Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Czytałeś ostatnio dobrą książkę? Znalazłeś fajny webinar? Odkryłeś ciekawy artykuł w prasie lub wpis na innym blogu? Wpadł Ci w ręce wartościowy raport lub newsletter? Podziel się wrażeniami.
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

bogdan33k pisze: 16 kwie 2021, 12:35Rozumiem, to jak w takim razie uzupełnić to w PIT/ZG tj. te koszty za prowadzenie rachunku (w pozycji 32. PIT/ZG, nie mogę dać minusa tj. odmowa aplikacji).
Ministerstwo Finansów nie przewidziało możliwości wpisywania ujemnych dochodów (strat) do załącznika PIT/ZG.
Powszechną praktyką jest więc wpisywania tam dochodu zerowego, w przypadku poniesienia strat w danym kraju.
I nie ma sensu tego rozkminiać. Jeśli nie wiesz co robić, rób tak jak robią wszyscy (płyń z prądem).
Zwłaszcza, że ma to drugorzędne znaczenie, bo to tylko załącznik. Podstawą do zapłaty podatku jest PIT-38.


Pixel2 pisze: 16 kwie 2021, 13:02Ja mam taki rzypadek - w ZG dałem 0 (zero) ale dodałem (ujemną, czyli odjąłem) tą kwotę w pit38 w c.2 pole23 jako "koszty uzyskania przychodów".
Mój program do PIT (PITy 2020 Asystent) przyjął w ZG ujemną kwotą, wyswietlił ją jako zero, ale przeniósł sam do wspomnianego wyzej pola.
A jaki kraj wybierasz dla IB w przypadku: pozostałych kosztów oraz odsetek zapłaconych ?
Wielka Brytania (wg działalności IB UK) czy USA (wg działalności IB LLC).

No bo klientem byliśmy IB UK. Z tym, że obrót na większości instrumentów wykonywanych jest przez IB LLC, a część (chodzi tu w szczególności o kontrakty na różnicę - CFD) wykonywana jest bezpośrednia przez IB UK.
CFD to specyficzna sprawa, bo one są nielegalne w USA. W Europie natomiast stanowią obrót pozagiełdowy, bo to tylko umowa między Klientem a Brokerem dot. zagrania na wzrost lub spadek kursów akcji, ETFów lub walut.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

Wojtas pisze: 16 kwie 2021, 21:32 A jaki kraj wybierasz dla IB w przypadku: pozostałych kosztów oraz odsetek zapłaconych ?
Wielka Brytania (wg działalności IB UK) czy USA (wg działalności IB LLC).

No bo klientem byliśmy IB UK. Z tym, że obrót na większości instrumentów wykonywanych jest przez IB LLC, a część (chodzi tu w szczególności o kontrakty na różnicę - CFD) wykonywana jest bezpośrednia przez IB UK.
CFD to specyficzna sprawa, bo one są nielegalne w USA. W Europie natomiast stanowią obrót pozagiełdowy, bo to tylko umowa między Klientem a Brokerem dot. zagrania na wzrost lub spadek kursów akcji, ETFów lub walut.
Tego jeszcze finalnie nie rozstrzygnąłem... wstępnie przypisałem do USA (bo tam mam 99% obrotu i giną te koszty w tłumie). Jednak wczytałem się w umowy i nawet na kwitach ichniejszych "US-PITów" jest UK jako oznaczenie kraju brokera...
I tak czekam z rozliczeniem do ostatnich dni, bo mam sporą dopłatę...
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: reuptake »

Fee od transakcji trzeba rozliczać waszym zdaniem oddzielnie?

Ja do tej pory rozliczałem to po prostu poprzez zwiększanie (o fee) kosztu (przy zakupie) i zmniejszanie (o fee) przychodu, przy sprzedaży.
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

A kto gdzie pisał, że oddzielnie ?
Te kwestie zostały już wyjaśnione w pierwszym poscie tego wątku (patrz chociażby poradnik Bossa).

My rozmawiamy o opłatach pozostałych - opłatach z tytułu prowadzenia konta, odsetkach zapłaconych, itp. A tych nie da się przypisać do transakcji.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: reuptake »

OK, po prostu się przestraszyłem, że znowu coś źle robię.

Ja w tym roku miałem kilkanaście USD tych dodatkowych opłat, uznałem, że są płatne w USA.
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

reuptake pisze: 17 kwie 2021, 20:46Ja w tym roku miałem kilkanaście USD tych dodatkowych opłat, uznałem, że są płatne w USA.
Ja stawiam Wielka Brytania - czyli siedziba brokera, wg wszelkich znaków na niebie i na ziemi.

PS. Sam handlowałem też np Forex CFD i dopisywanie ich do USA byłoby nonsensem, skoro są one w USA nielegalne i nie mogły być tam wykonane.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: reuptake »

Założyłem, że skoro to opłaty pobierane za dostęp do notowań amerykańskiej giełdy… trochę chyba dziwne wrzucać to na oddzielny PIT-ZG, a potem odliczać jako koszt, nawet nie wiem, czy to jest w ogóle dopuszczalne.

Forex/CFD to trochę inna sytuacja jednak.
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

No tak, to można jak najbardziej przypisać do USA.
Natomiast chodziło mi koszty neutralne - np opłata za użytkowanie konta, za wypłatę środków i podobne, których nie sposób przypisać do konkretnego kraju/giełdy. Wtedy pozostaje kraj brokera.
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

A ja jeszcze dalej mielę temat rozliczeń Forex, bo nie daje mi spać.

Przemyślałem post kolegi oraz jeszcze raz wykładnie i dochodzę do wniosku, że trzeba śledzić wszystkie przepływy pieniężne na rachunku.
Następnie przyporządkowywać zakupy/sprzedaż walut pod zakup/sprzedaż akcji oraz oddzielać je od zakupów/sprzedaży walut pod typową spekulację.

Zakupy walut pod zakup akcji są neutralne podatkowo. Przy czym koszt podatkowy od zakupu akcji i tak się liczy wg NBP, a nie wg kursu faktycznie zastosowanego (art. 24c ust. 10 Ustawy o PDOF).
Analogiczna sytuacja jest przy sprzedaży akcji, sprzedaży waluty, odkupowaniu długu walutowego, itp., jeśli tylko wg metody FIFO można przyporządkować transakcje walutowe do odpowiednich transakcji akcyjnych (lub innych np opcyjnych).

Natomiast sama spekulacja walutowa - kiedy jedna transakcja walutowa, łączy się w parę z inną transakcja na tej samej walucie i generuje zysk lub stratę, podlega już opodatkowaniu.

Przy okazji znalazłem dodatkowe potwierdzenia, że spekulacje na Forex należy traktować jak instrumenty pochodne:
Było o tym już dawno na Parkiet.com.
A także jest w kolejnej interpretacji, tym razem Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 10 stycznia 2013 r. (nr ITPB1/415-1154/12/MR).

PS. W związku z powyższym, zaktualizowałem odpowiednio kalkulator.
lukeskywalker
Posty: 1
Rejestracja: 10 maja 2021, 19:38
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: lukeskywalker »

Cześć,
mam pytanie odnośnie tematu podatku od dywidend z ADR (konkretnie GAZPROM, OGZPY).

Dywidenda brutto została ustalona na kwotę 37,17 USD. Podatek u źródła 15%. Dywidenda netto 29,79 USD (potrącono jeszcze opłatę za ADR 90 akcji * 0,1 = 1,8 USD). Jak to prawidłowo rozliczyć?

Podatek w PL: 19%*37,17 USD - 15%*37,17 USD. Czyli płacę podatek w wysokości 1,49USD. Dodatkowo oczywiście przeliczenie wg średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego dywidendę.

Czy może inaczej tzn.: (19%*37,17 USD) - (15%*37,17 USD + 1,8 USD (opłata za ADR)). Przy tym podejściu nie byłoby zobowiązania podatkowego.

Zakładam że opcja pierwsza, czyli zobowiązanie 1,49 USD do uregulowania, ale będę wdzięczny za Wasze potwierdzenie. Z góry dziękuję.

Pozdrawiam,
Luke
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

Ja opłaty za ADR wliczam po prostu w koszty ogólne, razem z opłatami za notowania, itp.
A w dywidendzie po prostu dopłacasz 4% różnicy, bo do dywidend są osobne pozycje (od 45 do 47) w formularzu PIT-38.
Wszystko to masz w oficjalnych objaśnieniach Ministerstwa do PIT-38. To jest tak proste, że chyba nie ma wymaga dodatkowych wyjaśnień.
Swoją drogą, to dziwne, że teraz o to pytasz - 10 dni po rozliczeniu.
lukasz123
Posty: 1
Rejestracja: 01 lip 2021, 14:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: lukasz123 »

Jak inwestor, który używa wyłącznie opcje może zoptymalizować płacenie podatku w danym roku?
DMZ
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 06 paź 2021, 09:19
Tu mieszkam: Polska

Re: Interactive Brokers

Post autor: DMZ »

Tomek pisze: 07 paź 2021, 11:18 PS. DMZ, ja kiedyś dostałem od swojej księgowości interpretację, która mówiła, że podatek od wymiany walutowej płacisz tylko wtedy, gdy powstanie transakcja odwrotna do pierwotnej, tzn. transakcja zamknięcia. Na przykład jak kupujesz EUR sprzedając USD, a potem odkupujesz USD sprzedając EUR, to płacisz podatek od różnicy (w przeliczeniu NBP na PLN z dnia poprzedniego). Jeśli jednak wpłacasz na konto EUR i kupujesz USD, które to USD sobie potem wypłacasz na ROR, to nie płacisz od tego podatku, bo nie ma drugiej transakcji zamykającej tę pierwszą, ergo nie został wygenerowany zysk. ALE! Gdybyś potem na ROR sprzedał te dolary i kupił za to euro, to już musiałbyś zapłacić podatek.

Jeśli natomiast wymieniasz walutę i kupujesz za to akcje, a następnie te akcje sprzedajesz, to podatek płacisz tylko od wzrostu wartości akcji, ale już nie od samego potencjalnego zysku na walucie. Inaczej to byłoby podwójne opodatkowanie tego samego, bo ten zysk z akcji i tak musisz przeliczyć na PLN wg. NBP. Generalnie kryterium skarbówki jest takie: czy celem danej transakcji walutowej było wygenerowanie zysku samego w sobie, czy może jednak była to tylko transakcja techniczna, tj. konieczna do przeprowadzenia w celu zakupu akcji w innej walucie?
Dziękuję bardzo, teraz rozumiem.
TO znaczy mogę spokojnie sobie wpłacać EURO i kupować na nich walutę niezbędną do nabycia akcji, bo to właśnie jest transakcja techniczna.
A po sprzedaży akcji kupię euro z powrotem i wypłacę na konto.

Mam nadzieję, że dobrze to zrozumiałem.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek »

Z tego co pamiętam, to jeśli późniejsza zamiana USD na EUR nastąpi tego samego dnia, co zbycie akcji, to nie liczysz dodatkowego podatku od potencjalnego zysku walutowego, ale jeśli po sprzedaży akcji przetrzymałbyś te dolary kilka dni i dopiero potem je wymienił na swoją walutę bazową, w efekcie czego przez ten czas powstałby zysk walutowy po Twojej stronie, to dodatkowy podatek należałoby naliczyć.

Jestem co do tego przekonany tak w 70%, więc dopytam jeszcze u nas w księgowości i dam znać, jak dostanę potwierdzenie.
DMZ
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 06 paź 2021, 09:19
Tu mieszkam: Polska

Re: Interactive Brokers

Post autor: DMZ »

Tomek pisze: 08 paź 2021, 10:54 Z tego co pamiętam, to jeśli późniejsza zamiana USD na EUR nastąpi tego samego dnia, co zbycie akcji, to nie liczysz dodatkowego podatku od potencjalnego zysku walutowego, ale jeśli po sprzedaży akcji przetrzymałbyś te dolary kilka dni i dopiero potem je wymienił na swoją walutę bazową, w efekcie czego przez ten czas powstałby zysk walutowy po Twojej stronie, to dodatkowy podatek należałoby naliczyć.

Jestem co do tego przekonany tak w 70%, więc dopytam jeszcze u nas w księgowości i dam znać, jak dostanę potwierdzenie.
Trochę dziwna sytuacja w takim razie.
Po zbyciu akcji będę mial USD więcej niż na początku, np wymieniłem 1000 USD a po sprzedaży akcji mam 1300 USD.
Gdybym przytrzymał te 1300 USD na jakiś okres, to w jaki sposób rozliczyć podatek?
Logiczne byłoby liczyć podatek od kwoty 1000 USD (transakcja odwrotna), a wymiana 300 USD to jest transakcja techniczna.

p.s. chociaż na początki wymiana 1000 EUR na USD to też była transakcja techniczna z przeznaczeniem zakupu akcji.
Sprawa się komplikuje)))
tomash
Posty: 3
Rejestracja: 08 paź 2021, 21:38
Tu mieszkam: Kraków

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: tomash »

Hej,
Mam możliwość zakupu akcji firmy ze specjlaną zniżką dla pracowników i zastanawiam się jak to rozliczyć. Tzn z tego co się orientuję to podatek muszę zapłacić od dwóch tranzakcji w tym wypadku. Przykład:
Cena akcji 100 USD
Cena zakupu 85 USD (15% zniżki)

W taki wypadku muszę zapłacić podatek od kwoty zniżki tzn od 15 USD. Wie ktoś jak to rozliczyć, czy na PIT-38 z innymi tranzakcjami i podatek wyniesie 19%?
Oprócz tego po sprzedaży zysk też podlega opodatkowaniu ale tutaj wszystko jasne.
Daniel
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 21 cze 2021, 18:59
Tu mieszkam: Augsburg

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Daniel »

W Polsce płaciłem po prostu podatek od zysków kapitałowych przy czym za cenę nabycia przyjmowałem cene po zniżce.
W innych krajach jest inaczej.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek »

DMZ pisze: 08 paź 2021, 19:12 Trochę dziwna sytuacja w takim razie.
Po zbyciu akcji będę mial USD więcej niż na początku, np wymieniłem 1000 USD a po sprzedaży akcji mam 1300 USD.
Gdybym przytrzymał te 1300 USD na jakiś okres, to w jaki sposób rozliczyć podatek?
Logiczne byłoby liczyć podatek od kwoty 1000 USD (transakcja odwrotna), a wymiana 300 USD to jest transakcja techniczna.
Potwierdziłem i jest tak, jak napisałem wcześniej – z tą różnicą, że kryterium dokonania przewalutowania tego samego dnia będzie miało rację bytu tylko, jeśli przewalutowanie nastąpi po kursie zbliżonym do tego, po jakim rozliczałeś zysk ze sprzedaży akcji. Chodzi o coś takiego – uproszczę przykład, żeby lepiej zobrazować sytuację:

Wpłacasz 393 PLN na rachunek brokerski i przy kursie 3.93 wymieniasz je na 100 USD. Za tych 100 USD kupujesz jedną akcję. Za tydzień kurs akcji stoi w miejscu, ale kurs dolara wzrósł do 4.00 (wczorajszy kurs NBP). Zamykasz pozycję sprzedając akcję, ale nie wymieniając dolarów na złotówki. Twój zysk, od którego musisz policzyć podatek, wynosi tutaj 7 zł. Jest to łączny zysk ze wzrostu kursu akcji (w tym wypadku zero) i ze wzrostu kursu dolara (w tym wypadku to cały Twój zysk). Tutaj już wzrost kursu waluty zostaje ujęty do wyliczenia podatku od zysku, dlatego jeśli dokonasz teraz przewalutowania USD na PLN, to nie zapłacisz dodatkowego podatku, pod warunkiem, że to przewalutowanie nastąpi po kursie mniej więcej 4.00 (w okolicach wczorajszego kursu zamknięcia). Gdyby natomiast dzień później dolar skoczył bardzo mocno, np. do 4.10, a Ty przewalutowałbyś dolary na złotówki po tym kursie, to dodatkowo musiałbyś naliczyć podatek od jeszcze kolejnych 10 zł zysku.

PS. Przenoszę te tematy do innego wątku.
DMZ
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 06 paź 2021, 09:19
Tu mieszkam: Polska

Re: Interactive Brokers

Post autor: DMZ »

Tomek pisze: 09 paź 2021, 07:52
DMZ pisze: 08 paź 2021, 19:12 Trochę dziwna sytuacja w takim razie.
Po zbyciu akcji będę mial USD więcej niż na początku, np wymieniłem 1000 USD a po sprzedaży akcji mam 1300 USD.
Gdybym przytrzymał te 1300 USD na jakiś okres, to w jaki sposób rozliczyć podatek?
Logiczne byłoby liczyć podatek od kwoty 1000 USD (transakcja odwrotna), a wymiana 300 USD to jest transakcja techniczna.
Potwierdziłem i jest tak, jak napisałem wcześniej – z tą różnicą, że kryterium dokonania przewalutowania tego samego dnia będzie miało rację bytu tylko, jeśli przewalutowanie nastąpi po kursie zbliżonym do tego, po jakim rozliczałeś zysk ze sprzedaży akcji. Chodzi o coś takiego – uproszczę przykład, żeby lepiej zobrazować sytuację:

Wpłacasz 393 PLN na rachunek brokerski i przy kursie 3.93 wymieniasz je na 100 USD. Za tych 100 USD kupujesz jedną akcję. Za tydzień kurs akcji stoi w miejscu, ale kurs dolara wzrósł do 4.00 (wczorajszy kurs NBP). Zamykasz pozycję sprzedając akcję, ale nie wymieniając dolarów na złotówki. Twój zysk, od którego musisz policzyć podatek, wynosi tutaj 7 zł. Jest to łączny zysk ze wzrostu kursu akcji (w tym wypadku zero) i ze wzrostu kursu dolara (w tym wypadku to cały Twój zysk). Tutaj już wzrost kursu waluty zostaje ujęty do wyliczenia podatku od zysku, dlatego jeśli dokonasz teraz przewalutowania USD na PLN, to nie zapłacisz dodatkowego podatku, pod warunkiem, że to przewalutowanie nastąpi po kursie mniej więcej 4.00 (w okolicach wczorajszego kursu zamknięcia). Gdyby natomiast dzień później dolar skoczył bardzo mocno, np. do 4.10, a Ty przewalutowałbyś dolary na złotówki po tym kursie, to dodatkowo musiałbyś naliczyć podatek od jeszcze kolejnych 10 zł zysku.

PS. Przenoszę te tematy do innego wątku.
To wygląda tak jakby sprzedając akcji nabywasz dolary i otwierasz pozycję długą (w przypadku wymiany późniejszej niż dzień sprzedaży).
Jest o skomplikowane.

Kolejny przykład:
Wymieniłem EUR na 1500 USD (kurs NBP 3,93)
500 USD zostawiłem na przyszłość.
Za 1000 USD kupiłem akcji i sprzedałem za miesiąc przy kursie NPB 3,97. Mam 1100 USD po sprzedaży wraz z zyskiem.
Razem 1600 USD na rachunku.
Jak wtedy rozliczyć transakcję odwrotną 1600 USD na EUR?

P.s. Rozumiem że trzeba działać w taki sposób:
500 USD wymieniam zgodnie uwzględniając aktualny kurs na dzień wymiany odwrotnej i kurs nabycia wg NBP
1100 USD uwzględniając aktualny kurs na dzień wymiany odwrotnej i kurs na dzień zbycia akcji, bo zbycie akcji się liczy jakby kolejny zakup USD.

To jest naprawdę trudno, powstaje tutaj prawdziwa księgowość.
Trzeba liczyć każdą transakcję bez możliwości sumowania wszystkich kwot USD do jednej po sprzedaży akcji.

Być może jest na to jakieś rozwiązanie?
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Tomek »

Oczywiście, że trzeba liczyć każdą transakcję osobno. Nie można tego sumować. Rozwiązaniem jest:

1) Skrupulatne prowadzenie swojego Excela i wpisywanie tam wszystkich transakcji od razu przeliczając sobie waluty i zyski na potrzeby podatkowe
2) Zatrudnienie profesjonalnej firmy księgowej
3) Skorzystanie z gotowych kalkulatorów (jeden z nich zrobił tutaj Wojtas, można jeszcze chyba odnaleźć link gdzieś na forum, ale nie pamiętam w którym wątku)
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Ostap_Bender »

Dodam jeszcze jeden punkt do rozliczen podatkowych:
* Jesli ktos rozwaza emigracje i chce jednoczesnie realizowac swoja pasje/side business w postaci aktywnego inwestowania polecam wybrac kraj w ktorym podatku od zyskow kapitalowych nie ma (np. Belgia, Szwajcaria, Singapur) lub takie w ktorych wystepuje staly podatek od wartosci aktywow ale nie ma za to osobnego capital gain tax.
Zibi
Gość niedzielny
Posty: 12
Rejestracja: 30 sie 2021, 19:55
Tu mieszkam: Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Zibi »

Bardzo dużo miejsca poświeciliście różnicom kursowym.
Mnie nurtują bardziej inne pytania. Jak już macie je rozpracowane to proszę podzielcie się wiedzą.
1. Sprzedaż opcji - czy faktycznie każdą sprzedaną opcję pokazujecie jako przychód do opodatkowania mimo, że jest otwartą pozycja na koniec roku? (dla mnie to idiotyzm jeśli tak faktycznie trzeba robić)
2. Czy jeśli kupujecie opcję np. deep ITM call która się potem zamienia na akcje to co robicie z zapłaconą premią - wrzucacie natychmiast w koszty czy uwzględniacie koszt opcji w cenie akcji. Jeśli to pierwsze to oznacza, że można w prosty sposób manipulować zobowiązaniem podatkowym.
3. Mamy spółkę np. ADR SBSW z RPA.
UOUPO pomiędzy USA i RPA ustanawia WHT = 20% i tyle podatku jest potrącane u brokera (IB). Ile podatku musimy zapłacić w Polsce - zakładam, że nic bo 20%>19%.
Ale niektórzy twierdzą, że powinienem dopłacić 4% bo UOUPO pomiędzy RPA i Polską ustanawia WHT = 15%.

Będę bardzo zobowiązany za Waszą pomoc w rozkminie powyższych przypadków - wszystkich lub choć części z nich.
Zibi
Gość niedzielny
Posty: 12
Rejestracja: 30 sie 2021, 19:55
Tu mieszkam: Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Zibi »

I jeszcze dwa pytania:

4. Czy na koniec roku sumujecie podatek WHT i otrzymane dywidendy a nastęnie liczycie 19% by wyliczyć podatek do zapłaty? Czy robicie taką operację oddzielnie na każdą spółkę co oznaczałoby straty z tytułu nadpłaty WHT w przypadku takich spółek jak SBSW gdzie zapłacony podatek jest > 19%.

5. Jak rozliczacie podatek od dystrybucji spółek typu MLP (37%) – traktujecie te dystrybuje jakby były dywidendą i podatek 37% traktujecie jako WHT? Czt też traktujecie ten podatek jako koszt zakupu (tak chyba robią w USA) i rozliczacie w całości jako koszt.
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: kuba »

Ja eksperem podatkowym nie jestem, ale się wypowiem ;-)

1. Ja tak właśnie robię - uwzględniam premię z wystawionej opcji jako przychód, nawet jeśli pozycja jest ciągle otwarta. Gdzieś na forum było to wyjaśnione
2. Opcje i akcje traktujesz oddzielnie. Więc jeśli wykonałeś opcje, to masz koszt równy premii i przychód równy zero. A akcje rozliczasz tak jakbyś kupił je po cenie strike.
4. Ja każdą dywidendę rozliczam z osobna. Więc jeśli broker pobrał mi więcej niż 19%, to w gruncie rzeczy jestem stratny. Ponoć można się do amerykańskiego urzędu skarbowego zwrócić po zwrot nadpłaconego podatku, ale dla mnie to gra nie warta świeczki, za małe kwoty
Zibi
Gość niedzielny
Posty: 12
Rejestracja: 30 sie 2021, 19:55
Tu mieszkam: Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Zibi »

kuba pisze: 21 lis 2021, 13:15 Ja eksperem podatkowym nie jestem, ale się wypowiem ;-)

1. Ja tak właśnie robię - uwzględniam premię z wystawionej opcji jako przychód, nawet jeśli pozycja jest ciągle otwarta. Gdzieś na forum było to wyjaśnione
...
Czy ktoś może też to potwierdzić? @Tomek.
Wiem, że to samo jest napisane na początku tego wątku i że cała interpretacja wynika bardziej z interpretacji dotyczącej sprzedaży opcji otrzymanych od spółki.
Ale przy spekulacjach na opcjach to jest totalny absurd.
Zakładając, że mam dużo Iron Condorów na SPX to mój podatek wyniesie absurdalne poziomy. Bo jak rozumiem mam zapłacić podatek od części IC, tj. opcje sprzedane są natychmiast w całości zyskiem, a opcje kupione ignoruje.
ODPOWIEDZ