Kilka pytań o opcje

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, przede wszystkim opcji, ale też swapów czy kontraktów terminowych. Hedging, short volatility i zagrania kierunkowe. Co kto lubi.
masterinho
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 15 mar 2021, 16:49
Tu mieszkam: wwa

Kilka pytań o opcje

Post autor: masterinho »

Witam wszystkich. To mój pierwszy post, zainteresowałem się opcjami, ale mam kilka pytań, dla niektrych pewnie podstawowe, ale dla mnie czarna magia.
Otóż planuję zbudować mój portfel dywidendowy, i zamierzam wystawiac Calle na trzymane akcje. Ale nie za bardzo chciałbym, aby zostały te Calle wykonane, więc jedynie co to wystawiać z odległym Strike, żeby nie zostały wykonane?

Jak to jest z opcjami europejskimi? Bo czytałem, że mogą zostać wykonane tylko w okreśłonym terminie? Czy na spółki w USA są dostępne tego typu opcje? Jeśli tak to jak je wybrać w Interactive Broker?

Znalazłem jeden ETf QYLD, który wypłaca dywidendę 11 % rocznie z wystawianych Calli. To możliwe? Tzn, nie chcę go kupić, ale interesuje mnie ich model, bo jak są w stanie wygenerować 11 % dywidendy z wystawianych calli to całkiem satysfakcjonujący wynik, tylko jak nie doprowadzić do wykonania tych opcji? Czytając trochę o tym ETF w internecie, znalazłem taką informację, (ktoś pisał w komentarzu tylko_ że wystawiają właśnie opcje europejskie i rollują dzień przed terminem. To możliwe?

I chyba ostatnie pytanie ;) co to jest rollowanie opcji covered Call? Tzn mam na myśli rollowanie na inny termin? Najpierw trzeba kupić Call i później wystawić opcję na inny termin?

Przepraszam za podstawowe pytania, ale nie bardzo znalazłem na nie nigdzie odpowiedzi ;)
kubus
Posty: 4
Rejestracja: 15 mar 2021, 21:55
Tu mieszkam: -=-

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: kubus »

Zacznijmy od podstaw: https://pl.wikipedia.org/wiki/Covered_call
A teraz twoj wspomniany ETF: https://www.etf.com/QYLD

A wyczytac z opisu mozna ze:
Enter QYLD, which matches QQQ's Nasdaq-100 exposure, but earns income by selling call options and passes it on to investors net of fees.
Covered call ETFs are hardly new, but QYLD was the first to apply it to the Nasdaq-100
Wiec tak, zarabiaja na premiach ... a czy mozna zarabiac wiecznie na premiach? No tego nie wiadomo ;)
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: korver »

Podłączę się pod temat, gdyż mam pytanie odnośnie pozycji BULL CALL. Proszę mnie poprawić, jeżeli źle to rozumiem - grając zakres 230/280 na spółkę SE, zapłaciłem za opcję BULL CALL wygasającą w sierpniu 1400 USD. W chwili obecnej kurs SE jest $271,3 i pokazuje mi na Lynxie zysk 93% ok $1300. Maksymalny zysk, jaki mogę z tego zagrania osiągnąć przy założeniu, że w momencie wygaśnięcia kurs będzie minimum $280.01 jest kwota: $5000 (szerokość spreada) - $1400 (koszt zakupu) = +$3600, zgadza się? Obecny wynik +93% sugeruje, jakby z tego zagrania za dużo się już nie dało wyciągnąć i na logikę kusi zamknąć opcję przed czasem.
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: kuba »

A to czasem nie jest po prostu iloraz zysku do zainwestowanej kwoty? Czyli masz 1300/1400=93%, ale max zysk to cały czas 3600/1400=257%
CLM
Stały bywalec
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:55

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: CLM »

korver pisze: 26 kwie 2021, 22:18 Podłączę się pod temat, gdyż mam pytanie odnośnie pozycji BULL CALL. Proszę mnie poprawić, jeżeli źle to rozumiem - grając zakres 230/280 na spółkę SE, zapłaciłem za opcję BULL CALL wygasającą w sierpniu 1400 USD. W chwili obecnej kurs SE jest $271,3 i pokazuje mi na Lynxie zysk 93% ok $1300. Maksymalny zysk, jaki mogę z tego zagrania osiągnąć przy założeniu, że w momencie wygaśnięcia kurs będzie minimum $280.01 jest kwota: $5000 (szerokość spreada) - $1400 (koszt zakupu) = +$3600, zgadza się? Obecny wynik +93% sugeruje, jakby z tego zagrania za dużo się już nie dało wyciągnąć i na logikę kusi zamknąć opcję przed czasem.
Skoro masz 93% przy takim kursie to pewnie zbliża się termin wygasania, albo patrzysz na coś innego. Szkoda, że screena nie pokazałeś gdzie ten zysk masz pokazany, ale postaram się krótko wytłumaczyć kilka kwestii posługując się swoim screenem:
Selection_001.png
Selection_001.png (51.92 KiB) Przejrzano 5213 razy
Każda dobra platforma oblicza BEP, max loss, max profit itd. Powyzszy screen pochodzi z Lynxa/IB i mozesz to wyswietlić klikając prawym na combo i wybierając 'Analytical Tools -> Performance Profile'

- Max Return to maksymalny zwrot i faktycznie jest liczony jako szerokosc spread - wkład własny (całkowity koszt zakupu) (Max Return + Max Loss = szerokość spreada). Procenty pod Max Return to Return/Risk czyli ile procentowo możesz zarobić w odniesieniu do zainwestowanej kwoty (jest to iloraz Max Return / Max Loss). W tym samym wierszu masz też podane pradowpodobieństwo osiągnięcia Max Return.
Max Return tak jak napisałeś można osiągnąć jeśli cena akcji zamknie się powyżej opcji z większym strikem (dla bull call spread jest to short call) w dniu wygaśniecia.
Twój P&L na twoim combo nie przekroczy Max Return.

- Max Loss to twój wkład własny (koszt zakupu combo) - jest to strategia ze zdefiniowanym ryzykiem więc maksymalnie możesz stracić 100%
W tej samej kolumnie masz jeszcze policzony BEP czego nie widać na screenshocie.

Nie wiem do jakich procentów odnosisz się w swoim poście, ale ja osobiście patrze na kolumne 'Unrealized P&L' i jest to liczone jako różnica pomiędzy 'Market Value - MKT VAL' a 'Avarage Price - AVG PRICE'

Average Price - the average cost is calculated by dividing your cost (execution price + commission) by the quantity of your position.
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: korver »

Obrazek

Nie wiem czy widać na PrtScreenie powyżej, ale najwyraźniej coś źle nazwałem. Już wiem na przykładzie ZEN, że moje rozumowanie było prawidłowe i zysk może być powyżej 100%, jest tak jak to opisałeś tylko stosunek zysku do kosztu.
as69
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 29 kwie 2021, 22:28
Tu mieszkam: Polska

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: as69 »

Witajcie forumowicze. Chciałbym Was dopytać o opcję Covered Call, a w szczególności o jej rolowanie. Powiedzmy, że mam w portfelu 100 akcji b. dobrej sp-ki XYZ, której nie chcę sprzedawać, tylko poprawić na niej zyski. Znalazłem w sieci trochę na ten temat i rozpiszę w punktach co udało mi się wyczytać:

1. czas zawarcia opcji sprzedaży to 30-45 dni,
2. Strike na poziomie delty 0,2-0,5,
3. Rolowanie przy poziomie zysku 50%, lub gdy do końca życia opcji zostało 20 dni,
4. Rolowanie opcji, gdy mam stratę i delta opcji zbliża się do 1, lub gdy do końca opcji zostało 20 dni.

Jeśli któryś z podpunktów jest błędny proszę o poprawkę. Jeśli coś ważnego pominąłem, proszę o dopiskę.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: Tomek »

Cześć,

technicznie wszystko się zgadza, ale tak naprawdę, żeby podjąć dobrą decyzję, to trzeba by uwzględnić jeszcze pozostałe parametry, takie jak rewizje price targetu czy aktualny poziom upside'u. Jeśli na przykład price target nie jest rewidowany do góry, a upside dochodzi w okolice zera, to ja bym rolował takiego CALL-a nie na okolice delty 0.20, ale bardziej na okolice 0.50-0.60 lub nie rolował go wcale, tylko dał mu się wykonać spodziewając się lekkiej korekty, albo chociaż stagnacji na kursie akcji.

Jeśli dla odmiany price target cały czas rośnie, a upside jest wysoki, to w ogóle bym nie wystawiał żadnego CALL-a, żeby sobie nie ograniczać zysku.

Gdy z kolei celem nie jest sprzedaż akcji, ale jedynie uzyskanie dodatkowej premii, to poczekałbym też na moment, kiedy implied volatility będzie znacznie wyżej niż historical volatility i pomyślałbym o ewentualnym wystawieniu bardzo długiego CALL-a, np. na rok albo na dwa lata do przodu. Zazwyczaj premie za takiego CALL-a wyniosą około 20-25% wartości całej pozycji, a bardziej niż prawdopodobne jest to, że przy jakiejś korekcie uda się go odkupić o wiele taniej i wystawić nowego za kolejne premie.

Metod jest wiele i żadna nie jest tą jedyną poprawną.
as69
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 29 kwie 2021, 22:28
Tu mieszkam: Polska

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: as69 »

Dziękuję za odpowiedź. A tego długoterminowego Call-a to z jaką deltą najlepiej wystawiać jeśli spółka jest typu growth?
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: Tomek »

Szczerze mówiąc na spółki typu growth, to ja bym w ogóle nie wystawiał CALL-a, ale jeśli już to delty w okolicach 0.20-0.30, bo wtedy jest tylko 20-30% szans, że ten CALL zostanie wykonany.
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: korver »

Witam,

mam ogólne pytanie odnośnie Waszej strategii zachowania przy kupowaniu opcji CALL, w sytuacji, gdy kurs nie idzie w zakładanym przez nas kierunku. Słabo trafiłem z timingiem, kupiłem kilka opcji na przełomie styczeń/luty, przyszła lekka korekta i kilka pozycji od dłuższego czasu mam powyżej -90% na stracie. Ciekaw jestem czy są jakieś alternatywy zachowania do "nic nie robienia i czekania na cud". Wraz z upływem dni, tygodni dochodzą kolejne % na minusie. Z jednej strony myślę sobie, że czasem zdarza się cud i przychodzi jakieś odbicie, wszak nie ryzykuję już wiele, pozostało mniej jak 10% wartości opcji. Z drugiej strony jak sprawdzam Performance Profile to nawet jakieś odbicie na kursie +10% już niewiele mi daje. Jak się zachowujecie w takiej sytuacji? Zostawiacie opcje do wygaśnięcia i liczycie w międzyczasie na jakiś cud, czy powiedzmy sztywno przy jakimś poziomie ucinacie straty/sprzedajecie zawsze te 30-40 dni przed wygaśnięciem? Z nagrań Tomka wiem, że im mniej czasu do wygaśnięcia opcji tym wartość szybciej ucieka i teoretycznie lepiej sprzedawać takie opcje przed wygaśnięciem. Jednakże w sytuacji gdy jestem już "głęboko pod wodą" i niewiele zostało, czy ma to sens? Plusem w takiej sytuacji jest niewątpliwie fakt, że maksymalna strata jest z góry zdefiniowana i można z tym żyć. Jednakże zawsze lepiej stracić mniej, niż więcej ;)

Pzdr.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: winnie-the-pooh »

Sprzedać co jest i szukać lepszych szans.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: winio »

Może rolować w dół?
Ja tak zrobiłem z 'przegranym' callem na TDOC. Tj. spread nadal jest przegrany, ale nie aż tak głęboko jak pojedyncza opcja.
CLM
Stały bywalec
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:55

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: CLM »

Moje zdanie jest takie, jeśli strata jest < 50%-60% i brak perspektyw na poprawę sytuacji to należy ciąć. Natomiast jeśli strata wynosi 90% to trzymałbym I liczyłbym na odbicie, rozważył też uśrednienie w dół jeśli widzę perspektywy poprawy, a opcja ma jeszcze mnóstwo czasu do wygaśnięcia. Wiem, że nie powinno sie usredniać w dół, ale ja rozważam takie przypadki indywidualnie, więc dla mnie jest różnica czy jesteśmy po korekcie na szerokim rynku czy może spółka przestałabyć dobra i jest w trendzie spadkowym, w drugim przypadku oczywiście bym nie usredniał i ciął straty. Na wzrost IV też chyba nie ma co narazie liczyć, może w Q3 coś się zmieni.
Jeśli chodzi o rolowanie to dla mnie ma to tylko sens za dodatkowy kredyt, nigdy za debet, więc de facto raczej nie rolluje long opcji.
Mnie osobiście udało się już wyjść na plusie z kilku pozycji kupionych na przełomie styczeń/luty, głównie dzięki uśrednieniu w dół (m.in. NVDA, SE) jednak będę miał też parę strat.
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: Hubert »

Przy -90 % to już chyba nic nie można zrobić . Sam mam takich kilka opcji z lutego wygasających się w sierpniu i to już w sumie po ptakach ale nie sprzedaje. Najlepszym rozwiązaniem przy stracie -30 do -50 % jest rolowanie w dół do spreada . Tutaj już ratujemy się żeby wyjść na zero albo lekki plus ale przez to obniża nam się znacznie BE point.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: winnie-the-pooh »

No dużo zależy od terminu do wygaśnięcia. Jak zostały całe kwartały to tak jak piszecie, ale jeśli
korver pisze:ucinacie straty/sprzedajecie zawsze te 30-40 dni przed wygaśnięciem?
to przez 30-40 dni przy stracie -90% to tutaj chyba bym odzyskiwał te pozostałe 10%.
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: korver »

Dziękuję Panowie za odpowiedzi. Będę musiał to sobie przemyśleć na przyszłość, bo teraz już się "mleko wylało"
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: korver »

Mam pytanie o zagranie typu BULL PUT, czy ma tu sens robienie tego na dłuższy termin? Powiedzmy, że zakładam, że akcje spółki XYZ w przeciągu pół roku będą zdecydowanie wyżej niż dzisiaj, normalnie zagrałbym BULL CALL/ kupiłbym czystego CALLa, jednakże obecnie IV jest bardzo wysoko. Co w takiej sytuacji? Przypasowało mi granie BULL CALLem i odsprzedawanie 45-30dni przed zakładanym przeze mnie terminem, ale szukam alternatywy. Czy dobrze rozumuję, że BULL PUT sprawdza się świetnie przy wysokim IV, ale na krótsze terminy (do 45 dni)? Chodzi mi o statystykę i nieliniową zmianę wartości czasu opcji.
CLM
Stały bywalec
Posty: 47
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:55

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: CLM »

Jeśli chodzi o "time decay" to wg backtestów 45-21 DTE to jest ten optymalny przedział, wiec strategię kredytowe w takich przedziałach będą najlepsze.

Łap kilka sciagawek:
strategie2.jpg
strategie2.jpg (54.27 KiB) Przejrzano 4338 razy
strategie.png
strategie.png (349.5 KiB) Przejrzano 4338 razy
tradeMgmt.png
tradeMgmt.png (20.87 KiB) Przejrzano 4338 razy
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: korver »

Podziękował :)
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: iMisiek »

CLM pisze: 29 lip 2021, 15:54 Jeśli chodzi o "time decay" to wg backtestów 45-21 DTE to jest ten optymalny przedział, wiec strategię kredytowe w takich przedziałach będą najlepsze.

Łap kilka sciagawek:
strategie2.jpg

strategie.png

tradeMgmt.png
CLM
A mozesz podac link to tych sciagawek bo domyslam sie sa z TastyTrade ale nie moge znaleść?
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Growth Momentum Play

Post autor: iMisiek »

Tomek pisze: 24 sie 2021, 08:08 W okolicach at-the-money, bo czasu jest na tyle dużo, ze on bedzie początkowo dość wolno upływał. Gdybym jednak wybierał krótsze terminy wykonania, to stosowałbym opcje ITM albo deep ITM.
Tomek a czy ostatnio tylko w twoim portfelu sa opcje CALL. Juz nie uzywasz PUT'ow?
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Growth Momentum Play

Post autor: Tomek »

Nigdy nie kupowałem PUT-ów, chyba ze czasem na indeksy, tak jak dzisiaj na NDX, żeby trochę zabezpieczyć portfel przed jakimś konkretnym wydarzeniem, no ale nigdy w celach spekulacyjnych.
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Growth Momentum Play

Post autor: iMisiek »

Tomek pisze: 25 sie 2021, 21:52 Nigdy nie kupowałem PUT-ów, chyba ze czasem na indeksy, tak jak dzisiaj na NDX, żeby trochę zabezpieczyć portfel przed jakimś konkretnym wydarzeniem, no ale nigdy w celach spekulacyjnych.
Tak to jest jak sie po podrozy samochodem wiecozrem sieda do komputera - zbyt duży skrót myślowy. Chodzilo mi o sprzedaż PUT dla premii ?
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: Tomek »

No to co innego. Cały czas to robię, ale nie w tej strategii, tylko raczej na indeksy albo na akcje, które faktycznie chce dokupić.

Ostatnio zacząłem dziesiątkami wystawiać PUT-y na ETF SPY z założeniem, ze jak SPX pojdzie do góry, to zostanę z premia w kieszeni i wystawie nowa serie, a jak kiedyś przyjdzie korekta i PUT-y wejdą, to posiedze z SPY w portfelu tyle, ile bedzie trzeba, poczekam aż odbije i powystawiam CALL-e, a jak kiedyś CALL-e wejdą, to od nowa zaczynam zabawę.

Na pojedynczych akcjach to ryzykowne, bo trafie kiedyś na EDU albo innego Wirecarda i one już nigdy nie odbija, czekać mogę sobie do śmierci. No ale S&P 500 zawsze się podniesie, prędzej czy później, i finalnie bedzie piął się wzwyż.
ODPOWIEDZ