Pytanie o Covered Call

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, przede wszystkim opcji, ale też swapów czy kontraktów terminowych. Hedging, short volatility i zagrania kierunkowe. Co kto lubi.
obserwator
Gość niedzielny
Posty: 10
Rejestracja: 01 lip 2021, 21:47
Tu mieszkam: Polska

Pytanie o Covered Call

Post autor: obserwator »

Mam pytanie o czas wykonania opcji. Posłużę się przykładem:

Posiadam 100akcji spółki po cenie 10$, wystawiam na to call'a z terminem 60dni po 15$. Kurs akcji dochodzi do 15$ na długo przed terminem wygaśnięcia i tu pytanie - czy ta opcja wykona się właśnie w tym momencie? Czy dopiero w dniu wygaśnięcia jeśli kurs będzie na 15$ lub wyżej? Chodzi o to, że chce w razie wykonania opcji odkupić od razu te akcje z powrotem a nie czekać aż opcja się wykona a kurs akcji mi ucieknie.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Pytanie o Covered Call

Post autor: Tomek »

Ta opcja zazwyczaj zostanie wykonana dopiero w dniu wygaśnięcia. Chyba, ze wcześniej kurs akcji odjedzie na tyle wysoko, ze w opcji pozostanie już tylko wartość wewnętrzna bez wartości czasu, w takim wypadku mówimy o czymś takim jak moment parytetu, w którym posiadaczowi CALL-a nie opłaca się już sprzedawać tej opcji, bo nie będzie z tego żadnych dodatkowych korzyści względem jej wcześniejszego wykonania, dlatego wtedy często inwestorzy wykonują takie opcje przed czasem.

Mówiąc skrótowo: na jakieś 90% nie zostanie taka opcja wykonana przed czasem, chyba że kurs mocno odjedzie.

Zerknij tutaj, to jeden z odcinków kursu opcyjnego, w którym wyjaśniałem tę zależność: https://www.dropbox.com/s/sc371j33uvt1w ... 5.mp4?dl=0

Twój case omawiany jest od minuty 7:00, ale polecam obejrzeć całość, żeby dobrze zrozumieć, o co tu chodzi.
ODPOWIEDZ