Wizjonerskie portfolio

Wątek dla każdego, kto chciałby założyć własny temat i opisywać prowadzony przez siebie portfel. Zakupy, sprzedaż, zmiany, rebalansowania, wyniki i strategia. To jest miejsce, żeby opisywać swoją strategię i swoje transakcje.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

Z racji tego, że jutro już idę w bailando, podsumowanie dzień wcześniej. Piękny to był rok, nie zapomnę go nigdy:
Obrazek

Wynik portfela po roku to -28%. Jeśli skorygujemy to o lewar, to trochę mniej, ale wciąż na GRUBYM minusie. Niestety, IBKR nie pokazuje historycznego wyniku portfela dla konta demo, ale max drawdown tutaj to było jakieś 40-50%. Dla porównania, S&P 500 jest 27% na plusie przy max drawdown lekko ponad 5% (SIC!). ARKK -22%, max drawdown -44%. Nasdaq 100 również +27%, drawdown -12%. Wisienką na torcie jest dla mnie PTON, który uplasował się na samym dole (a ROKU niewiele dalej) :)

Na tym mógłbym skończyć to całe podsumowanie, bo szkoda bić leżącego, ale zrobię sobie jeszcze tabelkę z różnymi spółeczkami, które tutaj latały jako świetne biznesy: (24-02-2021 to start wizjonerskiego portfolio)
Obrazek
To są te wszystkie "świetnie zriserczowane" spółki. Widać jak na dłoni, że risercz ograniczył się do "przychody rosną, ticker popularny na Twitterku". Rozumiem, że można źle trafić z jakąś spółką, ale aż tyle i aż tak?
Muszę Wam jednak podziękować. Gdyby nie Wy, to nigdy nie zainteresowałbym się takim paździerzem jak PTON. Dzięki tej spółce lepiej zrozumiałem również jak działa marketing takich firm w dzisiejszym świecie. Połowa "niezależnych analityków", która wciska Wam takie spółki jest zwyczajnie opłacana. Tak, to nie przypadek, że słyszycie w podcastach czy na yt, że dany ekspert trenuje na Pelotonie. To nic, że wygląda jak worek ziemniaków i ze sportem nie miał nigdy nic wspólnego. Zna się :). Dlatego pamiętajcie: jeśli daliście sobie wmówić, że PTON to jest TECHNOLOGICZNA spółka, to może nie jesteście tak genialni i krytycznie myślący jak Wam się wydaje. Po drugie, jak Wam ktoś, z kilkukrotnie większym doświadczeniem niż Wy, mówi, żebyście uważali, to uważajcie, zamiast zgrywać mądrali:
Obrazek
Gukwa pisze: 16 lis 2021, 15:42
RayDalio pisze: 16 lis 2021, 13:52 Rychło w czas. Ciekawy jestem analizy tej spółki naszego nowego śpeca na forum.
Kasztan moja analiza jest taka że jesteś głupi.
Ktoś wykłada miliard dolarów na spółkę a Ty z siebie debila robisz publicznie.
Od tego czasu dalsze -33% :D

Ale co sobie z PTONu poużywałem przez ten rok to moje.

Mógłbym teraz wyszukać te wszystkie szydercze posty pod moim adresem z początku tego roku, ale daruję sobie. Pamiętajcie, jak po roku inwestowania wydaje Wam się, że jesteście geniuszami rynku, to znaczy to tylko tyle, że należy wyłączyć komputer, przejść się na spacer, a po powrocie zastosować jakiś zimny okład na głowę.

Życzę więcej szczęścia w 2022 i oby Wam się w portfelach zieleniło! Z forum znikam, chociaż konta nie usuwam. Przyjdę się pośmiać jak PTON zbankrutuje :)

Pozdro!
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Hubert »

Ciekawe jakie byś napisał podsumowanie jakby portfel zamknął się na plusie . Wszystkiego dobrego w nowym roku !
rebahas
Stały bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:59
Tu mieszkam: PL

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: rebahas »

RayDalio pisze: 30 gru 2021, 23:12
Życzę więcej szczęścia w 2022 i oby Wam się w portfelach zieleniło! Z forum znikam, chociaż konta nie usuwam. Przyjdę się pośmiać jak PTON zbankrutuje :)

Pozdro!
No szkoda, że znikasz, bo fajnie się Ciebie czyta. No ale skoro konta nie usuwasz to myślę, że jest szansa że wrócisz ;)
Wesołego w nowym roku!
Gukwa
Forumowy wyga
Posty: 193
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Gukwa »

RayDalio pisze: 30 gru 2021, 23:12 Ale co sobie z PTONu poużywałem przez ten rok to moje.
Pozdro!
Kasztan nie ma znaczenia i tak stracisz wszystkie pieniądze. Dzisiaj czy jutro to nie istotne.
Ludzie tacy jak ty którzy patrzą na cenę i mają ograniczony potencjał do edukacji tak kończą.
Fajne postanowienie noworoczne. Nie będę pisał na forum. WTF:) Beka z ciebie.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Ostap_Bender »

Powodzenia Ray, szkoda ze aktywny uczestnik forum odchodzi.
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: iMisiek »

Ostap_Bender pisze: 31 gru 2021, 15:05 Powodzenia Ray, szkoda ze aktywny uczestnik forum odchodzi.
Szkoda ale nie kauje konta wiec moze zrobi jak Jordan. Just do it again :-)
rebahas
Stały bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:59
Tu mieszkam: PL

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: rebahas »

Gukwa pisze: 31 gru 2021, 09:35 Kasztan nie ma znaczenia i tak stracisz wszystkie pieniądze. Dzisiaj czy jutro to nie istotne.
Ludzie tacy jak ty którzy patrzą na cenę i mają ograniczony potencjał do edukacji tak kończą.
Fajne postanowienie noworoczne. Nie będę pisał na forum. WTF:) Beka z ciebie.
Daj sobie na wstrzymanie, bo się robisz zwyczajnie śmieszny. Poza tym nie wiem czy wiesz ale zawsze tutaj dyskutowaliśmy ale nigdy "ad personam" więc mógłbyś się do standardu dostosować.
Awatar użytkownika
Dżin
Stały bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 14 mar 2021, 13:06
Tu mieszkam: Polska

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Dżin »

Ray, dzięki za poświęcony czas.
Podsumujemy "Twoje" portfolio pod koniec 2022. W stosunkowo niedługim okresie, spólki kupione na samej górce (z pełną premedytacją), mogą dać niektórym nowym uczestnikom rynku zniekształcony obraz.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

RayDalio pisze: 08 gru 2021, 00:14 Ja już short na PTON zamknąłem, bo szkoda byłoby stracić te pieniądze w razie czego. Natomiast z obecnych poziomów to już będzie raczej powolny zjazd w dół przez następne kilka lat, przerywany małymi podskokami.
Za to ROKU jeszcze ma sporo przestrzeni pod sobą. Jeśli odbije do $300 to znowu dołożę. Co gorsze SaaSy też są świetnymi kandydatami.
arku pisze: 08 gru 2021, 21:06 Co do ROKU to mam farta, bo wczoraj otworzyłem leapsa ze strikiem 220 na styczeń 2023. Dziś rośnie o ponad 50%, i teraz trzymam kciuki za retest ATH w okolicach 500 usd :-)
Wybacz, znowu wyszło na moje :). ROKU -50% od tego czasu. Z drugiej strony do stycznia 2023 jeszcze trochę, więc może i Ty zarobisz :)
Obrazek

Chwilę mnie nie było i trochę zdechło to forum. Gdzie ci wszyscy doświadczeni inwestorzy, którzy w zeszłym roku "riserczowali" te świetne spółki, strzelali tickerami jak z karabinu i kupowali je na mardźin? Jak to mawiał klasyk: nie wiem, ale się domyślam :). Wyniki wizjonerów YTD:

Obrazek
Dżin pisze: 31 gru 2021, 17:29 Ray, dzięki za poświęcony czas.
Podsumujemy "Twoje" portfolio pod koniec 2022. W stosunkowo niedługim okresie, spólki kupione na samej górce (z pełną premedytacją), mogą dać niektórym nowym uczestnikom rynku zniekształcony obraz.
Czekam z niecierpliwością na niezniekształcony obraz :)

PS: Powoli można kupować niektóre wizjonery. Pamiętajcie, że tylko kretyn kupuje obietnicę $1 za dzisiejsze $10 ;)
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: lenon »

Tak z ciekawości - to były spółki ze spalonego forum? Z tej listy to na palcach jednej ręki można się doliczyć spółek, którym jednocześnie biznes się spina, dowożą coś więcej niż kolejne obietnice i wycena nadal nie jest absurdalna. Pewnie zostałoby mi kilka palców na tej ręce :)
Przypomina mi się bania na healthcare z 2014. Po krachu doskonałe źródło długoterminowych shortów, do dziś pies z kulawą nogą się nimi nie interesuje. Pewnie część tych wizjonerów tech da zarobić w podobny sposób.

For the record - sam się sparzyłem na tych kilku, ale po to są shorty i dywersyfikacja, żeby spać spokojnie.

Oczekiwania schodzą trochę na ziemię i to jest zdrowe, ostatnio nawet najlepsze biznesy wwożące do centrali gotówkę tirami pospadały o kilkadziesiąt procent bo miały tupet obniżyć guidance wzrostów do poziomów sprzed pandemii. No ale kto by tam pamiętał co było w 2019...
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

lenon pisze: 18 lut 2022, 08:40 Tak z ciekawości - to były spółki ze spalonego forum? Z tej listy to na palcach jednej ręki można się doliczyć spółek, którym jednocześnie biznes się spina, dowożą coś więcej niż kolejne obietnice i wycena nadal nie jest absurdalna. Pewnie zostałoby mi kilka palców na tej ręce :)
Ze spalonego i z obecnego. Spokojnie znajdziesz większość tych tickerów tutaj, razem z komentarzami jakie to świetne spółki, a wycena i analiza biznesu to dla starych dziadów, bo przecie "REVENUE ROŚNIE 500% ROCZNIE" ;)
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Hubert »

To że wizjonery walą się o 70 % jest wliczone w tą strategie inwestycyjną wtedy jest okazja dokupić i uśrednić. Tak samo spadła NVDA Tesla appel i inne . Jeżeli nie jesteś w stanie strawić zmienności nie powinno Cię być na tym rynku.A poniżej liczby mówią same za siebie.
Załączniki
ROKU_chart.png
ROKU_chart.png (119.26 KiB) Przejrzano 8856 razy
ROKU_chart-2.png
ROKU_chart-2.png (170.76 KiB) Przejrzano 8856 razy
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

Hubert pisze: 18 lut 2022, 13:03 To że wizjonery walą się o 70 % jest wliczone w tą strategie inwestycyjną wtedy jest okazja dokupić i uśrednić.
Oczywiście, jeśli jesteś ciułaczem i masz na giełdzie całe 10zł, z czego 2zł na mardźin, to możesz uśredniać. Jeśli mówimy o poważnych inwestorach, którzy mają na giełdzie oszczędności z ostatnich 10-30 lat, to oni nie mają realnych możliwości uśredniania i prawdopodobnie takich strat nie odrobią do końca życia. Natomiast masz rację, większość tutaj to tacy co inwestują od roku i wrzucili na gięłdę ostatnią pensję i zawsze mogą uśredniać zgrywając kozaków ;).
Hubert pisze: 18 lut 2022, 13:03 Jeżeli nie jesteś w stanie strawić zmienności nie powinno Cię być na tym rynku.
Jeśli do tej pory nie zorientowałeś się, że większość z tych spółek została sztucznie wypompowana przez pieniądze płynące od znudzonych ludzi do funduszy typu $ARKK to nie powinno Cię być na tym rynku.
Hubert pisze: 18 lut 2022, 13:03 A poniżej liczby mówią same za siebie.
Oczywiście, wybraliście same przyszłe Apple i Amazony, a nie na przykład Go Pro:
Obrazek

Naprawdę po tym co się działo przez ostatnie kilkanaście miesięcy chcesz mnie uczyć inwestowania?

P.S: Łap okazję do uśredniania :D
Obrazek
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Hubert »

Ray kurczę ja nie chcę Cię nic uczyć bo nie mam zdolności dydaktycznych bo pozabijałbym wszystkich studentów po pierwszych zajęciach :) Roku od 18 roku zrobiło 500 % nic dodać nic ująć. Za 5 lat będzie po 1000 i idę o zakład o dobrą whisky :)
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

Hubert pisze: 18 lut 2022, 13:29 Ray kurczę ja nie chcę Cię nic uczyć bo nie mam zdolności dydaktycznych bo pozabijałbym wszystkich studentów po pierwszych zajęciach :) Roku od 18 roku zrobiło 500 % nic dodać nic ująć. Za 5 lat będzie po 1000 i idę o zakład o dobrą whisky :)
Ja też jestem w stanie wskazać akcje, które wzrosły kilkaset procent przez ostatnie parę lat. Problem jest ze wskazaniem tych, które tak wzrosną w przyszłości. Jak ktoś się załadował w ROKU po $400 (większość), to jest w tył 75%. Jak ktoś kupił PUTy, to kupi sobie dzisiaj dobrą whisky na wieczór :)
Hubert pisze: 18 lut 2022, 13:29 Za 5 lat będzie po 1000 i idę o zakład o dobrą whisky :)
Honor mi nie pozwala na branie takiego nierównego zakładu, więc chętnie się założę o tą whisky, ale jak wygram to wystarczy dobre piwko ;)
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: arku »

Ray dzięki za troskę, ale o mnie i mojego leapsa na ROKU nie musisz się martwić- dawno temu zamknięty z zyskiem. Ja jestem inwestor starej daty i raczej staram się żeby moje pozycje nie przychodziły z dużych zysków w stratę. :)
Słabo też toleruję obscuniecia po 70%.
Co do Roku to grubo pojechali w premarkecie. Cenę w okolicach 100 dobrze pamietam z czasów chwilę po covidowym dołku, bo wystawiałem wtedy w sporych ilościach tygodniowe PUTy, które dobrze płaciły.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

arku pisze: 18 lut 2022, 15:00 Ray dzięki za troskę, ale o mnie i mojego leapsa na ROKU nie musisz się martwić- dawno temu zamknięty z zyskiem. Ja jestem inwestor starej daty i raczej staram się żeby moje pozycje nie przychodziły z dużych zysków w stratę. :)
A, w takim razie high five! :)
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Ostap_Bender »

Welcome back Ray.
Abstrachujac od czasem absurdalnych wycen (NET z p/s ~ 100 :)) ktorych z wizjonerow chcielibyscie miec na dluzej w portfelu?

Jak dla mnie ciagle wizjonersko wygladaja TDOC, NET, NIO i moze SE.
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: korver »

@Ray, popraw mnie jeżeli się mylę, ale czy Ty przypadkiem nie reklamowałeś kiedyś EPAM? Dobra, solidna spółka, żaden „wizjoner” bez zysku, a pech chciał, ze tez została mocno przeceniona…
Jakbyś miał również chwile, by nadmienić co Ci w ROKU nie odpowiada, poza tym, ze cena spada? Obecne poziomy naprawdę są dla Ciebie warte miana „banki”? Nie wracajmy do przeszłości i ceny $400, tu i teraz, wg Ciebie nie spina się ich biznes?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

korver pisze: 19 lut 2022, 00:01 @Ray, popraw mnie jeżeli się mylę, ale czy Ty przypadkiem nie reklamowałeś kiedyś EPAM? Dobra, solidna spółka, żaden „wizjoner” bez zysku, a pech chciał, ze tez została mocno przeceniona…
Przecież jest wyszukiwarka, łatwo sprawdzić co pisałem:
RayDalio pisze: 07 maja 2021, 09:49 Czyt.: Jak się uda to będzie operating margin na poziomie 20% za 10 lat. EPAM już teraz ma operating margin na poziomie 17-18%. Ale tak, EPAM też jest przewartościowany i kupiłbym dopiero jakby spadło te 50% minimum.
To było pisane w maju 2021. EPAM wzrósł jeszcze 60%, a potem spadł ze szczytu do... poziomu z maja 2021. EPS-y już trochę nadgoniły, ale wciąż chciałbym zobaczyć jeszcze te 30-50% w dół, żeby to była prawdziwa okazja. Nie lubię przepłacać. Tak czy inaczej EPAM poradził sobie lepiej niż 99% wizjonerów przez ostatnie 12 miesięcy, bo jest ~25% na plusie od marca 2021.
korver pisze: 19 lut 2022, 00:01 Jakbyś miał również chwile, by nadmienić co Ci w ROKU nie odpowiada, poza tym, ze cena spada? Obecne poziomy naprawdę są dla Ciebie warte miana „banki”? Nie wracajmy do przeszłości i ceny $400, tu i teraz, wg Ciebie nie spina się ich biznes?
Przyszedłem tylko publicznie poklepać się po plecach, że trafiłem pięknie z ROKU, bo zamknąłem dzisiaj PUTa na to. Nie zamierzam zostawać i się rozpisywać. Poczytaj co ROKU zamierza zrobić w przyszłości, ile chcą wydać na własny content i z kim muszą konkurować na rynku streamingu. Słupki do tej pory rosły im bardzo ładnie, ale dalej będzie już tylko ciężej. Jest tutaj naprawdę spore RYZYKO wywalenia ogromnej ilości kasy na inwestycje, które zwyczajnie się nie zwrócą. Z drugiej strony muszą coś robić, bo ich stary biznes będzie tracił rację bytu. Nie lubię inwestować w takiego kota w worku.
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: korver »

Dziękuję za odpowiedź :)
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Hubert »

Ray jak zwykle wrzucił kilka swoich subiektywnych opinii . Jak chcesz się dowiedzieć naprawdę co robi Roku i na czym zarabia zapraszam do linku .
https://mbi-deepdives.com/roku/
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: korver »

RayDalio pisze: 19 lut 2022, 00:32
To było pisane w maju 2021. EPAM wzrósł jeszcze 60%, a potem spadł ze szczytu do... poziomu z maja 2021. EPS-y już trochę nadgoniły, ale wciąż chciałbym zobaczyć jeszcze te 30-50% w dół, żeby to była prawdziwa okazja. Nie lubię przepłacać. Tak czy inaczej EPAM poradził sobie lepiej niż 99% wizjonerów przez ostatnie 12 miesięcy, bo jest ~25% na plusie od marca 2021.
Mówisz i masz ;) EPAM w przecenie jak wszystkie wizjonery :D
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

No i właśnie dlatego doświadczeni inwestorzy WYMAGAJĄ czegoś co się nazywa "margin of safety" bo rozumieją RYZYKO, a podniecone małolaty ładują wszystkie oszczędności w wizjonery na szczycie. Nadzieja to nie jest strategia inwestycyjna.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Tomek »

Ej no, nie wrzucajcie EPAM do jednego worka z takim Pelotonem, czy innymi tego typu wydmuszkami.

To była i jest solidna firma, tylko mieli pecha, że centra z pracownikami ulokowali na Ukrainie i w Rosji, ale kto to mógł przewidzieć z perspektywy marca 2021?
EPAM_chart.png
EPAM_chart.png (212.46 KiB) Przejrzano 7446 razy
ODPOWIEDZ