Strona 1 z 1
Inwestowanie przez spółkę na Cyprze
: 28 paź 2024, 14:29
autor: Pawel-123
Dzień dobry, tutaj chyba jest dobre miejsce na takie pytanie: z rozpoznania jakie zrobiłem wynika że na Cyprze że nie pobiera się podatków od zysków kapitałowych osiąganych przez spółkę. Ja szukam rozwiązania do inwestowania na giełdzie i akumulacji kapitału na lata (bez bieżących wypłat) z minimalnym możliwym podatkiem (bez płacenia od każdej transakcji). Czy ktoś ma doświadczenia z założeniem takiej zagranicznej spółki i przeniesieniem do niej konta indywidualnego z IB Irlandia ? I przy jakie wartości inwestycji to ma sens?
Re: Inwestowanie przez spółkę na Cyprze
: 30 paź 2024, 11:56
autor: Tomek
W ogóle to nie ma sensu, jeśli jesteś polskim rezydentem podatkowym, bo wpadniesz w przepisy o CFC, co w praktyce będzie oznaczało, że podatki od zysków spółki musisz zapłacić w kraju Twojej rezydencji podatkowej. Więcej pisałem o tym tutaj (art dotyczy spółki w Estonii, ale te same przepisy obowiązują dla każdej innej jurysdykcji):
https://www.tradingforaliving.pl/spolka-w-estonii/
Re: Inwestowanie przez spółkę na Cyprze
: 30 paź 2024, 21:02
autor: mariusz
Podatki można jeszcze przeboleć - w Polsce nie są jeszcze takie straszne. Ja mam inny problem. Co zrobić, żeby zabezpieczyć rodzinę na wypadek śmierci. Czy w przypadku konta w IB Irlandia płacimy podatek spadkowy na zasadach obowiązujących w USA, czyli nawet do 40%?
Pytanie - jaka jest możliwość zabezpieczenia przez taką ewentualnością i nie mam na myśli rozwiązania typu - daj żonie login i hasło do konta + pin do telefonu. Chodzi mi o rozwiązania full legalne i takie, które nie wymagają wtajemniczania kogoś w zarządzanie kontem IB.
Re: Inwestowanie przez spółkę na Cyprze
: 31 paź 2024, 12:19
autor: polykaczy-sasiad
Cześć,
Jeśli chodzi o unikanie amerykańskiego podatku spadkowego od aktywów na rachunku w IB, wydaje się, że jedynym sensownym rozwiązaniem dla inwestora prywatnego jest wybór funduszy UCITS ETF.
Re: Inwestowanie przez spółkę na Cyprze
: 31 paź 2024, 13:27
autor: Tomek
Albo założenie fundacji rodzinnej lub innego podmiotu prawnego, który wszakże nie umiera. Ten pierwszy wariant eliminuje w dodatku problem podatkowy, przynajmniej dopóki ktoś nie zmieni ustawy.