików wywnioskowałem na razie :)
może Tomek coś od siebie doda ...

cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: cannarek » 25 wrz 2018, 15:27

Dzięki za odpowiedź. Nie wiedziałem, że tak to widzą tasty:) Wszystko jest dla mnie ok poza tym, że jeśli podnoszę delty to obniżam pop - a jakoś komfortowo się czuję na tych min. 73%-75%

Jeśli chodzi o earningsy - staram się patrzeć jaki średnio ruch był generowany podczas poprzednich danych. Na tej stronce ( https://www.art-of.trading/earnings ) jest taka informacja. Ale oczywiście masz rację, że może się tak zdarzyć, że mnie wyrzuci - zakładam jednak, że przecież wyniki testów to uwzględniają ergo jest ok.

Ty testujesz u siebie na jakich ustawieniach?

Tomek, możesz dorzucić kilka słów do naszej rozmowy? Dzięki.

cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: cannarek » 25 wrz 2018, 15:32

Ku pokrzepieniu wszystkich tak jak ja uczących się tajemnej sztuki opcyjnej - informuję, że mój trzeci condor (MU) wylądował bezpiecznie na wyniku +58%

Obecnie na celowniku mam AMD

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Ryszard Wielkouch » 25 wrz 2018, 16:24

AMD powinno iść w górę, wynika to z problemów Intela z zaspokojeniem potrzeb rynku na procesory. Widać to nawet w Polsce, procesor typu i5-8400 z 900 zł zdrożał do 1200 zł i to w ciągu tygodnia może dwóch..

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: piap » 25 wrz 2018, 16:44

cannarek pisze: Ty testujesz u siebie na jakich ustawieniach?
Dla earningsów - ustawiam tak zeby miec credit na poziomie ok. 1/3 szerokości spreada - wew. delty sa wtedy ok. 0,2.
Jak bede mial jakas sensowną próbke zrealizowanych trejdów (powyżej 30) to wrzuce statystyki - ale to pewnie po kolejnym cyklu wyników.

cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: cannarek » 25 wrz 2018, 18:27

Ryszard Wielkouch pisze:AMD powinno iść w górę, wynika to z problemów Intela z zaspokojeniem potrzeb rynku na procesory. Widać to nawet w Polsce, procesor typu i5-8400 z 900 zł zdrożał do 1200 zł i to w ciągu tygodnia może dwóch..
W kontekście IC nie ma to znaczenia, jestem w zakresie ceny 26-46. Jednak wolumenowo patrząc to sytuacja jest zdecydowanie niejasna. Jeśli bym musiał teraz obstawiać to jednak bardziej szorty.

cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: cannarek » 25 wrz 2018, 18:28

piap pisze:
cannarek pisze: Ty testujesz u siebie na jakich ustawieniach?
Dla earningsów - ustawiam tak zeby miec credit na poziomie ok. 1/3 szerokości spreada - wew. delty sa wtedy ok. 0,2.
Jak bede mial jakas sensowną próbke zrealizowanych trejdów (powyżej 30) to wrzuce statystyki - ale to pewnie po kolejnym cyklu wyników.
ok, daj znać jeśli możesz co zagrywasz, będę też weryfikował na bieżąco z deltami 0,15

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 25 wrz 2018, 18:32

Ja tu nic więcej od siebie nie dorzucę. Skoro ciągle jesteście na plusie, to znaczy że Wasza strategia działa :)

Z backtestów wynika, że... nic nie wynika, bo dla każdego aktywa ciut inne ustawienia okazują się optymalne. Dla jednych akcji wychodzi, że lepiej realizować zysk przy 25%, a dla innych, że przy 50%. Dla jednych SL jest lepszy na 50%, a dla innych lepszy na 200%. Pytanie jeszcze co to znaczy "lepszy"? Taki, który pozwala wyciągnąć dodatkowy 1% CAGR, ale kosztem zwiększenia drawdawna o 30%?

Wydaje mi się, że lepiej tutaj ogarnąć podstawowe zasady i reguły, a potem można iść na żywioł i włączyć trochę uznaniowości i subiektywizmu :)

Ja w ogóle nie jestem fanem IC w żadnym kształcie, bo opcje kupowane niepotrzebnie hamują zyski ze spadku IV i czasu na opcjach wystawionych, poza tym trudniej rolować cztery opcje (trudniej znaleźć potem płynność na te skrajne), no i płacisz 100% większą prowizję niż w przypadku straddle/strangle.

jumper
Posty: 57
Rejestracja: 24 maja 2018, 13:55

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: jumper » 25 wrz 2018, 19:45

No to szybkie pytanie, czy jest sens zamykać Covered CALL jeżeli mam 35% (wystawiłem wczoraj a pozostało jeszcze 38 dni do wygaśnięcia) ?
Jak wygląda sprawa ustawiania TP dla Covered Call ?

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: piap » 25 wrz 2018, 19:52

cannarek pisze: ok, daj znać jeśli możesz co zagrywasz, będę też weryfikował na bieżąco z deltami 0,15
ok
biezace earningsy kazdego dnia podrzucają tu:
https://twitter.com/eWhispers

tylko potem sprawdzam gdzie jest plynnosc i czy rzeczywiscie jest wyskok IV

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 25 wrz 2018, 20:56

Fajne na tym https://www.art-of.trading/earnings/ jest coś takiego jak MaxMove, które pokazuje jak ostatnio na earningsy zareagował kurs danych akcji. Można sobie posortować, żeby wybrać tylko te, które reagują niemrawo, a nie skokiem o 40% :)

Jumper, nie ma sensu zamykanie Covered CALL-a przed czasem, bo to zupełnie inna strategia i zupełnie inna filozofia. Tam w Twoim interesie jest, żeby kurs akcji poszedł do góry, a CALL został wykonany, bo wtedy realizujesz zysk z dwóch źródeł, czyli ze wzrostu akcji i z premii opcyjnej.

cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: cannarek » 26 wrz 2018, 15:23

Dokładnie, jest jeszcze taka wskazówka:)

kdyx
Posty: 19
Rejestracja: 11 lut 2018, 20:08

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: kdyx » 26 wrz 2018, 19:54

Witam ponownie,
czy pozycję z IC można szybko zamknąć, wiedząc że już ma się ten zamierzony zysk? Czy po prostu zlecenie "close" o cenie "market" i czekam, aż się znajdą zlecenia przeciwstawne?
Czy można np odrębnie zamknąć call-e i odrębnie zamknąć put-y (jako pierwsze)?

jumper
Posty: 57
Rejestracja: 24 maja 2018, 13:55

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: jumper » 26 wrz 2018, 22:05

@Tomek "Jumper, nie ma sensu zamykanie Covered CALL-a przed czasem, bo to zupełnie inna strategia i zupełnie inna filozofia. Tam w Twoim interesie jest, żeby kurs akcji poszedł do góry, a CALL został wykonany, bo wtedy realizujesz zysk z dwóch źródeł, czyli ze wzrostu akcji i z premii opcyjnej."
Bardzo mi zależy, żeby kurs akcji poszedł do gory i CALL został wykonany - dostane wtedy całą premie (tak jak to otrzymałem przy wykonaniu Covered PUT),
natomiast teraz po wystawieniu Covered CALL wystąpił spadek (mam nadzieje, że chwilowy) na którym mam już 50% i mógłbym zamknąć pozycje,
potem jak kurs odbije do góry powtórnie wystawić Covered CALL i otrzymać nową premie, która może być nawet większa niż pierwsza premia.
Przykład:
Wystawiam Covered CALL dla strike 51 USD za 40 dni przy aktualnej cenie 45 USD, za który dostaje premie 80 USD, po 4 dniach nastąpił spadek i zamykam pozycje za 40 USD.
Czekam, aż kurs wróci powyżej 45 USD i powtórnie wystawiam Covered CALL, za który dostaje permie 80 USD, jeżeli wzrost ceny akcji będzie bardziej dynamiczy to można wystawić na krótszy termin.
Chciałbym wykorzystać sytuacje, że teraz wystąpił dołek.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Wystawianie opcji i short volatility

Post autor: Tomek » 27 wrz 2018, 07:59

Ah, Jumper, już rozumiem, w takim razie powinienes zamknąć tego CALL-a z zyskiem i wystawić od razu kolejnego CALL-a z niższym poziomem, tylko na dluzszy termin, żeby dostać kolejna premie, która bedzie offsetowala tymczasowe straty z akcji. To się nazywa rolowanie i można to robić praktycznie do skutku :)

Kdyx, tak, IC można szybko zamknąć zleceniem Close, ale lepiej to zrobić nie po cenie Market, tylko np. po cenie Middle albo po takiej cenie, która będzie oznaczała dla Ciebie 50% zysku.

ODPOWIEDZ