Stopy procentowe na świecie (carry trade + hedge na walucie)

Od Tokio i Seulu, przez Hongkong i Singapur, aż po Kuala Lumpur, ale też cała Europa (w tym Polska) i rynki wschodzące.
Kava-kava
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 28 lut 2023, 22:04
Tu mieszkam: Wrocław

Stopy procentowe na świecie (carry trade + hedge na walucie)

Post autor: Kava-kava »

Cześć, czy ktoś z was rozważał zagranie polegające na kupnie wysoko oprocentowanych obligacji (lub innego instrumentu pochodnego) i równoczesnej krótkiej pozycji na walucie (lub coś działającego w ten sposób, na przykład syntetyczny short na opcjach), w której te obligacje są kupowane i rozliczane? To taka strategia typu arbitrażowego, więc jak to bywa z reguły trudna do zrealizowania, ale może ze względu na rozbujane i rozchwiane stopy procentowe na świecie występują ciekawe nieefektywności rynku, które da się w ten sposób wykorzystać.

Wiem wprost od zarządzającego niegdyś polskim funduszem hedgingowym (nie było ich u nas zbyt wiele, więc większość wie o czym i o kim mówię), że to jest to co obecnie stosują i na co stawiają, tak więc „da się” i nie są to tylko hipotetyczne dywagacje, a gra jest uważam warta świeczki.

Cały problem polega na tym, że nie mam konkretów. Jeżeli ktoś nimi dysponuje i popchnie mnie w kierunku rozwiązania lub chciałby połączyć siły to chętnie posłucham.

Inne kwestie do poruszenia:
1. Jak przeprowadzić research w tym temacie? Gdzie szukać informacji? (To moja bardzo słaba strona.)
2. Gdzie można taką operację przeprowadzić? Z usług jakiego brokera lub firmy trzeba byłoby skorzystać? Nie każdy na przykład oferuje jakieś wyszukane instrumenty finansowe..i tak dalej.
3. Sprawy podatkowo-prawne.
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Stopy procentowe na świecie (carry trade + hedge na walucie)

Post autor: Thorwald »

Ale obligacje w jakiej walucie ? Short w jakiej walucie?
Wysoko oprocentowane obligacje to pojęcie względne. Wysoko oprocentowane jak na obligacje rządowe czy wysoko oprocentowana jak na obligacje korporacyjne? Te dwa zlecenia nie są zabezpieczeniem jedne względem drugiego. To raczej dwa niezależne zlecenia.
Kava-kava
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 28 lut 2023, 22:04
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Stopy procentowe na świecie (carry trade + hedge na walucie)

Post autor: Kava-kava »

Właśnie nie wiem w jakiej walucie obligacje. Short w tej walucie, w której kupuje się obligacje i w której te obligacje są rozliczane. I to jest zabezpieczenie przed zmianą kursu, nie widzę powodu, żeby było inaczej. Możesz rozwinąć myśl?

Chodzi mi o to:
1. Masz PLN
2. Wymieniasz na powiedzmy argentyńskie peso.
3. Za peso kupujesz obligacje skarbowe Argentyny (czerpiesz korzyści z wysokiego oprocentowania).
4. Sprzedajesz krótko peso za złotówki. (Lub na około peso na dolary i dolary na złotówki).
5. Czekasz na odsetki z obligacji (lub po prostu sprzedajesz po czasie).
6. Zamykasz shorta na kontraktach/opcjach na walucie.

W ten sposób masz odsetki z obligacji minus koszt zabezpieczenia wartości peso.

W rynku w pełni efektywnym te te odsetki skorygowane o zabezpieczenie dałyby bilans około zero, bo wartość oprocentowania powinna być doliczona jako premia do ceny kontraktów terminowych.

Cała sztuka polega na tym, żeby znaleźć odpowiednie obligacje skarbowe, z odpowiednim ratingiem, na których takie zagranie można zrealizować i wiedzieć jak je zrealizować w praktyce, a nie tylko w teorii. Rynek nie jest w pełni efektywny, a już szczególnie podczas zawirowań. Wystarczy popatrzeć co było na przykład na ETH podczas hossy na krypto - 3 miesięczne kontrakty (w dodatku odwrócone, więc bez ryzyka wybicia z pozycji) były droższe o 10-15%.
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Stopy procentowe na świecie (carry trade + hedge na walucie)

Post autor: Thorwald »

Tylko, że te obligacje argentyńskie trzeba by kupić razem z Credit Default Swap na ich niewypłacalność. Czyli musiałbyś kupić 3 instrumenty: obligacje, CDS na ich niewypłacalność i instrument zabezpieczający ryzyko rynkowe peso/złotówka (czyli pewnie 2 instrumenty: peso/usd i usd/pln).
Kava-kava
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 28 lut 2023, 22:04
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Stopy procentowe na świecie (carry trade + hedge na walucie)

Post autor: Kava-kava »

Tak, zapomniałem w ogóle o CDS. Tylko gdzie można znaleźć aktualne dane na temat wysokości obligacji, instrumentów pochodnych na FX i tych CSD. Znasz jakieś konkretne serwisy z tymi danymi? Tak po prostu w google czasem w ogóle nie ma informacji, których szukam. Chciałbym sobie powyliczać tę strategię w różnych wariantach i dla różnych krajów, żeby jak bym się już zdecydował to wybrać najlepszą.

W Ghanie jest ciekawa sytuacja bo rzekomo CDS wynosi około 85% rocznie, a same obligacje są bodajże na 30%. Gdyby można było sprzedać krótko obligacje i sprzedać CDS...
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Stopy procentowe na świecie (carry trade + hedge na walucie)

Post autor: iMisiek »

Kava-kava pisze: 07 mar 2023, 21:35 Tak, zapomniałem w ogóle o CDS. Tylko gdzie można znaleźć aktualne dane na temat wysokości obligacji, instrumentów pochodnych na FX i tych CSD. Znasz jakieś konkretne serwisy z tymi danymi? Tak po prostu w google czasem w ogóle nie ma informacji, których szukam. Chciałbym sobie powyliczać tę strategię w różnych wariantach i dla różnych krajów, żeby jak bym się już zdecydował to wybrać najlepszą.

W Ghanie jest ciekawa sytuacja bo rzekomo CDS wynosi około 85% rocznie, a same obligacje są bodajże na 30%. Gdyby można było sprzedać krótko obligacje i sprzedać CDS...
Nie specjalnie sie tym interesowalem ale to jedynie mi przychodzi do glowy
http://www.worldgovernmentbonds.com/
Kava-kava
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 28 lut 2023, 22:04
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Stopy procentowe na świecie (carry trade + hedge na walucie)

Post autor: Kava-kava »

iMisiek pisze: 10 mar 2023, 20:27
Kava-kava pisze: 07 mar 2023, 21:35 Tak, zapomniałem w ogóle o CDS. Tylko gdzie można znaleźć aktualne dane na temat wysokości obligacji, instrumentów pochodnych na FX i tych CSD. Znasz jakieś konkretne serwisy z tymi danymi? Tak po prostu w google czasem w ogóle nie ma informacji, których szukam. Chciałbym sobie powyliczać tę strategię w różnych wariantach i dla różnych krajów, żeby jak bym się już zdecydował to wybrać najlepszą.

W Ghanie jest ciekawa sytuacja bo rzekomo CDS wynosi około 85% rocznie, a same obligacje są bodajże na 30%. Gdyby można było sprzedać krótko obligacje i sprzedać CDS...
Nie specjalnie sie tym interesowalem ale to jedynie mi przychodzi do glowy
http://www.worldgovernmentbonds.com/
Dzięki, znam tą stronę.
IvanRamos
Posty: 1
Rejestracja: 16 sie 2023, 12:38
Tu mieszkam: Italiya

Re: Stopy procentowe na świecie (carry trade + hedge na walucie)

Post autor: IvanRamos »

Polecam zapoznać się z instrumentami finansowymi, śledzić je i zdobywać nową wiedzę
ODPOWIEDZ