Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Czytałeś ostatnio dobrą książkę? Znalazłeś fajny webinar? Odkryłeś ciekawy artykuł w prasie lub wpis na innym blogu? Wpadł Ci w ręce wartościowy raport lub newsletter? Podziel się wrażeniami.
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

Dobrze, inaczej. Jako przedsiębiorca mam prawo odliczyć składkę zdrowotną (część) od podatku dochodowego oraz składkę emerytalną i rentową od dochodu.
Jeśli zapłacę te składki w wysokości 2x wyższej niż wynika to z przepisów, to znaczy, że mogę również w wysokości 2x wyższej je odliczyć ?
Na 100% nie.

Nasz fiskus traktuje to więc tak, że wg umowy między Polską a USA powinieneś zapłacić 15%. A jeśli zapłaciłeś więcej, bo czegoś tam nie dopełniłeś, to jest to twoja wina i twój problem.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: reuptake »

Wojtas pisze: 10 kwie 2021, 22:57
reuptake pisze: 10 kwie 2021, 22:24To ja trochę tego nie rozumiem. Rozważaliśmy tutaj, jak dokładnie rozliczyć "withholding tax", zwłaszcza, że zdarzają się tam różne zwroty itd. A teraz piszesz, że dla naszego urzędu to jest zawsze 15% i trzeba dopłacić.
Tu nie ma znaczenia co ja uważam, ale że najwyraźniej tak sobie uważa nasz fiskus.
OK… Nie dotyczy mnie to bezpośrednio, więc nie będę wnikał. Przeczytałem nawet tą umowę z USA i faktycznie, jakby urząd się uparł to może ją tak zinterpretować. W tym momencie wygląda jakby to amerykański fiskus ją łamał, opodatkowując niezgodnie z umową, ale pewnie ma na to podkładkę w formie niewypełnionego formularza.

Pewnie można by to próbować sądownie podważyć…

Edit: zwłaszcza, że art 20 tej umowy nie mówi nic o limitach. Więc IRS sobie pobrał niezgodnie z umową, ale jednak stan faktyczny jest taki, że pobrał 30% i zgodnie z art 20 można to odliczyć.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

reuptake pisze: 10 kwie 2021, 22:58 Suma czy pozycja po pozycji: o ile rozumiem problem, to musimy policzyć pozycja po pozycji (bo przecież trzeba przeliczyć na PLN) i potem podsumować, zarówno same dywidendy jak i podatek.
chodziło mi o to, że na PLN przeliczam pozycja po pozycji wg NBP D-1 - zarówno dywidendę jak i pobrany podatek u źródła.
Potem odpowiednio to sumuję (po krajach) i sprawdzam już na sumach czy "mam coś do dopłaty w PL" (czy 19% od sumy w PLN jest większe niż suma pobranego podatku u źródła w PLN).
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: reuptake »

Pixel2 pisze: 10 kwie 2021, 23:28 chodziło mi o to, że na PLN przeliczam pozycja po pozycji wg NBP D-1 - zarówno dywidendę jak i pobrany podatek u źródła.
Potem odpowiednio to sumuję (po krajach) i sprawdzam już na sumach czy "mam coś do dopłaty w PL" (czy 19% od sumy w PLN jest większe niż suma pobranego podatku u źródła w PLN).
Nie mam pojęcia. W świetle tych rozważań o "limicie" podatku pobranego za granicą, może to nie zadziałać. Z drugiej strony PIT nic o tym nie mówi, w PIT jest napisana kwota podatku pobranego i tyle. Nie wiem, dlaczego ktoś miałby tam wpisywać 1000 jak ma jak byk napisane na statemencie od brokera, że pobrano 2000. Ja mam wszystko z 1 kraju, nie bardzo wiem, jak się rozlicza wiele krajów.
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

reuptake pisze: 10 kwie 2021, 23:11Edit: zwłaszcza, że art 20 tej umowy nie mówi nic o limitach. Więc IRS sobie pobrał niezgodnie z umową, ale jednak stan faktyczny jest taki, że pobrał 30% i zgodnie z art 20 można to odliczyć.
Nie musi tak być.
Pamiętam sytuację z życia, jak jeden podatnik (sprzedawca) naliczył na fakturze VAT i go zapłacił, bo tak kazał mu jego US. A drugi - nabywca ten VAT z tej faktury chciał odliczyć, ale jego US już mu na to nie pozwolił, bo stwierdził, że ta transakcja jest "zwolniona z VAT".

To nie jest więc tak, że możesz sobie odliczać tyle ile zapłaciłeś, ale tyle ile zdaniem urzędu zapłacić powinieneś.
Powyższa sytuacja z VATem była oczywiście kuriozalna, ale co do podatku od dywidend, to jest jasne ile zapłacić powinieneś (15%).
Mogą ci powiedzieć: "a idź Pan sobie to wyprostuj w IRS i wystąp tam o zwrot nadpłaty".

Ale kłócił się nie będę. Chcesz to sobie z nimi walcz.

Jak to pisał Gwiazdowski:
W sytuacji gdy sprawę podatkową obywatela rozpatruje trzech byłych pracowników fiskusa (bo to oni stanowią większość sędziów w izbach finansowych sądów administracyjnych), to trudno mówić o ich pełnej niezawisłości. Sposobu myślenia nie zmienia się z chwilą zmiany sprawowanej funkcji.

Tak więc nie bądź tak święcie przekonany, że sąd na 100% stanie po swojej stronie, bo w praktyce często bronią urzędników (miałem okazję się przekonać na własnej skórze).
Ale jak wygrasz, to czekamy na precedensowe orzeczenie, które będzie tu zawsze mile widziane.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

Jak mówią doradcy podatkowi - trzeba zważyć też ryzyko...
Pytanie ile masz tej dywidendy, ile wynosi różnica w sposobach liczenia itd...
To co US ma szansę dostać to sumę dywidendy brutto i sumę pobranego podatku u źródła. Sprawdzane jest na poziomie sum a nie pozycji których nie widzą.
Dodatkowo oni też się nie pochylają nad sprawami, które niewarte są wyprawki... no chyba, ze jakiś urząd z małej miejscowości i się tam nudzą - sam to przerabiałem 20lat temu - dostałem mandat 20zł, który mi potem na mój wniosek umorzyli. I aby Ciekawiej dostałem wezwanie w sprawie karnej skarbowej celem zapłaty... (gdy już zapłaciłem)... spocony się stawiłem a Pani z rozbrajającym uśmiechem mówi, że umorzyli mi tą karę i chcą mi ją zwrócić a nie mają druków "wezwanie z powodu zwrotu".
A jak już się pochylą i znajdą to dopłacisz z odsetkami... ważne aby nie ukrywać dochodów bo za to jest domiar 75% :-)
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: reuptake »

Nie jestem wcale przekonany, że sprawa jest w 100% wygrana, pisałem tylko, że nie jest bez szans.

US tu sprytnie odwraca sytuację (a Ty idziesz w jego ślady), mówić, że umowa między Polską u USA określa ile zapłacić powinieneś. Otóż nie, ona określa (art 9), jaki podatek może to drugie państwo nałożyć. Witholding tax jest ode mnie pobierany, ja nie mam nic do gadania. Te wszystkie analogie z płaceniem VAT czy składki zdrowotnej nie są tu specjalne trafne. Pierwszy spór to jakby spór o to, jakie przepisy się stosują (tak jakby się spierać, czy to w ogóle jest dywidenda), druga sytuacja dotyczy twojej nadpłaty, a nie czegoś, co zostało pobrane.

Mamy dodatkowo sytuację, że w PIT jest jasno powiedziane, jaką kwotę mam wpisać i jakiego obliczenia dokonać. Mam wpisać kwotę pobranego podatku. Nie "do wysokości" czy coś takiego. Całe szczęście, że za nadpłatę podatku nic nie grozi, bo jeszcze by mogli się tego czepić, że wpisałem niezgodną ze stanem faktycznym kwotę.

Ale jeszcze raz mówię, że nie zamierzam tego eskalować, bo na szczęście odpowiednie formularza złożyłem i pobrano 15% (z czego potem część jest w następnym roku zwracana, ale to inna kwestia).
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

Odnośnie podatku pobranego u źródła
Była dyskusja czy można odliczyć od podatku należnego w PL podatek pobrany u źródła w wysokości wyższej niż 15% (np. gdy broker pobierze 30%).

Akurat wypełniałem PITa38 - zgodnie z instrukcją pola G.46 trzeba to zrobić zgodnie z art 30a ust.9 ustawy o podatkach, nie więcej niż sami naliczyliśmy podatku od tych przychodów wg zasad z PL w polu G.45 (czyli różnica nie może być ujemna)
rzeczony art.30a ust.9 brzmi:
9. Podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, uzyskujący poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przychody (dochody) określone w ust. 1 pkt 1-5, od zryczałtowanego podatku obliczonego zgodnie z ust. 1, od tych przychodów (dochodów), odliczają kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19%.
z czego wynika, że limitem odliczenia nie jest kwota wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania a stawka 19%.
Na przykładzie:
Dostałem dywidendę (od zagranicznych akcji) w polskim DM i obciążyli ją podatkiem 30% u źródła w USA (bo nie obsługują formularza w8-ben):
dywidenda brutto: 100pln
dywidenda netto: 70pln
podatek u źródła: 30pln
wyliczenie podatku do pola G.45 w PIT38 daje 19% od 100, czyli 19zł.
w pole G.45 wpisujemy jako odliczenie 19zł a nie jak gdzieś wyżej wspominano 15zł (chyba, ze umknęło mi sprostowanie w tym temacie).

Uff... chyba rozliczyłem wszystkie swoje giełdy. Jeszcze tylko crypto mi zostały do obsłużenia.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

Jednak nie zamknąłem tematu :-(

Załącznik do PIT-38 - PIT-ZG cyt. "Załącznik PIT/ZG składa się odrębnie dla każdego państwa uzyskania dochodu/przychodu. "
I tu poległem w interpretacji - czy zawierając transakcje za pośrednictwem IB na giełdach w USA, HK, DE i UK dochód uzyskałem:
a) w kraju brokera (dla IBKR - USA)?
b) kraju zawarcia transakcji a więc kraju lokalizacji giełdy na której kupiliśmy/sprzedaliśmy instrument? (pole Exchange na raporcie)
c) kraju notowania akcji/ETF? (pole ListingExchange)

Obstawiałem b) ale nabrałem wątpliwości.
Ale mam transakcje (akcje i opcje) zawierane poza US a zamykane poprzez BookTrading czyli jeśli dobrze rozumiem "u brokera, poza giełdą"
To jeśli teraz pozycja otwierająca jest w HK lub DE a zamykająca w "u brokera, poza giełdą" to zamknięcie raportuję w US (wg siedziby IBKR... a od tego roku w HU???)
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

A ja po przemyśleniu, obstawiam na a) kraj brokera.

Dlaczego ?

W zeszłym roku handlowałem w mBanku na rynkach zagranicznych, więc w tym roku dostałem od nich rozliczenie PIT-8C ze zbiorczym podsumowaniem transakcji.
Gdybym miał się teraz rozliczyć wg kraju zawarcia transakcji lub kraju notowania, musiałbym podzielić instrumenty wg giełd.
No ale jak mam to zrobić ? Musiałbym wziąć wyciągi i liczyć wszystko samemu. Ale po co mi w takim razie w ogóle PIT-8C ?
Logicznie więc przepisuję to wszystko jako dochody uzyskane w Polsce i to pomimo, że dla rynków zagranicznych mBank korzysta z usług innego brokera: KBC Bank NV (jako backend broker).

Za taką interpretacją wskazuje też cel składania PIT/ZG. No bo po co polskiemu fiskusowi ten formularz ?
A no po to, żeby mógł skontrolować czy prawidłowo się rozliczyłeś z dochodów zagranicznych, na podstawie kontroli krzyżowej.
A w jaki sposób to zrobią ?
Zwrócą się do źródła, ale nie do twojego brokera (bo zagraniczne firmy nie muszą odpowiadać na wezwania polskich urzędów), tylko do zagranicznego Urzędu Skarbowego pod który podlega twój broker. A ten pewnie udostępni im te informacje lub zmusi do tego zagranicznego brokera.

Zastanawiam się tylko czy wpisać Wielką Brytanię (gdzie znajduje się IB UK) czy USA (gdzie znajduje się IB LLC). W przypadku mBanku olewaliśmy zagranicznego backend brokera (KBC Bank NV) i naszym źródłem był frontend broker (mBank w Polsce).
Ale w przypadku IB sytuacja może być skomplikowana o tyle, że umowę z tego co pamiętam mamy chyba z oboma tymi brokerami - IB UK oraz IB LLC. Muszę sprawdzić.

Tak czy owak, wyjścia są 2:
- wrzucić wszystko pod Wielką Brytanię (IB UK)
- podzielić transakcje na CFD (te wykonuje IB UK w Wielkiej Brytanii) oraz całą resztę (którą wykonuje IB LLC w USA).

W drugim przypadku pojawia się jednak problem, bo z tego co gdzieś czytałem to IB UK stopniowo coraz więcej transakcji brał na siebie, zamiast wykonywać je za pośrednictwem spółki-matki (IB LLC). A my przecież nie mamy wiedzy które to transakcje, więc chyba jednak logiczniej byłoby wszystko przypisać brokerowi frontend (czyli IB UK w Wielkiej Brytanii).

PS.
W tym roku będzie prościej, bo IBCE bierze już wszystko na siebie, więc całość podpada pod Węgry lub Luksemburg (IBLUX) albo Irlandia (IBIE).
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

W wielu miejscach odnośnie kraju na potrzeby PIT/ZG jest mowa o lokalizacji giełdy i przykłady mówiące, że giełdy z jednego kraju nie wymagają odrębnych PIT/ZG a już giełda z kolejnego kraju tak...
:-(
Gdzieś oglądałem webinar z doradcą podatkowym, gdzie też o tym było mówione i o tym, ze PIT/ZG nie pozwala wprowadzić straty (tylko 0) i wtedy koszty niewykazane z PIT-ZG danego kraju trzeba pamiętać, aby sobie uwzględnić w sumie kosztów PIT-38 (pole C.23).
Poszukam tego webinaru. Poeksploruję temat i wrócę jak dojdę do odmiennych wniosków.

Co do IBKR - to patrząc po formularzach podatkowych "Form 1042-S"
Withholding agent's name: Interactive Brokers (UK) Ltd.
Country code: UK

Dotyczy to wprawdzie dywidend i odsetek, ale jasno wskazuje, że rozliczającym agentem jest IB-UK.
Wojtas pisze: 11 kwie 2021, 23:06 Tak czy owak, wyjścia są 2:
- wrzucić wszystko pod Wielką Brytanię (IB UK)
- podzielić transakcje na CFD (te wykonuje IB UK w Wielkiej Brytanii) oraz całą resztę (którą wykonuje IB LLC w USA).
Przy tym podejściu nie różnicowałbym CFD (i innych instrumentów) - bo dla konsekwencji - dajemy kraj naszego głównego brokera albo kraje gdzie się to odbywa (czyli kraje giełd).

Ciekawe, czy Ci, co korzystają z Lynx podają Czechy czy UK dla 2020?

Za to sobie przypomniałem, że testowałem plus500 i tam tez mam "plus" do rozliczenia... dojdzie Cypr :-|
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

Pixel2 pisze: 12 kwie 2021, 00:32W wielu miejscach odnośnie kraju na potrzeby PIT/ZG jest mowa o lokalizacji giełdy i przykłady mówiące, że giełdy z jednego kraju nie wymagają odrębnych PIT/ZG a już giełda z kolejnego kraju tak...
:-(
Tylko zastanawia mnie jak to się ma do mBanku. W zeszłym roku kupowałem tam wyłącznie ETFy notowane na giełdach w Niemczech oraz w Londynie (złoto, srebro, miedź).
A teraz mam PIT-8C z jedną tylko pozycją Odpłatne zbycie papierów wartościowych, oraz dwie kolumny: Przychód oraz Koszty uzyskania przychodu.

Jak mam to podzielić wg giełd ? Tam nic nie ma, to prościutki formularz.

A jeśli mam nie dzielić, to dlaczego mam dzielić w IB ? U jednego brokera transakcje zagraniczne dzielimy, a u drugiego nie ?

EDIT:
No chyba, że.... właśnie przyszło mi do głowy. Gdzieś czytałem, że polscy brokerzy grupują instrumenty klientów i przeprowadzają we własnym imieniu, na zbiorczym koncie u brokera zagranicznego. I właśnie z tego powodu nie można złożyć u nich W8-BEN.
Wtedy wszystko by pasowało. My z mBanku mamy dochody w Polsce, a to mBank handluje za granicą (zamiast nas), a nam tylko udostępnia zyski.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

znalazłem ten webinar :-)
ogólnie to mocno chaotyczny i bym mu nie dawał wiary gdyby nie to, że gość ma wiedzę praktyczną i jednak robił dziesiątki rozliczeń od wielu lat.
przesłuchałem raz jeszcze na x2 :-)
-> kwestia wymiany walut - ok 39.05 - 40.35
-> kwestia pitow ZG do giełd - ok 52.18 do 53.50
Lynx: podatek-gieldowy-2020-webinar-z-ksiegowym

Co do PIT-8C od polskiego brokera (też mam mbank):
- podatek od źródła od dywidendy 30% mam policzony, nie ma opcji złożenia w8-ben. Też gdzieś czytałem (obiło mi się o uszy), że to przez to, że polscy brokerzy giełdę zagraniczną mają poprzez pośredników.
- dla dochodów objętych pit-8c nie trzeba wypełniać PIT-ZG.... są nawet osobne rubryki na dochody wpisywane w PIT-38 na bazie PIT-8C (C1 pola 20 i 21) a osobne na "Inne przychody" (C1 pola 22 i 23 - te wyliczane są na bazie sumy z PIT ZG)
- to co napisałeś o tym, ze nie inwestujemy wprost na giełdach zagranicznych może tłumaczyć fakt, że mbank nie stosuje kursów NPB d-1 do przeliczeń walut obcych przy transakcjach (a przynajmniej z analizy wyciągów vs pit-8c tak wychodzi).

Te fakty do kupy podważają logikę opartą na pit-8c by pit-zg robić tylko "na kraj brokera".
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

Pixel2 pisze: 12 kwie 2021, 01:50Te fakty do kupy podważają logikę opartą na pit-8c by pit-zg robić tylko "na kraj brokera".
Tak zgadzam się. Myślę, że kluczem jest to, że w mBanku nie inwestujemy wprost za granicą. To tak samo jak jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.
Tyle, że w mBanku to jest bardziej zakamuflowane.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: reuptake »

Ja zawsze podawałem USA. Jeśli np. witholding tax jest pobierany w USA, to moim zdaniem przychody są z USA.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

Ostatnimi dniami skupiłem się na zagranicy i pominąłem transakcje w PL.
Wczoraj je przemieliłem dokładnie i okazało się, że DM mbanku nie zaliczył mi w koszty 350zł opłat (7x50 za transfer papierów zagranicznych z eMaklera - podjąłem taką głupią decyzję zanim otworzyłem rachunek w IB). Nie ujął ich w PIt8c :-(

Czyli otrzymanie PIT8c nie świadczy o poprawności i kompletności rozliczeń - warto, choćby dla sportu i swojego komfortu, sprawdzić samemu.
bogdan33k
Gość niedzielny
Posty: 7
Rejestracja: 16 mar 2021, 10:34
Tu mieszkam: Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: bogdan33k »

Czy w przypadku jeśli tylko kupowałem za pośrednictwem IB, a nie sprzedałem nic, dalej mam obowiązek uzupełniać PIT38 i PIT Z/G?
Jedynie to miałem koszty dot. opłat za prowadzenie konta.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

Ja bym to wykazał. Z dwóch powodów:
- masz koszty, które generują Ci stratę podatkową w tym roku. Może to małe kwoty, ale co do zasady ja szanuję swoje pieniądze. Każdą złotówkę.
- jeśli masz wątpliwości (składać nie składać) to lepiej złożyć nawet błędny pit niż nie złożyć go wcale.

Poza tym, nawet jeśli nie sprzedawałeś mogłeś mieć przychód z:
- odsetek - jeśli kliknąłeś zgodę na wypożyczanie akcji
- z dywidend od posiadanych spółek.
Cwiekoszczak
Posty: 1
Rejestracja: 15 kwie 2021, 11:28
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Cwiekoszczak »

Pytanie jak traktujecie odsetki od walutowego debetu na koncie. Żeby nie komplikować sobie życia nie przeliczałem wpłaconych PLN na USD stąd mam debety na koncie za co broker nalicza mi opłaty.

Obrazek
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

W odpowiedzi zacytuję kolegę:
Pixel2 pisze: 12 kwie 2021, 22:21Za to wg tego co wyczytałem, to odsetki otrzymane wpadają w dochody kapitałowe tożsame z dywidendą (patrz opis do pola 45 w PIT38)
A odsetki zapłacone stanowią koszty (i dodaje je się do kosztów uzyskania w pole PIT38.23).
Art. 30a.
1. Od uzyskanych dochodów (przychodów) pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 52a:
1) z odsetek od pożyczek, z wyjątkiem gdy udzielanie pożyczek jest przedmiotem działalności gospodarczej;
...
bogdan33k
Gość niedzielny
Posty: 7
Rejestracja: 16 mar 2021, 10:34
Tu mieszkam: Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: bogdan33k »

Pixel2 pisze: 14 kwie 2021, 13:01 Ja bym to wykazał. Z dwóch powodów:
- masz koszty, które generują Ci stratę podatkową w tym roku. Może to małe kwoty, ale co do zasady ja szanuję swoje pieniądze. Każdą złotówkę.
- jeśli masz wątpliwości (składać nie składać) to lepiej złożyć nawet błędny pit niż nie złożyć go wcale.

Poza tym, nawet jeśli nie sprzedawałeś mogłeś mieć przychód z:
- odsetek - jeśli kliknąłeś zgodę na wypożyczanie akcji
- z dywidend od posiadanych spółek.

No właśnie tutaj jest cały ambaras.
Kupowałem tylko opcję na ETF, i wymieniłem walutę - żadnej z tej operacji nie zamykałem, w dywidendach też mam 0 (po użyciu kalkulatorów).
Nie mam zamiaru unikać pitów, ale tutaj po prostu wydaje mi się że jest sytuacja jasna - nie ma czego zgłaszać, bo:
https://inwestomat.eu/jak-rozliczyc-podatek-z-gieldy/
Jeśli w danym roku nie dokonałeś żadnej transakcji sprzedaży papierów wartościowych, ale dokonywałeś ich zakupu to Twój makler nawet nie wyśle Ci formularza PIT-8C. Pamiętaj, że koszty transakcji kupna (takie jak prowizja transakcyjna od zakupu papierów wartościowych) „podlegają” transakcji sprzedaży, a więc ujęte w PIT-8C zostaną wyłącznie jeśli w poprzednim roku sprzedałeś takie papiery. Więcej o kosztach transakcyjnych i rozliczaniu ich w PIT-38 znajdziesz w dalszej części wpisu, ale pamiętaj, że koszt zakupu rozliczany jest nie w roku, kiedy został poniesiony, a dopiero w momencie sprzedaży papierów wartościowych. Przykładem takiego rozliczenia będzie transakcja na akcjach spółki Lotos, którą inwestor kupuje w roku 2019, a sprzedaje w roku 2020, a mimo to koszt zakupu jest wliczony do rozliczenia za rok 2020.
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

Ustalmy jedno.

Kupując akcje masz takie koszty:
- Koszty zakupu równie Cena akcji razy Ilość  akcji
- Koszty nabycia równe Kosztom zakupu plus Prowizja

Rozliczasz koszty nabycia (razem z prowizją), a nie koszty zakupu (bez prowizji). I możesz rozliczyć koszty nabycia w takiej proporcji w jakiej sprzedałeś akcje (zamknąłeś pozycję).
Jeśli więc kupiłeś 100 akcji a potem sprzedałeś 50, to rozliczasz połowę kosztów nabycia (połowę kosztów zakupu plus połowa prowizji).

Jeśli więc nic nie sprzedawałeś, to nie możesz rozliczać kosztów nabycia (ani żadnych kosztów zakupu ani żadnych prowizji od tych zakupów).

Jedyne koszty o jakie mogło chodzić koledze, to pozostałe opłaty (koszty związane z prowadzeniem konta) oraz odsetki zapłacone. Tu bym się zastanowił, żeby rozliczyć je jako straty.
No i odsetki otrzymane (bo mogłeś takie mieć) oraz dywidendy (też mogłeś mieć), mogą stanowić twój przychód.
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

Wracając do handlu Forex oraz cytatów poniżej:
fantom pisze: 09 kwie 2021, 23:55Odnośnie pytania pixela, na pewno nie 'pominę' zysku z FX na transakcjach. Technicznie rzecz biorąc środki u brokera, a nawet na rachunku bankowym, to prawa majątkowe, nie pieniądze, a konkretnie wierzytelność o wypłatę prawnych środków płatniczych - gotówki ;)
Pixel2 pisze: 10 kwie 2021, 00:18oj zagadaj z jakimś prawnikiem/doradcą podatkowym, bo nie wiem czy dobrze rozumujesz. Na moje czucie nie - bo pieniądz nawet zdematerializowany nadal jest pieniądzem.
Nie musimy rozmawiać z prawnikami. Pieniądze na naszych rachunkach są własnością Banku lub Brokera. Nam przysługują tylko wierzytelności/roszczenia.

Nie ma co do tego żadnych wątpliwości, wg orzecznictwa wysokich szczeblem sądów:
Mimo brzmienia art. 726 k.c., w orzecznictwie i doktrynie nie budzi żadnych wątpliwości okoliczność, że z chwilą wpłacenia środków na rachunek bankowy jego posiadacz traci własność tych środków na rzecz banku, a nabywa roszczenie o zwrot takiej samej ich ilości (por.m.in. uchwałę 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 14 czerwca 1962 r., VI KO 23/62, OSPiKA 1962, Nr 11, poz. 303). A zatem niezależnie od tego, kto i na jaki rachunek dokonał wpłaty i tak wpłacone środki stały się własnością pozwanego Banku.
Źródło: Wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie z dnia 9 grudnia 2015 r. (syg. akt I ACa 1358/15)

Tutaj też o tym pisze Radca Prawny na swoim blogu, przytaczając orzecznictwo Sądu Najwyższego.


Wracając jednak do handlu Forex, to:
Nie wdając się w szczegóły forexowego inwestowania i zarabiania należy zauważyć, że mamy tutaj do czynienia z dość specyficznym rodzajem transakcji kupna i sprzedaży waluty. Specyfika tej transakcji polega na tym, ze nie nabywamy fizycznie waluty, dokonujemy jedynie spekulacji na jej kursie. W efekcie pojawiający się dochód również jest specyficznym rodzajem dochodu – jest to mianowicie dochód z kapitałów pieniężnych.

W marcu 2005 r. Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG) dokonała interpretacji przepisów nowelizujących Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i uznała transakcje dokonywane przez inwestorów na rynku Forex za transakcje na instrumentach pochodnych i wobec tego podlegające podatkowi tak, jak od dochodów z kapitału. Potwierdzają to również przepisy podatkowe.
Źródło: Forexclub

Zgadza się to z tym co pisałem tutaj. Nie spekulujemy tak naprawdę walutami, ponieważ ich tak naprawdę nie posiadamy, a jedynie wierzytelności/roszczenia w stosunku do Brokera.

Stąd myślę, żeby oddzielić handel Forex w ogóle od wpływów/wypływów z akcji, żeby nie dokonywać przeogromnej komplikacji w obliczeniach.
Z resztą jeśli kupimy parę walutową, to broker nawet nam utworzy wirtualną pozycję, której zysk/stratę pokaże nam dopiero po przeprowadzeniu transakcji przeciwnej, nie oglądając się na wpływy/wypływy tej samej waluty z tytułu obrotu akcjami.

Sprawa jest jednak mocno niejasna i nie da się jej jednoznacznie rozstrzygnąć, bo chyba nikt tego nie wie, o czym pisaliśmy tu i tu.
A część ludzi, nawet tych którzy zajmują się tym profesjonalnie, w ogóle pomija wymiany walut, jak gdyby one były wyłączone z opodatkowania - o czym Pixel2 wspomniał tutaj.
Co jednak wydaje się nie mieć żadnego uzasadnienia w przepisach i o tym też mówił doradca podatkowy, wynajęty przez kolegę powyżej - tutaj.

Dlatego handel Forex stety-niestety wciąż pozostaje w gestii uznaniowej. Ja pozostaję po prostu przy stanowisku żeby spekulację kursami liczyć w odłączeniu od całej reszty, bo inaczej przy rozliczeniach podatkowych będziemy dosłownie wypruwać sobie żyły.
bogdan33k
Gość niedzielny
Posty: 7
Rejestracja: 16 mar 2021, 10:34
Tu mieszkam: Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: bogdan33k »

Wojtas pisze: 15 kwie 2021, 15:52 ...
Jeśli więc nic nie sprzedawałeś, to nie możesz rozliczać kosztów nabycia (ani żadnych kosztów zakupu ani żadnych prowizji od tych zakupów).

Jedyne koszty o jakie mogło chodzić koledze, to pozostałe opłaty (koszty związane z prowadzeniem konta) oraz odsetki zapłacone. Tu bym się zastanowił, żeby rozliczyć je jako straty.
No i odsetki otrzymane (bo mogłeś takie mieć) oraz dywidendy (też mogłeś mieć), mogą stanowić twój przychód.
Rozumiem, to jak w takim razie uzupełnić to w PIT/ZG tj. te koszty za prowadzenie rachunku (w pozycji 32. PIT/ZG, nie mogę dać minusa tj. odmowa aplikacji).
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

bogdan33k pisze: 16 kwie 2021, 12:35
Wojtas pisze: 15 kwie 2021, 15:52 ...
Jeśli więc nic nie sprzedawałeś, to nie możesz rozliczać kosztów nabycia (ani żadnych kosztów zakupu ani żadnych prowizji od tych zakupów).

Jedyne koszty o jakie mogło chodzić koledze, to pozostałe opłaty (koszty związane z prowadzeniem konta) oraz odsetki zapłacone. Tu bym się zastanowił, żeby rozliczyć je jako straty.
No i odsetki otrzymane (bo mogłeś takie mieć) oraz dywidendy (też mogłeś mieć), mogą stanowić twój przychód.
Rozumiem, to jak w takim razie uzupełnić to w PIT/ZG tj. te koszty za prowadzenie rachunku (w pozycji 32. PIT/ZG, nie mogę dać minusa tj. odmowa aplikacji).
Ja mam taki rzypadek - w ZG dałem 0 (zero) ale dodałem (ujemną, czyli odjąłem) tą kwotę w pit38 w c.2 pole23 jako "koszty uzyskania przychodów".
Mój program do PIT (PITy 2020 Asystent) przyjął w ZG ujemną kwotą, wyswietlił ją jako zero, ale przeniósł sam do wspomnianego wyzej pola.
ODPOWIEDZ