O tym mówi Wall Street
Ślamazarny początek roku na giełdzie

Masowe zamykanie zyskownych pozycji, którego obawiali się inwestorzy po udanym 2024 roku, nie nadeszło. Fundusze często odkładają realizację zeszłorocznych zysków na początek stycznia, gdy rozpoczyna się nowy sezon podatkowy, jednak tym razem to zjawisko nie wystąpiło. Od początku roku indeksy pozostają niemal bez zmian. To tylko dowodzi, jak trudno dziś znaleźć na giełdzie jakiekolwiek stałe wzorce, które można by skutecznie wykorzystać.

Dobrego startu roku nie miał chiński indeks giełdowy, który już pierwszego dnia spadał o 3%, czym zanotował najgorszy początek roku od ośmiu lat. Bezpośrednim katalizatorem do spadków były gorsze od oczekiwanych dane produkcji przemysłowej za grudzień, ale inwestorzy wyprzedają też chińskie akcje w obawie o konsekwencje polityki taryfowej Donalda Trumpa.  

Bloomberg zebrał ponad 700 różnych projekcji od 50 najlepszych instutucji analitycznych z Wall Street odnośnie tego, jak w 2025 roku poradzą sobie poszczególne klasy aktywów. W dużym skrócie – analitycy są raczej zgodni, że to amerykańskie akcje będą dalej zyskiwały w 2025 roku z uwagi na… brak atrakcyjności innych rynków, w które uderzą taryfy proponowane przez Trumpa. Konsensus zakłada też powrót zmienności. 

Pojawiają się pierwsze oznaki tego, że AI znajduje realne zastosowania w biznesie – globalne banki mogą zredukować nawet 200 tys. miejsc pracy w ciągu najbliższych 3-5 lat, co stanowi około 3% całkowitej siły roboczej. Najbardziej zagrożone są stanowiska w back-office, gdzie sztuczna inteligencja przejmuje coraz więcej zadań. Citi już w zeszłym roku wskazywało, że AI może zastąpić więcej miejsc pracy w bankowości niż w jakimkolwiek innym sektorze. A to dopiero początek.

Tesla zanotowała pierwszy od ponad dekady spadek rocznej sprzedaży pojazdów, pomimo rekordowych dostaw w czwartym kwartale. W 2024 roku firma sprzedała 1,79 miliona aut, co jest wynikiem gorszym od 2023 roku i poniżej oczekiwań analityków. Malejący popyt na samochody elektryczne oraz działania Donalda Trumpa na rzecz ograniczenia ulg dla EV mogą jeszcze bardziej utrudnić sytuację producentów pojazdów elektrycznych.

Nvidia zaprezentowała najnowszą generację chipów do gier,jednocześnie zapowiadając nadchodzący przełom w dziedzinie robotyki. Według CEO firmy „fenomen ChatGPT” dla robotyki ogólnego zastosowania jest tuż za rogiem, co może oznaczać rewolucję w sposobie, w jaki maszyny będą integrować się z naszym codziennym życiem. Kurs akcji początkowo wzrósł, jednak później zawrócił po doniesieniach o planach administracji odchodzącego prezydenta Bidena dotyczących wprowadzenia kolejnych ograniczeń eksportu chipów Nvidii do Chin.


Wykres tygodnia

Zadłużenie USA rośnie niebotycznie, a plany wydatków administracji Trumpa sprawiają, że spodziewana rekordowa podaż nowych obligacji może przytłoczyć rynek, co nie pomoże cenom aktualnych serii długu