Crypto

Towary i surowce, waluty, nieruchomości, REIT-y, sztuka, farmy wiatrowe, ubezpieczenia, wina, zabytkowe samochody i wszystko inne, na czym można zarobić jakieś pieniądze.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Crypto

Post autor: Q'bot »

odrion pisze: 03 kwie 2021, 09:57 Jak ETH się szybko nie ogarnie z 2.0 to nie wróżę im przyszłości. Wczoraj przesuwałem ERC20 z Ledgera na giełdę i opłata 200 PLN, to już gruba przesada.
Ostatnio chciałem przetestować OpenSea i myślałem, że opłata za gas, to jakaś pomyłka - pokazywało mi coś koło 0,07ETH...
Aż strach przesyłać, przy takich opłatach... A po łańcuchu BNB czy TRONA nie chciało wejść ;<
Awatar użytkownika
jamesfisher
Gość niedzielny
Posty: 19
Rejestracja: 03 kwie 2021, 18:46
Tu mieszkam: PL

Re: Crypto

Post autor: jamesfisher »

Z ADA jest ten problem, że nie ma wokół niej takiej społeczności jak przy ETH. Co z tego, że w ekosystemie Cardano jest łatwiej programować i można używać normalne języki jak na samym końcu liczy się to gdzie jest społeczność i programiści będą tworzyć projekty na ERC-20.
Przykładem jest ostatni projekt w PL wypuszczony przez Zaorskiego (abstrahując od jego osoby). Mimo, że kosztowo przesył tokenów na ERC-20 będzie strasznie drogi to i tak prawie wszyscy prą w tym kierunku w nadziei, że za niecałe 2 lata problem zostanie rozwiązany przez ETH 2.0.
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

To się zmieni kiedy wejdą smartkontrakty na ADA. Jak odpala KEVM developerzy ETH będą mogli w bardzo prosty sposób przenieść smartkontrakty ETH na blockchain ADA albo pisać kontrakty na ADA używając Solidity.

Jedyna szansa dla ETH zeby temu zapobiec to zakończyć fazę przejścia na sharding do sierpnia (czas startu mainnetu fazy Geguen). Bardzo wątpię żeby im to się udało. Cała przebudowa ETH jest trudniejsza niż budowa czegoś właściwie od początku (co robi ADA).
Postawie śmiała tezę. Obecnie marketcap ETH jest 6 x Mktcap ADA. Uważam że do końca 2021 bedzie to tylko x 3.
Awatar użytkownika
jamesfisher
Gość niedzielny
Posty: 19
Rejestracja: 03 kwie 2021, 18:46
Tu mieszkam: PL

Re: Crypto

Post autor: jamesfisher »

Masz dużo racji w tym co piszesz odrion, aczkolwiek będę optował przy swoim :) . Nie żebym był "biased", bo nie posiadam ani ETH, ani ADA. Aczkolwiek jak obserwuję krypto to liczy się społeczność. Jest duża szansa, że ADA umocni się względem ETH, tak jak piszesz, aczkolwiek nie przebije jego market cap nigdy z powodu społeczności, nawet jeśli ethereum będzie gorsze z powodu aspektów praktycznych. Trzeba pamiętać, że wchodzą nowe projekty jak "Casper", który jest uznawany drugim pokoleniem Ethereum, czyli już teraz jest znacznie lepszy od ADA. Podsumowując na ekosystemie ERC-20 mamy oparte praktycznie wszystkie DEXy i nic tego nie zmieni.

Jest oczywiście chain BEP-20, czyli to co robi Binance ale to wszystko jest scentralizowane, a to nie jest idea DeFi.

Przykład BTC. The king is only one. Mimo, że nie jest ani najlepszy/najszybszy/najpraktyczniejszy, to ludzie jego wybierają jako "storing value" lub "cyfrowe złoto".
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

Pierwszy ważny poziom na wykresie dominacji BTC, osiągneliśmy:

Obrazek

Sytuacja na rynku jest na tyle dobra, że widzę małą szansę na gwałtowne odbicie dominacji i spadek altów. Dlatego na razie jeszcze czekam z ruchem na Altach. Myślę, że dojdziemy do 52% albo niżej.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Crypto

Post autor: reuptake »

odrion pisze: 04 kwie 2021, 23:45 To się zmieni kiedy wejdą smartkontrakty na ADA. Jak odpala KEVM developerzy ETH będą mogli w bardzo prosty sposób przenieść smartkontrakty ETH na blockchain ADA albo pisać kontrakty na ADA używając Solidity.

Jedyna szansa dla ETH zeby temu zapobiec to zakończyć fazę przejścia na sharding do sierpnia (czas startu mainnetu fazy Geguen). Bardzo wątpię żeby im to się udało. Cała przebudowa ETH jest trudniejsza niż budowa czegoś właściwie od początku (co robi ADA).
Postawie śmiała tezę. Obecnie marketcap ETH jest 6 x Mktcap ADA. Uważam że do końca 2021 bedzie to tylko x 3.
Muszę powiedzieć, że trochę mnie to rozbawiło. W sierpniu smartcontracty na ADA i nagle odbywa się masowa migracja. Czy "bardzo prosty sposób" wynika z doświadczenia? Pisałeś i uruchamiałeś smartcontracty? Ja to robiłem i wiem, że nie jest tam nic proste i łatwe, wręcz przeciwnie.

Ekosystem Ethereum to złożony system, z wieloma powiązaniami wewnętrznymi. Opowiadanie, że jak się Ethereum nie przestawi na sharding do sierpnia, to się coś stanie, jest bzdurą. Zakładając, że Ethereum już nigdy nic nie poprawi, ewentualna migracja trwała by miesiącami (i nie mam na myśli 2-3 miesięcy, ale raczej 10+) i zresztą niekoniecznie kierunkiem byłaby akurat ADA.

Nie mówiąc o tym, że nie tylko "kontrakty" trzeba przenieść, ale i użytkowników.

PS. Jest całkiem możliwe, że nie shardingu nigdy nie będzie.
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

Oczywiście, że ETH nie zniknie i oczywiście, że nagle wszystkie smartkontrakty z ETH nagle nie przerzucą się na inne projekty.
Nie tworzyłem smartkontraktów i nie wiem jak to jest skomplikowane. Wg artykułów, które czytałem przeniesienie na ADA ma się odbywać dość prosto. Jak będzie, to się okaże.

Nie twierdzę, też że w sierpniu odbędzie się masowa migracja. Natomiast wg mnie brak scalowalności i horendalne opłaty za ETH spowodują, że zacznie tracić rynek i pozycję "monoplisty". Zyskiwać pewnie będzie ADA, DOT, BNB i inne projekty.



Według mnie Jak na rynku będzie alternatywa, to przesiadka następi szybciej niż się wydaje. Natomiast dla ETH będzie zawsze miejsce na rynku, chociaż zakładając, jak piszesz, że np nie przejdą na 2.0, to jednak byłbym ostrożny z tym "zawsze" ;). Ja nie wierzę, że ETH może stać się tak jak BTC store of value, ale mogę się mylić.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Crypto

Post autor: reuptake »

W artykułach wszystko jest prosto :) A w praktyce wdrożenie nowego rozwiązania to są miesiące i lata testów, ataków, uszczelniania dziur itd itd. Wszystko jest fajne, dopóki nie musi działać, znosić obciążenia itd.

Nie mówię, że ETH nie przejdzie na 2.0. Przejdzie, natomiast sharding to jest dość odległa przyszłość i osobiście nie mam pewności, czy w ogóle to nastąpi (sharding też wcale nie jest technicznie prosty dla twórców aplikacji, to nie jest jakiś magiczny przełącznik, że nagle wszystko przyspiesza). W tym momencie największe nadzieje jeśli chodzi o szybkie skalowanie należy wiązać z rollupami. Takie rozwiązania już działają, np. giełda Loopring działa przy praktycznie zerowych kosztach transakcji od paru miesięcy, obroty rosną. Postęp prac jeśli chodzi o rollupy jest lawinowy.

Jasne, że wysokie fee są ogromnym problemem. Ale nie należy zapominać, że są po prostu wynikiem popularności platformy. Na blockchainach gdzie nie ma ruchu, nie ma wysokich fee, ale co z tego…

W dodatku te fee będą niedługo w większości spalane, a ETH stanie się walutą deflacyjną.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Crypto

Post autor: Q'bot »

Ponownie widzę dzikie wzrosty na BNB więc ponownie zjawiam się z niedźwiedzim sentymentem ;P

Obrazek

Waluta giełdowa w naturalnych warunkach powinna zachowywać się jak nudna, dywidendowa spółka moim zdaniem...
Awatar użytkownika
Zadro
Posty: 4
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:17
Tu mieszkam: Olsztyn

Re: Crypto

Post autor: Zadro »

Q'bot pisze: 12 kwie 2021, 10:39 Ponownie widzę dzikie wzrosty na BNB więc ponownie zjawiam się z niedźwiedzim sentymentem ;P

Waluta giełdowa w naturalnych warunkach powinna zachowywać się jak nudna, dywidendowa spółka moim zdaniem...
No i masz zrzut. Udało Ci się przyszorcić?
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Crypto

Post autor: Q'bot »

Zadro pisze: 12 kwie 2021, 12:06 No i masz zrzut. Udało Ci się przyszorcić?
Mam pozycję z 619USDT i na razie trzymam z SL na 599 - nam nadzieję, że im nie przyjdzie do głowy ponowne testowanie szczytu...
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Crypto

Post autor: Q'bot »

No cóż... wyleszczyło mnie z pozycji...
Ale news make my day - wreszcie skorzystali z mego pomysłu i jako pierwsza giełda zdobędą władzę nad światem ;]
Potem już tylko pozostaje stokenizować parę państw, przyshorcić i ogłosić podbój kosmosu.

Obrazek
Chmielo
Stały bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 15 mar 2021, 16:44
Tu mieszkam: Siedlce

Re: Crypto

Post autor: Chmielo »

Mam pytanie odnośnie tego jak rozliczacie podatek od krypto, nie mogę znaleźć na forum. Ktoś coś podpowie lub podeśle jakiś link do sensownego artykułu?
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Crypto

Post autor: reuptake »

Q'bot pisze: 12 kwie 2021, 14:43 No cóż... wyleszczyło mnie z pozycji...
Ale czemu przy takich wzrostach w ogóle shortować?
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Crypto

Post autor: reuptake »

Chmielo pisze: 12 kwie 2021, 20:37 Mam pytanie odnośnie tego jak rozliczacie podatek od krypto, nie mogę znaleźć na forum. Ktoś coś podpowie lub podeśle jakiś link do sensownego artykułu?


to jest film nakręcony przez kompetentną osobę.
Chmielo
Stały bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 15 mar 2021, 16:44
Tu mieszkam: Siedlce

Re: Crypto

Post autor: Chmielo »

Dzięki Reuptake
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Crypto

Post autor: Q'bot »

Ja dziś kontempluję kiedy będzie dobry moment na opylenie pozostałej części pozycji na Tronie - ktoś dalej trzyma?

No i może Cardano wyjdzie z tego trójkąta górą? ^^
reuptake pisze: 12 kwie 2021, 20:55 Ale czemu przy takich wzrostach w ogóle shortować?
Odruch Pawłowa - parabola odchylająca się w lewą stronę wykresu niuchronnie oznacza okazję do shortów - Ryszard approved ;P
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Crypto

Post autor: Q'bot »

Coś cisza, post pod własnym postem piszę...

Pytanie mam do bardziej zgłębionych w temacie - jakiego stable'a wybrać do trzymania i stake'owania na dłuższy termin?
Tether ma złą sławę, DAI mało płaci, najfajnijeszy wydaje się BUSD bo pąłci 11%, tylko pytanie co jeśli z giełdą się coś niedobrego podzieje?
stables.JPG
stables.JPG (100.31 KiB) Przejrzano 6655 razy
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Crypto

Post autor: reuptake »

A skąd ten zrzut w ogóle?
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Crypto

Post autor: reuptake »

Tak ogólnie to z "custodial" najbezpieczniejszy jest USDC. Na yearn.fi ostatnio ok. 15% rocznie, więc też nie jest źle.
Dante
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2021, 11:44
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Crypto

Post autor: Dante »

Z takich stosunkowo "pewnych i bezpiecznych rozwiązań" to polecam przyjrzeć się protokołowi Anchor.
Oferuje on lokatę ze stałym oprocentowaniem na poziomie 20% rocznie dla UST, czyli stablecoina z ekosystemu luna.
Osobiście sam używam i zdecydowanie sobie chwalę, polecam też śledzić ich twittera i ogólnie poczytać o projekcie.

Drugim pomysłem może też być beefy.finance gdzie na chwile obecną stopa zwrotu dla USDC to 43% rocznie.
Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to już rozwiązanie odrobinę bardziej ryzykowne, a ponadto stopa zwrotu prawdopodobnie z czasem spadnie.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Crypto

Post autor: Q'bot »

Dzięki za odpowiedzi ;)
Screen ze stakingrewards.com

@Dante
Tego Anchora można zestackować w swoim portfelu, a nie online? Tak by to miało jakieś namiastki bezpieczeństwa ;)
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Crypto

Post autor: reuptake »

Tak ogólnie to trzeba pamiętać, ze APY są na ogół ekstrapolowane z 1 dnia, co daje czasem kosmiczne wartości, tylko że one trwają właśnie 1 dzień.
Dante
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2021, 11:44
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Crypto

Post autor: Dante »

Q'bot pisze: 14 kwie 2021, 19:53 @Dante
Tego Anchora można zestackować w swoim portfelu, a nie online? Tak by to miało jakieś namiastki bezpieczeństwa ;)
W tym wypadku nie jest to stacking tylko coś jak lokata w banku, gdzie po prostu musisz wpłacić pieniądze.
Pokrótce mówiąc Anchor jest protokołem pożyczkowym, gdzie UST, które wpłaciłeś ktoś innym może potem pożyczyć (i nimi obracać) za co płaci odsetki.
Osoba która bierze taką pożyczkę (twoje UST) musi ją zabezpieczyć jakimiś innymi krypto (w tym wypadku jest to LUNA), więc ryzyko braku spłaty tej pożyczki nie stanowi dla ciebie ryzyka.
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

Dante pisze: 15 kwie 2021, 16:21
Q'bot pisze: 14 kwie 2021, 19:53 @Dante
Tego Anchora można zestackować w swoim portfelu, a nie online? Tak by to miało jakieś namiastki bezpieczeństwa ;)
W tym wypadku nie jest to stacking tylko coś jak lokata w banku, gdzie po prostu musisz wpłacić pieniądze.
Pokrótce mówiąc Anchor jest protokołem pożyczkowym, gdzie UST, które wpłaciłeś ktoś innym może potem pożyczyć (i nimi obracać) za co płaci odsetki.
Osoba która bierze taką pożyczkę (twoje UST) musi ją zabezpieczyć jakimiś innymi krypto (w tym wypadku jest to LUNA), więc ryzyko braku spłaty tej pożyczki nie stanowi dla ciebie ryzyka.
Nie znam Anchora, ale byłbym ostrożny w twierdzeniach, że nie ma tutaj ryzyka. Osoby pożyczające krypto pod zastaw robią to, aby grać na dźwigni. Wszystko jest fajnie dopóki rynek rośnie. Jak byśmy zobaczyli grubszy spadek, to różnie z tym może być. Oczywiście tak jak z margin, pewnie byłyby wezwania do uzupełnienia zabezpieczenia, ale jak coś leci jak kamień to może nie wystarczyć...

Tutaj można przeczytać sobie akapit "Risk analysis", żeby zobaczyć jak można spojrzeć na ryzko. Tzn artykuł jest o BlockFi, ale daje pogląd o tym jakie ryzyko może wystąpić i jakie zabezpieczenia można do tego stosować:
https://www.lynalden.com/blockfi/

Żeby było jasne - nie mówię, żeby nie inwestować w ten sposób, ale trzeba być świadomym, że jednak wiąże się to z pewnym ryzykiem.
ODPOWIEDZ