Podatki od premii opcyjnych w Polsce

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, przede wszystkim opcji, ale też swapów czy kontraktów terminowych. Hedging, short volatility i zagrania kierunkowe. Co kto lubi.
PPP
Gość niedzielny
Posty: 12
Rejestracja: 04 mar 2022, 13:09
Tu mieszkam: Polska

Podatki od premii opcyjnych w Polsce

Post autor: PPP »

Czy możecie podzielić się informacjami nt. zasad opodatkowania premii opcyjnych w Polsce?
Do tej pory myślałem, że jest po prostu 19% podatku od premii liczonego w momencie jej otrzymania. Ale to chyba tak nie wygląda.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 240
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Podatki od premii opcyjnych w Polsce

Post autor: winnie-the-pooh »

Jeśli nie ma kosztu zamknięcia pozycji to tak - czyli jeśli opcja wygasa bezwartościowa.
Ale jeśli odkupiłeś opcję, to moim zdaniem poniosłeś koszt równy temu co zapłaciłeś za odkupienie opcji. I ten koszt pomniejsza przychód z premii. Więc do opodatkowania będzie różnica. I podatek to 19% od tej różnicy.

Natomiast detale pojawiają się przy przełomie roku. Jeśli wystawiłeś opcję np. 15 grudnia i ona nie została odkupiona do 31 grudnia - to za ten rok podatkowy zapłacisz podatek od uzyskanej pełnej wartości premii - nie pojawił się w tym roku podatkowym żaden koszt. Jeśli ta opcja zostanie odkupiona w następnym roku to przychody w tym następnym roku będą pomniejszone do opodatkowania o koszt poniesiony dla odkupienia opcji. Ale koszt ten będzie wpływał na podatek w tym następnym roku podatkowym.

disklajmer: powyższe nie jest poradą podatkową tylko opisem tego jak ja to robię. I dotyczy to tylko podatku PIT (nie CIT).

P.S.
Przy okazji wchodzą dwa różne kursy walutowe, jeden z dnia otrzymania premii, a drugi z dnia odkupienia opcji (a dokładnie to NBP z dni poprzedzającego te dni).
PPP
Gość niedzielny
Posty: 12
Rejestracja: 04 mar 2022, 13:09
Tu mieszkam: Polska

Re: Podatki od premii opcyjnych w Polsce

Post autor: PPP »

Wygląda, że wszyscy tak u nas rozliczają.

Ale spotkałem się z opinią, że premię rozlicza się dopiero w momencie wygaśnięcia czy zamknięcia opcji.
Czytałem o USA, że tam w przypadku, gdy np. sprzedajemy PUT-a to, gdy otrzymujemy akcje obniżamy cenę zakupu tych akcji i podatek zapłacimy dopiero po sprzedaży akcji (jeżeli będzie zysk). To byłoby pozytywne, bo oddala płacenie podatku.

To jak działa IBKR sugeruje, że tak to powinno być rozliczane. Gdy w zakładce portfolio widzimy Daily P&L to po sprzedaży opcji i otrzymaniu premii ten Daily P&L nie rośnie. Widzimy natomiast zmiany w "Unrealized P&L".
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 240
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Podatki od premii opcyjnych w Polsce

Post autor: winnie-the-pooh »

W PL jest wyraźny przepis, który za datę przychodu ze sprzedaży instrumentu uznaje datę otrzymania za niego zapłaty (premii). Ta premia jest od razu wypłacalna, więc jest postawieniem środków do dyspozycji.
PPP
Gość niedzielny
Posty: 12
Rejestracja: 04 mar 2022, 13:09
Tu mieszkam: Polska

Re: Podatki od premii opcyjnych w Polsce

Post autor: PPP »

Jako ciekawostka. Zauważyłem, że IBKR pokazuje Average Price pozycji z uwzględnieniem premii po przydzieleniu akcji po sprzedaży PUT-a.
Silu
Posty: 2
Rejestracja: 23 kwie 2024, 18:55
Tu mieszkam: Rzeszów

Re: Podatki od premii opcyjnych w Polsce

Post autor: Silu »

Proszę o potwierdzenie tych, którzy mają doświadczenie w tematach podatkowych.
Czy akcje przyznane w procedurze Assignet i sprzedane ( z zyskiem lub stratą) są "taktowane podatkowo" tak, jak zwykła transakcja kupna/sprzedaży akcji ?
kuba
Stały bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Podatki od premii opcyjnych w Polsce

Post autor: kuba »

Ja właśnie tak to rozliczam - czyli osobno premie opcyjną i osobno akcje. No ale nie jestem doradcą podatkowym, więc nie wiem czy tak się powinno robić:D
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Podatki od premii opcyjnych w Polsce

Post autor: Tomek »

Tak, osobno, bo technicznie i formalnie to są dwie niezależne transakcje, tylko akcje są kupowane wtedy nie za pośrednictwem giełdy, ale bezpośrednio od drugiej strony transakcji opcyjnej. Podatkowo to jednak nie ma znaczenia i te transakcje należy rozliczać osobno. Premia opcyjna zawsze będzie zyskiem, bez względu na to, czy akcje potem zostaną sprzedane z zyskiem czy ze stratą.
FreeCashFlow
Stały bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 25 lut 2024, 22:15
Tu mieszkam: Poland

Re: Podatki od premii opcyjnych w Polsce

Post autor: FreeCashFlow »

Tak jest. Jeśli wystawisz opcje PUT deep in-the-money, to zgarniesz spory dochód na opcjach. Z drugiej strony mocno przepłacisz za akcje, które później sprzedasz ze stratą.
A więc dochód z opcji skompensuje się ze stratą z akcji i w rozliczeniu podatkowym będzie to neutralne.

Oczywiście trochę upraszczam, bo kursy akcji nie stoją przecież w miejscu, no i są jeszcze prowizje (koszty) od wszystkich transakcji.
Ale generalna zasada pozostaje.
Silu
Posty: 2
Rejestracja: 23 kwie 2024, 18:55
Tu mieszkam: Rzeszów

Re: Podatki od premii opcyjnych w Polsce

Post autor: Silu »

Dziękuję za odzew i potwierdzenie.
Po przeliczeniu na PLN tych nie zawsze chcianych akcji ( wiem, trzeba było odkupować pozycje wcześniej ), wychodzą "duże cyfry" w zeznaniu podatkowym ( dochód / koszty) i zastanawia mnie, czy urzędnika nie zastanowi "skąd on tyle ma" na ten handel, choć wiemy, że nie zawsze trzeba mieć aż tak dużo, żeby wystawiać te opcje. Czy spacer do "skarbówki" z wyjaśnieniami zdarza się często ?
Awatar użytkownika
wlodzimierz_liszaj
Stały bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 06 lis 2022, 17:05
Tu mieszkam: Nieciecza

Re: Podatki od premii opcyjnych w Polsce

Post autor: wlodzimierz_liszaj »

Tomek pisze: 25 kwie 2024, 09:59 Premia opcyjna zawsze będzie zyskiem, bez względu na to, czy akcje potem zostaną sprzedane z zyskiem czy ze stratą.
Pytanie poboczne: jak traktujecie taki wpływ premii w przypadku gdy wystawienie opcji nastąpiło w roku poprzednim, a assignment (albo wygaśnięcie OTM) dopiero w roku następnym? Należy ten wpływ premii uwzględnić jako zysk w roku poprzednim? I jeżeli tak to dodatkowa zagadka - co jeżeli pozycja poszła nie po naszej myśli i opcja została odkupiona w roku następnym ze stratą bez czekania do expiry? Wtedy też trzeba płacić podatek od premii jako zysku w roku poprzednim mimo że realnie była to pozycja stratna? (w sumie pytanie jest zasadne również dla wszystkich innych krótkich pozycji, nie tylko opcyjnych)

P.S. Pozdrowienia dla wszystkich rozliczających się w ostatni weekend kwietnia 😆
ODPOWIEDZ