Utrata wszystkich środków przy pozycji Credit Spread

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, przede wszystkim opcji, ale też swapów czy kontraktów terminowych. Hedging, short volatility i zagrania kierunkowe. Co kto lubi.
ziuta
Posty: 1
Rejestracja: 04 maja 2021, 11:38
Tu mieszkam: Poznań

Utrata wszystkich środków przy pozycji Credit Spread

Post autor: ziuta »

Witam
Od pewnego czasu fascynuje mnie tematyka opcji. Wiedza się powiększa z dnia na dzień ale cały czas jestem na początku drogi. Ostatnio natrafiłem na ciekawy film, tytuł Lost $30,000 on a $1-Wide Credit Spread (Options Traders MUST Watch This)
link


Film nie jest długi zachęcam do obejrzenia i opisuje szczególny przypadek "bezpiecznej" pozycji której finałem była utrata wszystkich środków na rachunku. Wyjaśnienia w filmie nie są dla mnie do końca jasne, także przez brak biegłości w angielskim w tematyce finansowej. Czy moglibyście się odnieść do tego filmu i opisanej sytuacji. Myślę, że tamat jest ważny i wart dyskusji.

Pozdrawiam
Łukasz
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Utrata wszystkich środków przy pozycji Credit Spread

Post autor: Hubert »

Nie wiem co to za broker był co obsługiwał tą transakcję ( pewnie jakiś gówniany ) bo w Lynx czy w IB broker automatycznie wykonałby PUTa po 409( wykonuje wszystkie puty z automatu jak są ITM ) i byłoby po problemie.
CLM
Stały bywalec
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:55

Re: Utrata wszystkich środków przy pozycji Credit Spread

Post autor: CLM »

Dokładnie, tak jak mówi Hubert, dziadowski broker tego nie ogarnął- w IB, a już na pewnie TastyWorks zrobiliby to co trzeba.
Inna kwestia, że trzymanie opcji do wygaśnięcia niesie ze sobą inne ryzyka, włacznie z 'gamma risk'.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Utrata wszystkich środków przy pozycji Credit Spread

Post autor: Tomek »

Hmm, mnie się wydaje, ze od kilku lat amerykańscy brokerzy maja wręcz obowiązek wykonywania takich opcji ITM. Jeśli dobrze kojarzę, to SEC narzuciło takie wymogi, ale jak będę miał chwile, to poszukam odpowiedniego przepisu.
CLM
Stały bywalec
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:55

Re: Utrata wszystkich środków przy pozycji Credit Spread

Post autor: CLM »

Jeśli SEC coś narzuciło to pewnie to była raczej sugestia niż obowiązek bo np. w TastyWorks można wysłać maila do supportu z prośbą o niewykonywanie pozycji long ("DO NOT EXERCISE" REQUESTS (DNE)):

https://support.tastyworks.com/support/ ... exercised-
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Utrata wszystkich środków przy pozycji Credit Spread

Post autor: Tomek »

No tak, w IB na platformie też jest takie polecenie na opcji, jak "LAPSE", co daje znać brokerowi, aby nie wykonywał opcji ITM, ale to właśnie na wyraźne żądanie klienta. Może przesadziłem z tym wymogiem SEC, bo coś teraz nie mogę tego znaleźć, ale dam sobie rękę uciąć, że 2-3 lata temu czytałem o regulacjach w tym zakresie, tylko może nie pochodziły one ze strony SEC, ale jakiejś innej instytucji albo faktycznie miały tylko charakter wytycznych.

Tak czy inaczej, IB/LYNX, Tasty na pewno wykonają opcję ITM automatycznie.
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Utrata wszystkich środków przy pozycji Credit Spread

Post autor: kuba »

To ja dorzucę swoje 3 grosze :-)

Obawiam się, że ten przypadek to nie jest kwestia lepszego czy gorszego brokera, tylko specyfika wygasania opcji. Przede wszystkim, zgadza się że każdy broker wykona opcję automatycznie jeśli jest ITM, tu nie ma problemu.

Problemem jest to, że opcja która w piątek na zamknięciu jest OTM może w after markecie nagle stać się... ITM. A ponieważ technicznie opcje wygasają w sobotę, to kurs akcji może się zmienić.

Później postaram się obejrzeć ten film i opisać ten konkretny przykład.

Tastyworks ostrzega o tym ryzyku https://support.tastyworks.com/support/ ... y-options-
WHAT ABOUT DEFINED-RISK SPREADS?

MAY NO LONGER BE DEFINED-RISK AT EXPIRATION

Although defined-risk spreads allow you to know your theoretical profit or loss at order entry, expiration day adds another level of complexity. There is no definitive way to know if you will be assigned on a short option(s) positions in your account after the market closes on the expiration day. Although a short option(s) position may have expired OTM based on the closing price, after-hours price action can turn an OTM short option into an ITM option. As a result, spreads (verticals, iron condors, etc.) tend to create the most expiration risk. The risk comes from the long options expiring by the time you know whether or not the short option(s) are assigned. In other words, the defined risk position no longer becomes a defined-risk.
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Utrata wszystkich środków przy pozycji Credit Spread

Post autor: Hubert »

Trochę to bez sensu bo skoro opcja wystawiona może być wykonana AH to i opcja kupiona powinna mieć taką możliwość . Z resztą w interesie brokera jest ją wykonać z automatu bo margin skaczę up i co jak klient nie będzie miał środków żeby pokryć różnicę.
CLM
Stały bywalec
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:55

Re: Utrata wszystkich środków przy pozycji Credit Spread

Post autor: CLM »

kuba pisze: 05 maja 2021, 06:56 Później postaram się obejrzeć ten film i opisać ten konkretny przykład.
Sam przykład z filmiku jest prosty bo jest tu mowa o short (bull) put spread 410/409 na TSLA. Cena Tesli po zamnieciu sesji była powyżej 410 a w AH spadła poniżej 409. Broker daje możliwość wykonania opcji 1.5h po zamknieciu sesji, dlategoteż strona long puta 410 wykonała opcje After Hours a strona short put 410 została o tym poinformowany w piatek przed północą, gdy na wykonanie long puta 409 ze spreada było już za późno (bo limit 1.5h od zamkniecia sesji)

Jest to troche dziwne, bo skoro opcja wygasa teoretycznie w sobote to i tak 1.5h po sesji jest juz bezuzyteczna skoro nawet broker jej automatycznie nie wykona. Inna kwestia to settlement akcji bo te o ile sie nie mylę, są dostarczane nastepnego dnia czyli w tym przypadku w sobotę i dopiero wtedy mozna by teoretycznie wykonac long put 409.
Uważam też, że nie jest fair fakt, iż można wykonać opcje AH, a nie można nimi handlować, wiec nie można też odpowiednio zareagować np. zamykajac spreada after hours. W mojej opini powinna liczyc sie cena zamknięcia, a nie z AH bo w AH jest za małe volume i jest zbyt podatne na manipulacje.

Ja osobsicie zamykam przed wygasnieciem, naszczescie w TastyWorks nie ma prowizji za zamkniecie opcji dlatego do częstego handlu opcjami bardziej sie opłaca niż Lynx i ich 4euro prowizji za opcje.
Zbyszek
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 21 maja 2021, 21:43
Tu mieszkam: Bielsko Białs

Re: Utrata wszystkich środków przy pozycji Credit Spread

Post autor: Zbyszek »

Moje pytanie, czy podobne niebezpieczeństwa grożą nam utraty całkowitej środków gdy trzymamy opcje / np.kupnp call,put// ?.

Drugie pytanie ,interesuje mnie gra opcjami na 2-3 dni, np. dzisiaj przewiduję na wskażnikach wzrost instrumentu bazowego np. 0.5-2% oraz jutro nastąpi wzrost zmienności // tak jest w 90%// przewidując wzrost mam dwie możliwości grając na 2-3 dni, 1- strategia np. kupno colla na 2-3 dni do wykupu najdroższego jaki jest na rynku /// ang. in-the-money - ITM) ponieważ kiedyś na szkoleniu słyszałem że przewidując wzrosty kupujemy colla najdroższego opcją na plusie – opisuje ona sytuację, kiedy cena instrumentu bazowego w terminie wykonania jest wyższa od ceny wykonania// .Strategia 2-gra spredami nie 45 dniowymi lecz krótkimi na 2-3 dni // czy taki spred w mojej sytuacji nazywa się BULL PUT CREDIT SPREAD?, pytanie czy na takim krótkim spredzie np. na SP-500 można cokolwiek zarobić z Waszego doświadczenia ,czy dostanę jakąkolwiek premię w tej sytuacji , czy mogę w takiej sytuacji ustawić deltę na np. 10-15?, która strategia Waszym zdaniem będzie lepsza?, czy ja to dobrze rozumiem?,za każdy komentarz i każdą wskazówkę będę wdzięczny.Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Utrata wszystkich środków przy pozycji Credit Spread

Post autor: Tomek »

Moim zdaniem najlepsza strategia w tym przypadku to przeczytanie najpierw wszystkich artykułów chociażby z tej serii: https://www.tradingforaliving.pl/opcje/

W ten sposób nie będzie potrzeby zadawania pytań o to, czy istnieje ryzyko utraty wszystkich środków przy kupieniu opcji CALL.
ODPOWIEDZ