Opłaty za noc punkty SWAP

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
EuroDolar
Posty: 3
Rejestracja: 05 gru 2023, 10:11
Tu mieszkam: Polska

Opłaty za noc punkty SWAP

Post autor: EuroDolar »

Witam na forum i proszę o pomoc.
Dotychczas handlowałem głównie u brokerów CFD,
którzy na platformie handlowej lub stronie www przejrzyście informowali jakie koszty poniosę lub zarobię za urzymanie pozycji przez noc.
Nazwywa się to naliczaniem punktów SWAP.
Otworzyłem konto w IB i nie mogę znależć konkretnych informacji na ten temat.
Na próbę, na koncie demo zawarłem transakcje na pary walutowe, ale nie widzę żadnej informacji, kolumny w raporcie, która informowałaby o naliczonych opłatach za noc.
Czy jest jakiś sposób aby przed otwarciem transakcji wyliczyć koszty/zarobek za trzymanie pozycji przez noc?
Gdzie na platformie wyszczególnione są poniesione koszty (lub zarobek) za przetrzymanie pozycji przez noc?
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Opłaty za noc punkty SWAP

Post autor: Tomek »

Ale Ty mówisz o otwieraniu pozycji na parę walutową czy na CFD na parę walutową? W przeciwieństwie do brokerów CFD, Interactive umożliwia handlowanie realnymi parami walutowymi po kursach międzybankowych, więc tutaj nie będzie żadnych kosztów utrzymywania takiej pozycji (dopóki nie wykorzystujesz margina/dźwigni/CFD), tylko zawierasz transakcję na rzeczywistych walutach.
EuroDolar
Posty: 3
Rejestracja: 05 gru 2023, 10:11
Tu mieszkam: Polska

Re: Opłaty za noc punkty SWAP

Post autor: EuroDolar »

Wczoraj otworzyłem pozycje na USD.JPY cfd i EUR.TRY oraz na spread na NG.
Przy składaniu zlecenia była opcja cfd przy EUR.JPY , a przy EUR.TRY nie było.
Dzisiaj chciałem się zorientować jaka była opłata/zysk za przetrzymanie pozycji przez noc, ale nie wiem jak i gdzie tego szukać?
Załączniki
Bez tytułu.png
Bez tytułu.png (125.76 KiB) Przejrzano 805 razy
EuroDolar
Posty: 3
Rejestracja: 05 gru 2023, 10:11
Tu mieszkam: Polska

Re: Opłaty za noc punkty SWAP

Post autor: EuroDolar »

...historia
Załączniki
Bez tytułu2.png
Bez tytułu2.png (64.74 KiB) Przejrzano 802 razy
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Opłaty za noc punkty SWAP

Post autor: Tomek »

To są dwie różne pozycje – w przypadku EUR.TRY po prostu sprzedałeś euro, a kupiłeś lirę. Nie będzie tu żadnych kosztów trzymania takiej pozycji, bo to jest transakcja na realnych walutach. W przypadku USD.JPY kupiłeś faktycznie CFD na parę walutową, czyli wirtualny kontrakt, który po stronie long kosztuje Cię 4.532% w skali roku naliczanych proporcjonalnie co dnia. Tutaj pełna tabela z kosztami dla poszczególnych par walutowych i pozycji long/short:

https://www.interactivebrokers.co.uk/en ... x-cfds.php

Ja się na tych CFD nie znam, ale wydaje mi się, że precyzyjnych kosztów trzymania tego nie zobaczysz na platformie, tylko dopiero na statemencie, który można wygenerować logują się na stronę IB. Zbiorcze koszty pozycji powinieneś natomiast zobaczyć na platformie w okienku Portfolio klikając taki przycisk +ACCOUNT. Tam będzie łączna wartość Interests MTD (month-to-day), ale jak zjedziesz gdzieś niżej i rozwiniesz listę "Forex" czy coś takiego, to być może pojawi się tam wyodrębniona kwota tych kosztów dla samych CFD (wydaje mi się, że nie, ale sprawdź, bo to chyba jedyna miejsce, gdzie na platformie mogłoby to być widoczne).
ODPOWIEDZ