Wizjonerskie portfolio

Wątek dla każdego, kto chciałby założyć własny temat i opisywać prowadzony przez siebie portfel. Zakupy, sprzedaż, zmiany, rebalansowania, wyniki i strategia. To jest miejsce, żeby opisywać swoją strategię i swoje transakcje.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Tomek »

Toś Pan zabłysnął swoim setnym postem :P
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

Tomek pisze: 08 maja 2021, 18:47 Toś Pan zabłysnął swoim setnym postem :P
Jako były dziennikarz jednak powinieneś unikać takich błędów ;)
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: glina »

Tomek pisze: 08 maja 2021, 18:42 Dziennie to może być nawet i do 4.0, ale Reg T mówi o maksymalnych dopuszczalnych poziomach overnight. Brokerzy mają mniejsze limity.
Oczywiscie to nie jest wartosc stala, niemniej jednak z wlasnej obserwacji Ex. Liquidity w IB zawsze jest bardzo bliski sumarycznemu lewarowi 2.0 dla portfela w 100% akcyjnego.

Lewarowanie sie do granic to proszenie sie o katastrofe jednak osiagniecie Margin Calla przy poczatkowym lewarze rzedu 1.1-1.25 jest bardzo malo prawdopodobne bo odpowiada drawdownowi o 60-80%. Malo prawdopodobnie nie znacza jednak niemozliwe. Mozna sie obkupic Mohawkami i innymi Plugpowerami i pojdzie calkiem szybko :-).
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Tomek »

RayDalio pisze: 08 maja 2021, 18:49 Jako były dziennikarz jednak powinieneś unikać takich błędów ;)
Pfff, jajakobyły?
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

glina pisze: 08 maja 2021, 18:41 Margin na poziomie 1.25 daje juz miejsce na 60% spadkow.
Problem, którego nie widzisz to to, że jako inwestor w pojedyncze, bardzo zmienne spółki, narażasz się na o wiele większą zmienność również w dół. Jak S&P 500 spadnie 50%, to te wszelkie PTONy zaliczą zjazdy po 80-100%. Nie masz w portfelu JNJ, żeby liczyć na fory.
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: glina »

RayDalio pisze: 08 maja 2021, 19:11 Problem, którego nie widzisz to to, że jako inwestor w pojedyncze, bardzo zmienne spółki, narażasz się na o wiele większą zmienność również w dół. Jak S&P 500 spadnie 50%, to te wszelkie PTONy zaliczą zjazdy po 80-100%.
Widze ten problem oczywiscie. I jako ze w moim portfelu w znakomitej wiekszosc sa spolki Growth, czyli terminowe, to reaguja w sposob skorelowany na sytuacje inflacyjna/rentownosci obligacji. Wydarzenia ostatnich miesiecy oczywiscie sporo mnie kosztowaly, ale ostatecznie spowodowaly, ze pozbylem sie z portfela smieci (w tym np. MWK) i spie spokojniej.

Dzien w dzien ironizujesz o tym, ze rynki osiagaja nowe szczyty, ale chyba masz na tyle oleju w glowie zeby wiedziec, ze nie zawsze wszystkie sektory rynku poruszaja sie w sposob skorelowany. Jesli teraz jest czas na Value/Commodities itp to OK. Mam troche spolki uranowej UUUU czy ZIM od transportu morskiego, ktore kompensuja czesc strat. Takze STAA i CLNKB bardzo dobrze sobie radza a to odpowiednio 4 i 5 najwieksza pozycja w portfelu.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

Ironizuję, bo kiedy to "growth" rósł z rynkiem to pisałeś, że te "value" spółki to śmieci, bo "jak nie rosną w takim otoczeniu, to nie będą rosnąć w ogóle". Teraz sytuacja się odwróciła, więc bardzo miło, że dostrzegłeś, że to nie takie proste.
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: glina »

RayDalio pisze: 08 maja 2021, 19:44 Ironizuję, bo kiedy to "growth" rósł z rynkiem to pisałeś, że te "value" spółki to śmieci, bo "jak nie rosną w takim otoczeniu, to nie będą rosnąć w ogóle". Teraz sytuacja się odwróciła, więc bardzo miło, że dostrzegłeś, że to nie takie proste.
Rosna w wyniku re-waluacji, nie w wyniku wzrostu obrotow/dochodowosci. Jestem zdania, ze skonczy sie to tak samo szybko jak sie zaczelo. No chyba, ze ty o inwestycji dlugoterminowej myslisz w perspektywie 2 tygodni jak pewien kolega z forum, ktory ma pretensje o zla porade, bo mu akcje spadly.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Ostap_Bender »

glina pisze: 08 maja 2021, 19:48 Rosna w wyniku re-waluacji, nie w wyniku wzrostu obrotow/dochodowosci. Jestem zdania, ze skonczy sie to tak samo szybko jak sie zaczelo. No chyba, ze ty o inwestycji dlugoterminowej myslisz w perspektywie 2 tygodni jak pewien kolega z forum, ktory ma pretensje o zla porade, bo mu akcje spadly.
Wydaje mi się, że w niektórych obszarach value jest miejsce na długotrwałe perspektywy wzrostu przychodów np. spółki surowcowe wydobywające miedź, nikiel czy tam inne metale wykorzystywane do EVV/Green Energy.
W przypadku pozostałych value jest to moim zdaniem gra pod otwarcie gospodarki - ciężko w sumie oczekiwać, że nagle zapotrzebowanie na stal, aluminium czy hamburgery z McDonaldsa będzie rosło silniej niż w poprzednij latach.

RayDalio, mógłbyś zdradzić na jakiej podstawie dobrałeś akurat te spółki do swojego portfela (z ogólnego koszyka spółek growth)?
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

Ostap_Bender pisze: 10 maja 2021, 12:49 RayDalio, mógłbyś zdradzić na jakiej podstawie dobrałeś akurat te spółki do swojego portfela (z ogólnego koszyka spółek growth)?
Jasne. Ponad połowę wziąłem od jednego kolegi, ale nie będę mówił którego, bo sobie nie życzy, a resztę wziąłem z Twittera, wybierając te, które mają spory wzrost revenue Y/Y i są wysoko wyceniane (tak się tutaj określa growth). Na tym polega "risercz" tutaj.

Rozróżnienie na value i growth to jest mój pet peeve, no ale powtarzanie tutaj, że wycena liczy się w przypadku wszystkiego co kupujemy, to rzucanie grochem o ścianę. Jak tylko revenue rośnie to wszystko inne nie ma znaczenia. Ech...
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

Zgodnie z zapowiedzią wykorzystałem spadki do lekkiego podreperowania portfolio. Wyleciały ATER, PLUG i FCEL, a dokupiłem SQ i NIO po taniości:
Obrazek

Portfolio wciąż generuje alfę:
Obrazek

Niektórzy mogą myśleć, że te spadki to źle, ale każdy wytrawny inwestor wie, że im rynek niżej tym większe wzrosty w przyszłości. Mardźin na poziomie 1.63 i diamond handz.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

Muszę przyznać, że dzisiaj wizjonery przeszły same siebie:
Obrazek

Przynajmniej nikt mi potem nie wypomni, że sprzedałem w najgorszym momencie, bo na zamknięciu:
Obrazek
Wojtas

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Wojtas »

Brawo!
To działa jak sprężyna. Im bardziej się ściśnie, tym większy będzie wyskok w górę.
Wojtas

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Wojtas »

glina pisze: 08 maja 2021, 19:48No chyba, ze ty o inwestycji dlugoterminowej myslisz w perspektywie 2 tygodni jak pewien kolega z forum, ktory ma pretensje o zla porade, bo mu akcje spadly.
Po prostu krytykowałem. Wydawało mi się, że nikt nie jest poza krytyką - ani blogerzy, ani analitycy, ani nikt.
A krytykowałem, bo padały tu informacje sprzeczne - np próg wyjścia 19$ (stop-loss), a jednoczesnie pewniak i inwestycja długoterminowa.

Z resztą, piszcie sobie co chcecie. I tak już zmieniam podejście na ray-style - czyli patrzę na to wszystko przez palce.
Nie będę wam się więc wtryniał w paradę, a tylko ignorował bezwartościowe (w mojej opinii) posty.
CLM
Stały bywalec
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:55

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: CLM »

Wojtas pisze: 10 maja 2021, 23:14 I tak już zmieniam podejście na ray-style
Wojtas pisze: 10 maja 2021, 23:14 tylko ignorował bezwartościowe (w mojej opinii) posty.
Wybierz jedno 🤔
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

CLM pisze: 10 maja 2021, 23:20
Wojtas pisze: 10 maja 2021, 23:14 I tak już zmieniam podejście na ray-style
Wojtas pisze: 10 maja 2021, 23:14 tylko ignorował bezwartościowe (w mojej opinii) posty.
Wybierz jedno 🤔
Nie moja wina, że przegapiłeś okazję na PTON-ie. A może jednak nie? :D
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

RayDalio pisze: 10 maja 2021, 14:49 Rozróżnienie na value i growth to jest mój pet peeve, no ale powtarzanie tutaj, że wycena liczy się w przypadku wszystkiego co kupujemy, to rzucanie grochem o ścianę. Jak tylko revenue rośnie to wszystko inne nie ma znaczenia. Ech...
Znalazłem cytat, który chodził mi po głowie jak to pisałem:
“Market commentators and investment managers who glibly refer to growth and value styles as contrasting approaches to investment are displaying their ignorance, not their sophistication. In our opinion, the two approaches are joined at the hip: Growth is always a component in the calculation of value, constituting a variable whose importance can range from negligible to enormous and whose impact can be negative as well as positive. In addition, we think the very term ‘value investing’ is redundant. What is ‘investing’ if it is not the act of seeking value at least sufficient to justify the amount paid?” (Buffett, The Essays of Warren Buffett: Lessons for Corporate America, Cunningham 1998) p85.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Ostap_Bender »

Swoją drogą panowie, macie do polecania jakąś książkę poświęconą analizie fundamentalnej spółek typu growth? Coś w stylu inteligentnego inwestora Grahama tylko skupione na growth :).
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

Ostap_Bender pisze: 11 maja 2021, 12:49 Swoją drogą panowie, macie do polecania jakąś książkę poświęconą analizie fundamentalnej spółek typu growth? Coś w stylu inteligentnego inwestora Grahama tylko skupione na growth :).
Nie ten temat, no chyba, że chodziło Ci o strollowanie cytatu, który dopiero co wrzuciłem :D
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Ostap_Bender »

ok, nie będę Ci zaśmiecać tutaj tematu. Spróbuje kontynuować ten wątek w innym temacie.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

Zadziwiająco dobry tydzień dla mojego wizjonerskiego portfolio. Ciocia Kasia chciałaby, żebym został analitykiem w ich funduszu:
Obrazek
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Ostap_Bender »

Masz to zahedgowane jakąś opcją na nasdaq/cfd czy kompletne YOLO?
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

Żadne YOLO, to jest profesjonalnie prowadzony portfel na bezpiecznym startowym marginie na poziomie 1.3.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: RayDalio »

Jak feniks z popiołów. Portfel wizjonerów goni rynek. Cathie czuje mój oddech na plecach.
Obrazek
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Wizjonerskie portfolio

Post autor: Hubert »

Ray weź Ty się określ czy ten portfel to miał pokazać jak szybko zostać bankrutem czy jak pobić rynek bo co chwile mówisz co innego. Bo odnoszę wrażenie że jak rynek się wali to piszesz jakie to gówno spółki wzięte na lewar i skończą się margin callem a jak rynek rośnie to piszesz że jesteś bogiem giełdy.
ODPOWIEDZ