Margin u brokera - jak jest obliczany - czy ktoś wie?

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Krystian1987
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 11 kwie 2022, 17:30
Tu mieszkam: Bydgoszcz

Margin u brokera - jak jest obliczany - czy ktoś wie?

Post autor: Krystian1987 »

Czy wie ktoś na jakiej zasadzie jest obliczany Margin w Interactive Brokers? jak cena posiadanych akcji spada to spada też margin , jak oni to obliczają może ktoś wie, ciekawa kwestia - pozdrawiam
kuba
Stały bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Margin u brokera - jak jest obliczany - czy ktoś wie?

Post autor: kuba »

Zacznijmy od tego, że 'margin' ma dwa znaczenia i ja niestety nie znam dobrych odpowiedników w j. polskim, więc będę improwizował

1) Margin jako pożyczka od brokera
Załóżmy, że masz na koncie $10,000 gotówki, i kupujesz akcje za $15,000. Wówczas te brakujące $5,000 to jest właśnie ta pożyczka/margin od brokera. I jeśli akcje spadną do powiedzmy $14,000 to wówczas pożyczka cały czas wynosi $5,000 (+ naliczone odsetki), więc ten margin nie spada.

2) Margin jako depozyt zabezpieczający
Kupując jakiekolwiek akcje (albo np. wystawiając opcje), broker 'blokuje' część rachunku jako pewnego rodzaju zabezpiecznie pozycji. Nie musi to być gotówka, mogą to być akcje, ETFy itp.
I tu mamy dwa rodzaje margina - Initial Margin, oraz Maintenance Margin.
Initial margin mówi, ile depozytu jest potrzebne, żeby otworzyć nową pozycję, a Maintenance mówi ile depozytu jest potrzebne, żeby utrzymywać pozycję dłużej niż jeden dzień. Z tego co widzę, to Initial Margin to jest mniej więcej Maintanace Margin * 1.1. Można to sprawdzić dla konkretnych akcji w apce mobilnej wchodząc w szczegóły (pewnie na platformie desktopowej też się da, ale tak z pamięci nie kojarzę gdzie).
Dla uproszczenia załóżmy, że mamy na koncie $10,000 gotówki, kupujemy akcje za $5,000, dla których Initial Margin = 27.5%, a Maintenance Margin 25%.
W dniu zakupu potrzebujemy 27.5% * $5,000 = $1,375 depozytu, a potem już 25% * $5,000=$1,250. I teraz nasze akcje spadają do $4,500, więc margin zablokowany przez brokera wyniesie 25% * $4,500 = $1,125.
Czyli akcje spadły i margin też spadł.

A dla handlujących opcjami jeszcze taka informacja - mając $10,000 gotówki, możemy kupić akcje za $10,000 i broker pod te akcje zablokuje $2,500, a pozostałe $7,500 będzie 'wolne' pod zabezpieczanie pozycji opcyjnych.

A tak na marginesie (btw. margines po angielsku to też margin ;)) ostatnio doszedłem do wniosku, że najważniejszy wskaźnik na koncie przy handlu opcjami to Excess Liquidity, czyli wartość konta pomniejszona o margin. Także ja już nie patrzę na Net Liq, P&L, tylko właśnie na to ile jeszcze mam wolnego 'zabezpieczenia'
Krystian1987
Stały bywalec
Posty: 73
Rejestracja: 11 kwie 2022, 17:30
Tu mieszkam: Bydgoszcz

Re: Margin u brokera - jak jest obliczany - czy ktoś wie?

Post autor: Krystian1987 »

Dzięki serdecznie za odpowiedź , a jeśli wystawiasz np opcje typu SELL PUT to ile najczęściej dla świętego spokoju zostawiasz sobie Excess Liquidity? lub Buying Power ? Pozdrawiam serdecznie
kuba
Stały bywalec
Posty: 95
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Margin u brokera - jak jest obliczany - czy ktoś wie?

Post autor: kuba »

Ja akurat lubię mieć duży zapas, u mnie Maintanence Margin zablokowany przez brokera to zazwyczaj 30%-40% wartości konta. Poziom 50% traktuję już jako sygnał ostrzegawczy.
ODPOWIEDZ